O království z nudlí a štěstí bez konce (TV film)

Pohádka

Česko, 2009, 58 min

Představa nudlového království není nijak valná. Tohle byla podle mě největší chyba této pohádky. Měli udělat normální království, klidně se stejným dějem, kdy se princ nechce ženit, na své místo pošle klasického českého Janka a sám princ zaujme místo v kuchyni. Ale určitě se vyhnout nudlím! Stejně jako některé ty kostýmy, ty byly až moc noblesní. Hlavně u pana krále Lábuse a ta jeho paruka, ta byla strašná. Dále i ti dva uchazeči o ruku princezny bili příšerní, ten tlusťoch a Matonoha. Naopak princezna je možná nejkrásnější princeznou v české pohádce. A co se ještě povedl? To originální pohádkové rádio a jak princ s princeznou flirtovali. [787. hodnocení, 46. komentář, 43%](4.1.2019)

• kocik1

Kdo nemá rád nudlovku, ten si na téhle pohádce rozhodně nepochutná. A kdo nudlovou polévku miluje, bude zklamanější ještě daleko víc. Na vyladění těch nejchutnějších ingrediencí totiž musí být dobrý kuchař a kvalitní suroviny, u pohádky potom dobrý scénář a režie a v neposlední řadě i peníze. Tady chybělo všeho vrchovatě.(23.10.2016)

Ne nebyl to žádný majstrštyk, ale na tomhle serveru se k novým českým televizním pohádkám přistupuje neuvěřitelně kriticky. Co všichni čekáte? Ty "legendy" prostě už nikdo znovu nenatočí; nemluvě o tom, že velká část jejich legendarity je způsobená dobou, která uplynula od jejich natočení a dalšími faktory, které nemají se samotnými filmy nic společného. Zajímalo by mě, jak by měla vypadat televizní pohádka, které by tady lidi dali čtyři nebo pět hvězdiček. Já tuhle hodnotím třemi a půl, protože je zde neuvěřitelně podhodnocená (v době mého hlasování 29%) a protože se mi prostě líbila. Neměla scénář jako všechny ostatní české televizní pohádky, byla originální, byla vtipná, režie i herecké výkony byly solidní a některé gagy mě opravdu pobavily. Na druhou stranu ale chápu, že tento styl nemusí sednout každému.(27.12.2009)

• Jezinka.Jezinka

Princ se nechce ženit, ale je vyslán na námluvy, rozhodnut nenamlouvat nic ani sobě ani jiným, vymění se se svým sluhou - kuchařem (jo, to byli osobní sluhové princů odjaktěmrtva) a veselá taškařice může začít. Kuchař se snaží nebýt kvalitním nápadníkem, což se mu daří, protože o princeznu opravdu nestojí, navíc je citově angažovaný jinde a jeho Bětuška by mu při záletech očka vyškrabala. Kdo uhodl už na začátku, že princezna má ve zvyku chodit do kuchyně a družit se s poddanými, uhodl to správně, no a láska na první pohled, to je skoro stejně běžný artefakt jako kouzelný prsten nebo lítající koberec. Že nápadníci navíc budou bezcharakterní stvůry, je taky věc daná, tady je jeden z nich zloděj, marně přemýšlím, od kdy to je pro člověka u moci netypické, druhý požírá líbezné ovečky, které si v Nudlovém království chovají pro radost a potěšení. Taky mám ráda skopový, princeznu za ženu nedostanu, snad to všechny princezny přežijí. Docela sympaticky si to dělalo srandu samo ze sebe, nejlepší byl šermířský souboj a trubadúrský song jednoho z nápadníků. Jo jo, z verše - nohy máš jako nudle, dlouhý, bílý a tenký, by ručkama nadšeně zatřepala nejen princezna.(21.7.2013)

• Adam Bernau

Zase vaření, zase parodie na Taliána - ach jo. Navíc Chalupa tam prostě musí nacpat nějaký písničky, i když tím celek úplně zabije. Ale i jinak je to povětšinou velmi slabé, dialogy často bezduché, zápletka od začátku průhledná a tuctová tak, že to až bolí. Zpracování některých motivů mě jako diváka přímo uráželo (např. nápadník (pravý nebo falešný princ?) jako zloděj). Pochvalu nezasluhuje ani řešení celé krize (spoiler) - nějaká holka umí uvařit kouzelnou nudli, jejímž prostřednictvím se král prostě doví, co a jak. A je vymalováno. Přece jen si ale tato pohádka mé sympatie získala. Dík hlubokomyslnému rozhovoru ústřední dvojice v kuchyni jsem alespoň pochopil, proč sakra musí být to království zrovna nudlové (na něco se prostě musí věřit), dost podařená je národní hymna "zdárně kyne země má". Celkovému dojmu velmi pomáhá ztvárnění některých postav, např. právě hejskovského prince a postpubertálně sarkastické princezny zcela jiného ražení než Mádl s Voříškovou. Princovi rodiče taky dobrý (královna Freimanová opět sexy) Král Lábus v pohodě, ale nejvíc cool byl jeho komorník a nevšimnout jsem si nemohl dvorních dam a la dekadentní rokoko. Znalcům Chalupovy pohádkové tvorby neuniknou jeho oblíbené motivy, z nichž si však po několika dnech pamatuji už jen (krom aplikace písňové složky, ač tentokrát nelze mluvit o muzikálu) dítě jako zásadního pomocníka hlavního hrdiny (srov. Princové jsou na draka, Ať přiletí čáp, královno) a zmíněné dvorní dámy, které stejně jako v Prinové jsou na draka mají pouze dekorativní funkci a přesto značný prostor.(17.7.2016)

• - Natáčení probíhalo na zámku ve Vrchotových Janovicích. (otík)

• - Ve filmu si zahrála i bývalá televizní hlasatelka Marie Retková. (M.B)