poster

Shank

Thriller / Akční / Sci-Fi

Velká Británie, 2010, 90 min

 • Mort09
  **

  Další Ostrovní film, který se snaží poukázat na sociální problémy sídlišti a mládeže na nich vyrůstající. V případě Shanku, je ale jakákoliv hlubší myšlenka zabita pomalu se vlekoucím dějem, a spoustou rádoby cool věci jako jsou komiksové-herní sekvence a jména postav přes půl obrazovky. Prostě propadák, jenž nemá co říct obsahově ani stylizačně. 30%(9.5.2012)

 • hellstruck
  *

  Boj o život ve špinavém zešedlém Londýně za zvuků rapu je víceméně Kidulthood z budoucnosti s Effy ze Skins. Opravdovým kladem filmu je právě obsazení Kayi a celkový vizuál, který nápadně připomíná francouzský Okrsek 13. Tím to hasne. Příběh je tak prosťoučký, až je to vlastně o ničem, dialogy stupidní a herecké výkony ústředních postav k smíchu. Škoda slušného námětu.(22.11.2012)

 • vojtik
  ***

  Shank je ten z filmů, který měl potenciál, ale utopil jej v přílišné ambicióznosti skrz vizuální formu. Obsah tak značně pokulhává za sympaticky dynamickým, však nijak originálním vizuálem. Vsazí na přiliš přímočarou interakci nejen postav s postavami, ale hlavně postav s okolím. Vem čert ten lineární shluk děje, který by dokázal napsat i můj pejsek. To z čeho měl Shank těžit měl být ničím nezastřený racionální pohled na vykastrovanou londýnskou společnost, skrz její kulturní barevnost a zároveň unifikovanost. Bohužel z toho vypadl pomstychtivý osiřelec, který objevuje magickou sílu "rodiny" a nějaké ty skryté naděje. Vy si však nedělejte žádné naděje, protože takovou nesourodou divočinu, kterou tento snímek nabízí od naprostého dna zachraňuje pouze jakáž takáž řemeslná efektnost, ale jak jsem již zmínil - bez duše. Pro ty co jim je náct, mají rádi sprostou mluvu, předčasně odkojené muže, nebojácné dívky a "tvrdou" melancholii, popř. tragikomedii města - jinými slovy "veri kůůůl" věci - přijdete na své. A jelikož je tento snímek i přes tu vulgárnost a morální nekompetenci cílen především na náctileté jsem ochoten existenci tohoto snímku kriticky opodstatnit.(22.10.2010)

 • Remedy
  ***

  Šíleně přestylizovaná jízda, přehnané a místy až nevkusné střídání zpomalených a zrychlených záběrů + "komiksové" či herní vsuvky, které se navenek tváří strašně cool a extramoderně, nicméně ve výsledku působí spíš povrchně a lacině. Netvrdím, že zpracování je bez nápadu (to určitě ne), ale tvůrcům se nepodařilo najít nějakou rozumnou hranici mezi akceptovatelným "modernějším" pojetím a bezmyšlenkovitým sebeukájením. Syrová a autentická atmosféra z "Kidulthood" či "Adulthood" (ten plakát byl velmi zoufalý pokus.)) je zde zcela nahrazena klipovou extravagancí, ve které režisér předhání sám sebe, jakouže tou svojí "vychytávkou" nám podá větší vizuální nátěr... Na jednu stranu je to škoda, protože jestli má mít "Shank" nějaký sociální podtext či přesah, je z větší části utopen právě ve zmíněných režisérových ultrastylizovaných postupech. A proč i přes toto vcelku negativní hodnocení dávám 3*? Rozhodně se nejedná o nudnou záležitost, při které byste pozívávali - naopak "Shank" svým svižným tempem nabízí naprosto uvolňující a nic neřešící zážitek, který si mám chuť v dohledné době dokonce zopakovat, což ale nic nemění na tom, že výše zmíněné "Kidulthood" a "Adulthood" (rovněž britské snímky podobně tématicky laděné) jsou celkově minimálně o třídu výše.(7.11.2010)

 • playboxguest
  **

  Kdy už konečně dostane Kaya pořádnou roli? Talent na to, jak všichni fanoušci Skins zcela jistě vědí, má, tady už jí dokonce máme i na plakátu, ale stejně se poprvé objeví až na hodině osmdesátiminutového filmu, aby prohodila pár vět, přefikla jednoho z hlavích hrdinů a ukázala břicho. Sice furt lepší, než co jí střihačskejma nůžkama vyvedli v Souboji Titánů, ale pořád žádná sláva. Ostatně žádná sláva není ani Shank, jediné co si zaslouží opravdu vyzdvihnout je kamera, některé záběry a jejich stylizace byly opravdu luxusní, možná ještě neustále znějící UK soundtrack, ale jinak mě tahle anglická sci-fi verze Města Bohů v ničem neoslovila a k závěru jsem se slušně pronudila.(14.9.2011)

 • - Když přichází Junior (Kedar Williams-Stirling) do školy, je možné v jednom záběru vidět plakát k filmu Kidulthood (2006). (kukys)