• cheyene

O tom, že je české školství horší a horší, není pochyb, ovšem příběh Bastardů je vyhrocen do úplného maxima, přičemž paradoxně více působí jako komedie než nějaké syrové drama typu Klass. Je sice fajn, jak poukazuje na selhávání našeho systému, ovšem nedokáže v divákovi vyvolat nějaké hlubší emoce - alespoň u mě ne. S takovými tématy, jaké nabízí momentální situace ve školství, by se podle mého názoru dalo lépe pracovat. Dvě hvězdičky tedy dávám za nějaký ten údajný reálný základ.(5.4.2012)

Název tohoto filmu přesně vystihuje skupiny mladistvých, o nichž je natočen. Jsou to bastardi, zmetci, primitivní smradi a lháři. Dala by se na ně použít ještě spousta přízvisek, jen ne cokoliv, co je spjato se slušností, ctí, svědomím a rozumem. Zřejmě. Jenže, jak se můžou chovat a vyjadřovat slušně, když je to nikdo nenaučil? Jak můžou ctít a tolerovat druhé a sebe, když žijí v takovém zázemí a pohybují se v takovém prostředí, které je naučilo všem špatnostem a sračkám, jen ne správnosti? Jak můžou vnímat své chování a cítit něco jako výčitky či lítost, když neznají nic jiného, než ten svůj špinavý svět, který je pořád táhne do bahna? Kdo by takovým chtěl podat ruku? Bastardi mají kvalitní námět, který by si v české tvorbě konečně zasloužil pořádné zpracování. Jenže to opět nevyšlo. Film pokulhává snad ve všech rovinách. Především herecké a scénáristické. Základní prvek, znásilnění a vražda mladé učitelky, o níž jsem myslela, že se bude pojednávat především, během děje vyšumí kamsi do ztracena. A místo toho se začne odehrávat příběh o jedné škole s problémovým žactvem. Je jasné, že se v takových "menšinách" používá otřesně vulgární mluva a že jí dokáží zřejmě mluvit i ti nejmenší. Ač byla ta obrovská přemíra sprostých výrazů a dialogů na místě, občas to bylo příliš i na mě. Trhá to uši, když slyšíte malé děcka takto mluvit. Nejspíš se mezi sebou ani nedokáží jinak bavit. Někdo by si mohl dát tu práci a spočítat, kolik sprostých výrazů zde bylo celkem použito:) Tomáš Magnusek nebyl příliš přesvědčivý, ani jakkoliv výrazný, ač mu tato role nabízela jistě velké možnosti. Učitelský sbor držel pevně se svým novým kolegou, když předváděl stejně "naučené" výkony. Vzhledem k naprosté herecké nezkušenosti a mladému věku představitelů žáků, si myslím, že své role ztvárnili docela věrohodně, a i s chutí. Z party tří hlavních hajzlíků mě zaujali Ondřej Semerák a David Dolanský. Ale možná to bylo tím, že mi připomínali jiné herce:) Hereckých es zde není mnoho, ale díky za ně, i za jejich menší role. Bez nich bych možná hodnotila méně. Jsou jimi Ladislav Potměšil, Saša Rašilov a Jan Šťastný. Jeho postava arogantního prachatého kreténa, který se vozí v bílém bavoráku, byla snad tou nejvychcanější, v jaké jsem ho kdy viděla. Takového jsem ho neznala:) Tím nejvydařenějším na celém snímku, je pro mě podmanivá a výrazná hudba, díky níž mi na mysl vytanula hudba z šokujícího "Klass." A nejen díky ní. Já jen doufám a věřím, že se někdy objeví člověk, který podobný film natočí, a že to bude konečně síla...(2.4.2011)

tohle je ulice, bejby, jéá, kmón, fakjú... no prostě už úvodní gangsta titulky dávají tušit, že tenhle film bude velkej průser, ale ono to nebylo až zas tak zlý. když pominu scénář vykrádající hned několik filmů od gymplu až po nebezpečné myšlenky a slabší herecké výkony (málokomu jsem jeho roli věřil), musím vyzdvihnout jisté poselství a schopnost snímku vehnat do žil emoce, což se nemusí v každém filmu povést... bez větších očekávání tedy relativní spokojenost. 60%(4.7.2012)

Prvotní šok z tvorby Tomáše Magnuska jsem si prodělala s Pamětnicí, nyní beru jeho vklad českému filmu jako určitou linii nezávislé produkce. Formálně špatné, herecky výrazně oblačno, nicméně téma bohužel aktuální a trefné. Scénář místy naivní, místy velice úderný. Není to ideální prostředník mezi všemi těmi produkty ČT a komerčními hitovkami, ale budiž.(2.4.2011)

Naučit bandu morgošů a pár asimilovaných bílých poloopic za sedm let alespoň to, aby byli schopni vyplnit žádost o sociálku, to chce pořádného Ámose! A tam, kde selže, zbývá jediné. Názorně použít jeho učební pomůcky. Myslím, že takový vázaný výtisk Orbis Pictus by byl vynikající. Po desáté ráně by se jim to do hlavy určitě natlouklo. A hned poté je nutno začít stejným způsobem vzdělávat rodiče. Tedy pokud na Borech zrovna povolí návštěvy. Abstrahujme od Magnuskových ambicí na kralevice Dánského, následnou cenu Thálie a Lva za scénář. Konečně měl někdo alespoň trochu koule ukázat tu zkurvenou verbež bez košer příkras soudobé politiky Evropské únie a jedním dechem nehřímat nad tím fuj, fuj zkostnatělým systémem, který je chudáky děsně diskriminuje, vůbec jim nedává možnost jakékoliv seberealizace a je lhostejný k nespoutanému duchu pandžábských kočovníků. Okamžitě bych to nadaboval do belgičtiny (Tohle mělo být vtipné, aannemere!) a poslal do Bruselu, aby si ti krásní, modroocí, bílí lidé z bílých čtvrtí s dětmi ve švýcarských soukromých institucích náhodou nerozmysleli zrušit u nás ty hnusné, diskriminační zvláštní školy! Strašně si totiž přeji, aby moje děti chodily na základku s takovými miláčky a mohly jim pomoci pochopit, co je to morálka, svědomí a nesociopatické chování. A když náhodou z toho začnou čichat toluen a znásilňovat učitelky, nevadí! Hlavně, že nejsme rasisti.(6.4.2011)

• - Bastardi se stali nejstahovanějším filmem na českém internetu roku 2010. (honzik10)

• - Čtvrt roku po premiéře filmu Kristýna Leichtová sdělila médiím, že byla ve dvanácti letech znásilněna. (Fenk)

• - Patrik "Rytmus" Vrbovský požadoval za svou 3minutovou roli 20 000 eur, což představovalo přibližně 500 000 Kč. (sarkas21)