Reklama

Reklama

Píseň o Bernadettě

  • USA The Song of Bernadette (více)
Trailer

Příběh prostinké venkovanky Bernadetty Soubirousové, pocházející z jihofrancouzských Lourdes, jež zažila v době svého dospívání zjevení Panny neposkvrněného početí spojené s vytrysknutím léčivého pramene, a nakonec završený jejím svatořečením, zpracoval do románové podoby spisovatel židovského původu Franz Werfel poté, co se na útěku před německým fašismem se svou ženou v roce 1940 v Lourdech několik týdnů skrýval a učinil místní světici slib, že, podaří-li se mu šťastně dostat se do bezpečí Ameriky, „literárně vyzpívá píseň o Bernadettě, jak nejlépe bude umět". (NFA)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (17)

majo25 

všechny recenze uživatele

Napriek tomu, že ide o typického zástupcu patetických filmov a naviac s náboženským dogmatizmom, ide aj o zaujímavý film s pre mňa neznámou historickou osobou. Čo pre danú filmovú látku vôvec nie je na škodu. Napriek obrej stopáži a klasickým zjednodušeniam sledujeme zaujímavý príbeh zrodenia náboženského kultu - zjavenia, a chovania obyvateľstva z rôznych spoločenských pomerov na toto zjavenie. Viac ako herecké výkony, z ktorých môžem vypichnúť najmä Vincenta Prica a vo vedľajšej roli miestneho doktora takmer nepoznaného L.J. Cobba, zaujmú osudy ľudí. Príbeh napriek látke nešetrí ani na humore, čo dobre vyvažuje pohnutý osud hlavnej hrdinky. Bez ohľadu na film si ale myslím, že ak by sa božia matka naozaj objavila (ide vraj o životopisný film), konala by omnoho väčšie zázraky, aby primela ľudí na kresťanskú vieru, než len zjavenie jedinej osobe a podarúnok v podobe prameňa vody. ()

xdutchx 

všechny recenze uživatele

Jemný a ušlechtilý film, který může mít stejný dopad i na člověka. Samozřejmě jsme tu svědky určitého zjednodušení a schematičnosti, a i mi můžeme učinit určitý krok k "zakoušení" tohoto snímku, vyjít ze svých představ o tom jak by měl film vypadat, ale když se nám to podaří, nemůžeme být zklamáni. La grande bellezza. ()

Reklama

Una111 

všechny recenze uživatele

Pohotovost, s níž studio 20th Century-Fox zakoupilo práva k filmovému zpracování takřka vzápětí po vydání Werfelova románu, je skutečně obdivuhodná! S literární předlohou se film vyrovnává dost poctivě a strhující příběh Bernadetty Soubirousové, kterou si Panna Maria vyvolila jako svou tlumočnici výzvy k modlitbě a k skutkům pokání, podává bez přílišného sentimentu. - Sv. Bernadeta byla svatořečená v r. 1933 Piem XI. , který o ní řekl, že věrně splnila své životní poslání. Kéž se to jednou může říci i o nás! Sv. Bernadeto, oroduj za nás! ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Je pochopitelné, že ide o náboženský príbeh a takto ho treba aj brať, veď rozpráva o zjaveniach dospievajúcej Bernadette. Nemyslím si však, že ide o propagandistické kresťanské dielo. Rozpráva o neuveriteľnej chudobe dedinčanov, ktorých rozrušila správa o zjaveniach a snažia sa vysporiadať s danou situáciou. Z tohto pohľadu je zábavné sledovať hlavne miestnych úradníkov, ktorí sa pribúdajúcimi udalosťami menia a v mnohom posobia komicky, nevynímajúc ani cisárskeho prokurátora ( Vincent Price ), ktorému scenár prisúdil nehodnovernú záverečnú scénu, na škodu veci. Hlavná predstaviteľka stvárnená Jennifer Jonesovou je uveriteľná a dokázala presne vykresliť na prvý pohľad nevzdelané a naivné dievča. Film ako celok posobí veľmi kompaktne, je vedený presnou réžiou, výprava je na veľmi dobrej úrovni a hudba v duchu starých majstrov dokonale vystihuje atmosféru. Nie som veriaci, ale snímok ma dokázal aj tak pritiahnúť. Pred pár dňami som zhliadol najnovšiu sériu Biblie, ale musím priznať, že vystihnúť myšlienku sa darilo tvorcom lepšie pred desiatkami rokov... ()

CSSML 

všechny recenze uživatele

Milý a překvapivě historicky věrný film. Jeho první polovina byla více naivistická, druhá zase emotivnější a duchovnější. Několika zjednodušením se sice nevyhnul, například v případě uvěření děkana nebo rozhodnutí Bernadetty pro vstup do kláštera, ale vše se do rozumně dlouhé stopáže zkrátka nevejde. Za nejjímavější scénu považuji rozhovor o utrpení. Je paradoxem Boží prozřetelnosti, že zřejmě nelepší knihu o zjevení Panny Marie v Lurdech napsal žid Franz Werfel. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (6)

  • Film se v jeden čas nepřetržitě promítal v Lourdes. (HellFire)
  • Pro Jennifer Jones byl film návratem na stříbrné plátno. Předtím se na několik let odmlčela, vdala se a pořídila si děti. (HellFire)
  • Knižní předloha byla vydána roku 1942 a studio 20th Century-Fox ihned zakoupila práva ke zfilmování. Pro studio se film s rozpočtem 2 miliony dolarů stal nejnákladnější, a také nejambicióznější produkcí. (HellFire)

Reklama

Reklama