Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

RonnieR

Film založený na dialógoch a hlavne na vynikajúcich hercoch! MFK odtiahli celý film s bravúrou sebe vlastnou! 77%. ()

gombikdrobna

Dve hviezdičky za skvelé prostredie a celkovú scénu vo filme, jedna hviezdička pre úžasnú Kieru Knightley, ktorej som naozaj uverila jej záchvaty a jej diagnózu. a jedna hviezdička za námet. Odporúčam to pre ľudí, ktorým nevadí riešenie otázky vplyvu sexuality na správanie a upozorňujem, že to asi nie je najlepšia voľba na prvé rande. ()

Stransky

Nebezpečná metoda je hodně neakční, značně salónně ukecaná a v některých ohledech přehnaná (Keira je tu až moc šílená). Ale přesto vcelku pozoruhodná, speciálně zajímá-li vás psychoanalýza a spol. Mě nejvíc fascinovalo, jak masivně Freud kouřil, a jak moc musel být Jung nadržen, když se spustil s pacientkou, z jejíž hysterie šla docela hrůza a jejíž záchvaty fakt nebyly zrovna sexy. ()

denyel

Psychický stav, ktorým trpela Sabine Spielrein, bol síce zahraný veľmi dobre, no hádam, že pokiaľ človek taký naozaj nie je, pokiaľ ním skutočne netrpí, tak nikdy nebude 100% vierohodný. I keď mňa osobne psychológia zaujíma, radšej by som bral 50 stránkovú knihu rozdelenú na tri časti, Jung, Freud a Spielrein - tam nech povedia čo si o myslia o sexe a živote. Cronenberg sa mal viac zamerať na dej a emócie, ako na výklad vtedajšej Freudovej a Jungovej psychológie. ()

Lilith-ell

Téměř nedokoukatelný film. V první polovině jsem nemohla vystát Keiru s vystrčenou bradou, v druhé už jsem se nemohla dočkat konce.. Čím to? Strnulost, povinné odrecitování základních principů Freudovy a Jungovy teorie, nuda, šeď a pro mě nevěrohodné herecké výkony. Kdo chce něco vědět o psychoanalýze, ať si o ní radči něco přečte, či se podívá na Přežít svůj život nebo na něco od Allena. ()

stuj

Film z trochu jiného soudku. Vtahující ze začátku moc není, ale kdo má zájem o historii a psychologii, tomu by se zalíbit mohl. 4 hvězdičky proto, že je to neotřelý a zajímavý námět, a také proto, že většina dává relativně nízké hodnocení, což je škoda. P.S.: Keira Knightley se sice snažila, ale moc mi tam neseděla. ()

karmenka

Toto bolo vazne o nicom, zapamatam si nasledovne: vychrtla Keira dostala pät a dvadsat na holu a chudinka, skoro si vyklbila sanku, Viggo sa priotravil nikotinom, Vincent pretiahol mnisku, Michael pouzil kybel pomady na vlasy a predsa nepomohlo... Komplikovane a mne nic nehovoriace dialogy, po polhodine som zufala cakala, kedy sa to uz skonci. Nuz vazeni pani herci, v tomto zoskupeni vam to nevyslo. ()

misiacik

Vysúvacia sánka Keroaka mi nebola príliš sympatická pretože som očakával kedy jej vyskočí a sama odohrá zbytok filmu, čo by pri pohľade na jej obnažené "prsia" ani nebolo na škodu a ušetrilo by môjmu zrakovému systému nejedno odvrátenie a vyvrátenie obsahu žalúdka späť na tanier. Po oscarovy túžiaca Kika zhodila zábrany, šaty a preventívne sa rozhodla vlhnúť iba tak na počkanie, čakanie na trolejbus, električku či vláčik ktorý by ju do Zeme NEZEME odviezol a bičíkom počas coitu po chrbáte rezné rany tvoril aby ukojené bolo jej podvedomie. Veselá úchylka ktorou by mohlo trpieť viac žien i dievčat. S pánom Freudom sa stotožňujem, dá sa napísať fo všetkých smeroch danej problematiky a lepšie vysvetlenie ako to, že ľudia sú klbká nadržanosti a perverzity. Vyjadrenie, že anál vyznávajú ľudia ktorý sú žgrlavý môžem zasa len potvrdiť, vzhľadom na pár ktorý poznám a ktorých análny sex nesmierne BERIE. S pánom Ottom tak tiež, no a Jung ....ten zostal stratený v preklade.... ()

radek.896

To byla taková nuda, že jsem už po 20 minutách usínal nudou a vypnul jsem to. Mortensen, Fassbender a i Keira hráli skvěle, ale příliš dlouhé rozhovory mě přímo unavovali a ani jsem nevnímal, co říkají. Ze začátku mě bavilo se dívat na výlevy Kiery, ale pak už jsem ani je téměř nevnímal. ()

borboleta

Prvních asi padesát minut je dost nadějných, pak se ale film začne utápět v dlouhých dialozích a stane se čím dál pomalejším a nudnějším. ()

