Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

Scaevola

Podivuhodně povedené postavy (byť očividně založené na skutečnosti a jak známo, nic nemůže být nereálnější než realita) a skvělé, na thesích zůčastněných založené interakce mezi nimi, ale o čem že to vlastně bylo? Čekal jsem propracované prostřihy mezi skutečností a šílenstvím a dostal jsem "jen" výborné dialogy. Zajímavý film skončivší někde v půli své cesty. ()

Horác

Velmi dobrá konverzačka o sexuálních blocích, které bych dal klidně pět, kdyby Keira nedělala ty věci s čelistí a kdyby dialogy poněkud nevychladly. ()

mikel

výjimečný film, který se zabývá počátky psychonalýzy a vývojem odvěkého vztahu učitel - žák. Zachycuje výstižně situaci na počátku minulého století. Překlad dialogů do češtiny by si ovšem zasloužil větší péči. V angličtině dokonce některé dialogy dávají jiný smysl než uvádějí české titulky. Chápu ovšem, že není lehké překládat dialogy Z. Freuda. Musel jsem si film pustit 6x. ()

petronela86

Pokud jsou pro někoho jména Jung a Freud cizí, nic nebrání, aby i tak mrknul na tenhle snímek. Děj nás uvádí do základní problematiky psychoanalýzy, Jungova okouzlení Freudem a také jeho odkouzlení. Nehrabe se nikterak intelektuálně a podrobně v myšlenkách "guru od bodamského jezera", jak byl Jung svými nekritickými obdivovateli a pacienty nazýván, ale poukazuje na to, že sám Mistr měl v hlavě hodně velkej bordel - a právě to se mi líbí. Keira Knightley mě na chvilku přesvědčila o tom, že možná umí hrát. Mortensen jako racionální a odměřený Freud naprosto vynikající. Doporučuju moc! Jen furt nevim, proč nejsem schopná dát pět hvězdiček, nedivila bych se, kdybych to časem změnila. ()

xylobrno

hrozně ukacané a ne příliš dobře zahrané vysvětlení rozkolu mezi dvěma lidmi. a promítat děckám ve školách, aby se něco dozvěděly o jungovi a freudovi se to taky nedá, protože to o jejich převratných myšlenkách říká jen co by se za nehet vešlo. takže se z celého toho filmu vlastně jen dozvíte, jak ve skutečnosti vypadají malá prsa anorektické keiry. ()

Dawe2

Jedna * za nápad a potenciál a možná za úvodní část skýtající velkou naději, která velmi rychle vyhasínala, až z ní nezbyla ani jiskřička. Styl Keiry Knightley s křivícím se obličejem a zkříženými všemi končetinami mi byl přímo odporný. Nuda, při níž jsem téměř usnul, nudné roztahané dialogy pořád o tom samém, děkuji. Asi škoda, že jsem to chtěl dokoukat, mohl jsem koukat na něco smysluplnějšího. ()

Fjera

První polovina je výborná a skvěle vás navnadí, druhá půlka je nudná, což je škoda. Kdo zná příběh mezi Jungem a Freudem detailněji, film se mu bude líbit. Velké plus je výborný výkon Knightley. Dávám 4 s hodně dlouhým minusem. ()

zigy

Jsem rád, že i v dnešní době akčních kravin mohou vznikat filmy poučné a plné zajímavých dialogů o duši člověka, ačkoli mnohdy je to těžké k pochopení.....tady jsem byl přesto poměrně spokojen, i díky tomu, že jsou tu charismatičtí herci. Milostná zápletka včetně vyšinutého doktora Cassela, který spí s pacientkami, to hodně oživuje, a dozvíte se něco o práci Freuda a Junga a to se cení. ()

Kozlowski8

Film, pojednávající o vzájemném vztahu Freuda a Junga, dvou nejvýznamějších psychoanalytiků počátku 20. století, o jejich sporu v pohledu na zkoumání sexuálních odlišností a taky o vztahu Junga se svojí pacientkou Sabinou. Snímek se vyznačuje především výrazným hereckým výkonem Keiry Knightley. Jinak je to spíš o konverzaci (často odborné) a filozofování mezi oběma lékaři. Na mne až příliš nezáživného mluvení. 50%. ()

Birter

Téma je tak zajímavé, že je zkrátka nemožné, abych občas nezdvihl hlavu a nezpozoroval co se na obrazovce děje. Protože jinak byl tento film poměrně plytký. Neměl žádné pořádné představení, podpůrné záběry nebo využití hudby, ale už v první minutě na nás křičí Kiera Knightley (možná až moc cáklá) a my ani nemáme čas si uvědomit na co se vlastně díváme. Dále následuje nezajímavá romance, pár zajímavých dějových linek např. s Ottem Grossem, strašně krátké a usekané scény, špatně stravitelné skoky v čase a diverzita mezi Jungem (Fassbender mi jako úplný zázrak nepřišel) a Freudem (který se tedy Viggovi povedl), tedy nejzajímavější část filmu. Prostě mi u toho chyběla nějaká ta šťáva... ()

Salvator

Freud a Jung by si zasloužili povedenější film. Nevadí, že zde nejde o vizuální pastvu, ale s dialogy bylo bezpochyby možné si více pohrát. ()

Ace.A.T.L.

Pohled do temné mysli doktora co řeší temné myšlenky. Klasický trojúhelník doktor, pacientka, přítel. Je to na můj vkus moc rozvláčný, moc to všechno přklápí 4x v ruce. Viggo super, Michael vedlejší hlavní postava pro tu opravdu hlavní a to je Keira. Mohlo to bejt jiný a mohlo se to víc ponořit do řešení a vzniku "démonů v hlavě". Takhle je z toho jen romantická klasika. Za mě 2* a přesto DOPORUČUJU ()

wdc

Velmi dobré po stránce vizuální, dialogů, českého jazyka, dabingu. To podlehnutí sexuální touze a nevěra to podle mě pokazila a bylo to díky tomu smutné. Ale asi to tam mělo být, příběh Freuda a Junga neznám. ()

PTuranyi

Je prekvapivé, že v podstate nezaujímavej témy vzniku psychoanalýzy a prvom prípade úspešnej liečby, sa zhostil David Cronenberg s celkom hviezdnym hereckým obsadením. Film je dramatizáciou knihy a centrom príbehu je škandalózny vzťah doktora Junga so svojou bývalou pacientkou, čo deju pridáva na dramatičnosti. Okrem dobrej produkcie k tomu prispievajú skvelé herecké výkony. Hlavne Keira Knightley sa s náročnou úlohou psychiatrickej pacientky vysporiadala výborne. Viggo Mortensen mi spočiatku k postave Freuda veľmi nesedel, ale postupne veľmi dobre zapadol. Čo sa týka faktickej a historickej stránky, sú to len čriepky, ale veľmi dobre vybrané a rozmiestnené v príbehu. Nespomína sa síce Dementia praecox či hystéria, ale uvidíme asociačný test, korešpondenciu, rozkol s Freudom a náznak cesty do Ameriky. Pre priaznivcov psychoanalýzy povinná jazda 80% pre ostatných 70% ()

rene75

Nemohu si pomoci. Dokážu přijmout, že to je chladné a odtažité, pokud mne to poskytne dostatečný materiál k přemýšlení. Ne, že by tam nebyl, ale víc než na lepší průměr to nestačí. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)