Buenos Aires. Zlodejíček Johnny Farrell (Glenn Ford) sa osudnou náhodou zoznámi s Ballinom Mundsonom (George MacReady), prevádzkovateľom ilegálneho kasína a začína preňho pracovať. Jedného dňa si Ballin privedie novomanželku, speváčku Gildu (Rita Hayworth) a Johnnyho požiada, aby na ňu dohliadal. V Gilde Johnny spoznáva svoju bývalú milenku. Veci sa skomplikujú viac, než by ktokoľvek z nich očakával... (MIMIC)

junxi91

Mladá krásná žena, mladý vychytralý muž, starý bohatý muž, prostředí kasina a složité vztahy - tak by se dal tento film charakterizovat v kostce. Do Buenos Aires dorazí mladý Američan jménem Johnny Farrell, který podvádí ve hře v kostky a díky tomu vyhrává. Jednou jej před pokusem o loupež zachrání úplně cizí muž, který se jmenuje Ballin Mundson a který mu řekne o jednom nelegálním kasinu pro vyšší třídu, ale varuje ho před podváděním. Farrell se tam vydá, zahraje si Blackjack a při hře podvádí, a tak je odveden za majitelem kasina, kterým je čirou náhodou Mundson. Farrell svým šarmem a silnou pěstí přesvědčí Mundsona, aby ho zaměstnal, a brzy se stane jeho manažerem. Mundson se vrátí z výletu s představí Farrellovi svou novou mladou hezkou manželku Gildu, kterou si vzal po dni známosti. Johnny a Gilda se okamžitě poznají, ale před Mundsonem to popírají. Farrell má za úkol na Gildu dohlížet a ti dva jsou pohlceni vzájemnou nenávistí. Gilda se ráda tahá s cizími muži a tím se snaží Johnnyho nasrat, a on je na oplátku čím dál tím více zlomyslný. Mundsona navštíví dva němečtí mafiáni, jejichž organizace financovala wolframový kartel, a vše bylo napsáno na Mundsona, aby skopčáci skryli své napojení tento kartel. Po skončení druhé světové války je bezpečné převzít kartel zpátky, ale Mundson odmítá převést vlastnictví. Argentinská policie je vůči Němcům podezíravá a pověřuje agenta Obregona, aby se pokusil získat info na Farrella, ale ten o tom vůbec nic neví. Němci se ukážou v kasinu během karnevalu a během toho Mundson jednoho z nich zabije. Farrell má za úkol odvést Gildu do bezpečí Mundsonova domu, kde si ti dva vyjádří nenávist a pak se vášnivě políbí. Poté zaslechnou bouchnutí dveří a Farrell se vydává na Mundsonem, který to viděl a pronásleduje jej až k čekajícímu soukromému letadlu. Nad oceánem letadlo exploduje a padá do oceánu a Farrell si myslí, že Mundson spáchal sebevraždu. Gilda zdědí jeho majetek a s Farrellem se okamžitě vezmou. Farrell to ovšem udělal jen proto, aby ji potrestal za to, že zradila Mundsona. Farrell se snaží udělat nebohoučké laškující Gildě z života peklo, a ona se tedy rozhodne uprchnout přes Rio de la Plata do Montevidea, kde se věnuje zpěvu a tanci. I zde ji však Farrellovi povede najít a přivést zpět do Buenos Aires. Obregon zabaví kasino a také informuje Farrella o tom, že mu Gilda nebyla nikdy nevěrná s Mundsonem. Nakonec nás však čeká překvapení - šílenec Mundson vstane z mrtvých a pokusí se zastřelit jak Farrella, tak Gildu, ale zachrání to strýček Pio se svou smrtelnou holí. Ano, tento film má happy end, nakonec se starý páreček usmíří a omluví se vzájemně za všechny emocionální rány, které si způsobili. Jako jo, bavilo mě to, sice tam na můj vkus bylo moc romantiky a keců o lásce a nenávisti, zato však pohled na krásnou Gildu mě plně uspokojoval a lituji toho, že ta striptýzová scéna byla tak násilně přerušena. A napojení na německý wolframový kartel byla podle mě asi ta linie filmu, která se dala na úkor romantiky mnohem více rozvinout. () (méně) (více)

flu

Tři hvězdičky dávám pouze a jen za Ritu Hayworth zpívající "Amado Mio" a "Put the Blame on Mame". Ale jinak je Gilda zcela průměrné drama (záměrně se bráním označit tenhle film za noir:), jakých se v té době točilo spousta. ()

Hawaj

Na to jak jsou tam skvěle nabroušený dialogy, tak jsou úlohy jednotlivých aktérů průhledné stejně jako zápletka, což je poněkud nezvyklé. Většinou to bývá naopak. Glen to dávál bez mrknutí oka. Rita je kus a dostála své pověsti. Sice to pověstné hození vlasy mě až tolik nesebralo jako jiné, ale její výrazový rejstřík, pohledy a zpěv ano. Akorát na tanec moc nebyla. Film je stará dobrá stará romanťárna jak má bejt. Hned vedle Casablancy bych to postavil. Sice Ford nemá takový charisma jako strejda Boggard, ale to neva protože Rita rozhodně charisma má a ani hlavní záporák, pan rozpáraná držka taky nebyl k zahození. Jo vypadal nebezpečně a v závěrečný scéně na mě působil jak Darth Vader. ()

