• Německo

• Německo

Templár

Akční / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA / Německo, 2011, 121 min

Megasráč Paul Giamatti (jako král Jan) si najme partu dánských žoldéřů a s požehnáním papeže jede ztrestat všechny co... všechny. Na odpor se mu postaví parta borců, kteří za prachy, nebo z osobních důvodů nemají pro královy úmysly pochopení. Solidní scénář, dost dobří herci a pořádná řezničina plná rozsekaných hlav, uťatných končetin a probodnutých břichů. Škoda těch záběrových haprů při bitkách, ale jak říkám, krvavé chlístance a hořící prasata tomu zvedají úroveň. Historické skutečnosti se v těchle pasážích IRONCLAD blíží hodně. Když jsem byl malý, jednou jsem tajně jedl otcovy milované nektarinky. Další den ke mně přivedl služku, kterou obvinil z krádeže. Položil jí ruku na stůl, vytáhl nůž... a udělil trest. Tentýž večer, jsem neunesl stud a přiznal se mu, že to já, jeho syn jsem spáchal ten čin. A víte, co mi odpověděl? "Já vím. Proto jsem jí uříznul jen prst. Jakýkoli čin proti koruně musí být krutě potrestán. Je to jediný způsob, jak si udržet absolutní moc."(16.9.2011)

Rozpočet $25miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $5,141,000▐ Na moje prekvapenie dosť dobre zvládnuté, dobrá výprava, kostýmy, zaujímavé obsadenie, dobré a hlavne v celku prehľadné súboje, dá sa povedať že minima vyťažené maximum, spokojnosť. /70%/(29.12.2011)

• Radek99

Nízkorozpočtové středověké béčko, kterému paradoxně chyběly ne peníze, ale smysluplný tvůrčí záměr a pořádný scénář, té nerafinovanosti a prvoplánovitosti bylo na jeden film až příliš... O nějaké historické věrnosti raději nemluvit. Podobné filmy: Vikingové(1.12.2011)

Král John (Bezzemek) byl hrozná bezpáteřní svině - nejenže si s důležitým dokumentem, listinou práv a svobod Magna Chartou, vytřel prdel, on si ještě najmul početnou bandu Vikingů, aby mu pomohli zpátky na anglický trůn. Bohužel (pro něj) zvolil nejneschopnější severské lemply, které před dobytím strategicky položené pevnosti zastaví jeden a půl ošklivého žoldáka, jeden rozháraný mnich, jedna šlechtična volnějších mravů a jedno páže, co přes noc zmorfovalo v zabijáckého ninju (jestli to správně chápu, pak jako výcvik stačí dvakrát tnout mečem do špalku). Scénář je komplikovaný zhruba tak, že i pohádka O perníkové chaloupce vedle toho vypadá jako mnohovrstevnaté, pekelně složité dílo. To všechno bych odpustila - plochost charakterů mi vynahradili dobří herci, jednoduchost příběhu s invalidní logikou vyvažují pěkné dobové kulisy a kostýmy (prostě celá ta špinavě středověká atmosféra), ale přes co se nedokážu přenést, to jsou bojové scény. Aby se zakryla nijaká choreografie, kameraman zběsile mával a třásl kamerou, vyřádil se také střihač (ani jednoho z nich neomlouvají zjevné epileptické záchvaty přímo při práci). Místo bitevních orgií ala "Braveheart" se konal převážně nekoukatelný chaos, u kterého jsem syčela oplzlé nadávky na adresy tvůrců a jejich rodin až kamsi do pátého kolene. Škoda, nebýt tak zštětkovaná tato důležitá součást "Ironcladu", bez váhání bych filmu dupla 4 krvavé hvězdičky. 67% EDIT 12.4.2012: Dnes se film vysílá v TV pod stěží uvěřitelným názvem "Železná kláda", překladatele asi někdo silně kopnul do prdele a způsobil mu těžký otřes a edém mozku!(26.9.2011)

Poctivá porce anglické středověké řezničiny, plná osekávání údů (včetně končetin) hnusně vypadajícími sekyrami, filetování smradlavých žoldáků a odpaňování zpocených Templářů. Prostě romantický středověk, jak má být. I za pár šupů se dá s pár mastňáky zmáknout, byť trochu naivní, kulantní historický spektákl, ve kterém neváhala zaúčinkovat snad každá aspoň trochu profláklá anglická držka, včetně Dereka Jacobiho a jiných sýrů. Navíc Pavlík Džamáti ty bezskrupulózní zmrdy prostě umí a jeho král Honzík je téměř dokonalý. Třešničkou na dortu je charismatické, dvoumetrové vikingské hovado Vládi Kulicha, kterému jsem odpustil i to, že si jako jediný myl před natáčením hlavu a jeho blonďatá řepa bez lupů se tak za úsvitu Albionu trochu moc leskne.(12.7.2011)

• - Spoiler: Pro hlavní postavu Thomase Marshala (James Purefoy) se tvůrci inspirovali životními osudy vlivného anglického rytíře Williama Marshala (1146/1147-1219), který skutečně vykonal pouť do Jeruzaléma, vstoupil do templářského řádu a účastnil se i tzv. baronských válek. Na rozdíl od svého filmového obrazu však jako jeden z mála šlechticů zachoval plnou loajalitu králi Janovi a po jeho smrti sehrál vůdčí úlohu při vyhánění francouzských vojsk ze země. (IlMagnifico)

• - Paulu Giamattimu zabralo natáčení jeho role pouhých 7 dní. (Conspi)

• - James Purefoy se kvůli roli musel nejen naučit špičkově zacházet s mečem, ale také nastudovat mnoho informací o templářích. (Olík)