Los ojos de Julia

Julia's Eyes

Mysteriózní / Horor / Thriller

Španělsko, 2010, 112 min

Zpočátku jsem si říkal: "Bože, to je zas ten typ filmu, kdy ona vidí všude vraha, nikdo ji nevěří a nakonec zjistíme, že to vraždí ona :-) Ale není tomu tak, film mne příjemně překvapil, posledních 30 minut je napětí a akce a navíc horror končí špatně. Tedy alespoň pro hlavní představitelku, takže dávám 70%(6.5.2011)

Los bulvos de Julia má hodně zajímavej vizuál (což je samo o sobě příjemně černohumorné), je v něm pár nápadů a já začínám mět dojem, že Guilermo del Toro si filmaře, kterým bude filmy produkovat, vybírá právě podle práce s kamerou. Ovšem scénář je jedna velká mizérie, postavy se chovají jako lobotomizované gumové kachničky a druhá polovina je už naprosto nudnou a zcela jasně k jedinému možnému závěru se sunoucí záležitostí, při které jsem si dlouhou chvíli krátil tím, že jsem se hrabal v použitých lístcích čaje, přitom polovina první je skvělá a druhé stačilo málo, vlastně by možná stačilo, kdyby hlavní postava byla odlišná, navázání by bylo volnější a scénář méně debilnější, nebo alespoň trochu sjetější.(29.1.2014)

Skutočne napínavý thriller plný mnohých inovatívnych prvkov, ktoré len tak hocikde nevidíte (zámerne neukazovanie tvárí všetkých podozrivých bolo bezchybné). Neuveriteľne ma fascinovalo, ako sa filmári vedeli hrať s mysľou diváka. Niekedy si myslíte, že je oným páchateľom henten, potom zas ten, následne ona a niekedy dokonca zlo hľadáte aj v čomsi nadprirodzenom. Pravda je však vcelku jednoduchá, no o to viac odzbrojujúca. Snímke azda možno vyčítať len občasné nelogické kroky postáv a podľa môjho názoru zbytočné romantické prvky.(18.3.2018)

Los Ojos de Julia není vůbec špatný snímek, jehož žánrové zařazení mezi horory možná není zcela na místě, neboť dle mého názoru jde nejvíce právě o thriller s mysteriózními prvky. Hororových scén by divák napočítal hravě na prstech jedné ruky a to by mu jich ještě pár zbylo, ovšem je nutné podotknout, že každá z těchto krátkých pasáží značně potěší. Celkově vzato se tomuto počinu nedá upřít parádní atmosféra, solidní zápletka a poutavost, jež přiměje diváka k pozornému sledování od začátku až do konce.(7.8.2016)

Atmosferická a formálně neodbytně blížící se k dokonalosti pecka, které občas nohy podráží slabší scénář s ne zrovna objevným námětem a přílišné tlačení na pilu pohádkovosti. Jinak nelze Juliiným očím vytknout nic - zatímco americká rozbředlá hororová scéna se ztrácí v odpadlišti sequelů a remaků, ve Španělsku stále dokazují, že patří mezi světovou špičku. Tolik režijních nápadů a kreativity, které se navíc nestávají samoúčelnou exhibicí, ale chytře pasují do příběhu, jenž si zdatně pohrává s kontrastem slepých a "neviditelných" lidí, se totiž jen tak nevidí. Výtečná hra s divákovými smysly a parádně natočený horor, který nemůže zůstat bez povšimnutí.(7.8.2011)

• - Jedná o další horor produkovaný slavným režisérem Guillermem del Torem. Právě on si vyžádal na základě předchozí úspěšné spolupráce na snímku Sirotčinec (2007) Belén Ruedu v hlavní roli a kameramana Óscara Faura. (dex2man)

• - Belén Rueda si v tomto snímku zahrála dvojroli obou sester - dvojčat Julie i Sáry. (dex2man)