TACHO

TACHO

Akční / Komedie / Drama / Sportovní

Česko, 2010, 102 min

• Pepinec

Nesuď knihu podle obalu, praví jedno přísloví. Proč odsuzovat černou nebo bílou, když se nám všem ve finále může líbit černobílá? Víte, mně Tacho rovněž příliš nenadchlo. Ovšem ani neurazilo, nenudilo, dokonce jsem se při jeho sledování ani necítil trapně, jak tomu mnohdy u našich ´velkofilmů´ bývá. Zmiňují to tady všichni ostatní a zmínit to musím i já; nejslabším elementem je bez pochyby scénář. Takový by napsal každý druhý s úmyslem vytvořit film o rallye. S tím rozdílem, že někdo by dost možná vynechal tu přehršel zbytečné angličtiny (která však kupodivu vážně místy angličtinu připomínala), s ní související epizodní výstupy dvou anglických závodníků, které vůbec nezapadají do příběhu, a naopak se více zaměřil na samotnou rallye, poněvadž záběry ze závodů byly dobré. Tomu, že by závodník uspěl se spolujezdkyní sedící v kokpitu poprvé, věřit můžeme a nemusíme. Stejně tak můžeme spekulovat nad hereckým výkonem Daniela Landy. Když byl někde nastavený na jednom místě a moc se nehýbal, nebylo to špatné. Ale jakmile dostal prostor pro nějakou spontánní akci... Pochválit bych naopak chtěl postavu Martina Havelky. Jeho tři ryšavé veveričky si budu pamatovat ještě dlouho! :-) Škoda toho závěru. Být o něco připravenější, mohla by ta razance mnohé probudit z nenávisti k lebkounům.(15.8.2011)

• Cimr

Ze zdejších zajímavostí: ,, Na scénáři pracovali manželé Landovi společně a vznikl údajně za pouhých 5 dní." Ano, a o to právě jde. Hlavní zápletka je opravdu hodně, hodně mizerná. POZOR, SPOILER! Po prvních zhruba 20 minutách se ke mně naklonil kamarád a říká: ,,Co myslíš, vyhrajou nebo umřou?" A já na to: ,,To je jasný - vyhrajou a vzápětí umřou." Pořád jsem ale v duchu doufal, že tomu tak nebude, že takhle ohraně a trapně to dopadnout nemůže. No, viděli jste sami... KONEC SPOILERU! Ono není všechno špatně, třeba všemocný mafián Jožo (kdyby každé jeho druhé slovo nebylo ko**t) má náběh na to, aby se stal kultovní postavou. Píseň, která hraje k eskapádám dvou britských zlodějíčků (navíc dobře zahraných) je taky fajn. Ale na celovečerní film, je to prostě zoufale málo. Navíc vše dobré stokrát přebíjejí drsňácké hlášky Dana Landy ve stylu: Lounová: ,,Nezbývá ti moc času..." Landa: ,,To mě nesere. Ale víš co mě sere? Že jsem nikdy neporazil jednoho hajzla."(23.7.2011)

• Terva

.........lanýže = hlízovky = velice ceněné houby. Scénář - Mirjam a Daniel Landa. Hudba - Daniel Landa. Produkce - Mirjam Landa. Režie - Mirjam Landa. CITÁT - Až budu chtít spáchat sebevraždu, tak to udělám jinak. Stejně nic jinýho nedělám. Já končím.......... Příběh dvou lidí Alexe ( Daniel Landa ) a Lucie ( Olga Lounová ), kteří mají nevyléčitelnou nemoc. Přesto se rozhodnou, že pojedou závod v rallie. Dobrý námět, který má skoro neomezené možnosti, ale vzatý za špatný konec. Film se ubírá úplně jiným směrem, než člověk očekává. Hlavní postavy jsou vrženy někam do pozadí a slovo ve filmu o automobilových závodech tak dostávají různí mafiánci a angličtí šašci. A protože v tom má prsty Daniel Landa a v postprodukci Michael Kocáb, očekával jsem taky tvrdou, agresivní a výbušnou hudbu, ale to bych chtěl asi moc. CITÁT - Nemáme co ztratit.......... A i když ten film skoro za nic nestojí, musím přiznat, že konec mě překvapil. Skoro do toho filmu ani nepatřil.(6.9.2011)

• Disk

Dokonalý příklad antifilmu, kde nefunguje vůbec nic. Strašlivý scénář s naprosto hroznými dějovými "humornými" odbačkami, rutinní režie bez invence, neherectví všech zúčastněných a korunu tomu nasazuje příšerná hudba, která bez ustání hraje, až je to ubíjející. Po tomhle trapasu mám sto chutí poslat český film do místa, kde se záda mění v dolní končetiny.(25.11.2010)

• Sinn

Nedělala jsem si přehnané naděje a překvapivě to bylo relativně zkouknutelné. Landa mi herecky vůbec nevadí, zato Mirjam by se na to už mohla vysrat. A obsazení Olgy Lounové moc šťastné nebylo, raka bych ji věřila leda tak kvůli postavě. Škoda, že nebyla aspoň plešatá. Vedlejší linka s Anglánama byla ale docela povedená, zato konec, ten to teda zazdil, větší klišé už snad ani neexistuje.(18.5.2012)

• Daniel Landa

• - Keď ide mafián a Pomajbo po ceste, mafián sa začne vyzúvať. V zábere spredu si môžete všimnúť, že ako prvú si vyzul ľavú topánku, avšak pri zábere zozadu má ako prvú vyzutú pravú. (Johnny.ARN)

• - Původně nevybraný anglický herec Dan Cade produkci zavaloval telefonáty a emaily tak vehementně, že byl nakonec obsazen do epizodní role muže okradeného v casinu. Jeho neodbytnost se mu vyplatila i jinak. Díky roli v Tachu si ho všimli tvůrci výpravného seriálu Borgiové (od r. 2011). (HArna)

• - Stejně jako film Kvaska (2007) začíná Tacho rádiokomentářem. (HArna)