S ledovým klidem

The Cold Light of Day

Thriller / Akční / Drama

USA / Španělsko, 2012, 89 min

• Morien

Pravděpodobně nebyl nejlepší nápad dívat se na tento film bezprostředně hned po Masce s Jimem Carreym, protože mi úplně každý tropus (je to správné slovo? chci použít cizí slovo) žánru líný-honza-bournem-v-pěti-snadných-krocích připadal velmi směšný a hlasité záchvaty hihňání vyvolávající. Když se například hrdina hrne z lodi na pevninu, tak jsem si myslela, že si jde koupit nový telefon - ne, on se jen potřebuje napít coly a dívat se u toho mužně do kamery. Na druhou stranu si myslím, že když si scenárista uvědomil, že jakmile bude hrdina držet složenou tašku z lékárny, (španělsky farmacia, tak bude vlastně držet tašku s písmeny CIA), ihned mu proběhla hlavou scéna, že vždycky, když film poběží v televizi, tak on bude čekat na ten jediný záběr a volat: "Vidíte to?! , Farmacia, C-I-A, předznamenávání, jsem génius." A skoro mu to i přeju. Dál se mi potvrzuje moje teorie, že Henry Cavill prostě nemá herecké kapacity na to být sympatický správný kladný hrdina. Je dobrý, když hraje krásného zmrda, prostoduchého dobráka nebo slabošského wannabe hrdinu, ale jako opravdového rovného charismatického hrdinu ho prostě přijmout nemůžu, ať se snažím jakkoli. Na základě některých rozhovorů to i vypadá, že má docela slušný komediální potenciál, ale takovou roli mu asi nikdo nechce dát, když má takový antický symetrický obličej nebo co. U Woodyho Allena se mu podařilo byt maximálně nevtipný, ale tam to bylo tím, že ta role byla poddimenzovaná a špatně napsaná. No abych se vyhrabala ze zákoutí svých myšlenek, stejně jako se tento film potácí mezi žánry a nedaří se mu být dobrý (originální) v žádném směru, tak se i jeho hlavní herecký představitel potácí ve škatulkách, které ho nemohou pojmout.(9.4.2016)

• Malarkey

Tenhle akčňák jsem vidět chtěl. Chtěl jsem ho vidět hlavně kvůli Bruce Willisovi a samotnému režisérovi. Také jsem ale viděl zdejší hodnocení a říkal jsem si, že tenhle film mě bude buď bavit a nebo mu z nasrání vrazím odpad. Film mě bavil, ale stál za hovno. Bavil mě, protože herci byli sympatičtí, bavil mě i proto, že z Bruce udělali vcelku loosera, který, a teď si zaspoileruju, po deseti minutách odpadne. Naopak mě ale nasral za tu obrovskou neschopnost natočit něco pořádnýho. Film mě nedokázal napnout a akce mu taky chyběla. No a když byla, tak byla vysloveně špatná. Tak nějak škoda, že se Mabrouk nepoučil, když natáčel s JCVD. Tam ta akce měla koule a film napětím pomalu ani nedejchal. Tady to tempo šíleně chybí.(27.7.2013)

• Gilmour93

Nezkušený jedinec vtažen do víru hrátek tajných služeb, aby se v něm pěkně po hitchcockovsku (hmm, tak určitě) nejdříve plácal a potom briskně zorientoval. Měl to o to snadnější, že celý madridský policejní sbor se raději věnoval karetnímu turnaji, než aby je nějak obtěžoval.. Mám čtyři teorie, co bylo kufrovým MacGuffinem. 1.) Smotaný facehugger a Ripleyová ho chtěla zlikvidovat, 2.) Kryptonit, protože Jor-Elův syn byl celou dobu za pěkného otloukánka. Obě tyto teorie se ale nezdají pravděpodobné. Spíš bych věřil, že tam byl zavřený El Mechriho režisérský um, protože jsem si jej za celou dobu nevšimnul a nebo čtvrtá možnost, byl v něm scénář, protože to často vypadalo, že se jej styděli použít. A nebo je tu ještě pátá, trochu bláznivá teorie, že Bruce si scénář četl až na place a po jisté scéně ukončující jeho španělské vakace se nasral, zbylé stránky vytrhl a snědl..(11.9.2018)

• c.tucker

Přišlo mi to jako sterilní nuda, které k jejímu prohloubení velice dopomohl Cavill. Už už to vypadalo, že to bude o hvězdu lepší, ale absolutně debilní konec to vrátil tak kam to podle mne patří. Stále nechápu, proč jdou takovéhle filmy do kin a jiné daleko kvalitnější a hbitější nikoliv. To je prostě na distribuci, co s tím člověk nadělá.(20.4.2012)

• Pepinec

Ach, Bruci... Řekni, žes jenom zrovna jel kolem, zastavil se na kafíčko a neměl ani páru o tom, že tě natáčí. A Mabrouku El Mechri, ty mi zase prosím tě pověz, že ti jenom nějakým nedopatřením do éteru ulétlo domácí video. Takhle už od základu ztrouchnivělý akční film jsem dlouho neviděl. Nemám nic proti béčkovým filmům s áčkovými herci, jen když vrcholná pasáž není slaňování paneláku po šňůře od satelitu, které by přežil (a vlastně ani to už teď neplatí) jenom božský a nesmrtelný Bruce. Následovat bude spoilerový výlev emocí. Šmankote, jak je možné natočit film o únosu rodiny, když tu rodinu nikdo nepředstaví? Jak je možné do pointy dosadit získání kufříku, když nikdo neřekne, co v tom zatroleném kufru je? Jak je možné střelit člověka, kterému zpoza betonové zdi čouhá jen rameno, do ledviny? Jak je možné, že se ve Španělsku rozední dřív, než jednou oběhnete blok? Jak je možné, aby měl kameraman hollywodského bijáku stařecký třes v ruce? Jak je možné, aby byl obraz hollywoodského bijáku rozmazán, jako ústa ženy po vášnivém polibku? Jak je možné udělat z hlavních hrdinů sourozence, když jedině pořádná pelešnická scéna těch dvou by mohla odvrátit pozornost od zbylého utrpení? A konečně - jak je možné, že se na tenhle film prodala jen jedna vstupenka, v sále seděli lidé dva a nikomu to nepřišlo divné?(27.4.2012)

• - Celý film sa nakrúcal v Madride okrem scén v prístave a na lodi. Tie sa nakrúcali v turistickom letovisku Moraira na pobreží Costa Blanca. (Darkage)

• - Jedným z alternatívnych názvov snímky bol aj Shadow Chaser. (MikaelSVK)

• - Po filmu Smrtonosná past 2 (1990) se jedná o druhou spolupráci hereckého dua Bruce Willis a Colm Meaney. (mzss1)