Bezva chlap

• Norsko En ganske snill mann (více)

Ulrik (Stellan Skarsgård) je sympaťák. Asi byste do něj neřekli, že se právě vrátil z basy. Moc toho nenamluví, netrápí ho žádné zvláštní touhy a nic moc od okolí nevyžaduje. Chce jen v rámci možností vést spořádaný rodinný život. Není to ale jednoduché, když jeho bývalá manželka (Kjersti Holmen) je svolná maximálně k jedné “rychlovce”, jeho už dospělý syn (Jan Gunnar Røise) ho skoro nezná a navíc čeká dítě s ženou (Julia Bache-Wiig), která si myslí, že je dávno mrtvý. Jediní, kdo Ulrika bez debat vítají, jsou jeho staří přátelé, gangsteři lokálního charakteru. Seženou mu první bydlení, práci i holku. Ulrik tak začíná nový život opravdu od nuly. Bydlí ve sklepě a kalhotky jeho první holky by nevzrušily ani chlapa, co dostal doživotí. Ulrik navíc řeší ještě jedno dilema: vyrovnání starých účtů. Měl by sprovodit ze světa člověka, který ho dostal do kriminálu. Nebude ale svět nakonec lepším bez jeho gangsterských kámošů? (Aerofilms)

Vesecký

Jen ten závěr, kdy se z Ulrika stal znovu vrah, byť si to ten jeho kámoš zasloužil, mi pokazil celkově výborný dojem z filmu. Krásná motanice vztahů. Ulrik vychází z vězení, protože zabil milence své ženy, kamarád ho ubytuje u dost nepohledné, ale eroticky stále výkonné padesátnici, ke konci zjišťujeme, že jde o bývalou manželku Ulrichova šéfa, který to zase táhne se svou sekretářkou, za kterou dochází její bývalý muž a vždycky ji ztluče, protože si to kupodivu zaslouží, neboť, jak říká ta bytná, je to skutečně kurva, ta se ale v době, kdy má milého šéfa v nemocnici s infarktem, spustí s Ulrikem, který to najednou táhne se dvěma. Poznáváme i Ulrikova syna, který své přítelkyni, s níž čeká dítě, namluvil, že jeho otec zemřel, ale nakonec jí vykváká pravdu a ona před ním zamkne dveře do chvíle, než začne předčasně rodit - a porodí v autě, kterým ji nastávající dědeček veze do porodnice, ovšem s tímhle vypůjčeným autem měl podle kámošů zabít svého udavače, nad nímž se ale předtím smiloval... Nesmírně pěkně to je propletené, ale člověk se v tom stále vyznává... Moc se mi to líbilo, lepší čtyři hvězdičky. ()

agassi68

Ako fanúšik severských filmov z ich nenapodobiteľnou atmosférou som nebol sklamaný, no ani nadšený. Merítkom mi boli samozrejme ostatné škandinávske snímky. Inak by to bolo bez problémov za 4. Tie opakované súlože s Margareth mali od vtipu už dosť ďaleko.. ()

Raziel_cz

Tak tohle šlo hodně mimo mě. Stellan Skarsgård je sice fajn, ale pokud by to nebyl film norský, hodně bych se divil, kdyby dosáhl takhle vysokého hodnocení. Ve scénáři se střídají jenom dvě věci: zírání a sex s plnou hubou jídla, a na to je naroubovaný závěr, který ani nemá moc opodstatnění. Párkrát jsem se zasmál, ale celkově to dvakrát vtipné není, jen hodně bizarní. Kvůli táhlým záběrům, v nichž se lautr nic neděje, se navíc zdá, že je Bezva chlap mnohem delší. A to fakt není moc super. ()

KNTRFKT

HA HA HA. To jsem si zas jednou rozplácal stehna do krve od toho bujarého smíchu, co mi šel přímo od srdce. Takhle jsem se nad označením "komedie" totiž hodně dlouho nepobavil. Jediný vtipný moment byl snad akorát na začátku, kde Pája Trávníček hodil holku do popelnice. Možná teda Norové považují za vtipné, když Stellan obkládá pravděpodobně tu nejodpornější samici řádu glumů, ale já to teda moc nepobral. Výprava je pomalejší než želva po dávce Rohypnolu a jediným pozitivem je asi ten Skarsgard. Jinak těžký podprůměr. ()

iNKa 1104

Artfilm fest 2010. (Po těžkých/tíživých filmech jsme si na jedno doporučení pro poslední festivalový den nadělili tuhle svéráznou severskou komedii... Nutno předeslat, že bylo natřískáno a my seděli na sedadlech nad promítačkou titulek...) Severská kinematografie mě baví (až na "trochu" jiného Larse, u kterého člověk musí být obezřetný). Bezva chlap míchá koktejl lehkého napětí, situačního humoru s psychologicky propracovaným dramatem, které řeší hlavní hrdina, navrátivší se z basy. Mrazení v kombinaci se smíchem, prodchnuté charismatickým sympaťákem drsňákem, s kterým se chtě nechtě ztotožníte, je tou správnou volbou pro ty, kdož mají rádi bledě černé komedie se špetkou absurdity, ale i vážnějších témat k přemýšlení... ()

Rockerman

Prvních zruba dvacet minut mi připadalo trochu bez šťávy, ale když přišly ty pravidelné soulože s "krásnou" paní domácí začal jsem se výborně bavit. Po dvanácti letech ve vězení se Ulrik jen pomalu začíná zvykat na normální život. Získává však práci, o ženy nemá nouzi a naváže styk se svým synem. Zdá se, že se mu bude dařit ....Výborná hořká komedie. Skarsgărdovi takové role svědčí! ()

Joski

Typický škandinávsky humor na pozadí štandardného príbehu o "zločincovi", ktorý túži začať nový život. Nepovažujem tento snímok za nič výnimočné, ale charizma Stellana Skarsgarda ma vie vždy dostať v akejkoľvek podobe či úlohe. Určite sadne len niektorým divákom. 75% ()

fantomas19

* čierny humor, organizovaný zločin * druhá šanca, ženy a kľud * Stellan Skarsgard * Nórska čierna komédia z roku 2010, ktorú režíroval Hans Petter Moland, je príbehom väzňa vracajúceho sa do bežného života. Ulrik (Stellan Skarsgard) je po 12 rokoch vo väzení, kde si odpykal trest za vraždu, prepustený na slobodu. Návrat svojho najlepšieho muža kvituje hlava miestneho kriminálneho gangu Rune Jensen (Bjorn Floberg) a jeho poskok Rolf (Gard B. Eidsvold). Adekvátne sa o Ulrika postará, nájde mu podnájom u svojráznej postaršej ženy Karen Margrethe (Jorunn Kjellsby), dohodí mu prácu u zvláštneho a utiahnutého majiteľa autoopravovne Svena (Bjorn Sundquist). Tu stretáva aj mladú asistentku Merete (Jannike Kruse), ktorá je obeťou násilného manžela. Ulrik sa snaží o využitie druhej šance v živote, v kľude sa zblížiť so svojim synom Geirom (Jan Gunnar Roise) a viesť pokojný život. Avšak nič nejde presne podľa predstáv, drobné odchýľky v pláne sťažujú Ulrikovi plnenie cieľa. A tak má Ulrik čo robiť, aby ustál novovznikajúce vzťahy so ženami, aby rozdýchal nepriaznivý postoj synovej tehotnej priateľky Silje (Julia Bache-Wiig) a najmä odolal tlaku svojho kriminálneho šéfa na odplatu zradcovi Kennymu (Henrik Mestad). Nórsky film je plný čierneho humoru, stojí na brilantnom hereckom výkone Stellana Skarsgarda, podporuje ho príjemná hudba a typická atmosféra drsného severského filmu. Film nás nenápadne vtiahne do deja, držíme palce dobrému srdcu Ulrika v boji s nástrahami starého spôsobu života, sledujeme Ulrikov rast z poučeného a poddajného navrátilca na radostného a odhodlaného človeka, tešíme sa z náhlych rozhodnutí a prekvapivých momentov v živote Ulrika, ktoré k danej formácii prispievajú. Film v nás zanechá hrejivý pocit z odsledovania kvalitného filmu. ()

VvV14

Ano ano je to komedie. Ovšem černější než nejhlubší propast světa. Zas tolik vtipných scén tam nebylo, ale styl natáčení a vůbec příběh je celkem k popukání. Stellan je perfektní. Moc toho neřekne, ale jeho grimasy mluví za vše. 3* víc než dost. Mé hodnocení po druhé projekci je ovšem mnohem kladnější než původní první dojem. Na plnou palbu to nedosáhne ovšem rozhodně si to zaslouží o hvězdu víc. 4* protože sem se konečně bavil. Možná sem poprvé čekal něco jiného, možná sem nebyl ve správném rozpoložení. Ale rozhodně je jasné, že na tento film je nutné být připraven. ()

-tHESWINe-

Hlavní hrdina je dobrosrdeční starý muž, kterého všichni zneužívají. Ani se mu nedivím, že se mu z basy nechtělo odejít - napřed člověk vidí to bílé svinstvo všude, no a pak už ho všichni jen hoblujou, mafie, bytná, syn, všichni. Typický severský humor. Není to takový bizár jako Brysome Mannen, ale i tak hodně dobrá zábava. ()

DavidWebb

Pre mňa bolo obrovskou výhodou, že sa mi Správny chlap trafil do nálady. Niečo podobne osviežujúce som skrátka potreboval ako soľ. V podstate sa jedná o trochu neštandardný ale zároveň aj obyčajný príbeh zo života, v ktorom sú niektoré scény podané tak nenápadne "komicky", že si ich jeden možno ani nevšimne. Stellana Skarsgårda som vlastne ešte v komediálne ladenom snímku nevidel a musím priznať, že aj v takejto úlohe ma dokázal zaujať a presvedčiť o svojich kvalitách. Zrejme každý z vás už videl nejakú sexuálnu scénu, ktorá vám minimálne zdvihla kútiky úst ale tá Stellanova s jeho exmanželkou - tak to som sa zasmial ozaj od srdca. V niektorých pasážach som rozmýšľal aj nad 4 hviezdami ale predsa len sa jedná o ničím výnimočnú čiernu komédiu s veľmi dobrými hereckými výkonmi. Takže za seba 3½ a upozornenie pre divákov obľubujúcich komédie v holyvúdskom štýle, že toto nemusí byť pre nich to pravé "orechové". ()

Shitonit

Pustěj chlapa z basy. Chlap se pak poflakuje od nikud nikam podivným městem, v palici má nasráno a představujou se nám další figury, který mají též v glóbusech nasráno. Sem tam nám ten magor předvede fakt hnusný Norský fekalporno s odpornejma stvůrama. Paralelně se mu v kebuli míchaj myšlenky na pomstu na kterou stejně nemá koule a na syna, kterej jako jedinej je docela fakn kluk. No ale syn má buchtu, a to je taky turbokráva. Zprvu. Posléze se z ní též vyklube docela fajn buchta, která umí rodit za jízdy v medvědech. No a to je tak asi vše. ()