Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? (oficiální text distributora)

DannyBoy80

MINIKINOKAVÁRNA, Ostrava, 29.5.2010: Tak toto je hodně deperesivní. Je vidět, že lidské tělo vydrží mnoho. 14 let heráku, pervitinu, to je záhul jako prase a přesto to tělo funguje natolik, že dokáže porodit dítě (+/- zravé, jen trochu závislé). Mozek ovšem tento záhul už tolik nezvládne a to je znát. Je to prostě náhled do života lidí na dně, ukázka jejich motivací, slabé vůle a občasných světlých záblesků normalního myšlení. Určitě povinné pro školní promítání. ()

Abiosis

*O NEVYDARENEJ EXISTENCII* Ako bývalý silný fajčiar chápem, ako môže byť človek taký hlupák, že sa nechá zlákať drogami a aké nesmierne ťažké je dostať sa zo závislosti a stať sa teda akýmsi doživotným abstinentom, pretože ono to láka stále. Dokonca aj v snoch. Dokonca aj po rokoch. Závislosť na legálnej droge, ako sú už napríklad spomínané cigarety, je silná a pustí vás už len veľmi ťažko. Predstava skoncovania s tvrdými drogami je pre mňa teda niečo takmer nerealizovateľné a v Katkinej situácii by som sa nechcel ocitnúť; a asi nik z nás. Počas viac ako jednej dekády sa zo sympatického dievčaťa stáva odpudzujúca troska niečoho, čo vzdialene pripomína ženu. Každý jej deň vyzerá ako ten predchádzajúci: je to kolotoč zháňania peňazí na drogu, odvykania, nevydarenej abstinencie a ďalšieho užívania drog. Je to o živote, v ktorom všetko a všetci v živote narkomana musia ustúpiť potrebe dať si ďalšiu dávku. Dokonca aj vlastné dieťa. Verdikt v 1 vete: Drsný dokument o narkomanke neúspešne bojujúcej so svojou závislosťou. 09.11.2010 ()

Schuldiner

Drogy ve svý podstatě nejsou špatný, to jen lidi jsou debilní! Lidi a jejich nesoudnost, neprozřetelnost a naivita. To je to, proč jsou drogy tim čim jsou. A to ve všech ohledech. Ve všech těch závislostech, ve všech smrtelných předávkováních, ve všech těch milionech na kontech narkobaronů a mafií všeobecně.. Tenhle dokument zachycuje absolutní morálně-duševní bahno několika lidí, dno, ze kterýho všeobecně víceméně nevede cesta. Jen fakticky vyjímečně... Když se z člověka stane takováhle troska a špína, nikdy to neni hezkej pohled. Nebylo mi z toho zrovna dobře, ale všichni tři účinkující feťáci a jejich osudy jsou mi lhostejný. Každej o hrozbě závislosti ví, už hodně let to všichni vědí, proto je víc než jasný, že je to jen o volbě, resp. o myšlení, resp. o tom prostě přemejšlet. Ale i přesto bych tenhle film povinně pouštěl na všech základkách. Dokument, kterej může parádně působit jako odstrašující příklad.. A to je důvod proč hodnotim tak vysoce. ()

Neotom

Ve srovnání s původní verzí, která popisovala detailně odpuzující život mladé narkomanky s nevyslovenou nadějí na pozdější happy end, je tento dokument výpovědí o bezvýchodné situaci vyplývající z neodvratitelného podvolení se narkotikům. Katka je svědectvím o bezprostřední přítomnosti krás i starostí obyčejného života, které však droga svým uživatelům odpírá uchopit. 85% ()

AlexanderK

Helena Třeštíková narazila na filmařsky vděčný materiál a ten také maximálně využila. Časosběrný dokument mapuje postupný Katčin rozpad - jak vnější, tak vnitřní. Samotný příběh nepotřebuje příliš komentovat: Katka se jednoduše neustále cyklí v nekonečném řetězci mezi fetováním a pokusy o odvykání a ani mateřství, často nazývané posledním zázrakem dnešní doby, ji nedokáže přimět ke kýženému zvratu a finálnímu převzetí moci nad svým osudem. Otázkou k diskuzi zůstává, nakolik režisérka zvládla zachovat odstup mezi světem za a před kamerou a je-li vůbec takové neprolnutí možné. ()

