Amish Grace (TV film)

USA, 2010, 88 min

Mám docela slabost pro příběhy Amišů. Bavím se narážkami na ně v různých seriálech, počínaje Simpsny a nekonče 2 Broke Girls. Z hraných filmů byl výborný Svědek i komedie Vidláci. A chystám se na reality Breaking Amish. Celé to přitažlivé kolem nich spočívá ve stejném poučení, jaké nám měl předat film Vesnice. Z mnoha těchto a dalších důvodů jsem se tedy nadchla i pro Amish Grace. Vynikající televizní film podle skutečné události.(11.12.2012)

Z Amišů šla hrůza, to odpuštění bylo tak neuvěřitelné, až mě vyděsilo. Jediná Ida reagovala tak, jsem zvyklá. Film byl místy příliš patetický (holčička v nemocnici vypráví, co se dělo ve škole), ale na druhé straně i mírně kritický k Amišům (odpustí vrahovi, ale ne ženě, které odešla). Silný film o odpouštění, já bych neodpustila - ani Bohu ani Charliemu.(5.1.2012)

(A) Být Amish asi musí být paráda. Rozumíš, nemáš současný věci, a tak nemáš současný problémy. Nemáš víc, než potřebuješ, a když náhodou nemáš ani to, tak to někde jinde splašíš, protože nakonec není zas takovej problém to dole ve městě sehnat. (B) To není jak u mě doma, že řeknu: "Jdu do města!" a všichni jen ahoj, ahoj, vrátíš se? Tady řekneš: "JDU DO MĚSTA," a celá ves se může zbláznit. To nemůžeš, není ti ani čtyřicet, co když uslyšíš reprodukovanou hudbu, jestli už teda fakt musíš, jdi spolu Joshuou, Jebedaiahem a Mosesem. (A) Musí to být jízda... Amish paradise, jak by řekl Weird Al. (B) No tenhle film to všechno ukáže a vysvětlí. Je to přesně o tom, jak je člověk v týhle komunitě šťastnej, protože mu nic jinýho nezbývá. (A) Máme to podobně, ale oni mají aspoň jeden druhýho. (B) Všude to je jak jízda na kole v kačírku...(14.9.2012)

Z filmu veľmi cítiť televízne spracovanie a mám taký tušák, že sa na ňom podielali sami Amišovia. Pretože vyznievajú až príliš osvietene, príliš pokorne. Príbeh o odspustení je fajn, síce jednoduchý, ale fajn. Nad niektorými vecami som sa sám musel pozastaviť, pretože mali niečo do seba, napr. pri odpustení vinníkovi a neodpustení odpadlíkovi alebo o požičaní života našich blízkych. Škoda, že herecké výkony sú z kategórie tých slabších a celkové spracovanie pôsobí, ako by bol film o 15 rokov starší, ako v skutočnosti je.(15.5.2016)

Na televizní film velmi nevšední a působivý příběh, který kolem jen tak neprofrčí, ale zabrnká na city a nutí k přemýšlení a k vyjádření názoru. Herecky byl slušně zvládnutý, technické věci jsou v tomto případě nepodstatné. Ukazuje hierarchii náboženské komunity, kde starší příliš lpí na tradicích, což chápu, protože volný pohyb mezi nimi a civilizací by zničil jejich identitu a postupně vedl k jejich zániku. Nevěřím ale, že by ženy těšilo prát na valše a že by děti netoužily po televizi, mobilu či počítači, pokud by věděly, že něco takového existuje. V určitém směru je obdivuji, ale s jejich postoji k vině a odpuštění nesouhlasím. Z druhé strany zde není komu odpouštět. Viník byl potrestán světsky, a jeho rodině, která o přípravě jeho činu nevěděla a nijak se na něm nepodílela, není co odpouštět. Věřící muž vyjádřil zločinem své zklamání z pomyslného podílu Boha na smrti svého dítěte, ale ublížil lidem, kteří s tím neměli nic společného. Odpustit neznamená nepotrestat, protože beztrestnost by pro mnohé byla motivací k dalším zločinům.(22.8.2012)