PlysovyMacko

Johnnyho šéf si privedie do kasína novú manželku, ktorá je ale Johnnyho bývalá milenka. Ona ho provokuje a on žiarli. Neskor sa dokonca vezmú, ale viac sa nenávidia ako milujú. Vo filme sa toho moc nedeje, takže nudí. Rita bola očarujúca. ()

x_ander

Rita je jednoduše kouzelná. Nedivím se, že si umí omotat každého chlapa kolem prstu, stejně jako každého diváka tohoto filmu. ()

megajalec

Budem úprimný - film ma nezaujal, dej nič moc, ako keby to bola len zásterka ukázať Ritu ako femme fatale. To však funguje dokonale a potom Gildu beriem a rešpektujem. Nebudeme si klamať, Rita je proste krásna a pozerať sa na ňu dá po celý film. ()

elanista1

Dobre, nebudem pokrytecky. Pozeral som to kvoli Redovi a Andymu a kvoli Rite. Ale najlepsia je ta cast ked urobi to svinstvo s vlasami. ()

emma007

Najväčším kladom tohoto filmu je Rita Hayworth. Je skrátka úžasná aj keď by som ju niekedy prefackala :) Ale nie... len kvôli nej, jej nesmrteľnému barovému číslu a piesni Put the blame on Mame a tomu, ako hádže s vlasmi dávam 5 hviezdičiek. Len tak mimochodom, nebyť skvelej reklamy z Vykúpenia z väznice Shawshank, asi by si to pozrel málokto. ()

macco33

Kdysi možná světácké a mondénní, dnes už poněkud vyčpělé. Místy nepochopitelné dějové zvraty - proč Farrell vůči Gildě po zmizení Ballina tak ochladl, jen proto, že se podívala na jeho portrét? Po dlouhé odluce pak stačil v závěru jeden pohled a láska byla zase zpátky ...  Jinak se na Ritu koukat dalo, hlavně když zatančila. ()

Atron

Nemůžu si pomoct a druhý den si dokola pouštím "Put the Blame on Mame". Nikdy bych netušil, co se mnou může udělat film starý přes šedesát let. Dal bych i šestou hvězdičku, kdyby to šlo. ()

Vanshua

At si Rita hazi s vlasama jak chce, sarmantni je dost, ale i bez toho jde o jednu z nejzajimavejsich femme fatale, co jsem v noirech videl. Jeji vztah s hlavnim hrdinou a jeho promeny v prubehu filmu udrzi napeti az do konce, stejne tak i samotny pribeh reflektujici povalecne nalady. ()

mich4l.b

I když mám slabost pro staré filmy, na plný počet, to hlavně z důvodu mně nesympatické hlavní postavy, nestačilo. Ritu samozřejmě na mysli nemám. ;-) ()

Sopholojong

Rita slastne potahujuca cigaretu, Rita v karnevalovom kostyme, Rita v takmer priehladnom neglize (ak sa divak dobre zahladi v jednom zabere dokonca vidiet obrysy "ceckov" s bradavkami), Rita s legendarnym prehodenim vlasov (Shawshank!), Rita leziaca vyzyvavo na posteli, Rita lubezna, Rita provokativna, Rita pichatelna... ale film samostatne, s predstavou bez nej, nic nove pod mesacnym svitom s oblakmi noirovej hmly. Glenn Ford len "pricrmdavajuci panacik", zabery staticke, pribeh uz v roku 1946 obohraty. Nuz, Rita to z 5/10 vysvihla na sedmicku. Vdaka jej! ()

iamblichos

Príbeh, výkony hercov ani samotná réžia ma nijak nedostali do kolien, čo sa však nedá povedať o Rite. Tú charizmu a živočíšnosť, aká z nej vyžaruje, jej môžu závidieť všetky súčasné hviezdy strieborného plátna. Kvôli nej sa oplatí film vidieť. ()

lesotho

Jako mnoho jiných uživatelů jsem se na Gildu podívala po shawshanku. Ale musím říct, že mě to trošku zklamalo. Špatný film to není, ale tak jednou to stačí. Nejsilnější prvkem filmu je prostě nádherná Rita. Takže samotnému filmu bych dala 3 hvězdičky, ale kvůli Ritě dám 4. ()

Ganka

Dějově film není moc hluboký, ale alespoň je se na co koukat. Takže čtvrtá hvězda je za skvělou Ritu a její Put The Blame on Mame. ()

MarsMartin

Klasika film noir. Rita Hayworth ve své životní roli. Film Gilda je v podstatě dokonalý - herecké obsazení, hudba, kamera. Put the Blame on Mame... ()

Dedincan

Od konca dvadsiateho storočia vidíme pri filmoch jasnú žánrovú vyhranenosť. Ak je to film akčný, krv tečie vkuse, pri romantike hrá prím láska, pri komédii sa autori snažia vyburcovať konzistentné prúdy smiechu apod. Pri starších filmoch to niekedy úplne jasné nie je. Kasínového podvodníka by zrejme mala riešiť kriminálka. Objavia sa aj ručné palné zbrane, holt akcia. Keď ho však stretne láska, ktorú si nepripúšťa, je to romantika? Keď ju odmietne kvôli biznisu či iným nepochopiteľným záležitostiam, je to dráma? Alebo je láska dobrodružstvom zo života? Ešte k tomu, v hlavnej úlohe s eroticky zvodnou Hayworth, teda Gildou. Niekedy filmy mohli byť technicky jednoduchšie, no obsahovali veľa aj bez toho, aby boli prehnané. Taká je Gilda. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině