George Harrison: Living in the Material World

• USA George Harrison: Living in the Material World (více)

Dokument George Harrison: Living in the Material World mapuje život jednoho z nejslavnějších muzikantů všech dob. Přibližuje jeho dětství v Liverpoolu, éru Beatles, sólovou kariéru i soukromý život. Scorsese zachycuje George Harrisona nejen jako úspěšného hudebníka, ale i jako věčného hledače rovnováhy mezi světem materiálním a duchovním. Ve filmu se objevují dosud nepublikované fotografie, videozáznamy, nahrávky a rozhovory nejen se samotným Harrisonem, ale i s jeho manželkou Olivií Harrisonovou, Ericem Claptonem, Terry Gilliamem, Ericem Idlem, Georgem Martinem, Paulem McCartneym, Yoko Ono, Tomem Pettym, Ringo Starrem a Jackiem Stewartem. Všichni mluví otevřeně o Harrisonově výjimečném talentu, ale i o jeho vnitřních rozporech, prudké povaze, experimentech s drogami a náklonnosti vůči ženám. (oficiální text distributora)

1mArc0

Recenzia na vyžiadanie. /Videné 2x/ Môžu nás materialistické veci spraviť šťastnými a skutočne slobodnými? Nie, o Georgovom postoji hovorí aj Scorseseho dokument George Harrison: Living in the Material World. V dokumentárnom filme nie je dominantný rozprávač, celú osobnosť Georga opisujú viacerí ľudia. Dokument obsahuje 20% originálneho materiálu natočením Scorsesem (rozhovory Clapton, McCartney, Star, Boyd, bratia Harrisona, Olivia Arias, a atď.) Harrisonové výpovede pozostávali z audiovizuálnych alebo audio archívnych záberov v priebehu 30. rokov. Priznám sa, nikdy som nebol fanúšikom The Beatles, nelákali ma svojou muzikou a iritovali vizážou. Svoje renomé si u mňa zlepšili, až s albumom The Abbey Road. Zaujímavé ako sa kapela z hamburských klubov, cez popovú kapelu (zbožňovanú mladými tínedžerkami), dostala až po sofistikovaú kapelu, ktorá ukázala svetu plnohodnotne hrajúce LP (kde pretransformovali filozofiu toho, že štúdiová nahrávka tvorí kolekciu rovnocenných skladieb s jasne umeleckým, filozofickým a estetickým zámerom, než 2 alebo 3 single) V pamäti mi však vždy zostal jeden člen, o ktorom som sa vždy zaujímal viac ako o zvyšných 3- George Harrison. Rovnako ako JPJ je skrytou zbraňou Zeppelinu, tak pre The Beatles bol George. Čo nové prináša dokument? Zaujímavé pohyby kamier pri rozhovoroch, v dokumentárnych filmoch býva, že rozhovory sú statické, v tomto prípade mierne švenkujúce zábery naberajú na vážnosti témy, zároveň pociťujete osobnejší kontakt s danými respondentmi. Dokument ukazuje aj sympatickú mladú Nemku Astrid Kirchherr, ktorá nafotila nespočet záberov The Beatles počas ich rannej kariéry. Veľkým plusom na prvý pohľad je, že sa práve Scorsese ujal režisérskeho tatku, pri druhom režisérovi by celý projekt s toľkými informáciami spadol do tých najčiernejších vôd dokumentaristickej kinematografie. Ak by som videl pri kreditoch menej známeho tvorcu, alebo politicky dosadeného človeka, ani by som si to nepustil. Scorsese vyobrazil Harrisona ako svojrázneho spiritualistická človeka, ktorý stál pevnými nohami na zemi. Dramaturgia: počas Beatles etapy som sa miestami strácal v tom, akú úlohu zastával Harrison v kapele, viac to bolo o kapele, ako o samotnom Georgovom prínose do kapely. Výborný štart zábery na jeho najbližších ľudí- syn, bratia, Eric Clapton ako si pamätajú na nebohého Harrisona, čo by povedali, ak by tu dnes bol. V prvej časti mi chýbalo, že Scorsese dostatočne nevysvetlil úlohu Harrisona v prvej polovici kariéry the Beatles. Paul McCartney hovoril o všetko, a o ničom. Viac kecal o tom, ako potrebovali šikovného gitaristu do kapely, než podrobnejšie informácie o ich prvom stretnutí. Najväčším klincom pre mňa bola odpoveď Paula: „Samozrejme, bol som jeho kolega, ale nemôžem vám viac povedať.“ Peniaze zarobili, čo by už mohlo ublížiť The Beatles alebo Harrisonovi? Prekážalo mi, že viac o Harrisonovom detstve rozprával Paul, ako jeho dvaja bratia. (druhý brat takmer nerozpráva vôbec, čo je na škodu) Ringo mohol viac informovať o tom ako George prežíval tieto hektické roky popularity, než hystériu mladých tínedžeriek nad celou kapelou. Chýbali mi rozhovory Boba Dylena, viac priestoru by si zaslúžila Pattie Boyd, z jej úst by som sa rád dozvedel, ako ovplyvnila jeho tvorbu, čo stálo za záujmom Georga Harrisona o indický spiritualizmus. Už keď rozoberali osobný život Harrisona, zabudli poznamenať aféru, ktorú mal v roku 1969 so francúzskou modelkou Charlotte Martin (neskôr sa stala priateľkou Jimmyho Pagea), zrejme to už by bolo mimo slušnej hranice. Mimo týchto zlých stránok bolo bohato zdokumentované obdobie sólovky “All things must pass”, alebo vzťah Harrisona ku Indom (aj o tom, že cestu ku inšpirácii našiel George prostredníctvom spiritualistickej filozofie namiesto chemikálie) Prevláda viac negatívnejších stránok, ako tých pozitívnych, najväčší problém vidím v dramaturgii alebo nedostatok dôležitých respondentov. Osobnosť ako Scorsese musí mať určite kontakty na takéto hviezdy z hudobného sveta, tak prečo tam nie je Bob Dylan? Z externých recenzií odporúčam článok Jiřího Angera z webovej stránky Indiefilm.cz. Stále som toho názoru, že za najväčší prínos do hudobného priemyslu odviedol Martin Scorsese ako režisér práve pre videoklip a krátky film Bad od Michaela Jacksona. Týmto krokom zanechal výraznú stopu v populárnej hudbe, o tomto dokumente to nemôžem napísať. /45%/ () (méně) (více)

Gortyna

Nemám v lásce dokumenty, protože výsledek je vždycky dílem autorského střihu, autocenzury a přání autora zobrazit předmět filmu svýma očima. Tvůrci hraných filmů ať si stříhají, protože v jejich případě jde asi ve čtvrtině opusů o umění. Autentické dokumenty asi točil jedině Warhol. Jde-li ovšem o jev nebo člověka, které mám v lásce - což je případ George Harrisona -, rád se kouknu. Scorsese obdivuje 60. léta, Stouny a Beatles, což je na jeho dokumentech vidět. Kdyby je rád neměl, stříhal by a film by netrval úmorných tři a čtvrt hodiny. Pořád se ale bylo na co koukat, třeba na Phila Spectora. Mohlo být víc muziky a míň řečí afektované vdovy Olivie. ()

lobo87

Čakal som trošku iný typ dokumentu. Na môj vkus sa Scorsese príliš zameral na filozofickú a náboženskú stránku Harrisona. Možno v skrátenejšej verzii by zaujalo viac... 55% ()

Juuroo

Vynikajúci, zaujímavý a rozsiahly dokument o unikátnom hudobníkovi. Pre tých, ktorých zaujal určite odporúčam aj knihu – George Harrison: Za zamčenými dveřmi. 5* ()

bonovox

Scorsese je na takýto druh dokumentu dokonalý režisér, v tomto prípade však nedokázal na veľmi veľkej ploche dosiahnuť svoj zámer k dokonalosti. Dobre sa na to pozerá, potešia raritné záznamy. Ako pocta veľkému tvorcovi je to však obstojné. ()

kolly13

Emoce během tohoto dokumentu kolísaly od televizní komerce přes spirituální námět až po osobně se dotýkající vyznání. A to poslední ve mne zbylo několik dnů po shlédnutí. A tomu já říkám Touching document. PS: netušil jsem, kolik toho složil. ()

gizi

Viděl jsem jen Part II (druhou část). Pěkný snímek, zajímavé, ale nemohu říct, že nějak extra. Jelikož jsem neviděl první část, nehodnotím, ale za druhou tak 65%. ()

papez12

ÚŽASNÉ! dokument, ktorý diváka nepustí až do konca ani na záchod. Krásne zábery, autentické rozhovory so samotnými členmi Beatles, kamarátmi Beatles, kamarátmi Georga, s jeho synom Dhanim, Ericom Claptonom,.... Krásne zábery, fotografie, v pozadí skvelá muzika, ktorá len dokazuje aký talent George mal a aký veľký skladateľ bol(hlavne nedoceneý) aj keď zatienený za duom Lennon-McCartney. + Režie:Martin Scorsese Pre mňa 100%. ()

