Československý film pojednávající o ušlechtilých, avšak hodně nevěrohodných činech soudní zapisovatelky Zdenky Mikové, jež jsou zpočátku jejím nápadníkem, soudcem Kroupou mylně chápány jako pozůstatek její bujaré minulosti. Tato odvážná dáma unášela děti, o nichž nikdo nestál a mateřsky se o ně spolu jejím otcem Z. Kryzánkem starala. Ústřední dvojici tvořila J. Bohdalová a J. Kemr, bohužel u obou jsem zvyklý na nejvyšší herecký standard, což se v tomto snímku neprojevilo, paní Bohdalová si svoji reputaci opravila během dramatického, závěrečného soudního přelíčení, avšak mistru Kemrovi jsem jeho postavu milovníka nevěřil. Ve vedlejších postavách mě svými výkony potěšili S. Zázvorková v roli energické Kroupovi sestry a ztělěsnění noblesy V. Voska jakožto obhájce provinilé únoskyně, jenž u soudu zabodoval přečtením dojemného příběhu z Bible. Kromě nich mě velmi zaujalo herecké mistrovství S. Budínové a L. Lipský v netypické roli. Tento snímek pana Filipa mě příliš nenadchl, hlavní problém spatřuji v těžko realizovatelném scénáři a ani výkony hlavních postav mě příliš nepřesvědčily.(26.7.2015)

• NinadeL

"Vy si ty čtyři krásný děti nezasloužíte, protože jste lehkomyslná kurvička." řekl Kemr Bohdalový a požádal ji o ruku. A celé to ve skutečnosti vygradovalo herecky i celkově až během posledních pár minut, což není mnoho. Doufala jsem v lepší film, bohužel dojem z něj snižuje také neskutečně hrůzná kopie (CSF nebo Barrandov, to máte jedno). Doufám, že na DVD vyšla lepší a bez ořezu. Každopádně je to škoda, bylo zaděláno na hodně zajímavou sondu do sociálně-soudního prostředí, ale.(1.4.2011)

Zpočátku to vypadá jako hrozná pitomost, ale v druhé polovině velice dojemný film, až jsem si pobrečel. Bylo by to klidně až na 4 hvězdy, ale jednu sundávám za malou pozornost filmu k vlastnímu tématu, tj. dětem. Vystupují tam nevěrohodně jenom jako kýčovité rekvizity: ukázněné, které v nažehlených šatech sedí, když mají sedět, vzorně si hrají na indiány, když tak mají činit, atd.(25.8.2012)

Obžalovaná již v prvních minutách nasadila zajímavé tempo, které jí vydrželo až do cílové rovinky. Odvážná slečna těžce dýchá, skoro jako Kemr po výšlapu kopečku nad mlýnem. A zřejmě je to právě v něm, že se nedokážu smířit s myšlenkou, že by se do něj mohla dobrovolně zahledět atraktivní žena, čímž se pro mě hlavní mužská postava stává značně nevěrohodnou. Jinak je z filmu znát Filipův rukopis, laskavost z něj přímo sálá, přesto mě Obžalovaná okouzlila mnohem více.(22.4.2018)

Nečíst OTD - všechno napráská, ubere moment překvapení!! Novopečeného důchodce si zahrál ve svých 51 letech Václav Vozka. Ovšem v televizní verzi téhož příběhu skvěle zahrál hlavního hrdinu JUDr. Kroupu. Ale i dvojice Bohdalová, Kemr se zhostila svých rolí s grácií s jakou odhazoval Cyrano svůj širák v dál. ( Ale Obžalovaná s Janou Hlaváčovou se mi líbila o fous víc.)(9.11.2013)

• - Filmový debut Daniely Šrajerové. (M.B)

• - Filmovanie prebiehalo v Borodíne pri meste Tábor. (dyfur)