Bezva chlap

• Norsko En ganske snill mann (více)

Ulrik (Stellan Skarsgård) je sympaťák. Asi byste do něj neřekli, že se právě vrátil z basy. Moc toho nenamluví, netrápí ho žádné zvláštní touhy a nic moc od okolí nevyžaduje. Chce jen v rámci možností vést spořádaný rodinný život. Není to ale jednoduché, když jeho bývalá manželka (Kjersti Holmen) je svolná maximálně k jedné “rychlovce”, jeho už dospělý syn (Jan Gunnar Røise) ho skoro nezná a navíc čeká dítě s ženou (Julia Bache-Wiig), která si myslí, že je dávno mrtvý. Jediní, kdo Ulrika bez debat vítají, jsou jeho staří přátelé, gangsteři lokálního charakteru. Seženou mu první bydlení, práci i holku. Ulrik tak začíná nový život opravdu od nuly. Bydlí ve sklepě a kalhotky jeho první holky by nevzrušily ani chlapa, co dostal doživotí. Ulrik navíc řeší ještě jedno dilema: vyrovnání starých účtů. Měl by sprovodit ze světa člověka, který ho dostal do kriminálu. Nebude ale svět nakonec lepším bez jeho gangsterských kámošů? (Aerofilms)

DwayneJohnson

Tenhle film na mě zapůsobil, jako blesk z čistého nebe, tak moc se mi líbil. Už od prvních minut a záběrů jsem tušil, že tohle bude něco přesně pro mě, což se v průběhu sledování jen potvrdilo. Největším plusem je kromě opravdu černého humoru a několika velmi povedených scén výkon hlavního hrdiny, Stellana Skarsgarda, který se pomalu, ale jistě stává hercem mého srdce. Tenhle čerstvě propuštěný vězeň, lamač ženských srdcí a bezva chlap v jedné osobě, sice hraje, jako by snad ani nehrál, což je v tomto případě jen a jen dobře. Po Aberdeenu další film, který zahrál skvěle a přesto zase úplně jinak, což sice zatím v jeho případě na mojí topku herců nestačí, ale uvidíme. Budu se muset podívat na nějaký další jeho film a pak se teprve rozhodnu. Pokud bude hrát zase automechanika, je to víc, než pravděpodobné. ()

Slarque

Skandinávský humor je občas opravdu svérázný. Tady se vyřádili zejména na sexu. Jinak to není žádná řachanda, spíš hodně černá kriminální komedie o druhých a dalších šancích. A Stellan je zase perfektní, jak jinak. ()

Willy Kufalt

Odlehčená báchorka s klasickým schématem o muži, který se po 12ti letech vrátil z chládku, chce začít znovu, ale zároveň se zdaleka nevyhýbá návratům k nevyřizeným účtům ze starých časů, mě asi nejvíc překvapila Stellanem Skarsgårdem v hlavní roli. Nikdy jsem nepochyboval, že jde o výborného herce, ale tady jsem si poprvé plně všiml jeho silného charismatu v pohledu, dokázal mi být jako Ulrik navzdory rozporuplnějšímu charakteru sympatický a víckrát nečekaně zaujmout i jemně humornými rysy své postavy. Dobře napsaný příběh skrývá více zajímavých, zejména vztahových odhalení, zvolené tempo mě nenudilo a temnějšího severského humoru bylo akorát v pravidelných decentních dávkách. Závěr nevnímám jako čirý happy end, aneb už jen samotné spadnutí do něčeho, čemu by se měl bývalý vězeň na svobodě zcela vyhnout, cítím spolu s posléze vykonaným činem (byť v méně očekávané variantě a navzdory jistým okolnostem) i jako částečnou prohru, visicí hrozbu k odhalení a.... a také nebezpečí, že tohle může takový člověk vykonat zas a znovu... prostě bludný kruh, do něhož se Ulrich dostal, kdežto navzdory sympatiím a smyslu pro dobrý skutek očekávat stoprocentní nápravu nelze. Přesto v tomto podání nijak depresivní záležitost, spíše film do pohody, v němž jsem nejvtipnější místa vnímal během příprav a jednání gangsterské party, už od cesty směrem k pořízení důležitého předmětu. „Hlavně se musíme tvářit drsně!“ [80%] ()

