Američan

The American

Američan

Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2010, 105 min

Zajímavý námět, sympatické prostředí a výborné herecké obsazení. Jenže taky naprosto zvláštně scénkovitě navržený scénář, kde jsem do poloviny filmu nechápala, jakou hraje hlavní hrdina v celém příběhu vlastně roli, a ani teď nechápu, kdo měl jaké motivy udělat to, co udělal. Nicméně je Američan už jen kvůli sympatické atmosféře a (velmi pohlednému) Clooneymu dobře koukatelný film, který se mi - snad proto, že jsem o něm před jeho zhlédnutím nevěděla vůbec nic - narozdíl od ostatních nijak neasociuje se slovem nudný. To už spíše roztříštěný.(1.12.2010)

Dokonalý Clooney v doslovnom remaku neexistujúceho francúzskeho filmu z polovice 70. rokov s Jeanom-Louisom Trintignantom v hlavnej úlohe. Nič pre mládež. Na toto nestačí poznať a mať rád oldschool. Na toto človek musí BYŤ oldschool.(3.2.2011)

Scénář: Rowan Joffe .. Pěkný, precizní, napínavý, zrající. A to jsem z pár indícií měl obavy, aby nešlo o Hranice ovládání 2 - Italská mise. Dopadlo to mnohem lépe, režisér a kameraman si mákli. 75%.(19.12.2010)

Komu lze film doporučit? Tedy všem těm, kteří mají rádi takovou tu poetickou náladu ze starších francouzských či italských krimi snímků. Nebudete-li ovšem čekat nějaké zázraky, neměl by vás zklamat film. Možná ten konec mohl být zajímavější, ale i tak to nebylo zas až tak špatný. I když upřímně řečeno, největší pozornost na sebe strhává krásné městečko Castel del Monte a jeho nádherná renesanční architektura umístěná pod vrcholky hor.(1.1.2012)

Amík jako by nebyl ukotvený v čase. Mohl by se odehrávat klidně někdy mezi 70tými a 80tými léty a v pohodě by fungoval. Prostě stará škola. Krásná kamera, solidní Corbijnova režia a výborný Clooney. Violante Placido je krásná až běda. Velký problém jsem ale měl s tím jak zaměnitělně celý snímek působí. Ve skutečnosti je to někde mezi 3 a 4, možná si to ještě při druhém shlédnutí rozmyslím.(29.7.2011)

• - Německý hudební skladatel a režisérův dobrý přítel Herbert Grönemeyer se v Američanovi vrací k filmové hudbě po více než dvaceti letech. (Jeremy.jk)

• - Scénář k filmu napsal Rowan Joffe podle románu Martina Boothe „A Very Private Gentleman“ z roku 1990. (Zdroj: Bioscop)

• - Jack nosí hodinky Omega Speedmaster Professional. (HellFire)