Poslední případ (S04E03) (epizoda)

The Final Problem

Konečný problém

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 2017, 1 h 28 min

Začátek excelentní, námět zajímavý, zpracování - už tolik ne. Super epizoda, ale jako závěr? To jsem přece jen čekal trochu víc. Pořád lepší než první díl této série, to ano, ale na některé předchozí nezapomenutelné kousky to opravdu nemá. Jo a mimochodem, tu hádanku o holčičce jsem rozlousknul dřív než slavný Sherlock :)(18.1.2017)

Keď predchádzajúca časť bola poriadny úlet, tak toto je čo? Experiment, myšlienkový aj skutočný. Určite potrebujem vidieť ešte raz. Má to ešte niečo spoločné s Arthurom Conanom Doyleom? –––– Je nejaký rozdiel, keď zomrie nevinný namiesto vinného? –––– Existuje konečný odvolací súd pre všetkých.(15.1.2017)

Je to napínavé, v pro postavy neuvěřitelně stresujícím a pro diváka adrenalinovém tempu - hodně obstojně zrežírované. Jenomže celý "Sherlock koncept" tady kompletně roztekl do emocemi napěchované vztahovky našich milovaných hrdinů - a co mě nejvíc mrzí, že se na konci úplně stejně roztekl i scénář tohohle dílu. Celou dobu to směřuje (k jakkoliv samoúčelně vystavěnému) srdcervoucímu finále, aby byl výsledek tak neuspokojující a podivně strnulý? A co ten vinnetouovský dodatek? Úplně jsem si vzpomněl na: Tak tady jsou - legendární postavy našeho mládí.. Patos.(17.1.2017)

Být to zasazeno do lepšího kontextu, který by k tomuhle dílu jednoznačně směřoval a z nějž by doslova nestříkalo, že Moffat s Gatissem měli inspiraci pouze na tuhle jedinou epizodu, mohl se The Final Problem vyrovnat přinejmenším His Last Vow. Coby snad definitivně závěrečný díl celého seriálu si nicméně Poslední případ zvládá zachovat ještě aspoň minimální míru důstojnosti. Plus moje milovaná loď má vítr v plachtách víc než kdy předtím a sektářky z The Johnlock Conspiracy hromadně páchají sebevraždu, vřeštíce cosi o homofobii, takže se zase nedá říct, že by to byl úplně zabitej večer.(15.1.2017)

• Ben Nevis

Odklon televizních diváků je nejspíš "Final solution" na "Final Problem". Sherlock už není detektivka, ale sci-fi a v další případné řadě zjistíme, že ta rodinka Holmesů jsou mimozemšťané. Jak by asi fungovalo Mlčení Jehňátek, kdyby se Dr. Hanibal Lecter za deset minut stihl osvobodit z cely a ještě připravit pro své mazlíčky dungeon plný těžkých úkolů typu "teď vyberete, kdo zabije postavu X? Bavila bych se, kdyby to byl třeba Doctor Who, ale byl to Sherlock, detektiv, pro pána boha!(26.1.2017)

• - V epizodě Sherlock (Benedict Cumberbatch) zatelefonuje Molly (Louise Brealey). Když mobil vyzvání, tak je vidět, že hovor je už dávno přijatý a běží, ale ona dělá, že ho ignoruje. (Delock)