• Německo

• Německo

Templár

Akční / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA / Německo, 2011, 121 min

Ironclad (2011) aneb pradědové Sedmi statečných. Takhle by to šlo. Jonatán by se mohl ještě naučit točit bojové scény, které jsou tady zatím totálně nepřehledné a chaotické, vlastně vůbec nevíte, kdo do koho sekl, komu uťali nohu, komu rozpůlili lebajznu, prostě musíte čekat, až se dobojuje a pak spočítat končetiny našich odbojářů. Nevím, proč se kamera vyžívá v detailních pohledech na uťaté části těl, na sečné a bodné rány, ze kterých pěkně stříká Svatovavřinecké. Ironclad je historická žánrovka, která splňuje do puntíku mé představy o solidní podívané z dob oněch. Jen ten konec by nemusel být jak vystřižený z učebnice pro začínající filmaře. Rádoby romantická linka byla taky oko-lžící-vyklubávající, dala by se shrnout slovy "Jak si lady Isabel vydupala pozornost depresivního emo templáře". Ale za Charlese Dance a Aneurina Barnarda (ten by mohl hrát Froda zfleku) palec nahorů. Za měchuřinu Dereka Jacobiho lano pěkně až od stropu. A nemůžu samozřejmě nezmínit našeho českého rodáka Vláďu Kulicha, ten si vystřihl zase jednou pořádný part s árijskou hřívou a za ty prachy si solidně zahulákal. PS: Radek99 - jestli je Ironclad podobný filmu 13th warrior, tak já se podobám housence tydlošpidlovoké............(14.7.2011)

Parádní středověká ultragore řezanice, která ze všeho nejvíc připomíná nepřiznaný remake Sedmi samurajů - s takřka stejným dějem i charaktery postav (skvěle obsazených, mimochodem), jen ve velmi povedených kulisách středověkého hradu v Anglii. Mírnou prostoduchost zápletky je zapomenuta ve chvíli kdy na hradbách heroicky stojí pár správných chlapů a proti nimi se ženou barbarské hordy s tradičně skvěle přehrávajícím Giamattim v pozadí. A že Purefoy je řezník co se s obouručákem v ruce snad narodil, to dokázal už předloni v Solomonu Kaneovi. Na akci samotnou taky není možné si stěžovat, i s malým rozpočtem čaruje režisér dost velké divadlo a unášet se do střihových orgií se nechává jen vcelku snesitelně, takže ať už se sekají hlavy, drtí kosti, či bortí opevnění, všechno je natočené docela přehledně. Každopádně, Ironclad je mnohem vyšší liga než Marshallův Centurion. 8/10(18.8.2011)

Král John (Bezzemek) byl hrozná bezpáteřní svině - nejenže si s důležitým dokumentem, listinou práv a svobod Magna Chartou, vytřel prdel, on si ještě najmul početnou bandu Vikingů, aby mu pomohli zpátky na anglický trůn. Bohužel (pro něj) zvolil nejneschopnější severské lemply, které před dobytím strategicky položené pevnosti zastaví jeden a půl ošklivého žoldáka, jeden rozháraný mnich, jedna šlechtična volnějších mravů a jedno páže, co přes noc zmorfovalo v zabijáckého ninju (jestli to správně chápu, pak jako výcvik stačí dvakrát tnout mečem do špalku). Scénář je komplikovaný zhruba tak, že i pohádka O perníkové chaloupce vedle toho vypadá jako mnohovrstevnaté, pekelně složité dílo. To všechno bych odpustila - plochost charakterů mi vynahradili dobří herci, jednoduchost příběhu s invalidní logikou vyvažují pěkné dobové kulisy a kostýmy (prostě celá ta špinavě středověká atmosféra), ale přes co se nedokážu přenést, to jsou bojové scény. Aby se zakryla nijaká choreografie, kameraman zběsile mával a třásl kamerou, vyřádil se také střihač (ani jednoho z nich neomlouvají zjevné epileptické záchvaty přímo při práci). Místo bitevních orgií ala "Braveheart" se konal převážně nekoukatelný chaos, u kterého jsem syčela oplzlé nadávky na adresy tvůrců a jejich rodin až kamsi do pátého kolene. Škoda, nebýt tak zštětkovaná tato důležitá součást "Ironcladu", bez váhání bych filmu dupla 4 krvavé hvězdičky. 67% EDIT 12.4.2012: Dnes se film vysílá v TV pod stěží uvěřitelným názvem "Železná kláda", překladatele asi někdo silně kopnul do prdele a způsobil mu těžký otřes a edém mozku!(26.9.2011)

Rozpočet $25miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $5,141,000▐ Na moje prekvapenie dosť dobre zvládnuté, dobrá výprava, kostýmy, zaujímavé obsadenie, dobré a hlavne v celku prehľadné súboje, dá sa povedať že minima vyťažené maximum, spokojnosť. /70%/(29.12.2011)

Je to vydarený historický film z britskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh z časov stredoveku, kedy krutý anglický kráľ chce získať späť svoju krajinu, k čomu mu majú pomôcť aj dánski bojovníci, ale mnohí angličania sú proti nemu a tak schopný templár spolu so skupinou bojovníkov obsadia významný hrad, ktorý chce ale získať aj kráľ. A tak ho musia udržať čo najdlhšie. Spracovanie sa mi páči, dej je síce dosť jednoduchý a úplne priamočiary, ale tu to neprekáža ani trochu, film zaujme už od začiatku, následne zoznámi s templárom, ktorý si vie hneď získať sympatie, netrvá až tak dlho, kým sa dej začne venovať samotnému hradu a na to sa už pozerá veľmi dobre, malá skupinka udatných bojovníkov, ktorí sa snažia zo všetkých síl udržať hrad pred mnohonásobnou presilou je jedna z najlepších tém, akú môže historický film mať. Takže za celý čas som nenašiel žiadne slabé miesto. Samotných bojových scén je tu pomerne dosť a je aj dosť vydarená. Až tak moc mi nesadla kamera, niektoré zábery sú príliš zblízka, alebo nie sú až tak moc prehľadné, ale to je asi to jediné, čo sa jej dá vytknúť, inak sú všetky akcie obsahovo dobre zvládnuté, aj keď ničím originálne, či už menšie akcie medzi pár vojakmi alebo tie veľkolepejšie, no hlavne až mimoriadne drsné. Ani neviem, či som vôbec niekedy videl takto krvavý historický film, kde akcia pôsobí nanajvýš surovo a je tu plno useknutých rôznych častí tiel a drsných deštrukcií vojakov na rôzne spôsoby. Ani neviem vybrať to najlepšie, všetka akcia je na tom dobre. Herecké obsadenie je výborné, charizmatický James Purefoy v hlavnej úlohe, dobrý výber jeho spolubojovníkov, obzvlášť Brian Cox alebo Jason Flemyng a ani záporáci nie sú zlí, ale viac než Paul Giamatti v úlohe kráľa ma bavil veliteľ dánskych bojovníkov. Réžia a technická stránka sú až na tie spomínané zápory v bojových scénach v rámci žánru úplne ideálne. Ironclad určite nie je žiadny vrchol žánru, ale dostal som presne to, čo som aj chcel, správne surový historický film s dobrých príbehom a obsadením. 77%(28.5.2012)

• - Ján Bezzemok (1166 – † 1216) bol bratom Richarda I. (Levie srdce) a zároveň najmladším synom Henricha II. z dynastie Plantagenetovcov. (MikaelSVK)

• - Natáčení probíhalo ve Walesu. (Yardak)

• - Paulu Giamattimu zabralo natáčení jeho role pouhých 7 dní. (Conspi)