Buenos Aires. Zlodejíček Johnny Farrell (Glenn Ford) sa osudnou náhodou zoznámi s Ballinom Mundsonom (George MacReady), prevádzkovateľom ilegálneho kasína a začína preňho pracovať. Jedného dňa si Ballin privedie novomanželku, speváčku Gildu (Rita Hayworth) a Johnnyho požiada, aby na ňu dohliadal. V Gilde Johnny spoznáva svoju bývalú milenku. Veci sa skomplikujú viac, než by ktokoľvek z nich očakával... (MIMIC)

Mikino00

Skvělý noir, s překrásnou Ritou a o komplikovaném vztahu lásky a nenávisti. Neztrácí tempo až dokonce. Škoda jen, že nestihla rozepnout i ten zip. ()

AIMÉE

Temné siluety noirového skvostu plného těžko odlepitelného sex-appealu. Rita Hayworth je nepochybně a dočista jednou z nejvýznamnějších ikon stříbrného plátna nejen díky vkusnému, šmrncem obohacenému strip-tease tanci, který Gilda povýšila do nedostižných výšin jinými hereckými snaživci (à la Demi Moore aj.). Vůbec to decentní pojetí Gildiny koketérie k opačnému pohlaví mělo jen lehký náznak důležitosti v jejích záměrech, představovali funkci vyvolání žárlivosti Johnnyho (Glenn Ford), jenž hrdinně odolával jakožto její poker-face "protihráč", který sám neví jak se se smyslnou Gildinou přítomností popasovat. Konkrétně k Ritě Hayworth a její Gildě (anebo opačně), která je famózní, její hluboký hlas, kouzlo a přednes skvěle napsané role uchvátí (snad) každého, tedy mě naprosto. Avšak i přesto jsem byla schopna naplno sledovat také okolní příběh (kromě Ritiny femme fatale) a musím konstatovat, že i ten je kvalitní s ohledem na hašteření ústřední dvojice. Put a blame on Mame. ()

aLPaC

Konečně jsem shlédl tento slavný noir. No a nezklamal. Nezklamal především Glenn Ford, jehož jméno mi doteď nic neříkalo a který byl prostě senzační. Co se týče Rity, i když je moc hezká, herecky je to prostě dřevo a stejně tak pohybově. A argument, že jde o starý film neberu, protože když se podívám na takového Freda Asteira, to je panečku choreografie. Ten argument bych bral v potaz jen u té "slavné striptýzové" scény, která po těch 70 letech působí děsně legračně, ale dokážu si představit, jak z toho tehdejší pánové jistě evakuovaly. ()

westerns

Gilda v podaní Rity Hayworth bola tak neuveriteľne sexy!!!..., a keď začala tancovať a spievať "Put The Blame On Mame" tak som normálne odpadával :) Ešte, že som mal poruke víno, a kávu :) Ide o parádny Noir, ktorý som si vychutnal, ako sa patrí... A Glenn Ford bol zase výborný! ()

glamgirl

Rita bola naozaj nádherná žena, ale jej krása je asi jediné, čo tento film ponúka. Inak sa po celý čas pozeráme na vybavovanie si účtov medzi Gildou a Johnnym, pričom všetky ostatné aspekty zápletky sú druhoradé. Miestami som sa strácala, miestami nudila a keď som ku koncu ožila v očakávaní, nenaplnilo sa. Keby som bola muž, dám za Ritu o hviezdičku viac, ale takto zostáva Gilda pre mňa priemerným filmom. ()

ddf76

Vyborny noir snimek. Skvela Rita Hayworth v roli femme fatale a i Glen Ford v roli falesneho hrace. Tenhle film ma i super atmosferu. Souhlasim s MIMICem Rita je uzasna :)))). ()

Grafito

Hodnotit jen Ritu Hayworth je to jasná pětka.. hlavně její hudební čísla jsou něco, co je prostě třeba vidět.. ale protože je třeba hodnotit celý film, tak musím říct, že mi zcela unikl jeho smysl... spousta vaty... naprostý nedostatek logiky v chování hlavních postav.. nebojím se říct, že bez Rity Hayworth by to byla úplná hovadina.. ()

Tumáš

pěknej to film-noir, k dokonalosti stačil jen trochu více propracovaný děj ale jinak dobrý. Jediné co mi opravdu vadilo byla hra Gildy na kytaru - 50 akordů a jen jeden přehmat?? asi to byla i kytarová star.... :) ()

jane1106

Ano, i já jsem obdivovala nádhernou Ritu, ale jako celek mi Gilda nijak zvlášť objevná ani zajímavá nepřišla... Průměrnou a čitelnou zápletku však vynahrazuje rychlý spád děje, minimum hluchých míst a taneční a zpěvná vystoupení hlavní hrdinky, díky kterým tento snímek patří do zlatého fondu! ()

theSaint

Kdo by si pomyslel, že film z roku 1946 dokáže vaši pozornost zaujmout okamžitě a přiková vaši prdel k sedačce. A pak přijde Rita, její první scéna mě okamžitě a nekompromisně rozebrala na atomy. Jak málo stačí a přesto to umí jedna z tisíce. ()

