Reklama

Reklama

Templář

  • Česko Ironclad (více)
Trailer

V Anglii 13. století bojuje skupinka templářských rytířů při ochraně hradu Rochester proti tyranskému králi Janovi. (Filmbox)

Videa (1)

Trailer

Recenze (549)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Ale ono to nebylo až tak zlé. Chladný pohled James Purefoye tomu celému dodal šmrnc. Zajímavé postavy, kde si určitě každý najde tu svou, od neomylného lučištníka až po drsného barda se sekerou. Herecky na úrovni. Dialogy až překvapivě uspokojivé. Docela zajímavý děj, kterému bych vytkl snad a pouze ten úsek, kde obránci trošku zaspali a pozvali si za hradby dobyvatele. Ale na druhou stranu to chápu. Scénaristi si ušili takřka nedobytnou pevnost, a tak to nějak museli vymyslet, i když to byl nápad velmi zcestný, ale potom přišlo alespoň sekání údů, takže se to mírně vykompenzovalo. Trošku tu cítím velmi silnou inspiraci Robinem Hoodem. Musím tu s některými souhlasit, stopáž bych krátil co by to šlo. 2 hodiny odehrávající se v jedné budově to za poslední roky zvládl pouze Willis(v nějaké te smrtonostné pasti) a jedná se o roky celkem vzdálené. Tady tedy je pár slabších pasáží, naštěstí nejsou příliš dlouhé a bez ujmy na zdraví se dají přečkat. Možná bych ještě kameramanům doporučil stativ, neboť nedokáží držet kameru dostatečně pevně a značně jim cuká. Je zajímavé, že se to děje pouze v bojových scénkách, takže si často prohlížíte třeba hradby, nebe, ba dokonce podlahu, která vás v dané chvíli asi moc nezajímá. Myslím, že když dám * * *, tak nikoho příliš neurazím. To je u mě celkem dobrý. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Baví mě, jak rozdílně se v dnešní době v popkultuře vykreslují templáři. Někde jako čiré zlo, např. Assassin`s Creed, jinde zase jako stateční ochránci dobra. Ironclad je ten druhý případ. Templáři jsou zde dobráci, co pomáhají baronům svrhnout maniaka Paula Giamattiho aka krále Jana Bezzemka. Ten film je nekompromisní řezničina s drsnym Jamesem Purefoyem. Sekaj se tam ruce, nohy, hlavy, Purefoy přesekne chlápka téměř vejpůl, houmles z pranýře tam zase umlátí nepřítele useknutou rukou. Prostě chuťovka. Moc peněz to asi nestálo, ale bitky jsou fajn a je jich tam dost. Navíc je to velice dobře obsazené. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ironclad ma jeden zasadni problem, stopaz. Krome nejakejch uvodnich 20ti minut to je totiz film o dobyvani a obrane jednoho strategicky dulezityho hradu a tady neni moc prostor na nejaky hluboky komplikovany scenare, samozrejme se utoci a brani ruznejma metodama, je zde nacrtla romanticka a znacne zbytecna linie, ale vetsinu casu to je proste o tom, jak parta drsnaku brani hrad pred tisici nasobnou presilou. A kdyz to trva dve hodiny, tak to proste zakonite ma hluchy mista a sem tam pomalejsi tempo. Jinak to je ale skvela historicka drsna rubacka s Rkovou pristupnosti, kde krev a koncetiny litaj na vsechny strany, hlavni borci maj oblibeny zbrane typu palice, sekery nebo mece a herecky obsazeni je znacne libovy. Giamatti je radnej parchant a Purefoy naprosto ultimatni nemluvnej zabijak, tomu tyhle role fakt sednou. Navic se film snazi bejt jakoze historicky vernej, takze tu dojde na uplavici, Magnu Chartu a podobne. Celkove nebejt stopaze, tak du asi na maximum, takle jen solidni 4*. ()

AppleCore 

všechny recenze uživatele

Je to historická jednohubka. Je plná krve, brutality a násilí. Malej rozpočet kouká z každýho záběru, herci tam jenom tak jakoby jsou, Paul Giamatti nesnesitelně řve a efekty jsou bídný. I tak je to ale nejlepší historická řež od dob Kingdom of Heaven. Snad je to kvůli tomu, že v dnešní době zase tolik historických filmů nevzniká a když už, má obří rozpočet a nedá se to s tímhle srovnávat. Proto je Ironclad ve své kategorii (Black Death, Eagle, Centurion atd.) to nejlepší, co lze vidět. Kamera je sice mnohdy dost roztřesená, někdy dělá z filmu změť kdy nevíte na co koukáte (v bitvách především), ovšem ono to vypadá skvěle! Bitvy samotný, byť tam často postavičky jenom tak zlehka mávaj sekerkama, působí prostě parádně a řádná dávka brutality a krve to umocňuje do absolutna. Do toho všeho nám hraje povedenej hudební doprovod. Režijně to už asi lepší bejt nemohlo a na to, že se dění neshoduje s fakty seru. A Brian Cox je největší filmovej hrdina všech dob! jeho nebejt jdu o hvězdu níž. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Středověká řezničina, která v zobrazování násilí mnohonásobně přeskočila laťku nastavenou Statečným srdcem. Pravda, umělecký rozměr, jaký do svých filmů dali např. A.Wajda, A.Tarkovskij, F.Vláčil nebo i J.Boorman, zde nenajdeme. Přesto jsem byl nadmíru spokojen. Emotivně vypjaté scény jsou střídány poklidnými, které možná někoho nudí, ale mně přišly vhod jako nádech před další explozí. Čarokrásné obrazy anglické krajiny evokují plátna starých mistrů. Některé záběry lze zastavit a zarámovat. Král Jan je patřičně nesympatický, obránci drsní až do roztrhání těla a útočníci, slepě se ženoucí ke hradbám v domnění, že k dobytí přesila jednoznačně stačí, působí možná primitivně, ale nebyli tak Vikingové chápáni? Více anglický, než americký film, což potěší. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (18)

  • Posádce hradu Rochester při obléhání v roce 1216 skutečně velel baron William d'Aubigny (Brian Cox), jeden z pětadvaceti garantů Magny Charty. Po pádu do Janova zajetí po prolomení hradní obrany ale nebyl ani mučen, ani zmrzačen, ani popraven - zemřel až v roce 1236. Stejně tak se rozhodně nejednalo o pouhého obchodníka s vlnou. (IlMagnifico)
  • Paulu Giamattimu zabralo natáčení jeho role pouhých 7 dní. (Conspi)
  • Magna charta libertatum alebo Veľká listina slobôd, bol základný zákon anglickej stavovskej monarchie, ktorý v roku 1215 podpísal kráľ Ján Bezzemok pod nátlakom anglickej šľachty po nepokojoch spôsobených jeho zahraničnou politikou a absolutistickým spôsobom vlády. Obmedzila kráľovu suverénnu moc v prospech šľachty a mešťanov.
    Tento dokument sa stal základom anglického a amerického práva, tvorí základný zákon anglickej stavovskej monarchie. Okrem iného ustanovoval, že žiaden slobodný obyvateľ nesmie byť prenasledovaný alebo zatknutý bez zákonného rozsudku. Zakazoval kráľovi bez povolenia šľachty vyhlásiť mimoriadne dane a považuje sa za začiatok demokracie v Anglicku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama