PIKO

• slovenský

PIKO

One Way Ticket

Česko, 2010, 80 min

Polodokument - "polokomentovaný" .. polo? ne ne, ani náhodou. A vůbec nechci srovnávat s Katkou Heleny Třeštíkové, k čemuž se, koukám, některé komentáře tady uchýlily, je to nesrovnatelné. A ne ve smyslu kvality či já nevím čeho. Jde zkrátka o zcela odlišně uchopené společné téma - drogy. Katka je syrovější a tím možná i drsnější na první pohled, ale Piko vnímám drsné v tom, že zde vidíme zrod pervitinu .. a že se tomu nechtěnému miminku v naší zemi sakra zalíbilo. Je to pro mě až jakási retrospektiva. Děsivá ale přesto to tak vnímám. Formát filmu se mi líbil, polodokument obohacený komentáři hlasem či písmem, závěrečné setkání face to face v jakési besedě. A Rosťa Novák hodně dobrý. Ale to mě už nějaký čas vůbec nepřekvapuje. Takže žádné polo ale pořádně silný zážitek.(26.5.2013)

Podařený pohled na život a realitu tehdejších feťáků. Český dokument z českého prostředí, což pro mě byl v tomto případě určitě plus. Unikátní mi přišel hlavně realistický pohled na to, jak to tehdy v takových pochybných partičkách chodilo. ("Byli jsme prostě hrozně pohodová parta, jeden přines tablety, druhej hořák, třetí poskytl zavšivenou díru pamatující časy, kdy se jí dalo říkat byt a všichni jsme se společně sjeli jako hovada"). Autentické výpovědi skutečnost ukázaly nepřibarveně, nepřikrášleně, ale hlavně ne zbytečně senzacechtivě. Styl prolínání vypravování a hraných částí se mi zamlouval. Herecké výkony byly ovšem na ránu. (80%)(26.2.2012)

Silná zpověď dokumentové části by byla pouze pěkným tématem na nějaký kecací pořad, hrané sekvence dávají divákovi více možností se do toho co prožili správně položit. Navzdory pěknému vizuálu je pořád vidět že se jedná pořád více o dokument než o hrané drama což není dobře ani špatně. Jednu hvězdičku strhávám přeci jen za některé nepříliš povedené dramatické sekvence, které působí škrobeně a uměle, jako kdyby herci respektem k opravdovým osudům nechtěli nic pokazit. Ovšem hlavnímu představiteli jsem uživatele drog věřil.(22.1.2012)

Film to neni špatný a rozhodně má svůj význam. Příběhy všech osob jsou rozhodně zajímavé, ale přijde mi, že na osmdesát minut je tam toho děje hodně. Vztahy mezi postavami se pak nějak nestihnou vybudovat. Nevím, proč si ten policista vybral zrovna konkrétně toho Gregora, co ho k tomu vedlo? Je to spíš takové hodně nakouslé a nedořečené. Jinak ale Řehořek ukazuje, že talent má, atmosféru vytvořil dost dobrou, kamera byla taky hodně dobrá. Prokládání dokumentárními záběry ten film určitě oživilo a pomohlo mu. Nejvíc se mi ale líbila hudba, která vystihovala všechny polohy filmu. Horší je to s herci. Rostislav Novák je dobrý a důvěryhodný, ale König a Benoni jsou takový nevýrazní, což je škoda. Ale pořád je to dobrý film, nad kterým je možno se zamyslet a školní projekce jsou určitě dobrý nápad. 60%(19.10.2010)

Docela zvláštní film. Na jedné straně se tváří jako vizuálně umělecká záležitost. Na straně druhé jako perfektní výpověď a dokument. Vizual je super, kamera taky, hrozné jsou ale herecké výkony a tím jde film jako FILM dost do kopru. Pokud ale vnímám film jako dokument a výpověď, tak to nemá chybu ...Opravdu hodně zajímavé, přesné, nezkreslující, specifické. Finále je až úsměvné ve zjištění, že ti největší feťáci končí v Bohnické léčebně v Praze dvakrát. Jednou jako narkomani, po letech jako terapeuti ... :-))(21.8.2011)

• - Piko je krycí název pro drogu Pervitin. (Indy21)

• - Film byl natáčen pod názvem Cestou z pekla, posléze byl přejmenován na P s podtitulem Cesta z pekla a až nakonec se tvůrci rozhodli pro název PIKO. [Zdroj: Kinobox.cz] (darek kartac)

• - Exteriéry se točily v dramatických kulisách, které dokumentují chmurnou atmosféru příběhu a tvoří mu výmluvné kulisy. Depresivní prostředí našli filmaři v krematoriu, na hřbitově, v márnici, na hlavním nádraží, ve zničených a polorozpadlých domech, za zdmi vězení a také v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích. [Zdroj: Falcon] (POMO)