TACHO

TACHO

Akční / Komedie / Drama / Sportovní

Česko, 2010, 102 min

• Big Bear

Sorry Dane, tvojí hudbu mám rád, ale černé komedie už netoč, nebo spíš netoč vůbec nic. Opravdu jsem měl těžký problém to dokoukat. Ta hvězdička je jen za snahu!(26.7.2011)

• Politik

Landa je super, ale co čekat od české produkce.(29.5.2011)

Ač necílový dívák musím uznat, že takový průser to vážně není. Hudba solidní (ne, neposlouchám Daniela Landu) a vedlejší postavy baví. Objektivně méně jak pod dvě hvězdy nejdu. Tu třetí dodávám už jen proto, že spousta lidí hodnotila se záští a neobjektivně čistě na základě jména LANDA.(2.12.2010)

Skloubení osudového dramatu s prvky crazy komedie se ukázalo poněkud nešťastným, ale tenhle film bych zase až tak neodepisoval. Elitnímu automobilovému závodníkovi Alexovi je diagnostikován nevyléčitelný rakovinový nádor mozku a poté, co se při jednom závodů těžce zraní jeho spolujezdec, se náhle ocitá před osudovým rozhodnutím ukončit svoji bohatou kariéru jezdce, který však řadu let zůstával ve stínu jistého slavnějšího konkurenta. Touha poprvé v životě ho porazit je však větší než strach ze smrti a naděje svitne, když se na onkologické klinice seznámí se sympatickou Luckou, s kterou ho pojí nejen stejná nemoc, ale také podobný pohled na svět. Slovo dá slovo a dívka se stane novou Alexovou spolujezdkyní a oba prožijí lásku s tragickým koncem. Problém je v tom, že na důležitý závod se nepřipravuje jenom Alex, ale také jiní závodníci, jako je třeba žoviální mafián Martina Havelky hovořící slovensky a s ním věčně zadlužený a ustrašený poskok Julo v podání Romana Pomajba, ale také dvojice dvou naprostých britských uječených kreténů, kteří závody využijí jen jako zástěrku k chystané loupeži. Prvně jmenovaná dvojice celkem pobaví, ale přítomnost druhé dvojice je natolik otravná, až jsem se divil, že nebyla ze scénáře vyškrtnuta, protože opravdu oželím slyšet britskou angličtinu v českém filmu, a to se ještě filmem začala linout i němčina. Místo toho tedy sledujeme tři naprosto nesouvisející dějové linie s přijatelným vyústěním. Landa se v neokoukaném prostředí automobilových závodů už nějakou dobu pohybuje a jeho herecký výkon tomu odpovídal, ale Lounová by se lépe vyjímala na přehlídkovém mole než v kokpitu závodního auta. Není mně moc jasné, proč z toho tvůrci chtěli mít za každou cenu komedii a proč filmem zněla hudba jako vystřižená z nějaké české " papundeklové" pohádky. Námět se dal klidně pojmout jako ryzí drama z prostředí rallye. Jenže je to víc komedie než drama s velmi mrazivým koncem, nezvládnutou dramaturgií a slabší režií. 60%(1.11.2011)

• FFilipCZ

Nemyslím si, že by to bylo za až tak úplně špatné, aby si to zasloužilo odpad. Bylo tam pár celkem povedených scének a hlášek a děj příjemně odsýpal. Sice to není žádné super terno a akčním filmem bych to rozhodně nenazval, ale koukatelné to je (v což jsem podle hodnocení a komentářů moc nevěřil).(3.4.2013)

• - Daniel Landa pojmenoval postavu Alexe Bolda (Daniel Landa) podle bývalého spolupracovníka svého otce Standy Petra Bolda. Ne podle pornohvězdy Alexy Bold, jak uváděly některé servery. V angličtině slovo "bold" znamená "statečný" a vyslovuje se podobně jako "bald", což znamená holohlavý. (HArna)

• - Ve filmu se objevují i skuteční jezdci. Příkladem je Jaromír Tomaštík. (MichaelD)

• - Původně nevybraný anglický herec Dan Cade produkci zavaloval telefonáty a emaily tak vehementně, že byl nakonec obsazen do epizodní role muže okradeného v casinu. Jeho neodbytnost se mu vyplatila i jinak. Díky roli v Tachu si ho všimli tvůrci výpravného seriálu Borgiové (od r. 2011). (HArna)