Moje letní prázdniny

How I Spent My Summer Vacation

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 92 min

Tak opät sa mi podarilo vidiet Mela Gibsona v ulohe podobnej z filmu ODPLATA / PAYBACK (1999), kde si zahral Portera, skor mi to pripadalo, ako pokracovanie Odplaty, pretoze Gibsonova postava sa nicim nelisi od tej z Odplaty. Avsak tentokrat sa mininalne polovica filmu odohrava v nejakej mexickej "free" väznici, kde si bude musiet Gibson poradit nielen s nelutostnym obchodom s ludskymi organmi, ale aj s tym, ako sa dostat k peniazom, ktore ukradol urcitym ludom, ktori tie peniaze budu hladat a nejedna sa o malu sumu... Ale to by som vela prezradzal. Divak musi mat len trpezlivost, pozorne sledovat a pamätat si mena, kto je kto, inac sa v tom deji strati. Reziser Adrian Grunberg zatial znamy nie je, je to jeho debut, avsak myslim si, ze celkom slusny start. ___________ Mel Gibson - (Gringo) +++ Kevin Hernandez - (Chlapec) +++ Dolores Heredia - (Chlapcova mama) +++ Daniel Giménez Cacho - (Javi) +++ Jesús Ochoa - (Caracas) +++ Peter Stormare - (Frank) +++ Bob Gunton - (Thomas Kaufman) +++ Scott Cohen - (Frankov právnik) +++ Produkcia: Mel Gibson, Bruce Davey, Stacey Perskie +++(22.10.2013)

Souhlasím s tím, že Mel ještě úplně nepatří do starého železa, ale stejně by si měl pro jistotu začít dávat pozor, aby si ho cikáni nespletli s víkem od kanálu a neodnesli do sběru. Při vší úctě ke Gibsonovým schopnostem zacházení s bambitkou, stylu cestování po Mexiku i štiplavé noblese vůči krásné mamině, mi nepřišly jeho letní prázdniny zábavnější než ty moje.(7.1.2015)

Gibson sa vracia do polohy, ktorú máme najradšej (cynický parchant/sympaťák), ale na pol plynu. Vadila mi prílišná snaha tlačiť to do vôd Paybacku či už cez hlášky alebo okopírované scény (okrádanie kriplov atď.) a digitál, ktorý vypadá fakt lacno. Hoci, na druhej strane, to korešponduje s nenápaditou, priam televíznou réžiou. Ako jednohubka to funguje, no bolo by fajn, keby Mel rozbehol serióznejšie projekty. Looking forward to that...(14.6.2012)

Jsem jediná, kdo považuje Moje letní prázdniny za neoficiální pokračování Odplaty? Ačkoliv zahraniční filmoví kritici často hledají paralely s jinými Melovými filmy (Lethal Weapon my ass!) a ani tady na ČSFD mezi těmi prvními patnácti komentáři jméno Odplaty nezaznělo, společných znaků je až moc na to, aby se daly přehlédnout. Oba dva filmy mají stejný styl a snaží se smíchat brutální prostředí s docela vtipným, drsným hlavním hrdinou, který probíhající události komentuje. V obou případech je tento muž zločinec s tváří Mela Gibsona, kterému nekdo ukradl peníze a on je ochotný udělat cokoliv, aby je dostal zpět. A konečně stejně tak v Odplatě jako i Mých letních prázdninách se tento muž jmenuje Porter (minimálně podle české distribuce) a je to bývalý zaměstnanec americké armády. (Jediný rozdíl oproti dříve zmíněnému filmu je snad jen fakt, že Porterovi tentokrát záleží i na jednom klukovi a že se většina děje neodehrává v americkém velkoměstě, ale v jedné malé mexické vesničce plné dealerů drog nesoucí honosný název vězení.) A upřímně možná to není nejlepší, ani nejzapamatovatelnější film, co Mel Gibson kdy natočil, možná to není ani tak vtipné a cool jako Odplata a možná (respektive určitě) tomu chybí i ta krásná modrošedá vizuální stránka. Nicméně podobně korupcí prolezlých a brutálních filmů, které si přitom nehrají na vážné drama, se moc netočí. A ještě méně je těch, které i přes svůj jasný cíl nabízejí velmi hezky vypointovaný scénář, ve kterém všechny vedlejší zápletky nedokážete odhadovat s deseti minutovým předstihem.(12.5.2012)

Po shlédnutí této ujetosti beru tento dokument s jistou rezervou, neboť Alcatraz je oproti El Pueblitu dovolená v Karibiku, nicméně se jedná v rámci vězeňských filmů o nepatrnou inovaci. Film vyčnívá od ostatních zejména svým celkovým pojetím (brutalita, sarkasmy, rozličné postavy). Technická stránka filmu je uspokojivá až na pár kiksů a Chmel Gibson je stále cool, nejen díky svému šarmu a vtipu. Vedlejší dějové linie dodávají na pestrosti a vylučují nulový zážitek z filmu. Originální je rovněž "voiceover" hlavní postavy, což také není často k vidění mezi vězeňskými filmy. Bohužel i přes tato pozitiva nelze přehlédnout určitá klišé, která z filmu dělají typickou hollywoodskou jednohubku. Jako večerní film dostačující, avšak touha po repríze bohužel nehrozí.(23.9.2013)

• - Okrem lokácií v mexickom meste Veracruz sa filmovalo aj v kalifornskom San Diegu a texaskom Brownsville. (MikaelSVK)

• - Film Moje letné prázdniny sa v USA do kín nedostal, vyšiel priamo na DVD, avšak na Slovensku alebo v Českej republike sa premietal. (ludovit14)

• - Mel Gibson ztvárnil postavu jménem Porter již ve filmu Odplata (1999). Jiná spojitost však mezi tituly není. (Ouwen)