O království z nudlí a štěstí bez konce (TV film)

Pohádka

Česko, 2009, 58 min

Pohádka od stejného režiséra, co rok předem natočil velmi slušnou a pěknou pohádku O bílé paní. Působí podobným dojmem - tedy pohodou, solidními hereckými projevy, sice provaženým, ale stále slušným scénářem. Bohužel naprosto tragické jsou písničky, které snad (aspoň doufám) nebyly myšleny vážně. Jejich texty jsou zcela hloupé, ale tím se mělo asi ukázat, jak je hloupé celé Království z nudlí. Budiž. Ale ta melodie a zpěvecký projev - hrůza. Jinak ale pohádka, která se povedla na poměry ČT mírně nadprůměně. Natáčeno na zámku ve Vrchotových Janovicích. Hudba: Miroslav Kořínek(23.7.2013)

• dogrose

Táhne se to jak turecký med, ale ten je aspoň sladký. Opět chybí umění zkratky, než se tam k něčemu dostanou, můžete si jít udělat kafe. Kánon pokulhává, ale to by bylo na delší povídání. Podle mne volba pana Zadražila nebyla šťastná: jednak hereckými dispozicemi, jednak je k princezně trochu přestárlý (a co ten účes?). Matonohovo pojetí Itala je přežité a působí spíš jako estráda (samo o sobě není špatné, ale prostě mi sem nepásne). Klimbající diváky vzbudí až Jitka Ježková, která v poslední třetině rázně vběhne do děje a vše postaví na správnou kolej (řečeno po cimrmanovsku). Jo, a ještě něco: vždycky, když je v pohádce rozhlasové či televizní vysílání, případně různé výjevy na část obrazovky, nevěstí to nic dobrého kvalitou (snad s výjimkou Ladových pohádek). Pochvala rozhodně za kostýmy, výpravu, princezninu nepravidelnou korunku a Branne a Ježkové, které tu pohádku dost zachránily. Sympatičtí Hampl a Valenta.(7.1.2019)

Ne nebyl to žádný majstrštyk, ale na tomhle serveru se k novým českým televizním pohádkám přistupuje neuvěřitelně kriticky. Co všichni čekáte? Ty "legendy" prostě už nikdo znovu nenatočí; nemluvě o tom, že velká část jejich legendarity je způsobená dobou, která uplynula od jejich natočení a dalšími faktory, které nemají se samotnými filmy nic společného. Zajímalo by mě, jak by měla vypadat televizní pohádka, které by tady lidi dali čtyři nebo pět hvězdiček. Já tuhle hodnotím třemi a půl, protože je zde neuvěřitelně podhodnocená (v době mého hlasování 29%) a protože se mi prostě líbila. Neměla scénář jako všechny ostatní české televizní pohádky, byla originální, byla vtipná, režie i herecké výkony byly solidní a některé gagy mě opravdu pobavily. Na druhou stranu ale chápu, že tento styl nemusí sednout každému.(27.12.2009)

Já opět půjdu trochu proti proudu. Z televizního průměru jen málokterá opravdu vyčnívá. Tohle je ten případ. Za prvé sympatičtí herci. A to včetně princezny a prince. Jiří Lábus je typický pohádkový a komediální herec, což se zde mísí, a navíc má roli potrhlého krále. Tomáš Matonoha pak hraje docela dobře španělského prince a stará se alespoň o část zábavy. Jitku Ježkovou pak prostě miluju. K tomu se přičítá další plus, čímž je hudba. Není prostě úplně špatná. A zpět k tomu humoru. Pohádka je brána vyprávěna s nadsázkou, třeba to rádio, což ale na straně druhé nemusí dávat úplně logiku stejně jako kouzelná nudle, protože do té chvíle se v příběhu žádná kouzla nevyskytovala a není úplně jasné, kdo vlastně pořádně kouzlil. O kuchařích víme, že tuto nudli vařili, ale že by měli i čarodějné schopnosti? Ovšem šermířský souboj mezi zlodějem a princem je humorný. Závěrem už jen dodám, že si pohádka vyhrála i úvodními a částí závěrečnými titulkami.(20.11.2020)

• honeysuckle

Ukázkový příklad toho, že někdy se těsto na dobrou pohádku nezadaří, i když použijeme funkční ingredience a postupujeme podle osvědčené receptury. Děj se táhne jako nudle, celé je to bez chuti a zápachu, Matonohova parodie na Itala je přežitá a písničky tam vůbec nemusely být. Po hodině televizního utrpení naštěstí na scénu vlítne Ježková, která během minuty efektivně vyřeší problémy ostatních postav (škoda, že to neudělala už po deseti minutách) a celou pohádku vytáhne alespoň na jednu hvězdu. Tu druhou dávám za Teresu Brannu, jinak skvělou herečku Jihočeského divadla.(3.12.2018)

• - Ve filmu si zahrála i bývalá televizní hlasatelka Marie Retková. (M.B)

• - Ve scéně, kdy do zámku vstupuje princ (Tomáš Matonoha), je na pomalu otevíraných vratech jasně vidět zámek FAB, který ještě tehdy neexistoval. (Strato61)

• - Natáčení probíhalo na zámku ve Vrchotových Janovicích. (otík)