Necrotongue

To si zase jednou Norové zablbli. Mám rád tyhle v podstatě minimalistické záležitosti s humorem tak nenápadným, že ho divák vnímá skoro podprahově. Netajím se tím, že nemám rád kriminálníky, ale vrah Ulrik mi byl jaksi sympatický. Faktem tedy je, že byl jeho život na svobodě téměř k nerozeznání od výkonu trestu (byt se od cely lišil jen tím, že v něm byl větší nepořádek, a jeden měl kolikrát sex, i když nechtěl). Stelan Skarsgaard zahrál nemluvného Ulrika skvěle, ale ani zbytek hereckého obsazení se nenechal zahanbit, takže vzniklo panoptikum postaviček, které mi připomněly naše veksláky, ale našly by si své místo i v německém pornu. Být to ještě o maličko větší bizár, asi bych šel do plných. / Poučení: Nemluv jako kulomet, srdce by to nemuselo utáhnout. ()

Tommassi3

"Cit mají i coury, víš ?!" ;) City má i Stellan Skarsgard.. Stellan je bezva chlap, i když má slabost pro obludy !! A Bezva chlap Hanse Pettera Mollanda, který ty (tragi)komické polohy ve vypjatých situacích zvládá jako málokdo, je taky bezva !! Nebo je možná spíš bezva(VA)dnej ?? ;) Jeho festivalový snímek mísí cílenou esenciální lidskou trapnost s dosti bizarním severským humorem, kde velká část nezřídka se opakujících pokusů o vtip i dík fantastickým kamerovým hrátkám Philipa Øgaarda hraničí s genialitou, s těmi Ulrikovými sexuálními eskapádami v čele, když mě třeba docela zajímavej nápad s kouřením při čištění zubů třeba naprosto odrovnal..;) Bezva chlap staví vedle Skarsgardova jistého herectví a banalizování těžkých témat možná překvapivě na jakési dvojí hloubce, jak svých postav, zdánlivých karikatur, tak i svého poněkud vyprázdněného příběhu, který se sice plíží stejně jako smrt, ale dokáže vám na tváři vykouzlit úsměv.. ()

prkalil

Už dlouho jsem se u filmu tak nenasmála. A taky dojemný to bylo. I absurdní, samozřejmě, zcela skandinávsky... Moc jsem si přála, aby to dobře dopadlo - a ono - pozor - spoiler - JO! Díky všem tvůrcům! Hlavně (ale nejen) Stellanovi. Je to drahoušek - a ty jeho taneční kreace! ()

kolda1990

Moc příjemný a vtipný film. Zase se budu opakovat, ale seveřani, prostě umí natočit kvalitní a netradiční komedii (oni vlastně umí natočit vše).Kdo zná jejich kinematografii, ví o čem mluvím. Žádné zběsilé tempo, film plyne krásně pomalu, ale ne nudně. Vyzdvihl bych sexuální scény, které byly naprosto šílené a opravdu antikoncepční a zároveň vtipné, že jsem se smíchy mohl potrhat. ()

kaylin

Stellan Skarsgård je ve snímku tak špinavě neodolatelný, stejně jako vlastně celé pojetí a prostředí, kde se film odehrává. Život jeho postavy je celkem nudný, nejspíš byste ho ani moc prožívat nechtěli, ale stejně vidíte, že on je vlastně spokojený, protože moc nechce. Jen nějakou tu práci, aby měl peníze a mohl žít. A to se mu daří. K tomu i něco navíc. ()

italka63

Propuštěný vězeň za vraždu po odseděných 12 letech v podání Stellana je skutečný samorost, který se vrátil ke svému kumpánu a parťákovi, který mu sehnal práci v autoopravně a špeluňku jedné místnosti u své ošklivé, skoro bachařské sestry.Kolem třetiny děje filmu , kdy tato pronese po zcela zvláštní, nečekané rádoby milostné scéně -příště už to bude lepší - jsem pochopila, že se koukám na mimořádně černočerný film a excelentní Stellanův herecký výkon, při kterém nevíte, jestli jeho Ulrika přerazit, nebo litovat, nebo frajersky poplácat po zádech. Ale abych byla spravedlivá -jednotvárná řeč šéfa autodílny byla nezapomenutelná a silonové podkolenky jeho bytné jakbysmet.-) ()

easaque

+3* moje vyšší skóre a nepřítomnost komentáře mě nalákala k repríze. Sice původní hodnocení mírně snížím, ale i tak jsem si tohle drama s typicky seversky surovým absurdním humorem užil i napodruhé. Život po návratu z vězení nenabízí moc možností k polepšení ani k návratu k normálnímu životu. Přesto snad neprozradím moc, když tentokrát je tu místo i pro optimismus, Určitě jeden z těch lepších filmů s bezva chlapem Skarsgårdem. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Caminzind

Ulrik není vyloženě sympaťák a už vůbec ne bezva chlap. Je to otrlý, emočně otupělý kriminálník a sociopat, kterému budiž k dobru pouze jeho nekonfliktní povaha a láska k rodině. Stellan Skarsgård již sympaťákem je, což vede k divákově ambivalenci ve vztahu k postavě, kterou Stellan tak skvěle zvládl. Námět je tuctový a jakoby dělaný pro podbízivé melodrama, kterým je tenhle film však jenom minimálně. To díky režii a všem hereckým výkonům. Příběh je neslaný nemastný, ostatně jako ze života, tj. prozaický. Dialogy jdou někdy do ztracena, což zas až tak nevadí. Chybí však nějaká dominantní scéna, jedna jediná akce, která by celý film ještě pošoupla o hvězdu výš. Takhle jsou to silnější tři. 69% ()

Martrix

V hlavních rolích Norsko, Stellan Skarsgård a Kim Fupz Aakeson. Ty dialogy, to prostředí, ta severská přímočarost... . Docela by mě zajímalo, jestli jde o filmařský přesah, nebo takto Noři opravdu žijí. Každopádně celý film působil i přes (pro mě) absurdní scény velmi uvěřitelně. Nebudete se smát fórkům, na které jsme zvyklí třeba od Hřebejka. Takové tam nejsou. Styl humoru mi připomíná ten divadelní. Postavy jsou jasně vykreslené a protože to jsou opravdu rázovité figurky, není potřeba zatěžovat je zbytečným žvaněním, nebo vysvětlováním. Nenechejte se tedy zmást tím krimi. Přemýšlet tady není potřeba. Stačí sedět, dívat se a poslouchat. Ulrikovi není těžké fandit, přestože je to trubka, který nedomýšlí dál než k další večeři a důsledky jeho jednání končí většinou nedobře jak pro něj, tak pro ty, kteří věří v napravené kriminálníky. Přestože by mohlo jít o docela závažné téma, tvůrci se moralizováním nezatěžují. Je tady příběh, který stojí za to vyprávět, tak tady ho máte. Právě mě napadlo, jestli Noři točí také pohádky...to musí být maso. ()

laik_60

u mňa dosť priemerný film - námet. S pár vtipnými momentami. Nebyť Skarsgarda idem hodnotením ešte nižšie. ()

dr.fish

Stellan je prostě týpek....dobrosrdečný zabiják, který se po dvanácti letech vrací z basy. Seděl za vraždu milence své ženy. A snaží se vrátit do života. Syn s ním nemluví, nemá peníze ani moc kamarádů. A všechno probíhá úplně jinak, než jsme zvyklí z amerických filmů. Náš lidský "antihrdina" nejdřív souloží za byt a stravu s naprosto hroznou bytnou, pak ještě s několika dalšíma krasavicema nevím proč a vůbec to s ním jde to od desíti k pěti. Přesto je to humorné a vtipné pokoukání. A Stellan to zahrál dobře- ani nehnul brvou, jen se občas usmál...75% ()