• Německo

• Německo

Templár

Akční / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA / Německo, 2011, 121 min

Poctivá porce anglické středověké řezničiny, plná osekávání údů (včetně končetin) hnusně vypadajícími sekyrami, filetování smradlavých žoldáků a odpaňování zpocených Templářů. Prostě romantický středověk, jak má být. I za pár šupů se dá s pár mastňáky zmáknout, byť trochu naivní, kulantní historický spektákl, ve kterém neváhala zaúčinkovat snad každá aspoň trochu profláklá anglická držka, včetně Dereka Jacobiho a jiných sýrů. Navíc Pavlík Džamáti ty bezskrupulózní zmrdy prostě umí a jeho král Honzík je téměř dokonalý. Třešničkou na dortu je charismatické, dvoumetrové vikingské hovado Vládi Kulicha, kterému jsem odpustil i to, že si jako jediný myl před natáčením hlavu a jeho blonďatá řepa bez lupů se tak za úsvitu Albionu trochu moc leskne.(12.7.2011)

Daždivé a zablatené Anglicko je v poslednej dobe v kurze (Centurion, Orol 9. légie) a tento podobne krvavý príbeh sa im kvalitou takmer vyrovnal. Až na hlavného hrdinu, ktorému som vďaka jeho kamennému výrazu, akosi nemohol prísť na chuť, má film veľmi kvalitné obsadenie. Hneď prvá bitva je až príliš rýchlo a neprehľadne zostrihaná, ale časom sa to zlepší a bitvy budú prehľadnejšie. Bránenie hradu proti mnohonásobnej presile zaberá takmer celý film a krvavých bitiek a súbojov si naozaj užijeme. Scéna v ktorej B. Cox po slovnej výmene s P. Giamattim príde o ruky aj nohy je asi najsilnejším momentom. Výsledný dojem dosť pokazil záver, kde udatný "Boží bojovník" odcvála na koni so svojím "kocúrikom" a to mi s predošlým krvavým a neľútostným masakrom akosi nešlo dokopy. "Já bych to nechal všechno pochcípat " a tak by som to fakt bral a možno by som hviezdu pridal. Inak tak skorá tv premiéra na tv joj ma dosť zaskočila. Film ešte nestihol prísť do obchodov a požičovní a už je v tv. A kšefty sú v prdeli... Niekedy tej distribútorskej politike nerozumiem. 70%.(2.1.2012)

Na tento smímeček jsem se těšil, neboť pro válečné filmy z období středověku mám slabost. Ale byl jsem dost zklamanej, děj váznul a místy jsem se nudil. Ale líbilo se mi zfilmování dle skutečné události (bitva o Rochester skutečně proběhla) a velmi realistické souboje. Lepší průměr, ale znova film zhlédnout ne-e. 60%(7.5.2012)

Gorefest je to brutální, to ano, bohužel mu za asistence překvapivě známých herců sekunduje značně prvoplánový a samoúčelný scénář, který by se dal akceptovat na 90 minutách, no na dvou hodinách nikolivěk. Ale jako kdo máte rádi středověký dobývání hradů utopený v hektolitrech krve, směle do toho. Já bohužel nějaký příběh, nejlépe historicky věrný, vyžaduju. 65%(28.9.2015)

Mám rozporuplné dojmy. Už ten scénář o partičce povstalců, kteří se posbírají kdo ví kde a jdou bránit hrad (nakonec v celkovém počtu 20 lidí) je dost těžko stravitelný. Také mi vadila rodící se láska mezi nadrženou rusovláskou z Rochestru a templářem... Rytíř řádu nakonec podlehne kouzlu prsatice a zahodí vše za co ve Svaté zemi bojoval včetně celibátu... Jednoduchost jeho vystoupení z řádu mne na konci velmi pobavila, copak na to asi velmistr řádu :-) !!! Ale jinak měl hlavní hrdina charizma jak hrom a gambeson s rudým křížem mu slušel. Takhle si představuji křižáka. Obrana hradu sama o sobě ve dvaceti lidech proti hordám hulákajících Dánů ale no comment. Sice je divákovi vysvětleno, že jde hrad bránit s minimem mužů, neb jest dobře vystavěn ale přeci jen... Pokud někdo z obránců padne, je tomu vždy věnována velká scéna a případně další z obránců se zastaví u umírajícího na kus řeči... Útočníci s big blonďákem Vladimírem Kulichem ( kapitánem žoldáckého vojska Dánů) asi někde zatím milostivě čekají na žebřících u hradeb... Ale abych jen nepeskoval. Co se týče dobových reálií, obleků, zbraní atd.. nemám co vytknout. Tady se neprohání princové ve fialových elasťákách opancéřováni papundeklovým brněním (pokud možno turnajovým) tak jak jsme zvyklí ze zámořských snímků. Vše odpovídá třináctému století a nejlepší a nejechtovnější části středověku. Zdá se, že Británie zde v koprodukci pozitivně zapracovala. Nevadí mi ani krutost snímku či věrná a detailní zobrazování zranění či v poji zasažených těl. Dobývání středověkého hradu bylo zkrátka takové a jistě si nikdo nemyslí, že se to obešlo bez krve. Jen bych vytkl roztřesenou kameru v bojových scénách. Mlaty sekerama, jedno i obouručáky jsou zpracovány výborně, útok katapulty také. Jen ten třas kamery...Já vím, že od dob Zachraňte vojína Ryana musí být jakýkoliv boj ve filmech co nejkrvavější a kamera co nejroztřesenější aby působila co nejautentyčtěji, ale tady to bylo místy rozřesené až dost. Jakoby se kameraman bál, že taky jednu schytá. Mohlo to mít klidně na víc, takhle je to slabých sedm statečných ze středověku... Mimochodem jedním z obránců hradu byl i Guy Siner - poručík Gruber z Haló haló :-) Škoda že neměl u sebe svůj tančík s kytičkovanými potahy.(25.7.2011)

• - Magna charta libertatum alebo Veľká listina slobôd, bol základný zákon anglickej stavovskej monarchie, ktorý v roku 1215 podpísal kráľ Ján Bezzemok pod nátlakom anglickej šľachty po nepokojoch spôsobených jeho zahraničnou politikou a absolutistickým spôsobom vlády. Obmedzila kráľovu suverénnu moc v prospech šľachty a mešťanov.
    Tento dokument sa stal základom anglického a amerického práva, tvorí základný zákon anglickej stavovskej monarchie. Okrem iného ustanovoval, že žiaden slobodný obyvateľ nesmie byť prenasledovaný alebo zatknutý bez zákonného rozsudku. Zakazoval kráľovi bez povolenia šľachty vyhlásiť mimoriadne dane a považuje sa za začiatok demokracie v Anglicku. (MikaelSVK)

• - Postava Templáře používá dvouruký meč 5 a půl stop dlouhý. Tak dlouhé meče se ve 13. století nevyskytovaly. Meče z tehdejší doby byli kratší, ne víc jak tři stopy dlouhé a výhradně jednoruké. (Conspi)

• - Natáčení probíhalo ve Walesu. (Yardak)