Buenos Aires. Zlodejíček Johnny Farrell (Glenn Ford) sa osudnou náhodou zoznámi s Ballinom Mundsonom (George MacReady), prevádzkovateľom ilegálneho kasína a začína preňho pracovať. Jedného dňa si Ballin privedie novomanželku, speváčku Gildu (Rita Hayworth) a Johnnyho požiada, aby na ňu dohliadal. V Gilde Johnny spoznáva svoju bývalú milenku. Veci sa skomplikujú viac, než by ktokoľvek z nich očakával... (MIMIC)

Mol

I WANT TO GO WITH YOU, GILDA. PLEASE TAKE ME. I DID EVERYTHING WRONG!!! Na tenhle typ příběhu jsem zrovna nebyl vůbec připraven a tak jsme si musel u filmu dát pauzu abych rozdýchal svůj stav. Pak se mi ho podařilo dokoukat, ale bohužel u mě prohloubil už tak dost velkou depresi. Gilda se tam většinu času chová na facku a nechápu jak to Johnny vydržel. Film i přes všechny bolesti končí dobrým koncem. Varování pro lidi se zlomeným srdcem: nekoukejte na to! ()

Cedr

Povedený snímek, který velmi snadno udrží divákovu pozornost od začátku do konce. Nemalým dílem k tomu samozřejmě přispěla Rita Hayworth. Něco tomu ale přeci jen trochu chybělo, nicméně mám pocit, že časem se možná vrátím a hodnocení zvednu na plný počet. ()

LeoH

Velkolepá love story, jakým se nejvíc dařilo ve 40. a 50. letech, už ne tak naivní jako většina těch předválečných a ještě ne tak explicitní, popř. cynická, jako většina těch z pozdějších dob. Blízká příbuzná Casablanky – stejné prostředí nablýskaného podniku v závětří světa, stejné základní rozložení sil v milostném trojúhelníku, poháněném ovšem podstatně méně ušlechtilými vášněmi. Temné stránky milostného citu vykreslené bez zbytečného vysvětlování, s nádechem tajemství, kupodivu ne zas tak vzdáleného sebedestruktivnímu mystériu okolo jisté Laury Palmerové. K tomu jen náznakově vyprávěná, ale ne ošizená kriminální linka a (na noirovku) nečekaně odlehčené zakončení – za mě velmi doporučeníhodný kousek. ()

Mirokukii

"Miluju jak udělá to s těma vlasama" - a to je asi tak vše. Lehce dramatické, celkem romantické a po thrilleru ani stopy. Mezi zíváním, jsem občas pokroutil hlavou nad tím, co že se to mezi těmi postavami děje. Moje první návštěva u Rity nedopadla podle mých představ. ()

Pavlínka9

Nádherná Rita Hayworth a sympatický Glenn Ford :) Úžasná kombinace se skvělou zápletkou. Tenhle film byl dobový hit a i v dnešní době má obrovský pozitivní dopad. Je to fenomén, který oslnil mnoho lidí, inspiroval mnoho lidí nejen z Hollywoodu a já si pokaždé říkám - copak měla asi za rtěnku ;) ()

p6qwre

Velmi dobré, ale ještě více mne bavily jiné noiry, především The Maltese Falcon, Double Indemnity a Sunset blvd. ()

zigíš

Obrovská fascinace všech zůčastněných titulní femme fatale (!) jak na plátně, tak za kamerou i nás divácky přihlížejících. Rita Hayworth si každý záběr -sobecky- krade pro sebe co má za následek fakt, že mě děj zas tolik nezajímal :) ()

Noctis

Rita Hayworth září ve své životní roli. Gilda je mistrovský film s pravou "Noir" atmosférou, která je viděna málokde. Je to zkrátka absolutní klenot, který se řadí po bok nejlepším noirům. Jen škoda, že je u nás tak málo dostupný..... ()

Styxos

Do tohohle noiru se musí zamilovat každý na první pohled, protože to nemá nejmenší vadu na kráse. Já už chápu, proč byli vězni v Shawshanku tak odvaření z Rity Hayworth. Já už jsem teď taky. ()

Pecival

Jelikož jsem nebyl na rozdíl od (nejen) zdejší většiny tak oslněn Ritou, dostalo se mi pouze slušné detektivky, kde se hlavní postavy chovali místy trochu podivně. Téma mírně psychopatické lásky "až za hrob" sice výrazně lépe (a temněji) zpracová např. Polanski v Hořkém měsíci, ale jako solidní ukázka vyřizování účtů pomocí psychologické války film určitě obsotjí. Nicméně od Rity jsem čekal poněkuď více, to už mě spíš zaujal Glenn Ford. ()

vitekpe

Glenn Ford me moc nebavi. To rikam na rovinu hned na zacatku. Nastesti to zachranuje Rita Hayworth, ktera sice nevystoupala v mem osobnim zebricku "bohyn" na nejvyssi mety, ale predvadi zde nekolik prima kejkli, takze ji beru na milost. Mirne nadprumerny a neprilis prekvapivy film bez sokujicich zapletek. P.S.: Vlastne mi to prislo spis jako "reklama" na tancici a zpivajici Ritu... ()

