Co kdybychom žili společně?

• francouzský

Et si on vivait tous ensemble?

• německý

Und wenn wir alle zusammenziehen?

• slovenský

Čo keby sme žili spoločne?

And If We All Lived Together

All Together

Drama / Komedie

Francie / Německo, 2011, 96 min

Není to tak vyhrocené drama jako Láska, ale má to o to světlejší okamžiky. Polohy jednotlivých aktérů nevybočují nijak z řady, takže jedinou komickou postavu zde ztvárňuje Richard. Jane Fondová má velmi roztomilý přístup k vlastnímu skonu a já stále nevím, zda by se to nemělo nazvat alespoň mírnou morbiditou. Za tragické lze považovat srovnání s českou představou, jak nabídnout roli i hercům kolem sedmdesátky. V tomto světle Magnuskova gastroenteritida s krycím názvem Školní výlet získává nových a netušeně páchnoucích rozměrů.(26.9.2013)

O priateľoch na sklonku života, čo už čo to zažili, Nenásilne a príjemne podané.(2.9.2013)

Celý film je přednášen s určitou francouzskou noblesou :) A to se mi na tom líbilo nejvíc. Lehkost, nadhled a klid, který z něj vyzařoval - a autentičnost, která se týkala skupinky přátel ve starším věku :) Dlouho jsem neviděla takhle "odlehčený" a nenáročný film a to, že se tam objevila známá jména a dům, ve kterém bydleli, bych brala všemi deseti okamžitě :) - a to bylo pro mě nejdůležitější. Ukázka toho, že i ve stáří při sobě přátelé drží a určitá ukázka mentality francouzů a jejich věčné vysedávání nad vínem :) ;) Taky bych chtěla mít takové stáří jako oni :) Myslím si, že si herci natáčení užili, jelikož nemuseli zbytečně nic předstírat a jejich "hraní" bylo vlastně nehraní :) Závěr, který je částečně smutný, ale dost silný, se mi moc líbil.(10.12.2013)

• Hanys_

To obsazení nalákalo, ale nějaká přehnaná komedie se boužel nekonala. co je ale horší, nechytlo mě to ani jako drama. Za mě nuda.(16.3.2014)

"Všichni víme, co nás čeká." Trochu veselý a trochu dojemný příběh ze života seniorů, o kterém si ti naši, mohou nechat jen zdát a který vypráví o síle přátelství či lásky a jehož děj se odvíjí sice pozvolna, ale ne naprázdno.(27.9.2015)

Starnúť niekomu nestačí s dôstojnosťou, títo francúzski dôchodcovia to vedia aj s humorom, dokonca čiernym humorom na vlastnú adresu a pritom to film nepreháňa v žiadnom smere. Tak sa podarí decentne vytiahnuť aj neveru spred 40 rokov, odpustiť si, uzmieriť sa a to všetko je pred záverom absolútne nutné. Jane Fonda medzi tými starcami výzorom aj oblečením mierne vyčnieva, niektoré herecky jednoducho vedia starnúť.(6.7.2016)

Nevím proč, ale čekala jsem trochu optimističtější vyznění. Bylo to moc fajn, ale nějak úplně za srdce mě to nevzalo.(2.12.2012)

Francouzský snímek s mezinárodním ansámblem herců v důchodovém věku nejlépe vystihuje označení civilní. Oproti obdobně laděnému The Best Exotic Marigold Hotel se netváří, že našel recept na poklidné stárnutí, a nežene do krajnosti sentimentálnost ani změnu životního stylu (už nazvat sestěhování pěti přátel do jednoho domu 'komunitou' je poněkud přehnané) a s ním spojené vyrovnání se s rostoucím omezením vlastního těla. Většina humoru staví na dialozích a ikdyž se v odpovědích nabízí břitký černý humor, zůstává u méně kousavé tragikomiky – už s ohledem na filmografii Pierra Richarda. Nechybí klasické odtabuizování sexu v pokročilém věku (hm ne, opravdu mě nešokuje, že se moji prarodiče s nejvyšší pravděpodobností intimně stýkají. Pokud se toho dožiju, rozhodně nehodlám v jejich věku abstinovat – a to i přesto, že bych si už u oběda nepamatovala, jestli jsem po ránu nějaký sex měla). Trestuhodně zůstává nevyužita etnografická vložka filmu, která sice tématizuje voyeuristické snímání kamery, ale dál se s ní už nepracuje. Poskočné vyprávění a utnuté scény neustále připomínají, že sledujeme fragmenty děje s dosahem pro nadcházející události, ale nejsme schopni s jistotou odhadnout, co se v přístích chvílích stane. Tragikomika završuje i otevřený konec, kdy naposled vytane otázka, zda bychom opravdu chtěli žít společně.(4.12.2012)

Úžasný film o vyrovnávání se se stáří. Je to komedie o smutném období v životě, o tom, že se to bude týkat každého z nás. Film neždímá divákovy city, není sentimentální, ale zůstává vtipný. Podobně jako v Nedotknutelných si člověk musí říct, že stárnutí či boj s paraplegií je mnohem snažší, má li člověk peníze. (Ale tyto filmy jsou mi bližší, nežli filmy zaobírající se lidskou spodinou, která nehce pracovat-tedy typ filmů u českých režisérů v poslední době dost populární.) Pro ty z nás, kteří se bojí Alzheimerovy choroby, je tu dobrá zpráva: nepříjemné věci zapomenete velmi rychle. A samozřejmě jako žena nemohu nekomentovat, že Jane Fondová vypadá naprosto neskutečně úžasně a to nejen na svůj věk.(10.1.2013)

