Los ojos de Julia

Julia's Eyes

Mysteriózní / Horor / Thriller

Španělsko, 2010, 112 min

Tentokrát jaksi jednotlivé části předstihují celek. Španělé jako obvykle vybudují ponurou atmosféru, přihodí některé k dokonalosti vyprecizované okamžiky, herecky je to prvotřídní (i když Belén Rueda by si měla dát pozor, aby jí tyhle role nezůstaly), ale celé dohromady to na mě nějak nefungovalo. Když se mě asi uprostřed filmu manželka ptala, proč že ten a ten dělá tohle, odpověděl jsem "protože to má ve scénáři." Děj je překombinovaný víc než je zdrávo, na scéně se objevují a mizí postavy čistě scénáristovou svévolí (Lía v Ivanově domě) a jejich motivace k činům je často prapodivná (slepá sousedka). Ve výsledku jsem tomu prostě nevěřil jako reálné situaci. Každopádně je to dobře natočený film, který by se měl u nás v kinech objevit spíš než nějaké Řetězové zprávy. Po úspěchu Sirotčince jeho totální přehlédnutí našimi distributory nechápu.(21.5.2011)

O posedlostech. O slepotě. O samotě. Na mnoho způsobů dramaticky, thrilerově i pohádkově. Minimalistické, ale atmosférické od sklepa až po půdu s nepřeberným množstvím nápadů a dechberoucí závěrečnou desetiminutovkou. Psychologická hra s divákovým zrakem a sluchem amputující bezbolestně ostatní smysly.____________Stačí se jen podívat do svých vlastních očí očima toho druhého. Kdyby si Guillem Morales střihl pokračování Silent Hillu určitě bych se nezlobil. (Scéná v dívčích šatnách, totiž hravě zastiňuje silent hillovský útok slepých sestřiček). Po dlouhé době 5* film jak víno. Teď se jen modlit, aby někoho v USA nenapadlo natočit remake třeba s Jodie Foster nebo Vera Farmigou v hlavní roli.(23.3.2011)

Skutočne napínavý thriller plný mnohých inovatívnych prvkov, ktoré len tak hocikde nevidíte (zámerne neukazovanie tvárí všetkých podozrivých bolo bezchybné). Neuveriteľne ma fascinovalo, ako sa filmári vedeli hrať s mysľou diváka. Niekedy si myslíte, že je oným páchateľom henten, potom zas ten, následne ona a niekedy dokonca zlo hľadáte aj v čomsi nadprirodzenom. Pravda je však vcelku jednoduchá, no o to viac odzbrojujúca. Snímke azda možno vyčítať len občasné nelogické kroky postáv a podľa môjho názoru zbytočné romantické prvky.(18.3.2018)

Možná se to v souvislosti s daným žánrem nehodí, ale Los Ojos de Julia musím označit adjektivem "krásný". Morales tak precizně buduje atmosféru a do puntíku naplňuje to, co můžeme čekat od hororového thrilleru ze španělské produkce, že jsem při projekci zažíval opravdovou čirou radost z toho, co sleduju. Na rozdíl od Moralesova předchozího snímku El habitante incierto jsou Los Ojos příběhově konzervativnější, což s sebou na jednu stranu přináší možnost zklamání z "pouhého opakování již mnohokrát prověřeného", na stranu druhou je nový film soudržnější a snáze uchopitelný. Komické je, že někdy kolem poloviny Los Ojos budí dojem, že se z nich vyklube něco mnohem zajímavějšího a originálnějšího, než je nakonec pravda. Celkově ale velká spokojenost, na kvalitní čisté horory slabý rok 2010 si tímto filmem zpětně trochu vylepšuje reputaci. Horror movie of the year(20.3.2011)

Vždy ma poteší, keď ma horor prekvapí. S mojou otravnou domýšľavosťou je to čoraz ťažšie, ale Julii sa podarilo zakamuflovať predo mnou aspoň jeden zvrat. Takže fajn. Myslela som, že dostanem ľakačku typu Insidious, dostala som ale drámu s prvkom romantiky a nejedným psychopatom. Stále som čakala, kedy ma pridusí atmosféra, ale aj v druhej polovici sa tempo zrýchľovalo len pozvoľna. Viac ako tie hororové prvky som vnímala ťažkosti, s ktorými sa hlavná postava vyrovnáva pri strate zraku. Je jasné, že kto nezažije, nepochopí. Možno sa od každého filmu nemusím dočkať bombastického finále, len to vyvrcholenie mi prišlo také nedostatočné. Ale držím palce Španielom, lebo takéto filmy im idú a aj hercov majú sympatických.(1.11.2011)

• - Jedná o další horor produkovaný slavným režisérem Guillermem del Torem. Právě on si vyžádal na základě předchozí úspěšné spolupráce na snímku Sirotčinec (2007) Belén Ruedu v hlavní roli a kameramana Óscara Faura. (dex2man)

• - Belén Rueda si v tomto snímku zahrála dvojroli obou sester - dvojčat Julie i Sáry. (dex2man)