Bezva chlap

• Norsko En ganske snill mann (více)

Ulrik (Stellan Skarsgård) je sympaťák. Asi byste do něj neřekli, že se právě vrátil z basy. Moc toho nenamluví, netrápí ho žádné zvláštní touhy a nic moc od okolí nevyžaduje. Chce jen v rámci možností vést spořádaný rodinný život. Není to ale jednoduché, když jeho bývalá manželka (Kjersti Holmen) je svolná maximálně k jedné “rychlovce”, jeho už dospělý syn (Jan Gunnar Røise) ho skoro nezná a navíc čeká dítě s ženou (Julia Bache-Wiig), která si myslí, že je dávno mrtvý. Jediní, kdo Ulrika bez debat vítají, jsou jeho staří přátelé, gangsteři lokálního charakteru. Seženou mu první bydlení, práci i holku. Ulrik tak začíná nový život opravdu od nuly. Bydlí ve sklepě a kalhotky jeho první holky by nevzrušily ani chlapa, co dostal doživotí. Ulrik navíc řeší ještě jedno dilema: vyrovnání starých účtů. Měl by sprovodit ze světa člověka, který ho dostal do kriminálu. Nebude ale svět nakonec lepším bez jeho gangsterských kámošů? (Aerofilms)

pučmeloun

Severská komedie podle mého gusta. Někdy dost vulgární a někdy až bezúčelně, ale pořád pospolu držící. Milá, mladá a přitažlivá paní domácí je skutečným ztělesněním svého stereotypu. Když se to se.. , tak se to se.. :-) ()

Von Kempelen

Film si zcela odpustil moralizující rovinu a namísto řečiček o etice nabídl drsný hlášky. Jinde by to asi působilo spíš trapně, ale jelikož se jedná o norskej film, tak to sedlo jak poslední MS na Holmenkollenu. Jak už tady ale bylo výše napsáno, jedná se (bohužel?) pouze o skandinávský průměr, který sice hravě strčí do kapsy kompletní českou porevoluční tvorbu, ale s odpovídajícími soupeři ne jedničku určitě neobstojí. A to i přesto, že Stellan je prostě boží... ()

Montmorency

Humor úplně jiného ražení, než ty hollywoodské braky - Ulrik je prostě sympaťák (ač vrah:-) a všechny ty skurilní postavičky kolem něj nás výborně baví...k tomu chladné, strohé severské prostředí, ošklivé byty, ošklivé auta, ošklivé ženy...divák se prostě dočkal poctivé skandinávské klasiky.....(Myslím si, že Stellanovi sedí spíše domácí tvorba, než komerční Hollywood) ()

mnaujohansso

Tak teď počítej do dvanácti...a scéna na konci, jak kouří a čumí do slunce..."jag tänker det vår ska kommit..", to byla prostě paráda :-) Hrozně mě potěšilo, že to dnes na filmboxu bylo v norštině v originále, hodně to tomu filmu přidá. Takovej normální dědeček.. Jinak chvílemi člověka film vtáhne a chvílemi má sto chutí ho vypnout, protože je nesnesitelně nudný, ale za originální znění dávám třetí hvězdičku. ()

Alva

... taký obyčajný film o neobyčajných ľuďoch v Nórsku... Veľmi ľudský príbeh s krásnym nadhľadom a originálnymi prvkami. Odporúčam. ()

lineker

Ulrik, navrátilec z výkonu trestu a jeho nešikovná snaha zařadit se zpět do společnosti. Hořké, úsměvné i komické momenty v typickém severském ražení. Do banalit převlečené existenční momenty dovolí film strávit stejně hladce jako rybí karbanátek v zažívacím traktu hlavního hrdiny.. ()

Svatopluk.Vi

Když v mainstreamové televizi nic nedávají, je čas dívat se na "podivné" kanály a na ještě podivnější filmy, co tam vysílají. Takhle jsem tedy na Film Europe narazil na Bezva chlapa. Úchvatný norský příběh plný velmi trefného humoru, který mi sedí. Nejprve se to tak nějak pomalu rozjíždí a pak to začne. Je tam hodně skvělých nápadů od platby za večeři, přes kouření při čištění zubů nebo rychlý trest při problémech s parkováním. Ve filmu se obecně moc nemluví (až na jednu postavu, která má neskutečně dlouhé repliky) a ženy jsou vždy připravené sdílet radost. Film má hodně "tragikomedie", které známe z českých luhů a hájů. V podstatě se ve filmu pohybují jen "lúzři", kteří vlastně ani nemají ambice s tím něco dělat. myslím si však, že českému divákovi bude film sedět. ()

Savytan

Dlouhou dobu lovím ve vodách skandinávských filmů a musím říci, že jejich náturu a ztvárnění filmového řemesla naprosto miluji. Snímek Bezva chlap ukojil moje choutky na maximum a Stellan exceluje ve všech směrech a je i ve všech směrech velice inspirativní. Jeho přístup k životu, uspokojení milenek (hlavně těch postarších) nemá asi v kinematografii obdoby. No, možná tak ve filmu U zlaté rukavice se mu rovná Fritz Honka, ale ten byl trochu vyšší level. Film nás provází osudem napraveného trestance, který hledá nový smysl života a pohled do jeho očí v závěrečné scéně napovídá, že ho skutečně našel. ()