Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

Compadre

Průměrná, celkem dobře snesitelná televizní pohádka, na to, že jde o televizní inscenaci je to ale přeci jenom solidní nadprůměr. Když srovnám Zlatovlásku s těma sračkama, co vysílaj o víkendu po obědě, tak je to megafilm. ()

PollyJean

Musím říct, že tahle pohádka se mi nikdy doopravdy nelíbila. Snad to bylo kvůli těm zdlouhavým písničkám, snad kvůli poněkud bezkrevnému Jiříkovi... ()

J-o-k-e-r

Jedna z nejhezčích našich pohádek, plná chytlavých písniček, zvířecích loutek a jednom kuchaři, který nakonec přišel ke štěstí v podobě zlatovlasé princezny. Sympaťák P. Štěpánek jako Jiřík, J. Kotrbová (když odečtu její výrazný hlas dustojnice Hooligan z MASH :) tak jí to moc sluší - ale nejsem si jistý, zda písničky zpívá ona. Nejlepší postava ovšem král v podání J. Holého! ()

jatamansi

Pohádkové téma krásné, Červená Lhota krásná. Ale málo platné, přeslazený Štěpánek a dost otřesná princezna Kotrbová a ještě k tomu ty chemlonové vlasy. Cukerín na mne kapal ze všech stran a přebil všechno kladné. A melodie, které se mi kdysi líbily, při dalším koukání už byly vlezlé a texty jemně řečeno - hloupoučké. Fakt, tohle ani Pešek, Tříska, Holý a Rosůlková nemohli svým mistrovstvím vytrhnout. ()

BMAJTZ

Jedna z opravdu hodně pěkných českých pohádek, plná příjemných herců (upřímně řečeno až na Jorgu která mě moc neoslovila a její účes vy se dal označit jako příšerný) a docela slušnou hudbou. ()

Cejny

V záplavě vánočních pohádek jsem zhlédnu i Zlatovlásku. Patří už mezi ty starší, ale ničím mě natolik neoslnila, abych jí dal vyšší, než 60% hodnocení. ()

Sdoom

Co se týče příběhu, tak nemám moc co vytknout, ale zásluhy v tomto případě putují spíš K. J. Erbenovi. Jeho filmové zpracování bohužel dost těžce pokulhává. Triky jsou tak strašně laciné, že je to i na televizní pohádku prostě příliš, obzvlášť v případě viditelných provázků u naprosto tragických loutek. Písničky některé ujdou, ale zas tak dobré, aby mohly hrát 80% stopáže, to tedy nejsou. No a Jiřík, Jiřík mnoho charismatu a důvtipu nepobral. (Ne)logika jeho jednání musí trknout každé dítě starší 12 let. Aspoň že záporák je pořádně zápornej, ovšem ten jeho konec je taky těžce nedomyšlenej (SPOILER: proč Jiříkovi voda nic nedělá a krále okamžitě zabije, to fakt nechápu). Docela zklamání, pamatoval jsem si Zlatovlásku z dětství docela jinak. (HDTV ČT1) ()

vitekpe

Krasne natocena oldschoolova pohadka s rozumnou davkou chytlavych (a prijemne se poslouchajicich) pisnicek. Coz obvykle moc nemusim... 5- ()

Maynard.

Tak už jenom kvůli těm písničkám je tohle naprostá nádhera! Samozřejmě nejvíc dává - Veď mě loďko kupředu, jedu jedu pro něhu... Tohle sme si s Vezekmínama zpívali, když sme jezdili na protější břeh pro dřevo na voheň :o). Klobouk dolů před všemi herci, kteří zvládli i skvěle zazpívat. Sice to není uplně bez chybičky, ale má to větší koule, než když to zpívá někdo jinej... Tak jako tak je ten dnešní Štědrej den pěkně nakopnutej hned od bóóóžího rána :o) ()

pávek

Jak je možné, že pan král má 12 dcer a všechny jsou věkově stejně staré? Kdyby je měl co 2 roky má nejstarší 22 a nejmladší 1 rok. ()

Roby

Nejpohádkovější česká pohádka vůbec (aspoň podle mě) skvělá hudba a pěvecké výkony k tomu ta pohádkovost a o hercích už ani nemluvě, skvost mezi českými pohádkami.U mě jasných 95%. ()

joora1

Hodnocení hlavně z nostalgie a letitých vzpomínek, kdy jsem měl tuto pohádku jako malý hrozně rád.Není až tak klasická, místy působí až naivně ale je jednoduchá a má svoje kouzlo, které se alespoň pro mě zachovalo dodnes.A navíc ten chytlavý song..zlatovlááásko,krááásko..chce tě bohatý krááál..:)). ()

Billie777

Pohádka mého dětství. Vzpomínám si, jak jsem obdivovala krásné zlaté vlasy a vůbec krásu Zlatovlásky a jak jsem se bála zlého krále. Nyní musím unat, že laciná zlatá paruka se moc nepovedla a že mi na této pohádce vadí to jednoduché televizní zpracování ale přeci jenom ... je to Zlatovláska. A Petr Štěpánek byl prostě kus! Takže nakonec 4 puntíci s odřenýma ušima. :) ()

Ragdoll odpad!

Skutečně odporná pohádka s dementními písničkami a zkušenými neherci, jedna z nejhorších, co kdy vznikla v české produkci. Jiříkova „useknutá" hlava hovoří sama za sebe. 0%. ()

xaver

Další z českých pohádek, která dnes už patří ke klasice. Petr Štěpánek s Jorgou Kotrbovou byli výborní, ale Jiří Holý jako král mi vyloženě nesedl. Zde pani režisérka šáhla dle mého názoru hodně vedle. Na roli krále se vůbec nehodil. Možná je to i tím, že v něm vidím pořád Galapetra z Krále Šumavy. Celkem ale povedená pohádka za 3,5. ()

BluT

Neskutečná kvaliteta. Fakt jsem chcípal smíchy u některých scén. Tehdejší ČS produkce teda fakt stála za to. ()

radecacek

Hvězda za některé písničky, druhá za nechtěné vtipné situace a třetí z nostalgie. Už se na to znovu podívám leda se svými dětmi. ()