RajmikCZ

Psychologické životopisné drama líčící vztah pacientky a svého lékaře, který se snaží nekompromisně zjistit proč a jak to je. Pacientka vyhraje. ()

Mazi23

Herecké výkony pěkné, téma přitažlivé, prostředí zajímavé. Ale celkově mi to nehraje, příběh je příliš roztáhlý a nesrozumitelný, alespoň pro mě. Myslím, že pro laika je ten film příliš vědecký, a pro člověka, který se v problematice vyzná zase příliš jednoduchý. Nejzajímavější jsou asi scény šílené Keiry, hrát hysterku to by jí šlo. ()

vnimat_Krasu

Formálně vynikající drama, které nekomplikovanou formou vysvětluje jedny z nejdůležitějších okamžiků současné psychologie. Velmi se mi líbí jak scénář kombinuje různé žánry, od thrilleru po romanci, a přitom se vyhýbá obvyklým klišé, které by přitom divák v dramatu o třech hlavních postavách očekával. Mistrně vystavěné dialogy, jež jsou ve scénách dlouhé tak akorát, pravděpodobně neocení lidé, kterým je Freudova doba na hony vzdálená. ()

vixina

Dovolím si položiť zásadnú otázku: o čom mal tento film byť? O vzťahu Junga so Sabinou? S jeho manželkou? Freudom? Vážne som z toho rozčarovaná... Celý čas dej balancuje medzi všetkým možným, no žiadneho zvýšenia tlaku sa stále nedočkáme. A to nehovorím, že mi chýba akcia, ale úplne by mi stačil nejaký významný dejový posun, no okrem úvodnej scény (a ešte neskôr asociatívnej metódy) je Metóda len tápaním, kde by jeden najradšej hodil do Junga kameňom, nieto že by sa nedajbože s ním stotožnil. Cassel, ktorý sem z čista jasna "pribaletil" pôsobil ako päsť na oko, zato bozkávam nohy režisérovi za Gadon, pretože v originálnom znení je každá jej herecká nuansa (obzvlášť tak hlasová) proste perfektná, nikto by sa do tej úlohy viac nehodil. Obdiv nesmiem uprieť tiež Keire, ktorá vie zahrať choromyseľného, až sa je radosť na to pozerať(: Zatiaľ s prižmúreným okom 3*. ()

JerryPilsen

Celkem poučné a zajímavé,ovšem celým svým pojetím i trochu nudné.Časové skoky bez spojitosti byly velmi na škodu.Keira hodně dobrá. ()

Profík

Nějak mě to nechytlo. Herci byli výborní, těm nemůžu nic vytknout, dokonce, jak je mi obvykle ne moc sympatická Knightley, tak tady jsem jí udělil jedničku. Ale film s takovými historickými osobnostmi měl mít větší grády. 65%. ()

Michaell

Chtěl jsem ty dva psychochlapce, které mám velmi rád, VIDĚT a přesně tuto touhu film více než uspokojil. Celý film jsem si říkal, kdy už se to pos..., neboť takovýto námět se dá pos... asi tisíci různými způsoby, a ono nic. Za mě plný počet. ()

NEO27

Dvaja z mojich najoblúbenejších hercov a predsa dopozerané nasilu. Neviem, možno mi niečo uniklo, ale keby som si to mal pustit ešte raz... 30 % ()

sedmdevet

Vůbec jsem tolik od toho filmu nečekala, a tak to bylo velice příjemné,až naprosté překvapení, Viggo Mortensen - a ne ostatně sám - tady ukázal svůj výtečný potenciál, nebyly tam žádné křečovité pózy, vše šlo hladce. Záběry nebyly dlouhé ale zřetelné, dobře sladěné, mě se tam líbila i práce s těmi záběry, které si dávali pozor aby nevyšli do prázdna, ale aby byly vždy obrazem. Vůbec to není naučný sentiment,ale film který si nevynucuje okázalost za každou cenu, ačkoliv si vzal za rámec právě dějiny psychologie. Ono taky oživit takovéto postavy, které nám jsou známi opravdu jen z nějakých příruček a dát jim tvar, je dost těžké, ovšem tady se ten tvar a nebyl prázdný. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)