Film Rio je příběhem vzácného papouška jménem Blu, který žije na malém městě se svoji paničkou Lindou, s níž tvoří nerozlučnou dvojku. Linda ho před léty zachránila před pašeráky, kteří ho ještě jako papouščí miminko ulovili uprostřed brazilského pralesa a odvezli do zasněžené Minessoty. Blu se kvůli tomu sice nikdy nenaučil létat, ale v bezpečí a pohodlí Lindina domova se natolik zabydlel, že pro něj není problém uvařit kávu, připravit snídani, vyčistit si zuby nebo posloužit Lindě jako její osobní budík. Když jednoho dne Linda a Blu zjistí, že Blu není posledním papouškem svého druhu na světě, jak si až doposud mysleli, neváhají a vydají se na cestu do exotické Brazílie za papoušicí Perlou, která žije v samotném srdci Rio de Janeira. Krátce po jejich setkání jsou ale Blu a Perla uneseni skupinou obchodníků se zvířaty. Za pomoci chytré a životem na ulici zocelené Perly a partičky upovídaných městských ptáků se jim sice podaří uprchnout, ale vyhráno rozhodně nemají. Dokáže Blu s pomocí nových přátel najít odvahu, aby se naučil létat, zmařil plány únoscům, kteří jsou jim stále v patách, a vrátil se zpět ke své milované paniččce Lindě? (oficiální text distributora)

Herráček

Tak nějak nevím... Asi už jsem poněkud rozmazlen tím, že všechny animáky mají nějakou excelentní boční postavičku (zpravidla zvíře) a je to trošku víc, než jen pohádka... Co ale dělat, když zvířata jsou všechny postavičky (vlastně skoro všechny) a vedlejší postavičky jsou lidi, kteří jsou k uzoufání nudní a upištění? A taky když je animák opravdu jen pohádka? Děti bych na to vzal, ať se podívají klidně i na natřásající se zadky v rytmu v samby, vždyť ve zprávách kolikrát vidí to samé... Ale že by to byl zásah do černého, to se říct nedá... Navíc se asi řadím k těm, kterým už se Jesse Eisenberg trošku přejídá, neboť jsem viděl filmy, kde začínal a nikdo o něm nevěděl... A v současnosti už se pomalu bojím otevřít konzervu... ()

Nassau

No. Ne že by to bylo zase tak úplně špatný, to ne. Je to ale prostě POŘÁD to samé dokola. Všechno co tu najdeme jsme někde všichni viděli nebo slyšeli. V podstatě žádný prvek není originální, nic není autentické a překvapující. Vše je ve smyslu "vezmeme to lepší z animáků, dáme to dohromady a pošleme to do kin...a proč to nedat ještě do 3D". Carlos Saldanha má jediné štěstí, že stojí za Dobou ledovou, protože na co nového šáhne, to je jen recyklace a otrava. Vlastně tu je jeden originální prvek - Rio samotné. Ale to je zatraceně málo. Čekací fronta na pořádný animák se nebezpečně natahuje jako fronta na pořádnou romantickou komedii. Jen je smutné, že na to lidi i přesto chodí, často oblblí 3D nálepkou. ()

Mistickzz

Priemerný animák s ukecaným hlavným hrdinom, krásnou vizualizáciou Ria, troškou humoru, obyčajným príbehom a peknou hudbou. Dá sa nato v pohode pozerať, neurazí ale ani nenadchne. 58% ()

KoRner

Pre Rio spravili veľkú prácu najmä animátori, ktorí v mojich očiach spravili najroztomilejšie animované postavy od čias Bambiho. A to nevravím len ako zapálený hráč Angry Birds: Rio. Príbeh nie je bohviečo, ale ktorý animák má lepšieho záporáka? :-) ()