Isidor9

Chvályhodné dílo v tom smyslu, že vůbec bylo natočeno. Ovšem jako by se Martin Scorsese nemohl rozhodnout, zda chce točit o životě, o díle nebo o duchovní cestě George Harrisona. Prostor věnovaný jednotlivým oblastem je značně nevyrovnaný - hodně o All Things Must Pass (bez skandálu kolem My Sweet Lord) a Concert for Bangladesh, nic o Cloud Nine a Brainwashed. Skoro nic (vyjma Paulovy poklony riffu And I Love Her) o jeho výjimečné a ve své době novátorské kytarové technice. HandMade Films také nemají na svém kontě pouze Life of Brian... atd. atp. Na tu stopáž to řekl bych mohlo být vyváženější. ()

vince_noir

prvni cast bych hodnotil spis trema hvezdickama, protoze se zaobira hlavne beatles a clovek se tam nedozvi moc noveho. naproti tomu druha cast mnohem vic popisuje harrisonovu povahu. pamatuju si ten den, kdyz umrel. ()

Lockeroom

Výborné..... The Beatles byli zásadní kapela jedné generace a jejich vliv trvá dodnes. Škoda, že spousta věcí byla vynechána, ale to by byl dokument 10 x delší ( i tak bych ho rád viděl ). Nejvíce sympatický mi byl Klaus Voorman, první manželka Patti na mě působila mnohem lépe než druhá, Olivia. Georgeovy písničky z období Beatles a jeho desky All Things Must Pass a Cloud 9 mám moc rád a určitě si dokument sjedu ještě nejméně jednou ...... ()

jazzper

Až doteraz som si neuvedomoval aký doležitý vlastne Harrison bol, nie le z pohladu Beatles. Dokument je ideálnym začiatkom na dokladnejsie zoznámenie sa s týmto chlapíkom. ()

bouchy02

Na jeho místě, čekal bych více náklonnosti k těm, kdo ho vzali do skupiny a tím mu vůbec umožnili vlastně všechno - možnost tvořit, neohlížet se na peníze, mít na čem hrát (a moci si vybrat), moci experimentovat s technologiemi, moci cokoli vydat pod vlastním labelem, mít kontakty snad na všechny muzikanty na světě včetně Elvise, cestovat. To by se mu v Liverpoolu, ani s nějakou lokální skupinou, vpravdě nemohlo splnit. Chápu, že nebylo snadné prosadit si svoji tvorbu na LP The Beatles. Takže ono se snadno žije "nemateriálně", když nástroje čekají ve studiu, stačí zapnout a kuřiva je taky dostatek. Dost mi to připomnělo jeden dokument o Elvisu Presleym, kde se rozebíral jeden jistě důležitý, ale nikoli nejvýznačnjší rok jeho kariéry. ()

pallok

Priznám sa, že ako Beatlmaniakovi mi trochu ušiel odchod Georga do nebeského chóru, ale pre predstavu aký bol "naozaj" dám sem jeden jeho citát z knižky Poplach kolem Beatles, Miroslava Černá & Jiří Černý: Po prvním nahrávání u firmy EMI se Beatles sešli v kontrolní místnosti, aby si poslechli výsledek. "Řeknete, co se vám nelíbí," vyzval je režisér. "Tak abych začal," povídá George, "nelíbi se mi vaše kravata." Ešte sa priznám, že je to jedna - jediná knižka ktorú som ukradol z knižnice cca pred viac ako 50-mi rokmi. Fúúúj, hanbím sa dodnes, ale mám ju! ()

Lajan

Dokument odhaluje občas i Georgovu stinnou stránku (hádání se s Claptonem o manželku), což je lidské a přirozené. Ještě mi tam ale chyběla zmínka o nepříjemné soudní tahanici o My Sweet Lord. Holt nemůže být v životě všechno růžové. ()