Československý film pojednávající o ušlechtilých, avšak hodně nevěrohodných činech soudní zapisovatelky Zdenky Mikové, jež jsou zpočátku jejím nápadníkem, soudcem Kroupou mylně chápány jako pozůstatek její bujaré minulosti. Tato odvážná dáma unášela děti, o nichž nikdo nestál a mateřsky se o ně spolu jejím otcem Z. Kryzánkem starala. Ústřední dvojici tvořila J. Bohdalová a J. Kemr, bohužel u obou jsem zvyklý na nejvyšší herecký standard, což se v tomto snímku neprojevilo, paní Bohdalová si svoji reputaci opravila během dramatického, závěrečného soudního přelíčení, avšak mistru Kemrovi jsem jeho postavu milovníka nevěřil. Ve vedlejších postavách mě svými výkony potěšili S. Zázvorková v roli energické Kroupovi sestry a ztělěsnění noblesy V. Voska jakožto obhájce provinilé únoskyně, jenž u soudu zabodoval přečtením dojemného příběhu z Bible. Kromě nich mě velmi zaujalo herecké mistrovství S. Budínové a L. Lipský v netypické roli. Tento snímek pana Filipa mě příliš nenadchl, hlavní problém spatřuji v těžko realizovatelném scénáři a ani výkony hlavních postav mě příliš nepřesvědčily.(26.7.2015)

Novopečeného důchodce si zahrál ve svých 51 letech Václav Vozka. Ovšem v televizní verzi téhož příběhu skvěle zahrál hlavního hrdinu JUDr. Kroupu. Ale i dvojice Bohdalová, Kemr se zhostila svých rolí s grácií s jakou odhazoval Cyrano svůj širák v dál. ( Ale Obžalovaná s Janou Hlaváčovou se mi líbila o fous víc.)(9.11.2013)

Scénář Vratislava Blažka (Obžalovaná) upravil pro tuto adaptaci (Odvážná slečna) Otto Zelenka, aniž by ho nějak významně polepšil nebo pohoršil. Zůstal malý český, tedy náš. Potřebu natočit v jednom roce dva televizní filmy na základě jednoho scénáře sice nechápu, ale proti mysli mi to rozhodně není. Hin ať se ukáže, který režisér je lepší! A výsledek? Smírný! Název adaptace "Odvážná slečna" (to tvrdí soudce, ona to popírá) nezní sice vůbec libě, zato Josef Kemr se mi ve své roli líbil víc než Václav Vozka (v téže roli předchozí adaptace), avšak největším rozdílem je zřejmě pojetí slečny Mikové; Jana Hlaváčová je spíš tragickou, Jiřina Bohdalová spíš komickou postavou; co je náležitější se dá posoudit také jen obtížně. Závěr: Kdyby tenkrát natočili ještě jednu verzi, taky bych se na ni (se zájmem?) podíval. Kemrovská pozn. 1: Pana Kemra jsem potkal v roce 1965 na nábřeží u divadla, kudy jsme šli po nácviku spartakiády. Zahalen do vousů a pláště na mě udělal rozhodně větší dojem než president Novotný později na tribuně. Kemrovská pozn. 2: V žádné filmové roli mě Josef Kemr nezaujal tolik, jako v rozsahové dramatizaci F.M. Dostojevského "Uražení a ponížení" z roku 1989. Nikolaj Sergejevič Ichmenev v jeho podání jde skutečně pod kůži a pod nehty.(26.12.2016)

Tohle se nedá brát jako komedie a ani né jako moralita. Źenská se stará o pět dětí to je v pořádku, ale to že je unesla je už jiný kafe. Sekretářka od soudu poznává případy , kdy evidentně rodiče o děti nestojí a tak zfalšuje dokumenty a děti jednoduše unese. Rodiče dětí to nák zvlášt netrápí a jsou vlastně i rádi , že se jich zbavili a nemusejí je živit. Policie samozřejmě pátrá, ale taky i pan soudce, který pak sekretářku odhalí, ale snaží se jí pomoc. Ona se jde teda přiznat a pak je tu soud. To už je ,ale opravdu fraška na entou. Za únos jí hrozí rok vězení, vzhledem k tomu, že je to pětinásobný únos tak 5 roků (naprosto směšné). To že je schledaná vinnou je jasné, ale dostává pouze 1000 kč pokuty (jak absurdní), Lidi jasají nebot z morálního hlediska konala dobro, ale takhle to prostě nejde jen tak unést dítě. Na můj vkus příliš vážný téma na komedie.(24.11.2009)

Zpočátku to vypadá jako hrozná pitomost, ale v druhé polovině velice dojemný film, až jsem si pobrečel. Bylo by to klidně až na 4 hvězdy, ale jednu sundávám za malou pozornost filmu k vlastnímu tématu, tj. dětem. Vystupují tam nevěrohodně jenom jako kýčovité rekvizity: ukázněné, které v nažehlených šatech sedí, když mají sedět, vzorně si hrají na indiány, když tak mají činit, atd.(25.8.2012)

• - Filmový debut Daniely Šrajerové. (M.B)

• - Filmovanie prebiehalo v Borodíne pri meste Tábor. (dyfur)