Ani depresivní psycho o hrůzách stáří ani třeskutá prča, kterou se někdo snaží přetlouct své obavy ze stáří, zapomínání, nemocí a závislosti na druhých. Nádherný film, milý a hřejivý a člověk si prostě musí přát, aby mu podobné stáří bylo dopřáno, případně jak na to:) Dojala mě úplně závěrečná scéna, ačkoli nevím, jestli ji dobře chápu - a možná i proto mě tak zasáhla. Slavná jména, slavní a dobří herci, pěkný vizuál, velmi dobře zvolená hudba, sladký Daniel. Prostě parádní film. Btw pobavilo mě, že je všude uváděn na prvním místě Daniel, ačkoli jeho jméno není nejslavnější a ani jeho role nebyla hlavní:))) Zřejmě ho tvůrci žerou stejně tak jako já:))(24.8.2014)

Dobrý ročník pod jednou střechou. My už jdeme do finále, přátelé. Ten čas tak nějak plyne a my s ním. Přelet rozmarných let, perlivý šum vín. Zalito barvami perliček podzimu života. Dokud nespadne poslední list ze stromu, poslední opona, neunikne našemu zraku ani sluchu dotek s dobou, žádoucí vnitřní síla. Zkušení herečtí matadoři umně c/í/tí umění stárnout ve víru ve víru dohlédnout až za obzor, neomezenou pomoc, stisk rukou.(5.7.2016)

Báječný hotel Marigold s obdobným tématem je mému srdci bližší, ale i tak je tento film velmi milým, zábavným počinem a já to měla i s diskusí s Geraldine Chaplin na Febio, takže spokojenost naprostá(22.3.2013)

Senioři, pětasedmdesátníci - přestože se k tomuto věku taky pomalu blížím, takové řešení bych si nevybral, ani bych vlastně nemohl. Čeští důchodci by si po 24 hodinách nejspíš vyškrábali oči. Ve Francii to asi možné bude. Když jsem byl mladý jako Dirk, prožil jsem 14 dní s důchodci (60 - 70 let) v Toulouse. Každé ráno jsme se scházeli a něco podnikali. Když jsem chtěl jet do Alby na výstavu kreseb Toulouse-Lautreca, muselo se nejspíš zajít na víno, pak podiskutovat u kafe - a teprve pak kultura. Ale k filmu - především příjemné překvapení (prvnostní nedůvěra k tématu); protože se nedívám na francouzské veselohry, viděl jsem poprvé Pierra Richarda (a moc se mi líbil, a líbila se mi i Jane Fondová). Přesto ale doufám, že seniorské filmy tohoto typu v kinematografii nepřevládnou. Ještě se chystám na Michaela Hanekeho - a pak už dost... Ono i pro stáří se spíš hodí, a to nejen ve Francii (i když Georges Moustaki je Francouz na baterky): Non, je ne suis jamais seul / avec ma solitude (se svou samotou nejsem nikdy sám).(16.4.2014)

Celkem uveřitelný úsměvný příběh pěti starých lidí. Žít i umřít jde stylově tak jako to předvedla Jeanne - Jane Fonda. Mimochodem, té by to muselo slušet snad i v té růžové rakvi. Nejvíc se mi líbila hodně kontrastní dvojice Fonda a Richard. 4*(15.10.2015)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2010.(12.7.2016)

Sebevíc těžší stáří se dá zvládnout, když kolem sebe máte dobré přátele. A dobré jídlo a dobré víno. A bazén. A vnoučata jen občas. Moc milý film s krásným obsazením, radost koukat.(12.8.2016)

• markotter

Těšil jsem se, ze se po tomhle filmu začnu těšit na stáří, ale akorát jsem se od začátku těšil na konec. To že měla být komedie? Ani náhodou. Ale ani jako nic jiného by to nefungovalo.(1.9.2013)

Francie a Německo opět udávají směr evropskému komediálnímu žánru, v němž ještě tvůrci nezapomněli používat mozek. Důkazem bude i to, že tenhle film Amíci určitě brzo okopčí, to se vsadím, že jo - jako u Intouchables. Tady jsou stále krásné a krásně noblesní Jane a Geraldine, uvěřitelní Daniel, Guy a Pierre (ten jen změnil motivaci pro typický styl svého hraní), jen Claude mi tam moc neseděl. Pěkné, čisté čtyři hvězdy.(5.5.2013)

Docela dobrý, jen těch léků beru asi stejně co oni :-( ....70%(5.7.2016)

Zklamání. Čekal jsem více "žití společně" a méně "stáří je nahovno a pokud jste nemocní tak ještě víc". Nejvíc jsem se bavil skutečností, že mladíkovi vyčítají německý původ a hraje ho Daniel Brühl - Fredrick Zoller, supernácek z Hanebných Panchartů, a to je asi špatně.(6.3.2013)

• masekjc

Zdejší hodnocení mě příjemně navnadilo a tak trochu mi vnuklo myšlenku, že mi ušlo něco výjimečného. Obzvláště pak obsazeni Jane Fonda a Pierre Richard mě přesvědčilo, že nemá smysl déle otálet. Bohužel zklamání nastalo již od prvních minut, ač jsem věděl co od tohoto filmu mohu čekat. Pointu filmu jsem si myslím pochopil, ale možná by mi tento film byl blíže kdybych si ho pustil za nějaký 15, 25 let. Přece jen starší generace se v tom asi najde...já se nenašel. Škoda, ale kdo ví, třeba jednou...Zatím 4/10(27.9.2013)