Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

Plaque

Sledovať Freuda v podaní Mortensena ma neuveriteľne bavilo a síce v mnohých ohľadoch príbeh krýval na jednu nohu, bolo to celkom svižné a zaujímavé rozprávanie o prenatálnom období psychológie. Napriek náročnému námetu, to bolo vďaka Keire a Casselovi vskutku odľahčené a dalo sa na to pozerať ako na celok, ktorý nie je presýtený vedeckými tézami. Hlavne rozhovory Junga a Freuda boli vskutku zaujímavé pasáže filmu. ()

vodkasesemte

Theres nothing wrong with me. I dont even want to get better - Tak takhle jí dal klackem po kabátu – ona v něm nebyla! - Hes so persuasive, hes so convincing. He makes you feel you should abandon your own ideas and simply follow in his wake - Bohemians and degenerates just picking up the crumbs from his tabel - Perhaps hes reached the stage where obedience is more important to him than originality - Interreting every symptom in sexual terms - In my case, of course, he would have been right - There must be more than one hinge () into the universe - Idea that something pure and heroic can come, can perhaps, only come from a SIN. Even a sin as dark as incest - I believe nothing happens by accident. All these things have significance - Smooth functioning of civilization (hm, a jsme u kurev – a jejich práv/a se rozvést) - Some form of sexual repression would have to be practiced in any rational society (tak já mám taky jeden apoklaptickej sen) - Never repress anything - I think Freuds obsession with sex probably has a great deal to do with the fact that he never gets any - Perfection can only be arrived at through what is conventionally thought of a SIN - Energy created by the friction of opposites - 1 - Other kinds of darker differences - Only the clash of destructive forces can create something new - Pomáhej jí dál - To nemužeš udělat. Na jednu stranu si chceš sám užít, zaskorovat, na druhou stranu nejsi ochoten za to platit. Pro takový ne-lidi mají v pekle zvláštní místo. Neheledě na to, že si náhle myslí, že dělají správnou věc - Já jsem destruktivní až až - How could you treat me this way - How can you be so cold and offhand? - I made a stupid mistake. Is that what it was? - Broke elementary rule of his profession (zívám tady) - Na jednu stranu jsi chtěla mít sexuální zážitek, tak si nestěžj - On chudák se ted musí potýkat s tím, že se pro tebe obětoval a porušil základní pravidlo nepíchat svý pacienty - Even if you are right, which I dispute - Only as your physician - Jéž, tak jí dycky nařež, vždyt vidíš, jak jí to pomáhá… - Freud? Tam hraje Freud? To je Freud? - To je Keira Knightley, nejlépe placená anglická herečka v Hollywoodu, se nedíváš na televizi? - Experiences like this, however painful, are neccessary and inevitable. Without them, how can we know life? - Jo ten druhej je Jong! Tak to jo - Tvl, ta přehrává. Ale já jí uplně rozumím – nikdo ji nerozumí - Feelings that have survived this friendship are not best suppressed and forgotten and without the intervention and involvment of third persons such as myself - Tvl, ten jí dává za uši - Zase slintá - The thing that shone through was how much he loves you - Je to dobře zamotaný - A ted, když ho zmáčkla, tak skáče jako mořskej koník. Sráč - To je krásný, jak ten maník za ní všechno naloží a ona si jen šoupne prdel. A ona na oplátku nebude chlapum kecat do života, nebo jak maj vést zemi, koho napadnout apod. Docela nezvyk v dnešní době něco takovýho pozorovat. Neměl bych s tím problém - Brzy vy rovnoprávný kurvy zažijete peklo na zemi, a až chcípnete, tak vás čeká to skutečný - Vážně si myslíte, že dnešní svět je v pořádku, že jen žijeme v moderní době – pokroku, a ženská práva k němu patří? Rozbily jste rodinu, a ted za to spolu s těma slaboduchejma sráčema, co vám při rozvodu neuřízli hlavu, zaplatíte - Budete kvičet, a to hodně, ale nebude vám to už nic platný - Do you have a drean to report? - Bez Keiřičky to není ono - Cože? Že ona je taky rozvedená a znovu vzatá? Ona taky má být váš vzor. Vsadím se, že má i dojemnýho pejska na provázku, se kterým sdílí lože. Nejen ve filmu! - Have character to deal with THE situation - You were the jewel of great price (to je krásný, co řekl) - I will start gently ripping you to shreds () - Sexual drive arises from a simple urge trowards pleasure - Why is this urge so often successfully repressented? - Že by kvuli plození? - You had a theory involving the impulse towards destruction and self-destruction, losing oneself - Suppose we think of sexuality as fusion - In other words, destroying ones own individuality (s tím nemám problém) - Wouldnt the ego, in self-defense, automatically resist that impulse (a o to jde, ne) - Perhaps true sexuality demands the destruction of the ego - A dnešní mrtky, otylý tlustý krávy, tě o něj chtěji připravit na sezení. To je směšný. Trapný kurvy, který žene jenom strach z muže – z toho, čeho je schopen, protože v nich nevidí obraz vlastní animy, ale jen odporný starý krávy - Jak si strká ty prsty do pusy - Tak to je dobrej zvrat. Koukám, dali to zase dohromady. Nějaký základní pravidlo fyzioterapeuta, kterým se tak oháněl, jako by vubec nexistovalo - Zasraná sexualita! Potěšení! Za chvíli to tady bude jako na jedný velký swingersparty. Ego to prohrálo na celý čáře - Přidali pouta, zrcadlo a pásek (pozor SPOILER) - Dokturek šel do sebe - To je divadlo? Evidentně i u ní EGO zvítězilo nad nízkou potřebou si užít - A ten zmrd jí ted klečí u nohou. Tak to je konce. Možná kdybyste (jak se to píše) si vyměnili role - Dont… - Dont cry, mother fucker! - Tvl, on je na ní naprosto závislej - To je podle skutečnosti? - Do you really think the sexual drive is a demonic and destructive force? - At the same time as being a creative force - Produce out of destruction of two individualities, a new begining - But the individual must always overcome resistance bcs of the self-annihilating nature of the sexual act (cože) - Must be some kind of indissoluble link between sex and death - Are you completely opposed to any kind of religious dimension in our field? - I dont care if a man believes in Rama, Marx or Aphrodite as long as he keeps it out of the consulting room (jak prosté – stačí vytěsnit Boha ze společnosti – z uznávané spolešnosti – a z tostatních udělat blázny) - Todle jsou ale padlí andělé. Marx ten největší zmrd z nich. Ale Christ mezi ně nepatří. To je omyl (další dobrá lest) - The world is as it is (ale v zásadě s ním souhlasím – možná je tojen chyba interpretace režisera) - Když říká, že si nemužeme hrát na Boha, koho tím pak myslí? - What good can we do if your aim is simply to replace one delusion () with another? - Perfectly civil - What finished him for me was all that business about you - The lies, the ruthless behavior (u mě taky – česká svině to ale odsere) - I was very shocked - Put not your trust in Aryans - We are Jews and Jews we will always be (what?) - I have no means of proof - You make the mistake of treating your friends like patiens. Co co máte proti nám pacientum???? - This enables you to reduce them to the level of children (a pak ještě na psy) - So that their only chance is to become obsequious nonentities (asi vím, o čem mluvíš) of bullying enforcers of the party line while you sit on the mountaintop, the infallible father figure (bla bla bla) - Little neurosis was nothing whatever to be ashamed of - But man behaves quite abnormally and then stands here shouting how normal he is (wow, vypsané pero), does considerable cause for concern - For a long time now, our relationship has been hanging by a thread (no hurá). And a thread, moreover, mostly consisting of past disappointments (taky mi připomíná dopisy otce, který už nečtu – a hlavně na ně neodepisuju – nevím co, mužu se tam vybrečet, ale já bych radši vám, českejm prasataum, už rozkopal držky) - Není tak blbej - We have nothing to lose by cutting it (haha) - What you are describing is very unlike my memory of him - He always set great store by our opinion - I keep having this apocalyptic dream (tak povídej) - I have to work in the direction my instinct tells my intelligence is right (not a question of sides) - What we understand has got us nowhere - I want to find a way to help patient reinvent himself (jak se v tom bez Boha topěj) - Shes makes me think of you - Perfume in the air (mistress) - This should be mine. To je sobber () (méně) (více)