Piškotka

Vidět reálnou feťačku a snímat její život po dobu několika let, to si zaslouží kus odvahy a trpělivosti. Tím je Helena Třeštíková pověstná. I když jde jen o jednoho člověka z mnoha, o něčem to určitě vypovídá. Nenapomohl snad k drogové kariéře Katky její nevlastní otec? Necítila se dost silná o tom mluvit. Více padala, než se zvedala. Na začátku to byla holka s hezkými vlasy, na konci troska. Polínky do jejího ohně byli partneři, taky feťáci. Navzájem se podporovali a to je si myslím špatně. Nezodpovědná byla Katčina volba nechat si dítě ve stavu silné závislosti s hepatitidou C. Nevěřila jsem jí, že Terezka bude pro ní silnou motivací přestat a začít na sobě pracovat. Stejně tak drogově závislým nevěřím, že mají sebe a drogy pod kontrolou a že budou vědět, kdy přestat. Malují si vzdušné zámky, jak začnou nový život, jak budou mít děti a budou šťastní. Kdoví, jak se daří Terezce, zda si nese nějaké následky. ()

Marrty3

Rozhodně strhující snímek. A dívat se na něj před spaním byla zajímavá volba. Nicméně, je to klasický pohled na narkomana, který se "snaží" s drogou přestat. Jak už je známo, není to lehký krok. Ale pokud do toho přijde miminko, myslím, že by být měl. Dokument je to opravdu zajímavý. Se všemi záběry, které do něj bez pochyby patří. Měla by to být odstrašující ukázka síly těchto drog, což opravdu je. Takže to svůj účel splnilo. ()

J*A*M*A*L

Odporný dokument, který je fakt poutavý a na který jsem se v té televizi podívat musel. Fet, alkohol a další svinstva s tím se už dnes setkáváme dnes a denně a udělat dokument o jednom z narkomanů nebylo vůbec špatné, navíc to byl dokument skvělý. Ne nadarmo tento dokument vyhrál nějakou cenu, už ani nevím jakou. ()

derryl

Ano, Helena Třeštíková ví, jaké osudy zachytit. Osud Katky a jejího boje s drogovou závislostí je neskutečnou sondou do reálného světa drogové pasti a nekonečné spirály návratu z opojení do tvrdého života. ()

Ixbalanke

No, to je síla. Opravdu celkem temný dokument, který vás ani na chvíli nenechá stoupnout do pozitivnějších rovin. Ale rozhodně odmítám soudit Katku či jiné lidi, přesně jak to vystihla sociální pracovnice. Všechna čest Heleně Třeštíkové, za citlivou a trpělivou práci a Katce, že nás nechává nahlédnout do jejího života a možná pomůže některým uvědomit si, jakou cestou chtějí a nechtějí jít. Věřím, že některé věci se prostě dějí, a nelze za ně určité osoby soudit do důsledků. ()

prezdivaka

Možná nejlepší dokument, jaký jsem kdy viděl. Každý má právo hodnotit jej po svém, ale jeden argument nepřijmu - režisérka tady nepoužívá žádná klišé a neútočí na city (jak tady někdo napsal). A také nemoralizuje. Film má pro mě jeden ohromný bonus - chybí mu komentář. On sám je výpověď - záznam jednoho lidského osudu. Všichni jsme asi tušili, jak dopadne. Líbí se mi i to, že neměl happy end. Tím je jeho přesvědčivost vyšší. Výborná je práce se zvukem. ()

kill-tec

Svým obsahem velmi smutné a zarážející, zpracováním pozoruhodné. Velmi těžké hodnotit. Co se týče dokumentačního žánru, je to zřejmě jasných 5*, život paní Katky je však na odpad (proto volím diplomaticky střed). Ono těžko ji něco vyčítat. Chybu udělala vlastně jako dítě, což se prostě děje, zde však selhala výchova . Chápu, že pokud se vlak rozjede, těžko se pak vyskakuje. Co na to říct?! ()

Spacecore

Z heroinu není cesty zpět. Od začátku dokumentu je to jasné a my jen sledujeme cestu hloub do pekel. V kině jsem byl se školou, taky ovlivněn nejmenovanou drogou (ne herákem), což mi zlepšilo zážitek ze sledování, ale zase pomohlo si udržet odstup. Mám rád formu dokumentu jako takovou a Helena Třeštíková dělá výborné dokumenty, u nichž ale většinou hodnotím hlavně obsah a osudy postav. René byl člověk s ryzím charakterem, určitou dobrotou a nevinností v sobě, co jen měl smůlu nebo doplácel na vlastní blbost. Katka do toho vlítla jako každá kedra a každej feťák a neměla sílu z toho rozjetého vlaku vyskočit. Ke všemu chodila s nejvíc vyfetovanýma individuama.. Podle mě film moh skončit v půlce, protože cca tehdy zmizela Katka a zůstala jen schránka se zombie. Která navíc čeká dítě. Ochraňuj bůh to maličké, protože bude mít nejspíš stejný osud. Že by Katka 2? PS: Nemyslím si, že by film měl preventivní antidrogový efekt. Na to není správně zvolena postava, okolnosti atd. Když je vám patnáct a kámoš vám nabídne jointa, nebo lajničku na párty, jako první vás nenapadne film Katka, že možná skončíte jako zombie na Václaváku a budete se prodávat a krást abyste měli na héro, ale to se může stát.. ()

dehlie

ťažko ohodnotiť. katka sa mi zdala najskôr sympatická, dával som jej aspoň malú nádej, že sa z toho možno s niekoho výraznou pomocou dostane. ale ako povedala tá jedna pani- hlavným problémom je ona sama. nemá štipku sebaúcty a pevnej vôle. katka je odvráteným obrazom tejto doby. príkladom, kde až človek môže klesnúť. mne osobne nie je jedno, že žijú takýto ľudia medzi nami. dúfam, že katka obohatí túto spoločnosť o to, že jej príklad bude mať preventívny účinok. vo filmoch mi občas vadia presladené konce. tu by som ho uvítal. ()

Tomizzi

Helena Třeštíková po úspechu svojho prvého časozberného dokumentu „Marcela“, za ktorý dostala v roku 2007 ocenenie za najlepší európsky dokument, prišla s ďalšími dvoma podobnými projektami. Jedným z nich bol „René“, tým ďalším bol „Katka“. Štrnásť rokov sa 19-ročná Katka nechala natáčať popri svojej drogovej púti, počas ktorej chcela niekoľkokrát s narkotikami skoncovať, opakovane im však prepadla. Dokument zachytáva jej smutný príbeh –ženy s kopou ideálov a snov. Tento svet sa však ubiehajúcimi rokmi a mesiacmi mení na život bez nádeje, plný zúfalstva, biedy a doháňa hlavnú hrdinku do situácií, v ktorých si bežných ľudí nevieme predstaviť. Do situácií takých, že varenie knedlíkov a fotenie na občianku vzíde pre Katku to najnormálnejšie, čo v živote urobila. Hlavná dejová línia sa pomaly mení a jemne vytvára ten pravý dojem zdrvenosti závislého človeka so všetkými hlavnými príznakmi, ako je nervozita, častá dezorientovanosť alebo nedbanlivosť. Katka otehotnie a zrazu stojí pred ťažkým rozhodnutím. Tá vôľa pre slušný a čistý život tam možno je, lenže človek svoju pravidelnú dávku heroínu nikdy alebo veľmi ťažko dobrovoľne nevymení za dávku zodpovednosti. Akonáhle sa dokument prehúpne do svojej druhej polovice a Katka sa dostáva stále viac do hlbín závislosti, vytvára sa určitý stereotypný úsek filmu, ktorý si každý divák vie aj sám predstaviť. Počas nakrúcania sa filmárom približne na dva roky Katka stratí, tento úsek je v dokumente vidieť a citeľne chýba. Film sa premieta v školách a ako materál prevencie proti drogám u mladistvých si myslím, že je to dostačujúci snímok. Odpudzujúcim článkom môže byť depresia vyžarujúca z filmu, ktorú môže sám divák vstrebať a tak ho prinútiť zmeniť svoj pohľad na danú problematiku. ()

sona123

Ach jo...a nebudu zde přispívat svou troškou do mlýna, asi bych opakovala to, co tu píší všichni. Ale díky za ten dovětek, reakci Katky na dokument, resp. vzkaz Terezce...no, ach jo. ()

Ricky_CZ

Trochu mě děsil fakt, že jsem jí chvílemi i litoval. Ale za to mohla hudba... Jinak je to hezky surové, autentické a spíše děsivé. Všechen respekt...Tohle natočit by měl nervy opravdu málokdo... ()

Oyer

Odstrašující případ, opravdu vzácný časosběrný dokument... Na to člověk nevydrží nekoukat... ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!