S ledovým klidem

The Cold Light of Day

Thriller / Akční / Drama

USA / Španělsko, 2012, 89 min

• Pepinec

Ach, Bruci... Řekni, žes jenom zrovna jel kolem, zastavil se na kafíčko a neměl ani páru o tom, že tě natáčí. A Mabrouku El Mechri, ty mi zase prosím tě pověz, že ti jenom nějakým nedopatřením do éteru ulétlo domácí video. Takhle už od základu ztrouchnivělý akční film jsem dlouho neviděl. Nemám nic proti béčkovým filmům s áčkovými herci, jen když vrcholná pasáž není slaňování paneláku po šňůře od satelitu, které by přežil (a vlastně ani to už teď neplatí) jenom božský a nesmrtelný Bruce. Následovat bude spoilerový výlev emocí. Šmankote, jak je možné natočit film o únosu rodiny, když tu rodinu nikdo nepředstaví? Jak je možné do pointy dosadit získání kufříku, když nikdo neřekne, co v tom zatroleném kufru je? Jak je možné střelit člověka, kterému zpoza betonové zdi čouhá jen rameno, do ledviny? Jak je možné, že se ve Španělsku rozední dřív, než jednou oběhnete blok? Jak je možné, aby měl kameraman hollywodského bijáku stařecký třes v ruce? Jak je možné, aby byl obraz hollywoodského bijáku rozmazán, jako ústa ženy po vášnivém polibku? Jak je možné udělat z hlavních hrdinů sourozence, když jedině pořádná pelešnická scéna těch dvou by mohla odvrátit pozornost od zbylého utrpení? A konečně - jak je možné, že se na tenhle film prodala jen jedna vstupenka, v sále seděli lidé dva a nikomu to nepřišlo divné?(27.4.2012)

• Morien

Pravděpodobně nebyl nejlepší nápad dívat se na tento film bezprostředně hned po Masce s Jimem Carreym, protože mi úplně každý tropus (je to správné slovo? chci použít cizí slovo) žánru líný-honza-bournem-v-pěti-snadných-krocích připadal velmi směšný a hlasité záchvaty hihňání vyvolávající. Když se například hrdina hrne z lodi na pevninu, tak jsem si myslela, že si jde koupit nový telefon - ne, on se jen potřebuje napít coly a dívat se u toho mužně do kamery. Na druhou stranu si myslím, že když si scenárista uvědomil, že jakmile bude hrdina držet složenou tašku z lékárny, (španělsky farmacia, tak bude vlastně držet tašku s písmeny CIA), ihned mu proběhla hlavou scéna, že vždycky, když film poběží v televizi, tak on bude čekat na ten jediný záběr a volat: "Vidíte to?! , Farmacia, C-I-A, předznamenávání, jsem génius." A skoro mu to i přeju. Dál se mi potvrzuje moje teorie, že Henry Cavill prostě nemá herecké kapacity na to být sympatický správný kladný hrdina. Je dobrý, když hraje krásného zmrda, prostoduchého dobráka nebo slabošského wannabe hrdinu, ale jako opravdového rovného charismatického hrdinu ho prostě přijmout nemůžu, ať se snažím jakkoli. Na základě některých rozhovorů to i vypadá, že má docela slušný komediální potenciál, ale takovou roli mu asi nikdo nechce dát, když má takový antický symetrický obličej nebo co. U Woodyho Allena se mu podařilo byt maximálně nevtipný, ale tam to bylo tím, že ta role byla poddimenzovaná a špatně napsaná. No abych se vyhrabala ze zákoutí svých myšlenek, stejně jako se tento film potácí mezi žánry a nedaří se mu být dobrý (originální) v žádném směru, tak se i jeho hlavní herecký představitel potácí ve škatulkách, které ho nemohou pojmout.(9.4.2016)

• Tom Hardy

S ledovým klidem odklidili akční legendu, aby místo ní sprintoval příběhem nezajímavý mladíček, jehož charisma nedokáže konkurovat ani chladné póze Sigourney Weaver. Nepovedená snaha o „nového Hitchcocka“, v němž postavy s oblibou reagují na situace, které nemohou vědět a kde si scenáristé ve své naivitě dovolí i variaci na „já jsem tvůj otec“ (což už dnes vyvolává JEN úsměv). Po JCVD jednoznačné zklamání…(17.4.2012)

No tak já musím s ledovým klidem konstatovat, že to překvapivě není až taková blbost jak jsem se obával. Willis je sice pravda dost upozaděnej, ale vzhledem k tomu, že poslední filmy ve kterých se plešatej Bruce objevil v hlavní roli zrovna dvakrát nemusím, tak tady jeho menší role není na škodu. Jinak je to taková odlehčená akční komedie. Nic převratnýho, ale taky nic co by mě nějak uráželo, nebo bych proti tomu měl něco zásadního. Prostě skrz naskrz průměrná pohodová jednohubka, kterou hodnotím na 50%(8.11.2013)

• verbal

S ledovým klidem můžu prohlásit, že to byla pěkná kravina. Po Brúsovi se zapráší rychleji, než byste řekli Williš a ten sličný metrosexuál co zbyl, se hodí na akčního hrdinu asi jako Angela Lansbury na Zvířecího detektiva. Scénář vypotil nějaký ambiciózní číšník, a to bezesporu ještě před tím, než udělal v Holywoodu tuhle kariéru a naneštěstí, když zrovna servíroval nějakému Weinsteinovi košer stejk z krkovičky, upadla mu pod stůl vidlička. A jakmile už byl jednou dole, asi z plna hrdla poprosil o zfilmování. Jen je škoda, že to pořádně nedotáhl! Kdyby se někdy v polovině filmu přisál Ripleyové na xicht nějaký ten obří hajzlový pavouk z vesmíru, mohlo to být dokonalé a holka by si v tom i pořádně zahrála.(30.8.2012)

• - Celý film sa nakrúcal v Madride okrem scén v prístave a na lodi. Tie sa nakrúcali v turistickom letovisku Moraira na pobreží Costa Blanca. (Darkage)

• - Když Lucia (Verónica Echegui) a Will (Henry Cavill) prchají na skútru, tak Lucia v letních šatech s holýma nohama nezvládne ve větší rychlosti řízení a dojde k pádu. Oba ale nemají žádná zranění. (noelcoward73)

• - Po filmu Smrtonosná past 2 (1990) se jedná o druhou spolupráci hereckého dua Bruce Willis a Colm Meaney. (mzss1)