PIKO

• slovenský

PIKO

One Way Ticket

Česko, 2010, 80 min

Snímek na pomezí dokumentu a hraného filmu. Popisuje vývin pervitinu v Čechách od 70. lét minulého století. Základním motivem filmu je trojice lidí, kteří v tomto polodokumentu vystupují jak hraně, tak i autenticky. Je to tvůrce vařiče pervitinu Pavel Gregor, vyšetřovatel tehdejšího policejního protidrogového oddělení Zdeněk Zavázal a bývalý zpěvák heavy metalové kapely Vitacit Dan Horyna. Všichni protagonisté filmu žijí a je zajímavé, že Horyna a Gregor pracují v psychiatrické léčebně v Bohnicích jako terapeuti, kde dříve pobývali, aby se ze závislosti vyléčili. Policajt Zavázal pracuje nyní jako barman. Zajímavé téma, zajímavé zpracování a velmi dobře zahrané role všech zúčastněných, včetně hlavní zmíněné trojice, kterou herecky ztvárnili Rostislav Novám ml., Miloslav Konig a Štěpán Benoni. Tvrdý drogy jsou peklo a tohle by se mohlo klidně promítat budoucím smažkám (i když ono by je to stejně lákalo ještě víc).(3.12.2017)

Drogy jsou špatné a vypadají vám po nich řehtáky. Budete mít kruhy pod očima a parazita na mozku, děti! Bu bu bu. Nějak jsem si myslela, že se dozvím něco zajímavého o vzniku největšího drogového fenoménu naší vlasti... Bohužel jsem jen viděla film, který by mě, při promítání v rámci výuky na střední škole, asi vyděsil (což je nejspíš hlavní záměr). Ano, je dobře, že se svět pod vlivem ukazuje bez příkras a patosu. Ovšem pokud jste jako já a zajímá vás víc než děs, nějaká hlubší otázka nebo aspoň podělaná historie, tak máte smolíka. Aspoň vím, čím budu strašit svoje budoucí batolátka. Muhehe!(20.3.2014)

• Slarque

Zvláštní tvar, který tomuto filmu vtiskl Tomáš Řehořek, mne moc neoslovil. Spíš mi připadalo, že kdyby tam byli jen ti tři stárnoucí pánové, co to zažili, bylo by to lepší. Pak mi ještě přišlo, že Miloslav König není vhodný představitel pro podobnou roli. Zatímco feťáci si mohou pomoci expresivním herectvím, on jako zásadový polda mezi nimi vypadá jako plyšák. Pozitivní je zejména zjištění, že většina feťáků vychcípá po pár letech. Brečet kvůli nikomu z nich nehodlám.(3.8.2014)

• beniczech

Zklamání, bohužel, čekal jsem více. Jediným plusem za mě osobně je získání přehledu o této problematice a slušný výkon Rostislava Nováka, díky němuž se tu a tam ve filmu objevila i silnější scéna. Koncepce snímku (dokument + hraný film) mi neseděla, vadila mi kamera a špatná výprava - neměl jsem pocit, že se nacházím v 70.-80. letech. Herecký výkon policajta, Miloslava Königa, je zde na úrovni filmového projektu základní školy. Dále mě iritovala spousta nesmyslů - drum'n'bass v 70. letech, nestárnoucí matka a stárnoucí matka (v polovině snímku je stejná jako na začátku, zatímco syn zestárl o 15 let, v poslední třetině už naopak zestárla a syn je stejný jako v 70. letech). Nedostavilo se zhnusení jako v případě Katky, My děti ze stanice ZOO atd. V neposlední řadě mi chybělo vykreslení člověka pod vlivem (když nepočítám krátký moment ke konci) - co látka vlastně způsobuje - jako tomu bylo např. v LSD made in ČSSR. Škoda... /45%/(16.1.2016)

Propojení hrané části a dokumentární funguje. Ovšem kdyby Řehořek natočil přímo dokument, hodnotil bych min. o hvězdu výš. Hraná část chvílemi dost pokulhává. Nelíbila se mi kamera a herecké obsazení je hned u několika postav naprosto mimo mísu. Například obsazení Miloslava Königa nechápu. Hraje policajta a přitom působí jako milý kluk, který by nejradši Rostislava Nováka ve filmu sbalil. Scény pod drogovým vlivem mohl Řehořek také prostříhat. Přesto je to sympatický počin, jsem zvědavý na další Řehořkova díla. Mimochodem Rostislav Novák ml. v roli Gregora nebyl vůbec špatný! [MFF KV 2011](11.7.2011)

• - Film byl natáčen pod názvem Cestou z pekla, posléze byl přejmenován na P s podtitulem Cesta z pekla a až nakonec se tvůrci rozhodli pro název PIKO. [Zdroj: Kinobox.cz] (darek kartac)

• - Ve filmu si zahrálo i několik skutečných policistů z Národní protidrogové centrály ČR. (Indy21)

• - Piko je krycí název pro drogu Pervitin. (Indy21)