IdentityS73

Krásná oddechovka s francouzským humorem, ale ten dabing je teda děs...:D Nevim, jestli jestli mi to tak přijde jenom proto, že jsem první půlku viděla v té krasné francouzštině a pak jsem to musela dokoukat v češtině..Ale každopádně- originál je vždycky lepší a to samé platí i tady....;) ()

dANo

Knihu ani seriál som doteraz nepoznal, takže som nevedel, čo môžem očakávať... A ostal som milo prekvapený, pretože som sa fakt dobre bavil. Vizuálne to bolo krásne, príbeh jednoduchý a vtipný, ale to najzaujímavejšie na tomto filme sú herecké výkony detských postáv! Tie som si doslova užíval a musím pochváliť režiséra, že sa mu podarilo niečo také z nich dostať. ()

VanTom

I nezasažení předlohou (jako já) mohou ocenit báječně stylový, idealizovaný, barevně černobílý klukovský (pohled na) svět, zalidněný množstvím svébytných postaviček a přetékající typickým, svérázným francouzským humorem. Tu více, tu méně vypointované scénky a vtípky svým vágním propojením připomínají různorodé korálky navlečené na niti - sympatické, roztomilé, někdy ale také průhledné, infantilní, přestřelené; ovšem pro hlavní věkovou cílovku jednoznačně doporučitelné. 7/10 ()

IvyH

Mikulášovy patálie jako by byly francouzské Bylo nás pět, mající větší potenciál právě kdyby se film přeměnil na seriál. Jistá epizodičnost vyprávěcího stylu sice evokuje roztříštěné dětské vyprávění a může byt u snímku o dětech opodstatněná, bohužel rámcový příběh o tom, jak se Mikuláš snaží zabránit svým rodičům, aby mu dali mladšího brášku, nedokáže věrohodně pojmout všechny zápletky v něm obsažené. Přesto jsem ráda, že moje milovaná dětská knížka neztratila nic na své vtipnosti ani ve filmové adaptaci. A nechci se tu rozplývat nad roztomilostí malých Francouzů, ale Maxime Godart není nic jiného, než jejich prototyp. ()

PollyJean

příjemně se na to kouká, ale četlo se ještě líp. Až z titulků jsem zjistila, že se páni kluci jmenují v originále úplně jinak. Velký a opožděný dík překladateli za výborně vybraná archaická jména, zvyšující za starých časů požitek z čtení... ()

Guzo

Mikulášovy patálie jsem četl jednou před lety, takže porovnávat s předlohou nebudu. Film jako takový pro mě ničím nevybočuje oproti běžným dětským filmům, nápady má (a vcelku i originální), ale zpracování mi až tak dobré nepřišlo a herci (hlavně dospělí) mi byli dost nesympatičtí. Nemůžu ale říct, že bych se nebavil, jen jsem se zrovna v tomhle případě nedokázal naplno vžít zpátky do dětských let. 6/10 ()

mandlova

Velice podařené převedení Sempé a Goscinnyho hravého světa malých kluků a mých představ. Rozhodně ideální odpočinek pro všechny věkové kategorie a film, na který se musím zase někdy podívat a vrátit se do dětství :) ()

Killda

Miluji francouzský humor a filmový styl. Jenže nikdy jsem nedostal úplně přesně to, co jsem od autorů chtěl, nakonec vždy udělali zbytečný krok vedle, který pak mrzel. Tady ale ne, tohle je můj ztělesněný francouzský sen! Až se stydím, že jsem o existenci tohoto filmu do teď neměl ani ponětí. ()

BuryGol

Příjemná, lehce infantilní a asi spíš pro děti myšlená komedie na téma Mikulášovy patálie. Celkem hezky ztvárněno, postavy perfektně vybrány, příběh příjemnej. Snad občas trapný momenty a moc škrobený záběry. Na sobotní odpoledne celkem ideální snímek. Prostě oddechovka z Francie. ()

ImNotThere

Skvostné, kouzelné zpracování mé oblíbené dětské knihy, které pohladilo na duši. Blahem se tetelím. Sledovat v původním znění! ()

manonfire

Důstojné filmové ztvárnění fantastické (chvála bohu jde o označení kvality, a nikoliv žánru) dětské knížky, která je spolu s Dětmi z Bullerbynu tím nejlepším, co na tomto poli kdy vzniklo. Kniha je zde vyčerpána jen z maličké části, takže by se klidně mohlo přistoupit k pokračování. Je to příjemně naivně dětské, jindy zase dospěle laskavé a nejpovedenějším počinem bylo, krom celkové dobové stylizace, vybrání představitelek ženských rolí, maminky a uzoufané paní učitelky. 80% ()

Heraldika

Francouzské pojetí Bylo nás pět zkřížené s Obecnou školou. Very funny, very french. A ten zrzounek ušatej mi neskutečně připomínal kamaráda Davida :-) A i naprostý blb si po tomto filmu zapamatuje, jaká řeka protéká Paříží.."To to bylo tak těžké?" ()