Gastovski

Gilda v podání R. Hayworth musí být ve filmových encyklopediích zapsána jako femme fatale numero uno. Tato noirovka skutečně stojí jen na ní. A je tak okouzlující, že divák odpustí občasnou příběhovou plochost. O to víc se však těší z úžasného vizuálu. ()

Narciska

Je to napínavé, hezky se na to dívá a chápu, že hlavní představitelka je pro muže okouzlující, o své nehynoucí lásce mě však přesvědčili pouze tím, že má blízko k nenávisti a jako taková může vytrvat. ()

Gabretta

K filmu mě přivedlo hudební uskupení Pink Martini, které hraje upravenou skladbu "Amado Mio", jejíž původní verze zazněla ve filmu. Zajímalo mě, jak původní verze písně zněla a můžu říct, že vůbec ne špatně. K filmu samotnému: rozhodně jeho shlédnutí nelituju. Rita Hayworth byla jednoduše úchvatná a jiskřivá atmosféra snímku zcela pohlcující. ()

Stíba

One woman show největší femme fatale stříbrného plátna. Žena jako Rita Hayworth se rodí jednou za sto let. ()

Killingjoke

K tomuto filmu mne původně přivedla jen zvědavost (vyvolaná samozřejmě proslaveností scény s vlasy v Shawshanku :)), ale asi po dvaceti minutách jsem již tušil, že filmu dám pět hvězdiček. A rozhodně to není jen pro krásné oči Rity Hayworth. Přede mnou se totiž začal rozvíjet tajemný příběh dvou mužů, které dohromady svedla láska k hazardu. No popravdě, ten první, Ballin (George MacReady) hazard využívá jako zástěrku pro jiné aktivity, ten druhý, Johnny (Glenn Ford) v něm vidí vlastní obživu a zábavu. Společně pak vedou nelegální kasíno v Buenos Aires, kde můžete potkat nejrůznější existence, tajné policisty nebo jednoho hodně chytrého chlapíka, prodávajícího kolínskou na pánských toaletách. Vše klape jak má, až do chvíle, kdy mezi ně vstoupí Ballinova americká novomanželka Gilda, jenž skrývá svá tajemství, která úzce souvisí s Johnnym… Film Gilda je mistrným ztvárněním klasického motivu milostného trojúhelníku, okořeněného velkou dávkou tajemství a nezapomenutelných scén. Zvláště pak interakce postav hraných Ritou Hayworth a Glennem Fordem je kapitolou samo o sobě. Ano, proč to nepřiznat, Gilda v podání Rity Hayworth je až neskutečným spodobněním femme fatale zlatého věku Hollywoodu v tom nejlepším slova smyslu a už jen díky oné scéně s zipem, o které se tady v komentářích často hovoří chápu, že čtyřicátá léta ji bezbranně ležela u nohou… ()

PEZ

Príbeh je v podstate triviálny a je vidieť, že sa písal počas natáčania na pľaci. No Rita Hayworth film tak presviecuje, že to je všetko jedno. Rita je Gilda a Gilda je vďaka nej nezabudnuteľným filmom. [#9/2018] ()

Biopler

Vskutku nepresvedčivý noir, známy ozaj len vďaka Rite Hayworth. Príbeh ničím špeci nevyniká, navyše nedá sa mu moc veriť. Zápletka, ktorá zaváňa niečím zaujímavým, je len naznačená a ozaj slúži len ako vedľajší prvok. Stále som vyčkával, že vo filme nastane zlom, ktorý ho nakopne, no nestalo sa. Rita to drží, ale mne to ani na priemer nevychádza, hoc jej tanečky a hudobné čísla stoja za to. V globále mi uniká zmysel snímky. ()

Brinkley

Byť z pohledu ženy, ta čtvrtá hvězdička patří pouze božské Ritě, na níž film stojí i padá. Jinak průměrný noir své doby. ()

m4xp4yn3

Zábavná, čistá, oproti padesátým letům možná trochu naivní žánrovka, ale způsob jakým je zakončená mě přiměl k rozhození rukama a mocnému "wat??" Rozuzlení je  neodpustitelný scénáristický fail. Zajímavé je však číst o tom, jak znalejší oko rozkóduje zdánlivě nevinné repliky a mezi řádky dokáže číst ještě temnější příběh:  FILM NOIR AND THE HOMOEROTIC SUBTEXT IN GILDA ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině