Moje letní prázdniny

How I Spent My Summer Vacation

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 92 min

Jsem jediná, kdo považuje Moje letní prázdniny za neoficiální pokračování Odplaty? Ačkoliv zahraniční filmoví kritici často hledají paralely s jinými Melovými filmy (Lethal Weapon my ass!) a ani tady na ČSFD mezi těmi prvními patnácti komentáři jméno Odplaty nezaznělo, společných znaků je až moc na to, aby se daly přehlédnout. Oba dva filmy mají stejný styl a snaží se smíchat brutální prostředí s docela vtipným, drsným hlavním hrdinou, který probíhající události komentuje. V obou případech je tento muž zločinec s tváří Mela Gibsona, kterému nekdo ukradl peníze a on je ochotný udělat cokoliv, aby je dostal zpět. A konečně stejně tak v Odplatě jako i Mých letních prázdninách se tento muž jmenuje Porter (minimálně podle české distribuce) a je to bývalý zaměstnanec americké armády. (Jediný rozdíl oproti dříve zmíněnému filmu je snad jen fakt, že Porterovi tentokrát záleží i na jednom klukovi a že se většina děje neodehrává v americkém velkoměstě, ale v jedné malé mexické vesničce plné dealerů drog nesoucí honosný název vězení.) A upřímně možná to není nejlepší, ani nejzapamatovatelnější film, co Mel Gibson kdy natočil, možná to není ani tak vtipné a cool jako Odplata a možná (respektive určitě) tomu chybí i ta krásná modrošedá vizuální stránka. Nicméně podobně korupcí prolezlých a brutálních filmů, které si přitom nehrají na vážné drama, se moc netočí. A ještě méně je těch, které i přes svůj jasný cíl nabízejí velmi hezky vypointovaný scénář, ve kterém všechny vedlejší zápletky nedokážete odhadovat s deseti minutovým předstihem.(12.5.2012)

V kině jsme byli jenom my a pak taková příjemná rodina - tatínek, maminka a dvě roztomilé dcerušky ve fialových šatičkách kolem sedmi let. Rodinka si chtěla zpříjemnit chvíli nakupování filmem "Moje letní prázdniny" . A tak tam tak všichni seděli, hihňali se a těšili se na tu rodinnou letní komedii. Pak se na plátně objevil klaun a vyprsknul asi pět litrů krve směrem k divákovi... Děvčátka si cvrnkla, rodinná idylka skončila... Pro nás to bylo OK, ve filmu máme rádi klauny i krev, ale to neustálý vykrádání Odplaty dokáže nasrat víc, než dvě uplakaný holčičky(29.5.2012)

"Mučili mě Mariachi." Když jsem dal pět hvězd Odplatě, nemůžu u Mých letních prázdnin ubrat, opravdu ne. Film se totiž svému staršímu sourozenci vyrovná ve všech ohledech (a ano, i já tvrdím, že jde o jeho nepřiznané pokračování). Mel Gibson se zkrátka vrátil tam, kde ho mám(e) nejraději, do těch drsných přímočarých vod, ve kterých se mu plave jedna báseň, vyzbrojil se na to stejnou měrou sarkasmu i šarmu, a na jeho počínání v jednoduchém, ale parádně vymyšleném ději je radost pohledět. Vezměte si jen, kolik Moje letní prázdniny obsahují zapamatovatelných momentů: Klauny, bizarní vězení, špičkovou přestřelku, "Clinta Eastwooda", scénu s deštníkem (ta je snad nejlepší z celého filmu), cornflakeový závěr... Je to zkrátka skvělé, skvělé, skvělé dílko. S perfektní hudbou a nesmírně jistou debutantskou režií.(22.6.2012)

Rozpočet $20miliónovTržby Celosvetovo $8,700,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $2,265,924 //počet predaných kusov 125,955Tržby za predaj DVD v USA $3,847,986 //počet predaných kusov 258,959║ Gibson je živel, od Smrtonosnej zbrane predvádza stále tie jeho štýlové kúsky a ja mu ich stále plnými dúškami žeriem, je to borec, na malom priestore slušne napätie a dobrá akcia /80%/(18.11.2012)

• jojinecko

Mel behá, strieľa a "hrá" ako zamlada, čo však na tom, keď je tento celý film trapný a pozliepaný ako zlá mozaika. Asi nie je niečo v poriadku, keď ešte aj tie "akože cool" vychytávky (dáždnik, slomotion prestrelka) vyznievajú strašne lacno. Postavy ako z cirkusu (Stormare, hlavný záporák), všetko béčkové až hrôza, nie je to ani zábavné, občas "drsné" (jasné, že aj tá drsnosť musí vyznievať coolovo - efekt taký, že to celé v mojich očiach vyzerá zas trápne, nudne a zmätene). Mierda! Zbytočný film...1,5*/5(25.8.2012)

• - Filmové El Pueblito vzniklo podle skutečné předlohy v podobě el Centro de Readaptacion Social de la Mesa, které vzniklo v roce 1956 v Tijuaně jako experiment, kde 2000 vězňům bylo dovoleno vzít se s sebou do vězení své ženy, děti, přítelkyně a celé své rodiny a integrovat je do prostor věznice, čímž vzniklo tzv. vězeňské ghetto. [Zdroj: Bontonfilm] (Jeremy.jk)

• - Představitel hlavní role Mel Gibson se na filmu podílel také jako scenárista a producent. (Rominator)

• - Většina záběrů byla pořízena ve věznici Ignacio Allende ve městě Veracruz v Mexiku. (ssfan)