Moje letní prázdniny

How I Spent My Summer Vacation

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 92 min

Jako rozený optimista předpokládám, že čerstvě získané poznatky o přežití v mexickém vězení nikdy nebudu potřebovat, ale člověk nikdy neví. Nicméně příběh přizpůsobivého gaunera a jeho přítulného desetiletého sádrového ježka je velmi zábavný, i když příliš strachu o hlavního hrdinu nepřináší. On totiž náš Gringo je velký mazák a tak ani pistole u hlavy nebo játra mimo tělo nejsou důvodem k panice. Navíc oceňuji zásadní informace o tom, k čemu se hodí deštník v kanceláři stavitele lodí, kterak se proráží americko-mexická zeď či o přímé úměře mezi počtem uříznutých prstů a počtem milionů, které nedobrovolně opustily náruč nervózního mafiána.(20.9.2013)

Porter je zpátky a to je dobře. Už mi chyběl. Ležérní hláškující cynik, který nekompromisně projíždí problémem jako ostře nabroušená kudla. To vše s nadsázkou a přímočarostí, která si na nic nehraje. Mel Gibson je zpátky a to je dobře. Už mi chyběl. Přesněji, je zpráky ve své ležérně drsné poloze "mám to na háku", která mu sedne dokonaleji než komukoli jinému v žánru. Doufám, že je to dobré Znamení, že konečně opustil Hranu temnoty, nakopal zadky všem Bobrům a kašle na to O čem ženy sní.(15.9.2013)

• Flipnic

Tohle se mi prostě z nějakýho ani nevím jakýho důvodu moc nelíbilo. Vypadá to jak nějaká telenovela, i to prostředí k tomu sedí. Mel si hraje tradičně na tvrďáka, ale docela netradičně mu to moc nejde. Celý mi to přišlo takový spíš amatérský, nízkorozpočtově slabý, hluchý, slabý a já nevím co všechno ještě, jen ne dobrý. Chybí tomu nějaký nasazení, intenzivnější spád, jasnější tah na branku. Akce zde nějaká je, ale je to tak slabý, že to vyzní, jako by zde akce ani moc nebyla. Občas brutální a drsný, občas rádoby dojemný, ale prostě nic nefunguje .... Na třídu jako je Mel Gybson doslova odpadová záležitost ...(20.5.2012)

• Big Bear

Mele, Mele, co sis to jen semlel do scénáře? To byla komedie, parodie nebo drama? Prostředí mexické věznice bylo sice exotické, přeci jen je to oproti všem těm nápravným zařízení v USA jiná liga, ale to bylo tak vše. Ještě kdyby tam byl Mel sám za sebe a pro své melounky..on ale do toho musí vstoupit ubohý hošík s čerstvými játry se snědou mamkou.. Závěrečná mlata mezi mafiány a bossy sice byla efektní, ale neuvěřitelná, stejně tak obrácení se na správnou cestu zlé sekundatky při operaci... Mel je pořád sympaťák, ale nějak na ty akční hrdiny už prostě nejni. A nakonec všeho špatného ani nepřiletěl ten Eastwood :-) !!! Takže já dávám za dvě tašky s prachama, protě mně to zrovna nějak moc neoslovilo. * *(11.7.2015)

Chmaták se zlou karmou a dobrým srdcem na cestě za Odplatou, výplatou a citovou záplatou - jen mám s jeho přístupem obavy, aby po prázdninách dokončil další školní ročník.. Bumbající antisemita si napsal scénář na své vetché tělo a vznikla z toho černá chilli-komedie čerpající z úspěšných prvků autorovy bohaté kariéry. Fajn, doktor Rath teď ví, že se má docela dobře, (i když to vyndávání jater by si asi chtěl v rámci zahnání nudy zkusit), nicméně v rukou režiséra chybělo lepidlo, co by ten mix žánrů a stylů slepilo v kompaktní celek a snad i proto ve mně žádná z postav nedokázala vyvolat byť jen náznak nenávisti, či sympatie. Navíc některé momenty svou úsměvnosti překročily únosnou mez - za všechny akce s granátem při přestřelce ve věznici (připomnělo to badminton Boba Saint-Clara na letišti), či ponechání tašek s penězi několik dní volně na podlaze (což dávalo stejný smysl jako by Pohlreich došel na oběd k Babicovi a přál si ohřát gazpacho v mikrovlnce). Co se týká českého dabingu, měl Županič při imitaci hlasu Eastwooda zatraceně lehkou úlohu..(26.10.2012)

• - Filmové El Pueblito vzniklo podle skutečné předlohy v podobě el Centro de Readaptacion Social de la Mesa, které vzniklo v roce 1956 v Tijuaně jako experiment, kde 2000 vězňům bylo dovoleno vzít se s sebou do vězení své ženy, děti, přítelkyně a celé své rodiny a integrovat je do prostor věznice, čímž vzniklo tzv. vězeňské ghetto. [Zdroj: Bontonfilm] (Jeremy.jk)

• - Mel Gibson ztvárnil postavu jménem Porter již ve filmu Odplata (1999). Jiná spojitost však mezi tituly není. (Ouwen)

• - Po filmu Spiknutí (1997) se jedná o druhou spolupráci hereckého dua Mel Gibson a Tom Schanley. (mzss1)