Gogen

Anžto neznám předlohu a ani sem neměl žádná očekávání tak mě film ničím nezklamal. Film, který sice neútočí na bránice, ale po celou dobu úsměvný a velice příjemný. ()

Soweek

Takovýto zážitek si představuji, když se řekne "kvalitní rodinný film". Důkaz, že i tento typ filmů se dá točit na vysoké úrovni přináší opět Francie. ()

FIBO

Pamatuju si přesně časy, kdy jsme ve škole četli Mikulášovy patálie a zaujalo nás to natolik, že jsme chodili do knihovny kvůli tomu, abychom dočetli až do konce. Přesně tak, jestli nás něco z nesčetné nudné četby zaujalo, tak to byly právě Foglarovky a Mikulášovy patálie. Co se týká převedení na pohyblivé obrázky, prakticky jsem od toho nic nečekal, ale byl jsem velmi překvapenej, že i po čase jsem se rozpomenul na všechny ty příběhy a co víc, film skutečně hodně věrně napodobuje atmosféru předlohy do takové míry, že se při ní divák cítí prakticky stejně jako čtenář. Film pro děti, řekl jsem si, na druhou stranu, tvůrcům se podařilo ztvárnit některé obrazy a situace natolik věrně, že to skutečně nemělo chybu. "Humra nedostaneš, to je jenom pro dospělé!" Za pět minut mu sebere talíř s těstovninama, vykydne je zpátky do hrnce a klukovi hodí na zasviněný talíř od těstovinový omáčky humra. ()

Rousse

I když jsem si Mikuláše, Celestýna, Vendelína, Kryšpína a ostatní členy ánsámblu podle kresbiček z knihy představovala úplně jinak, vůbec mi to nevadilo! Ono, co si budeme vykládat, je asi hodně těžké sehnat herce, kteří by se těm úžasným schematickým ilustracím alespoň vzdáleně podobali - i když, s jednou osobou se jim to povedlo hodně - tou byla Marie Hedvika! Každopádně všichni byli skvělí, líbili se (včetně Polívky) a svým pohledem na svět mi Mikuláš opět vykouzlil hodně velký úsměv na tváři. Přesně takový jsem měla asi před rokem a půl, kdy jsem zjistila, že Albatros vydal Diář malého Mikuláše, já si ho objednala a následně jsem si četla jeho příhody. Hodně mě okouzlila i stylizace filmu a celková atmosféra, která na mě dýchla. Sice spousta mých oblíbených historek se někam ztratila - např. o tom, jak se učili kouřit - a historka o útěku z domova byla jen tak trošku naťuknutá, ale to vůbec neubralo na mém dojmu. Takže to tam s radostí nasolím poplných, protože Mikuláš si mě získal (opět) a zaslouží si je:-) ()

adamulefa

Predlohu nepoznám vôbec, ale film sa mi páčil. Pripadalo mi to celé ako taká milá kombinácia Obecnej školy a South Parku v retro-francúzskom prostredí 50 rokov 20. storočia. Sympatický hlavný hrdina k celkovému úspechu len dopomáha. Niektoré scény sa mi zdali ale zbytočné. Obľúbená vedľajšia postava: Krišpín "Ako sa volá rieka, čo preteká Parížom?" ()

slovan1

Jsem celkem na vážkach... Mikulášovy patálie působí přirozeně, sympaticky, prostě jako povedený rodinný film. Člověk zvyklý na převážně bezduché a "střelené" americké komedie si u tohohle odpočine a pobaví se jiným, takovým inteligentnějším a nenuceným humorem. Na druhou stranu si myslím, že tak dobrých děckých výkonu, šlo využít k ještě lepšímu filmu. Přiklánim se nakonec k vyššímu hodnocení. Při vzpomínce na scény u doktorské prohlídky se mi vždy vybaví úsměv na tváři. ()

mikulíšek

Knižní předlohu mám vcelku rád a přijde mi stylem vyprávění zábavná nejen pro děti. Nějvětší problém filmu vidím v tom, že ačkoli knížky byli souborem krátkých povídek, tak film se snaží o celistvé vyprávění, respektive kombinuje v sobě několik povídkových vyprávění dohromady. Výsledek na mě působil dost nesourodě. Chvíli sledujeme Mikulášův problém s tím jestli ho rodiče chtějí, chvíli jak se maminka snaží zapůsobit, chvíli jak má přijet pan ministr, atd. atd., takže ve výsledku se údernost krátkých příběhů vytrácí, protože jednotlivé části jsou rozsekány a vzájemně promíchány. Ke všemu přispívá i rozdílnost francouzského prostředí (Bylo nás pět oceníme teké lépe my, než francouzové). Daleko radši bych viděl seriál a malém Mukulášovi, kde by kouzlo krátkých povídek nemuselo být tak deformováno. ()