HiddenDragon

Nejvetsi devizou tohoto kousku je grafika. Tak krasny animak (navic ve 3D) se nevidi moc casto. Pestre barvy, opravdu detailni zvirectvo - hlavne ptaci samozrejme (to peri je bezchybne), ale i super prostredi brazilskeho Ria, ktere pusobi misty jak z pohlednice nebo fotky. Hlavne za ten vizual davam ctvrtou hvezdu. Pribeh nebyva v zadnem animaku nijak svetoborny, takze v tomhle smeru ani "Rio" myslim netrati proti konkurenci. Co je ovsem pravda, ze to neni takova vtipna napadita pecka jako treba sve doby serie "Shrek" nebo novejsi "Croodsovi" (2013). Forky zde sice jsou, ale casto tak nejak "na puli cesty k me branici" - a dojemne k slzam to taky neni. Ovsem jak jsem zminil na zacatku, tenhle film cloveka dostane tou jizni rozpustilou atmosferou, prijemnou hudbou, a i dabing se povedl. A i kdyz nesnasim cesky zpivane "muzikalove" skladby ve filmech (neboli to, co zpivaji postavy - muzika v pozadi je totiz v originale), tady se jim dalo dobre rozumet a slusne artikulovali, takze to znelo prijemne. A jak tady nekdo psal, na zacatku je Blu opravdu sladkej :) ()

Han22

Zase se s ČSFD neshodnu. Mě se Rio moc líbilo. Náderná animace plná barev a atmosféra Ria - samba, písničky, karneval, alegorický průvod. Pohodový příběh o domácím papouškovi Blu, který neumí létat a musí bojovat o papouščici Perlu. Spousta úžasných vedlejších postaviček - tukan s příšernou rodinou, zlodějské opice, přitroublí pašeráci, brutální papouščí zabiják. Dvojitá romantika, spousta honiček, vtípků a pohody. Jasně že to není druhý Ratatouille nebo Vzhůru do oblak, ale bavil jsem se. ()

Zagros

Asi bych si měl od těch klasických amerických animaků dnešní doby dát už oraz. Nechám zlákat relativně dobrým hodnocením, a slušným trailerem a téměř vždycky jsem zklamaný. Nudný příběh, podivně plastová animace, neustále protivné dohadování ptáků, nesedla mi hudba a vlastně mě to vůbec nebavilo. Marně si vzpomínám, za co jsem dal dvě hvězdy, ale nechám je být, na Rio časem úplně zapomenu a dvojce se vyhnu velkým obloukem. ()

Fary

Dal bych ****, ale zustala tam spousta nevyuziteho potencialu. Jinak je ale Rio skvela zabava, hlavne co se barvicek a hudby tyce. :) ()

Nons3nse

Rio mi neunikol hlavne kvôli tomu, že milujem animované filmy. Od prvej chvíle plnej krásnych farieb ma tento film presvedčil, že naozaj stojí zato sa naň dívať. Na prvý pohľad vyzerá ako klasický animák. Príbeh domáceho vtáka, ktorý sa vyrazí do Ria, kde objaví lásku i svoje dobrodružné ja. Ale Rio má niečo do seba. Niečo, čo vás udrží pozerať sa až do konca v napätí, ako príbeh dopadne. Možno je to aj vďaka skvelému exotickému prostrediu Ria de Janeira, plného krásnych sýtych farieb, a neskutočne chytľavým rytmom samby. Neraz som sa prichytil, ako si potajomky podubkávam do rytmu! Film je taktiež okorenený poriadnou dávkou vtipov, ktorých sa naozaj budete z chuti smiať. Ak sa vám páčila Doba ľadová, Rio je film, ktorý proste musíte vidieť, a rozhodne sa nebudete nudiť... ()