Thurin

Gilda splňuje všechno, co od filmu noir očekáváte. Od věcí, jako je skvělé nasvícení, přes "kouřové scény" až po výborného padoucha, kterého výborně stvárnil George MacReady, a neskutečnou femme fatale v podání Rity Hayworth, která dokáže každou scénu nabít takovým erotičnem až člověk zapomíná dýchat. Přesto pár věcí mu k dokonalosti chybí. Tím hlavním je přesvědčivý hlavní hrdina. Glenn Ford je z jmenovaného trjúhelníku jednoznačně nejslabší k čemuž mu dopomáhají i ty povětšinou naprosto zbytečné vnitřní monology. ()

Babous

V první řadě tu je neuvěřitelně sexy Rita Hayworth coby Gilda, na kterou bych se být hlavním hrdinou nevydržel zlobit ani dvě minuty. Pak tu jsou Ritiny vlnité vlasy, splývavé černé šaty, rukavičky a smutná píseň doprovázená hrou na kytaru… Jakožto správný film noir se Gilda odehrává v kasinu, hlavní hrdina je romanticky rozpolcený mezi láskou, nenávistí a povinnostmi a již zmiňovaná Rita Hayworth exceluje v roli nezapomenutelné femme fatale. Určitě stojí za shlédnutí! ()

Sdoom

Celkem jednoduchá zápletka, celé dění však svou přítomností neustále oslňuje úchvatná Rita Hayworth. Jestli se k někomu hodí označení femme fatale, tak jednoznačně ke Gildě. Pěkné 3 hvězdičky. (SD, orig.) ()

Han22

Když pominu, že Gilda není vůbec thriler a nic podstatného se ve filmu neděje, tak jsem se přesto slušně bavil. Ono je to melodrama jak když vyšije, ale samotný milostný trojúhelník funguje. Mocný ale slušný majitel kasina udělá z chudého mladíka svého přítele a zástupce a vše funguje, dokud mu nepředstaví svou ženu Gildu. Ta je mrcha první třídy, má tvář Rity Hayworthové a navíc nevyřešenou minulosti s hlavním hrdinou. Nic víc od filmu nečekejte, jen jemné krimi pozadí, nicméně právě díky Hayworthové (ač se mi fyzicky nelíbí) to funguje na 100%, protože v jejím podání je Gilda ženská, která dokáže zblbnout každého. I muže, co ji k smrti nenávidí. ()

Billie777

Je pravda, že film trochu sází na one women show Rity Hayworth, sex-symbolu 40. let, ale jde to s takovou charismatickou herečkou vůbec jinak? Mě film bavil tak či tak až jsem byla sama překvapená. Mělo to pěkný spád i napětí, divák se cítí stále v nejistotě, protože ví, že každý něco tají a chce tomu přijít na kloub. A taky má film pěknou romantickou linku a sympatického hlavního hrdinu. ()

Scevola

Stale som cakal ze pride nieco co ten film poriadne nakopne, ale zial nestalo sa tak (sama Gilda to neutiahla :). Takze zial je to len priemerny noir 6/10 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I danced in America." "This is not America?" "I mean New York."     "Gilda" je silne založená na Gilde (rozumej Rite), ktorej je v podstate všetko podriadené. Ten naivný príbeh (v ktorom zásadnú rolu neustále hraje obrovská náhoda a nelogické chovanie postáv) aj s tou naivnou kriminálnou zápletkou sú len také chabé krovie naokolo. Bez Rity by to proste bol len úplne obyčajný, ničím výnimočný film. Napriek tomu musím ale vzdať hold tvorcom, že na tak "chabých" základoch dokázali postaviť tak kvalitný film s kultovým statusom. Rita Hayworth je jedna z najpríťažlivejších herečiek filmovej histórie, ostatní herci tu sú pri jej žiare akosi sústavne v tieni. Musím ešte pochváliť aj veľmi peknú hudbu ("Put The Blame On Mame"), čo rozhodne nebýva v týchto klasikách pravidlom. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "I'm not very good at zippers. But maybe if I had some help."                              . ()

dehlie

Budem úprimný, film a samotný príbeh stoja za starú belu, ale kvôli Rite Hayworth neľutujem, že som ho dopozeral. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině