Nepříliš pravděpodobné (rozuměj přehnané) drama s kontroverzním poselstvím o naléhavé sociální výpovědi vypráví příběh mladého pedagoga, který se nechá přijat na základní školu se žáky se špatnou pověstí převážně z romské komunity, kteří sem byli přeřazeni zásahem školního systému ze zvláštních škol. Tři sedmáci z této školy mu před časem znásilnili a zabili sestru, která zde před časem rovněž učila. Jejich ohavný zločin zůstal pro nedostatek důkazů nepotrestán, ale tři hříšníci už za něj brzy zaplatí vlastním životem. Třem vulgárním výrostkům, kterým nic není svaté, kdosi zatne tipec, a jejich úmrtí vypadají jako nešťastné náhody či sebevraždy. S neotřelým námětem přišel představitel hlavní role Tomáš Magnusek a spolu s režisérem Petrem Šíchou si troufli na český film, který je na hony vzdálený optimistickým filmům, a je naplněný k prasknutí vulgarismy nezletilých spratků, nemající úctu vůbec před ničím, ale jako celek film nemá ideální poměr snímku volajícím po opětovném zhlédnutí. A hlavně úplně rezignuje na zdravou logiku, která přece jen je zapotřebí, neboť naše prostředí je přece jen divákovi známější a bližší, než film s obdobnou tematikou natočený americkou produkcí. Kluky po ohavném činu nikdo neodsoudí z okolí, ani z řad spolužáků, učitelé jsou líčeni jako řádní neschopáci a ředitel jako zoufalá nula snažící se problémy rychle smést ze stolu. O zázemí provinilců se nedozvíme zhola nic a pouze "kápo" trojlístku je nám jakoby přiblížen tím, že jeho otec je zřejmě vlivný mafián chodící výhradně do ulic s gorilou v podání zpěváka Rytmuse. To je ale na identifikaci postav dost málo a brát Magnuskův výkon jako za autentický je sporné, protože jeho herecký projev zavání amatérismem (líbila se mně scéna, ve které mu ujedou nervy, a seřve ve třídě jednoho ze žáků). Stejné je to i s technickou stránkou filmu, na níž je znát evidentně nízký rozpočet. Dětští herci jsou však dost dobří a jejich vulgární hlášky pobaví, ale současně z nich mrazí, pokud si člověk představí, že by potencionálně existovala škola s takovými nezvladatelnými žáky. Zajímavý námět, několik silných momentů, snaha o zamyšlení nad dnešní mládeží, potažmo společností a autentické výkony mladých herců jsou největším plus poněkud nevyrovnaného dramatu, který se dočkal druhého i třetího pokračování. 60%(22.10.2011)

• InJo

BASTARDY bez většího rozmýšlení řádím k nejodvážnějším českým filmovým projektům posledních několika let. Hodně jsem se obával, že film bude směšně, nesnesitelně a povrchně rasistický, což se nakonec nevyplnilo (nicméně pokud někdo bude chtít, snadno si v něm protirómské ozvuky najde, ale to už je spíš o přístupu diváků, než tvůrců). Magnusek problémové žáky rasově vyloženě nediferencuje (největším grázlem je běloch), spíše se snaží poukázat na to, jak to podle něj chodí na školách s takovými "dětmi" a především předkládá svou reflexi kriminality mládeže a potíže při jejím potírání. Ta je dozajista částečně naivní, zkreslená, přitažená za vlasy a nepříliš vyzrálá a komplexní, ale na druhou stranu dost upřímně myšlená, což je v dnešní době plné pokrytectví a populismu pomalu vzácnost. Z hlediska filmařské kvality má snímek nemalý počet nedostatků - nejeden špatný herecký výkon (sám Magnusek v hlavní roli moc nezvládá, hlavně emočně vypjaté momenty mu asi jen málokdo uvěří, dále třeba přehrávající Potměšil atd.), místy mizerný zvuk (hercům často není dobře rozumět), některé (idylické) scény (vaření, tělocvik, táborák atd.) takřka popírají tvůrčí záměr a dělají z jinak nesmlouvavého a silně kritického snímku chvilkami nefunkční pohádku o "napravení zlobivých, ale v jádru hodných dětí ulice" (navíc zbytečně, bez těhle klišé scén by se to klidně obešlo). Objevují se zde motivy, které jsou důrazně načrtnuty, ale posléze nijak uspokojivě dopovězeny (u některých je ovšem chyba, že byly vůbec rozjety, viz úchylný vousáč). Další problém je, že film se v sobě pokouší zkombinovat sociálně kritické drama s kriminálním thrillerem, naplno však nefunguje ani v jedné rovině - na realistický snímek jde málo do hloubky a vyvíjí se očekávatelně, na žánrový počin zase chybí více napětí, dusnější atmosféry, gradace, zvratů apod. I přesto má Magnusek moje uznání za to, že se nebojí tnout do živého. Nedělá to sice geniálně, ale úplně tragicky také ne. Každopádně bych tuhle látku rád viděl zpracovanou lidmi, kteří natočili tuhle pecku... ;-) 50 % zaokrouhluji dolů kvůli slabé filmařině a místy hodně pochybné autorově morálce...(2.4.2011)

• Pepinec

Udílím dvě hvězdy za potenciál, který však zůstal z drtivé části promarněn. Jediné, co se tvůrcům podařilo, je nastínění toho, jak to v dnešním světě skutečně ´funguje´ v sortě mládeže, kterou si vzali na paškál. Krom toho však nefungovalo nic. Především film dojel na herecké obsazení a následné herecké výkony. Ať se na mě Tomáš Magnusek nezlobí, ale bříškatý chlápek v šíleně pruhované mikině a vousatou housenkou kolem brady nemá šanci utáhnout film už z pouhého principu. Dále by mě zajímalo, co kdo sledoval rozdělením minirolí mezi taková jména, jako jsou Janové Šťastný, Cimický a Přeučil, nejmladší z klanu Rašilovů, Saša Hemala, Rytmus, a guru ČSFD Martin Pomothy? :-D Vskutku stěží uvěřitelné, koho se podařilo zlákat. Tedy, ne že by to Bastardům přidávalo plusové body, leč ona jména jsou rozhodně tím nejzajímavějším, co nám mohou nabídnout. Jména a metráž. Která však zároveň svou ´délkou´ jen potvrzuje, že Bastardi v takovémto zpracování vůbec nemuseli vzniknout.(2.4.2011)

• Cappuccino

Traja kluci šinterskí znásilnia dievča a keď počas škrtiaceho chvatu (opaskom okolo krku) zistia, že je mŕtva, šéf party prehlási len "jdem vole" - čože?! __ Herci? Ďalšie wtf. Jediná schopná tvár dostala skoro ihneď po hube baseballkou. Mimochodom, prečo syn veľkého mafiána chodí do podpriemernej školy s podpriemerným učiteľským zborom? A tak ďalej, a tak ďalej, kiks za kiksom. Od úvodných minút prehané, trápne a amatérske. Toľko nelogických, dementných scén a nápadov nemá snáď žiaden film. Pokiaľ vás však problematika agresívnych maloletých študentov oslovila, ale chceli by ste ju vidieť v kvalitnejšej forme - skúste - Class, Eden Lake, Ondskan(14.4.2011)

tohle je ulice, bejby, jéá, kmón, fakjú... no prostě už úvodní gangsta titulky dávají tušit, že tenhle film bude velkej průser, ale ono to nebylo až zas tak zlý. když pominu scénář vykrádající hned několik filmů od gymplu až po nebezpečné myšlenky a slabší herecké výkony (málokomu jsem jeho roli věřil), musím vyzdvihnout jisté poselství a schopnost snímku vehnat do žil emoce, což se nemusí v každém filmu povést... bez větších očekávání tedy relativní spokojenost. 60%(4.7.2012)

• - Patrik "Rytmus" Vrbovský požadoval za svou 3minutovou roli 20 000 eur, což představovalo přibližně 500 000 Kč. (sarkas21)

• - Filmem zazní i melodie singlu "Cigánský sen" od Rytmuse. Její autor DJ Wich považuje právě tuto melodii za svou nejlepší instrumentální skladbu, kterou vytvořil. (MTHRFCKR)

• - Ve filmu učinkují i skuteční žáci Tomaše Magnuska, se kterými se režisér setkal během svého působení na základní škole, odkud námět na tento snímek čerpal. (jurama525)