Hanys_

Celkem bídný animák cílící na hodně mladé a nenáročné věkové publikum. Pár dnů po zhlédnutí Ranga a Toy Story 3 bylo Rio v podstatě utrpení a ani teď si absolutně nevybavím nějakou fakt zajímavou scénu. A poprosím - už nikdy nesympatický Eisenbergův hlas v animáku. 4/10 ()

divak84

mírné zklamání. občas gag zafunguje, něketré scénky jsou zakončeny parádním vtipem či vtipnou kreací, ale na můj vkus až příliš hluchých míst, až moc klišovitý a uspěchaný konec. začátek trošku pomalejší, střed překvapuje nabitý hyper akcí, pěknými záběry a svižnou režií. Rio v pohodě, vtipně napsanej, dvojka z brooklynu (William--Foxxx) baví, u psa jsem se malem poskladal kvůli těm bombovním slinám. Tento animák však nemá na velmi dobrou uroven a už vubec ne na absolutní špičku. Menší zklamání, které jsem naposled zaznamenal u zataženo, občas masové kuličky.... Hodně pevné tři hvězdy, 4 dát nemůžu. Nenudí, solidně zabaví, ale přísnější kritéria film jako celek snese jen těžko, avšak na nudné odpoledne dobrá volba. Neobstojí však při snaze pobavit diváka po druhém a dalším shlédnutí. ()

dopita

Animák především pro děti. Takže líbivě animovanej, s jednoduchým dějem i humorem. Nic proti, já jsem infantilní takže takovejhle druh filmů můžu. Bohužel filmu v třetí čtvrtině dochází dech a celá scéna z karnevalu mě děsně nudila. Závěrečná akce v letadle už byla docela v pohodě. Film si nehraje na nic jinýho než na oddechovku a to taky splňuje. ()

Ripley

Tentokrát studio Blue Sky šláplo vedle.Režisér Saldanha,který je mimochodem původem z Brazílie a světe div se,nebo spíš nediv se-z Ria se vykašlal na děj a zřejmě se usilovně věnoval především tomu,aby divák žasl nad krásou jeho rodného města.Ne díky,to si raději seženu nějaký dokument.I přes všude přítomnou infantilitu,tento film snad nemůže bavit ani malé děti.Co naplat,že se animátoři ve studiu snažili,když film nudí tak,až se chce brečet.Jó to je tak,když se sejdou čtyři scénáristé...co z toho může vzniknout!Vedlejší postavy jsou otravné a krom animace nezaujme ani hlavní "dvojka"-pár papoušků.To samé platí o lidských postavách-majitelce papouška Blu a ornitologa z Ria.Ti jsou vyloženě nesympatičtí.Hudební latinskoamerická složka je taktéž nevýrazná a zpívané písničky film ještě více brzdí.V ději je tolik klišé,že to působí až trapně.Kdybych nebyl tak nadšený konzument animáků,dám ještě o hvězdičku méně.A hlavně ať netočí dvojku!...trojku!...!!! DODATEK:světe(Brazílie)div se,napodruhé se mi to docela líbilo a zvyšuji hodnocení. ()

bloodline

Kvitujem snahu tvorcov poukázať na kolosálny problém ilegálneho obchodovania s exotickými zvieratami, lenže jedným dychom ich musím aj skritizovať za ľahkovážne spracovanie. Inak svižný animovaný "nedeľný obed" skončil ako nevoniaci polotovar v staničnom bufete. Sofistikovanejším poňatím deja mohol odkaz tvorcov nadobudnúť úplne iný, väčší a srdce trhajúci rozmer, ktorý by mal za následok minimálne rapídny úbytok tržieb chovateľských potrieb. Takýmto spôsobom ich posolstvo zostalo bez odozvy niekde v amazonskom pralese zachytené na viac-menej priemernej a pestrofarebnej rýchlo jazde pre deti... ()

Ilhan

I přesto, že jsem byl na vážkách, závěr filmu to nakonec zachránil, Powell opět nezklamal, i když přiznávám, že mě ty brazilské rytmy nijak zvlášť nebraly, a já si opět prožil ten sice opakovaný, ale "neopakovatelný" pocit radosti, kdy všechno dobře dopadlo. Už holt jiný nebudu. ()

Merkin

Tahle ideální oddechovka ozdobená honosným Riem, partou bláznivých papouchů a vtipnými dialogy vás dostane do ,,karnevalové" atmosféry, rozesměje a pohladí na oku i na duši:) ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky