Lov lososů v Jemenu

• Velká Británie Salmon Fishing in the Yemen (více)

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... (oficiální text distributora)

Attta

Pro mě zatím jednoznačně nejlepší film co jsem viděl v tomto roce (2012). Velice příjemné "novodobé biologické love-story" se skvělým britským humerem a atmosférou. McGregor mě opět velice překvapil, protože svou intelektuálně-konzervativní roli zahrál více než skvěle a neznám nikoho komu by vadila krásná Emily Blunt. Téma filmu je skvělé a více než originální a za to dávám taky body navíc, protože jsem nečekal že se takhle zasměju, natož že budu napjatý u filmu o vysazování lososů v Yemenu. Hudba perfektní, k tomu není ani snad co dodávat . Takhle pohodově jsem si závěrečné titulky neužil už dlouho. Geniální. ()

Streeper

Připadá mi, že filmaři už nemají o čem točit, tak sahají po námětech, které jsou slabé a nemají tak velký nápad. Nicméně Emily Blunt a Ewan McGregor dokáží udržet pozornost, jelikož hrají vážně skvěle. Bohužel příběh je na tom hůře a místy je to velká nuda. ()

Nach

Rusové ve své době říkali: "poručíme větru, dešti." A muslimové se rozhodli jít svou vlastní cestou.... "Potáhneme lososy po Jemenu." Zajímavý, dobře vystavěný a herecky excelentní film. Ač jde o komedii, humor je zde trochu černý a určitě ne prvoplánový. Vždy má své místo v příběhu. Šejk často mudruje moudra o víře a Dr. Alfred mu po pár ne s křesťanskou láskou přitaká (a to je asi tak věřící jako velbloud rybou). Už jen chybí nějaký žid a máme krásnou polívčičku, která díky Bohu zde nemá místo. Stejně ani tak onen lov lososů. Ti zde hrají jen jakési pozadí, díky kterému se parta lidí musí sblížit, spolupracovat, řešit problémy a traumata a to tomuto snímku jde dobře. Palec kolmo vzhůru a mé doporučení. Třešnička na povedeném dortu je vtipné chatování s premiérem. 75% ()

enjoi

Romanťárna, která ovšem chce být originální a nezabředává do zajetých kolejí tohoto žánru. To něco navíc je náhled do politického zákulisí a samotné téma lososů v Jemenu. A ten britský akcent je prostě skvělý. 75 % ()

zuzinka2

Jako fanynka L. Hallströma, E. McGregora a K.S. Thomas jsem se na film velmi těšila a ve výsledku jsem vůbec nebyla zklamaná. Nepatří sice mezi to nejlepší z filmografie ani jednoho z nich, ale rozhodně patří mezi nejlepší romantické filmy tohoto roku a mezi těmi americkými romantickými komediemi silně vyčnívá. Humor zde obstarává hlavně postava K.S: Thomas, ale nějakých těch konverzačních vtipů se dočkáme od všech postav. Romantická linie možná není tak výrazná, jak jsme zvyklí, ale zase se příjemně rozvíjí během celého filmu. Celkově takový milý příjemný snímek, na který se ráda znovu podívám. 80% ()

campix

Už jméno Hallström na režisérské pozici značilo určitou kvalitu snímku, jenže Lov lososů v Jemenu mě i tak příjemně překvapil. Věřím, že jako festivalový film by byl rozhodně černým koněm co se týče ocenění a spousta lidem by chrochtala blahem u nenáročné komedie, která se tváří velmi sofistikovaně a zároveň je plna kvalitního humoru. Musím říci, že jsem se rozhodně ani chvilku nenudil a celá story mi přišla velmi originální a bavilo mě sledovat její vyústění i když bylo tak nějak jasné. Ze začátku mě strašně štvala McGregorova angličtina se skotským přízvukem, a i když jsem si postupně zvykl, tak se nemůžu ubránit otázky, proč proboha ten přízvuk (když ho jinde skrývá). Rozhodně příjemná romantická komedie, kterou s klidným svědomím doporučuji. ()

carly

tento film plynul pokojne, ako rieka bez väčších zádrhov či zrýchlenia tempa. páčilo sa mi, že film sa na nič nehral a aj keď ma tých pár rozhovorov na tému viery trochu vytrhlo z toho príjemného prúdu, vadilo to len trošičku. veľmi dobré boli výkony 4 hlavných predstaviteľov, hlavne Ewan a Kristen boli vo forme. film bol veľmi vydarený aj po vizuálnej stránke. milá záležitosť, ktorú nepotrebujem vidieť znovu, ale neľutujem čas strávený s ňou ()

pabab

Lasseho filmy milujem (snáď len Hačiko si nepozriem druhý krát ). Atmosféra v britskom úrade poľnohospodárstva a rybolovu s pedantným McGregorom ma dostala. Trpiaca,milá Emily Blunt, hoci patrí medzi moje obľúbenkyne ma teraz nepresvedčila, zato Kristína Thomaska ma svojim slovníkom dostala, ale to skoro vždy. Britský humor, slušná kamera a optimizmus z tohoto filmu robí výbornú pohodovku. Nutné asi vidieť v originálnom znení. ()

Andre3000

Strictly english. Ano, britská angličtina byla jakýmsi spojovací prvkem tohoto filmu, který svojí uvolněnou atmosférou dopřával divákovy ony pocity klidu a bezčasí, díky nimž dokáže zapomenout na veškeré problémy. Nejde o nápad, o lásku, ale prostě o atmosféru. ()

danecek24

70. Zlatý Glóbus za rok 2012 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Emily Blunt, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Ewan McGregor ()

Martrix

Podle obsahu to vypadá, že by se mohlo jednat o nějakou lehce praštěnou britcomedy. Usmíval jsem se často, smál jen jednou. Vtipné je to spíš decentně a tak nějak korektně(s výjimkou skvostné postavy mluvčí premiéra). Už po pár minutách bylo znát, že je to film na motivy knihy. Dialogy jsou tady zásadní a pokud máte na výběr, volte originální znění. Dabing toho v tomto případě kazí víc, než obvykle. Přestože se tvůrci nesnaží divákovi podbízet a občas na mě film působil neosobně, byly první dvě třetiny fimu vcelku zábavné a příjemně "neholywoodské". Jenže ten konec. Ten to celé degradoval a pokazil. Přitom stačilo zůstat na rozumné 90-ti minutové stopáži a v ten správný okamžik spustit titulky. Ono i v těch lepších dvou třetinách, to bylo s tou romantikou často na hraně, ale v celkovém kontextu to působilo spíš jako nadsázka. Jenže pak se to zvrhne tak, že i jinak romantické duše, otráveně procedí mezi zuby: to je ale sračka. Za ty dvě třetiny bych 4* klidně dal, ale ten konec, to je na odpad. Přesto matematický průměr nepoužiju a dám otrávené 3* ()

pakobylka

----- "Mám mezi kolegy slušnou pověst." ----- "Máš hypotéku!" ----- Polosladká romantika s nádechem exotického dobrodružství říznutá umírněnou politickou satirou, která rozhodně není bezzubá - jen se rozhodla ukazovat vlídnou tvář, aby nekazila všemi sdílenou pozitivní a dělnou náladu. Co vlastně ten vzácně vyvážený, byť trochu zasněný příběh drží nad vodou ? Jsou to lososi se svými rybími geny - nebo lidská víra, která mnohdy nemívá úplně racionální základy ? Je to pouhý rozmar nebo snad specifický druh šílenství, co odedávna pohání člověka kupředu křivolakými cestami pokusů a omylů ? To už nechám na vás ... myslím, že lososi se zabývají daleko důležitějšími záležitostmi, neboť jejich pevně zakódovanou prioritou je prosté přežití ... 4,5* ()

Juto

Nie je ťažké povedať, že film funguje z veľkej časti kvôli šarmu a iskre troch vedúcich osobností: Ewan McGregor, Emily Blunt a Kristin Scott Thomas. 7/10 ()

c.tucker

Dlouho jsem neviděl, takový typ romantického filmu. Je to decentní a některý černý humor je naprosto odbourávající (největší zásluhu na tom má Kristin Scott Thomas). Emily Blunt je má oblíbenkyně a Ewan hrál úžasně nesmělého rybáře. Vtipné je, že se celou dobu ani jednou nepolíbí. ()

Carrie_3

Nemůžu se zbavit pocitu, že tvůrci snímku naprosto zpackali zpracování (pro mě velmi nadějného) příběhu. Film je napěchován jedním klišé za druhým, v podstatě vás nemůže vůbec nic překvapit. Ano, vybudování řeky pro lososy v Jemenu je jistě záslužná a velmi zajímavá věc, která mohla být nasnímána velmi skvostně, možná tak i byla, ale zároveň byla hyzděna mnohými americkými patosy. Osobně bych uvítala, kdyby například došlo k většímu seznámení se samotným jemenským šejkem, který za vším stojí. Jeho osoba by mohla být v jiném pojetí velmi zajímavá, ale tímto ztvárněním z toho vyšel jako velmi bohatý chlapík, který se kdesi zjevil a který kdesi opět zmizí. Vedlejší postavy ve filmu hrají pouze druhé housle, aby byl děj trochu "květnatější". Přiznávám, že u hodnocení jsem zvažovala i o hvězdičku méně, ale nakonec jej hodnotím jako průměr, který nedostál svého potenciálu. ()

dr.fish

Ten film mi velice sedl. Pokud si film člověk pustí ve správném rozpoložení, pobaví se. Jinak ho to zcela mine. Není jednoduché dnes natočit originální cajdák. Všechno už tu bylo, ale tím zasazením do pouště se to všecko posunulo trochu jinam. Film má chytré dialogy a poměrně dobře napsaný scénář. Chemie Blunt- McGregor funguje bezvadně a ten vztah se krásně vyvíjí. Navíc je tu ten šejk, který se objeví vždycky ve správné chvíli a něco okomentuje s dostatečným nadhledem, takže se divák nenudí. Samozřejmě je to všecko pohádka, ale to je konec konců to, co Hallstrom obvykle točí. Tentokrát mu to vyšlo docela dobře. 70% ()

08.12.2012

07.07.2012