Bezva chlap

• Norsko En ganske snill mann (více)

Ulrik (Stellan Skarsgård) je sympaťák. Asi byste do něj neřekli, že se právě vrátil z basy. Moc toho nenamluví, netrápí ho žádné zvláštní touhy a nic moc od okolí nevyžaduje. Chce jen v rámci možností vést spořádaný rodinný život. Není to ale jednoduché, když jeho bývalá manželka (Kjersti Holmen) je svolná maximálně k jedné “rychlovce”, jeho už dospělý syn (Jan Gunnar Røise) ho skoro nezná a navíc čeká dítě s ženou (Julia Bache-Wiig), která si myslí, že je dávno mrtvý. Jediní, kdo Ulrika bez debat vítají, jsou jeho staří přátelé, gangsteři lokálního charakteru. Seženou mu první bydlení, práci i holku. Ulrik tak začíná nový život opravdu od nuly. Bydlí ve sklepě a kalhotky jeho první holky by nevzrušily ani chlapa, co dostal doživotí. Ulrik navíc řeší ještě jedno dilema: vyrovnání starých účtů. Měl by sprovodit ze světa člověka, který ho dostal do kriminálu. Nebude ale svět nakonec lepším bez jeho gangsterských kámošů? (Aerofilms)

andrii

"Až vyjdeš tou bránou, dívej se dopředu, vždy jen dopředu." Na druhý pokus snáz. Klikatými cestami kumpánů se nenech zmást. Máš svůj rozum, tak neotálej, neztrácej čas. ()

jedna_vrana

Presne pre tieto postavy mám Stellana Skarsgårda rada. Ponúka rozporuplné pocity. Najprv vám môže byť jeho postava Ulrika nesympatická, máte pocit, že dej je nejaký statický, ale stačí chvíľu vydržať a film sa vám dostane pod kožu a dostanete zážitok, o ktorom potrebujete ešte niekoľko dní premýšľať, nechať si ho poprevaľovať po mozgových bunkách, aby ste vyťažili tie správne pocity, chute a vône. Každá z postáv má niečo spoločné – sú synonymom málo potrebných ľudských bytostí – od absencie lásky až po rôzne životné krivdy. Nie sú ani krásni, ani nijako nadaní, vlastne pri nich pociťujete pachuť márnosti. Prach si a na prach sa obrátiš. Dialógy sú strohé, ešte aj ten sex je bez akýchkoľvek prikrášlení – rýchly a bezemočný. Budete sa cítiť múdrejší, krajší a úspešnejší ako oni. Ale v každom je iskra nádeje, že sa môže život zlepšiť. Nakoniec, je to často naša voľba, ako sa posunúť ďalej. ()

blackJag

Další z návratů ztraceného (v Hollywoodu) syna Skandinávie Stellana Skarsgårda k "domácí" tvorbě nevypadá hned od začátku jako žádný odvaz a pokud nebudete opatrní, během prvních patnácti minut usnete. V případě že ale počáteční rozpaky překousnete, odměnou vám bude minimalismem odkojená historka, která se podle libosti barví (v chladně severských odstínech) do černého humoru, rodinného dramatu a absurdity tak přirozeně, že člověk nemá pražádného důvodu spílat žádnému z bohů pravděpodobnosti. Povšechně zde jde o dobře zahrané i napsané filmové dílko, které je škoda ignorovat. 80% ()

Kurikmoon

"Tak dělej!! Když už to musíš mít"... =) Brrr. Ale dalo sa na niektorých scénach pobaviť. Scény s osobitým,... ehm, čarom. ()

vyfuk

Já už se z těch Dánů poseru. Pardon, tohle jsou Norové. Na tom asi nesejde. Jako kdyby to byl jen jeden trh. Stejná mentalita. A stejní blázni. Zde je na výběr sledovat takové melodrama a melokomedii, která občas pobaví velice až nezdravím způsobem, někdy spíše mrazí. Nevybavuji si takto depresivní komedie, ze které mnohdy člověk měl spíše strach a úzkost než aby se opravdu zasmál. To byl asi můj největší problém u tohoto filmu. Dosti smutný film, který občas inklinuje k nějakému humoru, který ne vždy pobaví. Ale i tak bylo zajímavé sledovat zvrat postavy, který se dokáže nějak zase vrátit do normálu. Těsná a temná zábava. ()

zsn

Chudák Stellan, chce se konečně po vězeňské stravě pořádně najíst a musí si každé jídlo tvrdě odřít :-D Úžasný muž / Bezva chlap. Úžasný herec. Typické kouzlo severských "krimi / komedií". Typické severské zesměšňování dramat. Typicky seversky propletené životy. Typicky seversky nezaměnitelný scénář. Typická severská špička. Typický severský zadek. ()

bloodvomit

Jako komedie mi to moc nepřišlo, to spíš tragikomedie ale k dramatu to má snad i blíž. Humor je surovej, občas groteskně vtipnej. Příběh neni nijak zvlášť komplikovanej, ale navzdory tomu se nedá lehce odhadnout... konec konců jde o skandinávii ;) Za mě 65% ()

charlie_ando

Ulrika (Stellan Skarsgård) právě po dvanácti letech propustili z vězení, kde si odpykával trest za vraždu milence své ženy. Chce začít znovu, ale také musí vyrovnat staré účty. Povedený kamarádíček mu sežene prima bydlení ve sklepě a práci automechanika. Dlouhou chvíli si krátí ve svém malém pokojíčku sledováním polské televize, protože přitahuje všechny ženy ze svého okolí a zvlášť svou chtivou bytnou, tak nemá nouzi o zajímavé sexuální zážitky a hlavně toho času na lelkování u polského vysílání mu moc nezbývá. Celý příběh je prodchnut pichlavým skandinávským humorem a zdařile se mu daří balancovat na hranici mezi absurditou a černým humorem. Komornější linkou je hledání cesty k synovi, který mezitím, co si Ulrik odseděl svůj dlouhý trest, dospěl. Malý film, kde většinu pozornosti na sebe strhává skvělý Stellan Skarsgård a jeden ojetý mercedes. ()

Burdock

Tož viděl jsem už lepší kousky s páně Skarsgårdem (např. skvělou Insomnii). Tahle historka ze švédského podsvětí je o ničem, hrozně se táhne a sám Skarsgård je enormě nesympatickej. ()

kolemjdouc

při prvních záběrech mě jako první napadlo :proboha co to zas bude - ale vzhledem k tomu ,že Skaarsgard umí tak jsem si počkala.Děj je sice někde zbytečně pomalý ale na druhou stranu divák dostane čas aby rozdejchal kejkle paní domácí se spodním prádlem apod.Pro někoho kdo se dlouho díval jen na načančané filmy může být tenhle příběh fuj.Ale takový je život lidí na hraně existence.A závěr nemá chybu....když vypadne z pasírovaného auta kulka.To jen tak někdo nevymyslí :-))) A vůbec nebylo na škodu původní znění s titulky ()

F.W.Colqhoun

Promiň Ulriku, ale my tu nekouříme. Film podpíraný třemi pilíři - Skarsgårdovým odtažitým charisma, gangsterské poetice a její skandinávské ironizaci. Bohužel, nevyvratitelná je pouze podpěra první. Stellan Skarsgård sytí plátno svou jedinečnou člověčí kvalitou nepřetržitě, jde ostatně o sólo s několika schopnými nahrávači. Film díky tomu pajdá o to zřetelněji. Bizár korektního severu, v němž pro macho zločince přestává být místo, protože v post-době úsvitu třetího tisíciletí se jejich mužné násilné kvality zdají směšné a mimo mísu, a v němž se před očima rozpouštějí tváří v tvář univerzálním, ženštějším hodnotám, našinci až příliš připomíná filmy jako Jedna ruka netleská. To může být dobře pro Ondříčka, protože Bezva chlap je na úrovni jednotlivostí skutečně jinde, ale filmu to škodí, i když za své chudší příbuzné možná / přímo nemůže. Jsem odrazen od Boje sněžného pluhu s mafií. I děvky mají srdce. / Ovšemže mají! ()

jakeer

Film, ktorý ani neašpiroval na päť hviezdičiek, no ja sa nehanbím mu ich dať. Absurdný humor tu skvele fungoval, nahlas som sa smial nielen pri bizarných sexuálnych scénach. Popri tom si však film drží aj dramatickú linku a mix emócii vie umne nakombinovať. Dej je najmä o hlavnej postave, tie vedľajšie pôsobia skôr ako kulisy. A paradoxne vďaka tomu film funguje, lebo Stellan podal skvelý herecký výkon. ()

Abiosis

*ULRIK A JEHO ŽENY* Ženy v tomto filme si rady vyhŕňajú sukne a chudák Ulrik - i keď preferuje jedlo pred sexom - sťahuje nohavice, ale často nerád. A to neraz. Okrem tohto vzrušenia sa vám iného vo filme veľa nedostane. Plynie veľmi pomaly, a keď sa už zdá, že tempo by sa mohlo zrýchliť, dej sa o niečo potkne a opäť sa vlečieme slimačím tempom. Rovnako ako príbeh aj dialógy sú spomalené, natiahnuté do dĺžky v dôsledku dlhočizných a častých páuz medzi jednotlivými replikami, a tak ako má povoľnosť žien ďaleko od skutočného správania sa väčšinovej ženy, tak aj vedenie dialógov vyzerá, ako keby všetci obyvatelia Nórska trpeli na následky nespavosti. Verdikt v 1 vete: Pomalý príbeh o snahe bývalého trestanca začleniť sa do spoločnosti. 31.05.11 ()

DannyBoy80

Tak určitě .. další severský netradiční snímek s výborným Skarsgardem. Hodně divný příběh, hodně divného sexu s hodně divným týpkem, který má divné kámoše, ale má normální rodinu. No a pak vezme bouchačku a jde změnit svuj život. ()

dormouse

Bezva film. Ale obsah uvedený zde na stránkách čsfd je hodně zavádějící. Nicméně snímek zůstává jemnou komedií, která někdy sklouzne do poloh spíš drsných. ()

Ixbalanke

Výborný film a komedie, leč řádně černá, ironická atd. Hlavně to nevzdávat a mít velké srdce... A neodmítat sex... Pak jde vše téměř hladce ()

ursinko

3 a pol *. Čakal som niečo v štýle Blikajúcich svetiel, ale očakávania sa nenaplnili. Sklamaný som však nebol, Stellan bol výborný a pri pár scénach som sa výborne pobavil. ()