Reklama

Reklama

Američan

  • USA The American (více)
Trailer 2

George Clooney (nar. 1961) je jedním z mála herců, kteří dokázali přetavit televizní popularitu (díky postavě dr. Rosse ze seriálu Pohotovost) v plnohodnotnou kariéru oblíbené filmové hvězdy. A nejen to. Začal se věnovat produkci a neméně úspěšně také režii. Jeho postavení mu umožňuje pečlivou volbu rolí i spolupracovníků. Američan (2010), natočený podle románu Martina Bootha "A Very Private Gentleman" (1990, Velmi uzavřený pán), není typickým thrillerem. Co mu schází na akčních scénách, ovšem bohatě vynahrazuje přesvědčivým zachycením poklidné atmosféry italského venkova a melancholickým příběhem unaveného muže, který ví, že se ocitl na konci své cesty. Jack je nájemný zabiják a zručný výrobce zbraní, který se po dramatickém prologu v zasněženém Švédsku ukryje v italském městečku, kde se vydává za fotografa architektury. Spřátelí se s místním knězem (Paolo Bonacelli) a zaplete se s prostitutkou Clarou (dcera známého herce Violante Placidová). Jeho snaha skoncovat se svou profesí však nemá naději na úspěch. Musí čelit nejen svému zaměstnavateli, ale také švédským zabijákům, kteří ho vystopovali... Režisérem snímku je uznávaný nizozemský tvůrce Anton Corbijn (nar. 1955), který získal řadu cen za své předchozí dílo, životopisný hudební snímek Control (2007). Vedle umírněného výkonu George Clooneyho se režisér v tomto minimalistickém thrilleru nejvíc opírá o schopnost vyjadřovat se důsledně obrazem a o působivou hudbu dobrého přítele, německého rockového muzikanta Herberta Grönemeyera. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (586)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $20miliónovTržby USA $35,606,376 Tržby Celosvetovo $67,876,281Tržby za predaj DVD v USA $7,374,941 //počet predaných kusov 465,569║ Fajn herci v nehorázne rozvláčnom deji, kde príde občas aj na popustenie opratí ale v celkom sčítaní to nenapraví pachuť. /40%/ ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Američan je typickým příkladem snahy předních hollywoodských herců o vstup na půdu artu - minimalistický děj, žádné velké efekty, evropské lokace, podrobné vyprofilování hlavního hrdiny atd.. Není to snaha vůbec marná. Má své silné momenty a především díky atraktivní lokaci italského maloměsta a dobře obsazeným postavám nijak originální námět ožívá. Clooney je jako vždy vynikající a nechybí pár skvělých dynamičtějších pasáží. Je jen škoda, že je snímek natolik svázán nepsanými pravidly uměleckých filmů. Konec nemá díky tomu jak překvapit. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Zatímco rovnice o dvou neznámých jsem nikdy neměl rád, filmy o mnoha neznámých doslova zbožňuju. Stejně jako uživatelce Rogue i mně snímek přípomněl stará dobrá 70 léta. Úplně jako kdybych v titulcích četl, režie: Pierre Granier - Deferre, v hlavní roli: Alain Delon, ještě to chtělo, aby hudbu složil někdo jako Philippe Sarde a bylo by to dokonalý. Opravdu skvělá práce, vynikající "letecký" záběry kamery, Clooneyho jsem viděl letos ve třech naprosto odlišných rolí a se všema si poradil na výbornou a že tahle role byla mimořádně těžká. Opravdu jsem netušil, že američani jsou vůbec ještě schopni natočit film bez efektů, s minimem keců ale přitom s maximem tajemství a poslat ho jako hlavní chod do sítí světových multikin. Bravo ! ()

POMO 

všechny recenze uživatele

George má holt taliansky vidiek rád, a žiadny iný film neukáže lepšie (krajšie) ako tento, prečo je tomu tak... Corbijn je navyše režisér zvučného umeleckého mena. Na prvý pohľad nevzrušivý a smutný portrét tichého, na prvý pohľad nevzrušivého a smutného nájomného zabijaka. Nie prvý raz sfilmované, ale prvý raz sfilmované takto komorne, bez potreby akcie, ale s neustálym pocitom nepokoja a neistoty. Do osamelej nálady a k panákovi whiskey ako uliate. Vážme si nové pohľady na staré veci. Originalita je (a čím ďalej tým viacej bude) vo filmoch vzácna. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tak nízké hodnocení u tohoto filmu si dokážu vysvětlit jenom tím, že od toho všichni čekali něco jiného, než film skutečně nabídl. Film totiž nabídne nesmírně pomalu plynoucí příběh, který je ještě jako ústřižek ze života (začne někde, skončí jinde) a prostě si to pomalu, nesmírně pomalu plyne obrazovkou. Každopádně samotné záběry je nesmírná radost pozorovat. Každý by mohl být samotnou fotografií, protože každý nádherně představuje italský venkov, který nádherný je, stačí ho jen chytnout za správný roh u kostela. George Clooney je tady perfektní bombarďák, příliš toho nenakecá, ale já z toho filmu mám ten pocit. Pocity jsou celkově u tohoto filmu nesmírně důležitá záležitost. Pokud ho nesledujete pozorně, tak z něj většinou nic mít nebudete. Tady je skutečně důležitá hlavně samotná kamera, která vytvořila neskutečné záběry. Kolikrát mi až vyskočilo srdce z těla, jak jsem nad samotnou dokonalostí tohoto filmu oněměl. Ve výsledku jsem tak z Američana měl opravdu nádherný pocit. Prošel jsem si italským venkovem, nádhernou hudbou a vstoupil jsem do života jednoho nájemného vraha, který mi ukázal stinnou stránku jeho povolání a tím jsou právě (po)city, které se výrazně prolínají celým filmem od začátku do konce. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (13)

  • Když Jack sedí v baru a pije kávu, v rádiu hraje píseň "Tu vuò fà l'americano" („Vydáváš se za Američana“) – italská píseň o Italovi, který si přisvojí americké způsoby. (HellFire)
  • Scénář k filmu napsal Rowan Joffe podle románu Martina Boothe „A Very Private Gentleman“ z roku 1990. (Zdroj Bioscop)

Související novinky

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (více)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)

Reklama

Reklama