sunjata

Dva velikáni psychologie, krásná plachetnice, slunečné jezero, poklidná doba (před bouří) a Keira Knightley, která mě docela překvapila (pěkně zahrané). ()

Wade W.

Jeden z mojich najočakávanejších filmov tohto roka. Pripadá mi až príliš minimalistický vo všetkom, je to len ako keby krátky a stručný moment zo života Freuda a Junga (hlavne Junga, Fassbender ako vždy nadpriemerne charizmatický). Psychoanalýzu, výklad snov atď mohol Cronenbeg zobraziť rozsiahlejšie a detailnejšie ako len niekoľkými rozhovormi medzi Jungom a Freudom. A vzťahu menzi Jungom a Sabinou Spielrein sa stačilo venovať len okrajovo. Potom by išlo o uspokojivejší film pre diváka ako len o zaujímavú konverzačku s pár sado-maso scénami s Keirou Knightley. ()

veverysiak

Nepochybujem, že tento zaujímavý kúsok uchváti nadšencov psychoanalytických postupov či historických reálií, pre mňa to bolo až príliš uzavreté a nudné polemiky málo ale presne trafených géniov o značne nepodstatných javoch, a pritom to obsahovalo niektoré prvky výraznej nadpriemernosti, takže 60%. ()

VUCAKO

Mně se teda Keira líbila, obzvlášť v úvodních partiích filmu. Vizuálně pěkný flick, pár trikových scén si teda mohli odpustit, je to na nich bohužel vidět. Příběh je příliš prvoplánový, pro znalce psychoanalýzy a psychiatrie banální (a la transference), "message" je minimální, tolikrát už opakovaná.. Asi by se to víc líbilo v divadle, s více angažovanými herci. Jedině kvůli Keiře dávám čtyři *. ()

ferrca

Obdivuhodný a přesvědčivý výkon Keiry Knightley. Michael a Viggo jako Jung a Freud byli úžasní a neméně přesvědčiví, jediné co mě zklamalo byl občas příliš zdlouhavý děj plný frází, kterým po 99 minutách nepřetržité pozornosti přestávám úplně rozumět. Proto 4 hvězdy. Myslím, že jsem konečně pochopila smysl psychoanalýzy, o které jsem během svého studia slyšela několikrát, ale nikdo nebyl schopen podat to takto srozumitelně. ()

pitrson

For Enšpígl: Prý: ,, ,,jediné" co nemělo chybu byla filmařská práce a výkony herců"..To je jako málo, to nestačí? Dvě hvězdičky, really?? Já už opravdu musím opomenout hodnocení filmu, ale reagovat na některé názory, které si prostě protiřečí a díky nim mají tyto skvělé snímky, tak špatné hodnocení :X..Měli byste si dát nějaký kurzy, abyste chápali, co je pro filmový snímek důležité a co nám hodnotit ani nepřísluší, protože o tom nic nevíme! Njn ()

rey17

film pro specifické publikum a podmínkou toho, abyste si jej užili jsou alespoň dva semestry psychologie. Líbily se mi herecké výkony tří hlavních protagonistů, čistý střih a kamera, dobrá hudba, lehce nadprůměrná režie, přesto 75%. ()

anarya

Pokud jste absolvovali seminář z psychologie a víte, o čem je řeč, je to dobrý film na zapamatování učiva + vědět nějaké ty věci navíc. Záživnější než sešit. :) ()

rigby

Náhled do tajů psychologie, pro většinu diváků bohužel bez jakýchkoli vysvětlivek trochu nestravitelný. Dlouhé konverzace tak zpříjemňuje jen vztah Junga s ruskou psycholožkou. Očekával jsem víc... ()

Bornd

Největší zklamání tohoto roku a prostě propadák. Film na mě absolutně nezapůsobil a nudil mě až k smrti. Plno těch nezajímavých psychologických keců, které k ničemu nevedly a jenom prodlužovaly děj. Taky film absolutně bez emoci a na konci, když jsem čekal nějaký zvrat jenom další nuda. Jediné plus snad Mortensen, který nezklamal a jako jediný hrál trochu se srdcem. 30% Nuda. ()

Paserak

Filmový scénář vzniklý fuzí dvou románových předloh. Knihy neznám, nemohu soudit. Sám příběh je ale poutavý, ačkoliv se nejedná o žádnou složitost. Keira N. mě bavila ve chvílích hysterických záchvatů. To z ní jde strach. Zároveň jsem si užíval její rusko-židovsko-německou angličtinu. Pokud se jedná o postavy mužské: Dr.Jung nikdy nepřekročil Freoudův stín. Bavili mě jejich vzájemné diskuse. Herce jsem tedy musel litovat kolik těžko stravitelného obsahu se museli naučit. Celkově hodnotím 3+. Freud by řekl: Hmmm.... ()

BarVo

Asexuálna rozprava o sexualite. A pritom tak nádejný príbeh. Dojem dosť pokazila Keira Knightley, ktorej som neuverila absolútne nič. Zaspáva sa pri tom ale dobre. ()

HennessyVSOP

Tak první film s Mortensenem, u kterého jsem zůstal zklamán. Filmařsky fajn, Mortensen ve své formě (asi největší klad tohoto filmu), ale Keira to vážně přehání (už jenom to že ty záchvaty a stavy mimo hraje pokaždé stejně a časem to začne být otravné) a Fassbender pro změnu nudí. Film je strašně ukecaný, i když jsou dialogy srozumitelné i pro diváky co nevědí o psychoanalýze nic, ale děj se smrsknul na takovou červenou knihovnu. Špatný film to není, z řemeslnického hlediska je zvládnutý skvěle, ale pro muže opravdu ne. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)