• Itálie

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

USA / Itálie, 2018, 152 min

Živě vidím ty úprky ze sálů kin po celým světě, když na konci konečně dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy Dakota Johnson začne předvádět nádhernej hrudník, Tilda Swinton je najednou ďábelštější než kdy jindy, a z plátna se v kaskádách valí nejpůsobivější vizuální efekty za posledních několik let. Protože ruku na srdce, tenhle überhororovej kotel každej rozhodně nerozdejchá. Nechtěl bych po tom filmu dávat všechno do richtiku, a jestli kulisáci a uklízeči neměli jedny z nejvyšších platů na place, spravedlnost je slepá. Gott mit uns!(27.1.2019)

Naprostý opak současných trendů na poli hororů. Film, který formálně neodlišuje vědomí od podvědomí, hlasy znějí buď šeptem nebo z dálky, zdi mluví a zrcadla se dívají. Horor, který začíná umíráním a končí usmířením. Je třeba více projekcí, abych byl schopný trocha nadhledu a nějakého rozplétání. Takto na jednu stranu mě šepotavost a neměnné tempo Suspirie často ubíraly na pozornosti, což možná dost odvádělo zrak od toho, že film není kdovíjak dobře sestříhaný a Dakota Johnson je pořád herecký střevo. Nicméně nová Suspiria je film, který je výraznější a lepší den po projekci než během ní. A to je jedna ze zásadních a přesto vzácných vlastností hororu.(6.5.2019)

Sázka na nízký žánr se vyplatila a přinesla víc než pouhou retrofilní potěchu. V kulisách Suspirie se děje cosi, co vedle čiře audiovizuálního zážitku přináší i jisté duševní uspokojení. Možná je Guadagninův poslední film jen erupcí náklonnosti k animální brutalitě a zvrácené smyslovosti, nebo se tu Lucovi podařilo i hezky a bez přehnaných tlaků cosi povědět.(25.10.2018)

• Morien

Luca se jistě snažil udělat to "jiné", ale možná se měl zamyslet nad tím, jestli to dělá i zajímavé. Thom zklamává na celé čáře. Tilda vypadá tak moc jako Pina Bausch, že jsem ochotná věřit, že ji po čas natáčení posedl její duch. A vzhledem k tomu, jak moc velký důraz klade tento film na samotný tanec a mentorování kolem něj, působí až směšně, jak je Dakota během tréninkových sekvencí nemotorná a měkká, zatímco během vystoupení je očividně nahrazena pevnou vyrýsovanou profesionální tanečnicí.(2.5.2019)

Už z traileru jsem vycítila, že tohle bude žraso. Pokud do nové Suspirie nepůjdete jako do remaku té původní a budete mít otevřenou náruč novým nápadům a zcela nové formě, měli byste dostat kvalitní zážitek. Nová Suspiria tak poněkud čerpá trochu z původního nápadu a lehounce se otírá o scénář. Tenhle Guadagninův kousek je ale libový flák čistého artu, který pracuje mistrovsky se střihem (!), obrazem i zvukem. Pro mě to byl o sto procent lepší zážitek, než Argentův počin, jež sázel v tomto ohledu spíše na svou ověřenou trikoloru. Tady se však plácáme hlavně v ponurých barvách v ponurém rozděleném Německu a nasáváme depresivní a tajemnem nasátou atmosféru. Musím říct, že stopáže jsem se děsila, ale utekla mi jako voda. Děj mě chytl už od začátku a hlavně jsem dosti v šoku z neskutečně dobře zvládnutých hororovýchi scén, ze kterých mi dokonce jenom doma u televize lezl mráz po zádech. Musím konstatovat, že přes to, že Suspiria se zaměřuje hlavně na filozofičtější záležitosti a mnohdy i na čistý symbolismus, Guadagnino by mohl být jistým způsobem nominován na nového art-hororového mága. Kdybych měla Suspirii popsat jedním slovem, což je skoro nemožné, řekla bych slovo intenzivní. Celou dobu mě totiž agresivně držela a chtěla, ať se bez mrknutí dívám. Na konci mě pak předhodila psychedelickým jatkám a já nevěděla, kam se koukat dřív. Filmařsky je to absolutní špička a věřím, že kdyby byla možnost vidět film v kině, byla bych nadšená ještě o kapku víc. Škoda, že je to tady docela podhodnocené, protože v mém žebříčku hororů za rok 2018 se to na tuty objeví.(21.1.2019)

• - Celosvětová premiéra filmu proběhla 1. září 2018 na filmovém festivalu v Benátkách. (Stoka)

• - Natáčení probíhalo od 31. října 2016 do 10. března 2017 v Itálii a Německu. (Stoka)

• - Herečka Tilda Swinton ve filmu ztvárnila hned tři role: Madame Blanc, Dr. Josefa Klemperera a Helenu Markos. (skoda)