Země kůlů

• Irsko

• Austrálie

Horor

USA, 2010, 98 min

Je to vydarený akčný dobrodružný horor. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v dobe, keď ľudstvo zasiahla mimoriadne nebezpečná epidémia, ktorá nakazených premenila na divokých upírov a tak veľkomestá a väčšina ľudstva padli a preživší žijú v malých opevnených mestečkách alebo sú na cestách. Jednými z nich sú aj starší skúsený lovec a jeho mladý účeň, ktorého zachránil hneď na začiatku epidémie, pričom spolu putujú smerom na sever, kde by malo byť bezpečnejšie a postupne spoznávajú nových ľudí, ale cestou im robia problémy nielen upíri, ale aj nebezpeční ľudia, obzvlášť členovia mocnej sekty. So spracovaním som nadmieru spokojný, tento typ filmu mám veľmi rád a síce po dejovej stránke sa tu o nejakej originalite vôbec hovoriť nedá, ale aj tak je to mimoriadne dobre zvládnuté. Už po úvodnej surovej sekvencii som vedel, že ma to bude baviť, hlavné duo si ma získalo prakticky okamžite, pričom výborne fungujú nielen spolu, ale bavili ma aj samostatne. A následne už začne prakticky klasická žánrová road-movie, ktorá je až prekvapivo výpravná, keďže hrdinovia prejdú pomerne veľkú vzdialenosť, navštívia viacero menších alebo väčších usadlostí a zažijú toho viac než dosť. Našťastie som ani raz nemal pocit, že by to upadlo do stereotypu, všade sa odohrá niečo zaujímavé, problémy s divokými upírmi sú výborné, ešte zaujímavejšie sú problémy so samotnou sektou, no veľmi dobre sa pozerá aj na tú ukážku pomerne bežného života slušných ľudí v tejto dobe, pričom všetko má aj dostatok priestoru a je to ideálne striedané. K tomu poteší aj vydarená atmosféra a našťastie nesklame ani záver, takže až na jeden trochu hlúpy nápad v druhej polovici s osobitým záporákom sa mi to veľmi páčilo od začiatku až do konca. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Síce o nejakej výraznejšej nápaditosti sa tu moc hovoriť nedá, ale nájde sa tu viacero menších, ale aj trochu väčších akcií, ktoré pôsobia v rámci možností uveriteľne, sú ideálne natočené a aj slušne drsné, takže v akcii sa je vždy na čo pozerať. S hereckým obsadením som dosť spokojný, skvelé hlavné duo, plno zaujímavých skôr epizódnych vedľajších postáv a dobrí záporáci, toto mi prišlo úplne ideálne. Réžia a technická stránka sú výborné, Jim Mickle je viditeľne veľký talent, aj s takýmto malým rozpočtom, ktorý je pritom dobre zamaskovaný dokázal vytvoriť vydarené dielo, má to slušnú vizuálnu stránku, zaujímavé lokácie, výborné masky a krvavé efekty a k tomu tá atmosféra, tu som veľmi spokojný. Takže keby to bolo aj trochu originálnejšie, možno by som rozmýšľal aj nad plným hodnotením, ale aj tak sa Stake land až prekvapivo vydaril, zo všetkých nízkorozpočtových žánroviek sa jedná o absolútnu špičku, no podľa mňa prekonáva aj väčšinu najslávnejších žánrových diel. 80%(17.8.2014)

Po agresívnom úvode, evokujúcom ďalší z radu béčkových zombie masakrov, sa zo Stake Land postupne vyklube putovnícka dráma osamelých duší po postapokalyptickom svete, v ktorom niektorí ľudia nie sú o nič lepší než obávaní "upíri" (nenapísal som niečo podobné o The Road?). Dobre vybraní herci dávajú postávám reálne rozmery, film neobsahuje žiadne lacné klišé ani neservíruje samoúčelné násilie a krv, a je sprevádzaný kvalitnou hudbou v podobe smutných klavírových či sláčikových motívov, ktoré dotvárajú tiaživú atmosféru beznádeje. Napokon tak ide o úplne iný, o triedu lepšie zrežírovaný a “žánrovo vyšší” film, než by ste čakali. Štyry hviezdy dávam v rámci nízkorozpočtoviek. Keby šlo o 100-milionové áčko s Willom Smithom, vyžadoval by som sofistikovanejší scenár a zostal pri troch hviezdach.(8.6.2011)

Soundtrack Jeff Grace: 1. Main Title [1:31] ,2. Lockdown Town [2:35] ,3. Orphans [1:32] ,4. Barn Attack [1:21] ,5. Sister Agatha [2:09] ,6. The Brotherhood [4:56] ,7. Nothing Out There [1:56] ,8. Belle and the New Family [1:45] ,9. Scamp [1:20] ,10. Willie [1:29] ,11. Jebediah Done In [2:41] ,12. Leaving Strivington [2:39] ,13. Moving North [2:09] ,14. Alarm Trigger [2:14] ,15. Sister Is Gone [1:50] ,16. Thinking Vamp [1:20] ,17. Not Your Daddy [1:28] ,18. Taken [1:56] ,19. Showdown [1:29] ,20. Goodbye Belle [1:39] ,21. A World With No Vamps [0:56] ,22. Martin and Peggy [1:26] ,23. A New Life [1:04] ,24. New Eden [1:29] ,25. Strivington Band [2:16] ,26. Training [0:43],(6.8.2011)

STAKE LAND je výborná zábava a jako bonus obsahuje prvky WALKING DEAD, ZOMBIELAND, nebo ZEMĚ MRTVÝCH. Nevadilo by mi, kdyby byl STAKE LAND seriál. Hlavní představitelé jsou skvělý, upíři rychlý, těžko jdou zabít a jsou daleko agresivnější než v 30 DNÍ DLOUHÁ NOC. Působivé masky, temná atmosféra a skvělý scénář.(12.3.2013)

Upírci mají spíše blíž k hloupým zombíkům, což je netradiční a originální. Forma vyprávění komentářem i ta relaxční doprovodná hudba, všechno okej. A aby to bylo ještě zajímavější, na každém kroku fanatické zlobivé bratrstvo, které do zajištěných bezpečných měst háže z letadel upíry - no paráda. Naprostá spokojenost. 71%(17.8.2011)

• - Ve scéně, kdy jde Martin (Connor Paolo) zachránit Bellu (Danielle Harris), udělá upír (kněz bratrstva) jizvu Mistrovi (Nick Damici) na levou tvář, avšak ke konci filmu je možné spatřit Mistra (Nick Damici) u zrcadla, kde si umývá obličej s ránou na pravé straně tváře. (Koman)

• - Fotbalová helma, kterou si na začátku filmu Martin (Connor Paolo) nasazuje, odkazuje na střední školu režiséra Jima Micklyho. (oje)

• - Dlhý luk, ktorý je vo filme použitý, vyrezal herec Nick Damici z dubového dreva, vo svojom dome. (Marceloo)