The Two Faces of Dr. Jekyll

Horor

Velká Británie, 1960, 88 min

Už dlouho jsem neviděl film od Hammeru, takže po letech jsem si pustil jejich verzi Jekylla a Hydea a byl jsem znovu spokojen. Nejdřív jsem si myslel, že Christopher bude hrát hlavní roli - ať už kladnou nebo zápornou, ale poté mě pan Fisher překvapil, když ho obsadil do vedlejší světácké role. Nestěžoval jsem si. Kulisy a atmosféra byly přesně takové, jaké od kladivářského filmu vyžaduji. Obešel bych se sice bez posledních pár minut, ale co. Solidně odvedené řemeslo.(21.12.2016)

Klasická literární předloha lákala a stále láká ke zfilmování. Od Fishera jsem očekával temný hammerovský horor...tak nic. Místo hororu zde máme mysteriozní drama, kdy z usedlého a samotářského Jekylla se po užití jeho preparátu stává seběvědomý arogantní děvkař Hyde...a já se těšil na děsivou proměnu (děla se mimo obraz), šílenou kreaturu (no, Hyde opravdu děsivý nebyl) a kruté vraždění (hm, dochází k němu až v závěru a nic strašlivého na něm není). Ze všeho nejvíce mne mrzí, že chybí hrůzu nahánějícíc atmosféra, gothické atributy a strašení vůbec. A konec konců i ten kankán byl pěkně krotký...v Paříži by toho tanečnice na sobě moc neměly, i když ve skutečném Soho asi také ne. Vcelku průměrný snímek na jedno podívání...(4.4.2016)

Hammer. Velká škoda, že snímek musel skončit o jednu jedinou minutu později. Skončit o 60 vteřin dřív, budu nadšený z objevu neprávem podceňovaného kinematografického klenotu. Škoda, moc se mi totiž líbilo, jak skvěle to pan Hyde celé vymyslel, a celou dobu jsem mu fandil, aby to dotáhl do konce, byl to přesně ten typ okouzlujícího sociopata jako vymodelovaného z učebnice. Velkým plusem rovněž je scenáristovo skutečně bezcitné zacházení se všemi postavami, až jsem zíral, jak si v roce 1960 s nimi dovolil zatočit. S knihou to na rozdíl od verzí z 30. a 40. let už nemá nic společného, ale je to jenom dobře, protože ve všech předchozích adaptacích byl Hyde zrůda nejen duševně, ale i tělesně - až nyní KONEČNĚ je Edward Hyde okouzlující a nesmírně nebezpečný elegán. Atmosféra ucházející a napětí v závěru gradovalo... jen jsem litoval, že nepatřím do londýnské smetánky mladých gentlemanů koncem 19. století a neužívám si tolik jako Hyde s Paulem Allenem (vynikající Christopher Lee). Moc příjemný a nenápadný Hammer, kterému půlhvězdu nadsadím, protože zdejší červená čísla by si podle mě zasloužil.(14.12.2014)

Dokonalé. Hammerovka podle mého gusta. Plný počet si tentokrát zaslouží Terence Fisher zcela po právu, i když upřímně, největší podíl na něm má úžasný Paul Massie, který jako Dr. Jekyll (vousy, rozcuchaný účes, typický vědec, který kašle na svou roztomilou paničku a raději píchá injekce opicím) je průměrný, ale jako Mr. Hyde (zářící oči, hladce oholená tvář, perfektní účes i dokonale padnoucí oblek) nemá chybu, jeho emoční mimika v rozhovorech i v době před zpětnou "proměnou" podzvihá tento jinak průměrný horor mezi špičku žánru. Kvalitní hudba. Nesmím zapomenout ani na epizodní roličku mého oblíbeného Olivera Reeda, který si tu zahrál kabaretního rváče.(23.12.2008)

Dlouho jsem se rozhodoval, vzhledem k mému panictví s němými filmy, kterou adaptaci Stevensonovy knihy si mám pustit a výsledek byl bohužel pod má očekávání, že uvažuji o shlédnutí původní možnosti. Příběh je sám o sobě zajímavý, ale celý film nedokáže v podstatě zaujmout a je to typicky hammerovská záležitost, která z Dr. Jekylla dělá film, který není špatný, ale o žádné vysoké hodnotě se hovořit rozhodně jedná. Možná je to neúmyslně způsobeno i tím, že Leeho charisma (alespoň pro mne) naprosto zastínilo titulního protagonistu, ale převážně si myslím, že jisté myšlenky mohly být prozkoumány trochu více, než jako v prostém starém hororu.(4.10.2018)