ashtangi

Občas se vyplatí vidět něco, o čem si dopředu nic nezjistím. Tady jsem očekával válečný film, vojáky v zákopech atd. Dostalo se mi zajímavého a překvapivého dramatu se skvělými hereckými výkony. Především Keira mě neuvěřitelně překvapila svým vyzrálým výkonem. Mimochodem Desplat opět skvělý. ()

Everyone

Pokud bych měl hodnotit historickou korektnost, tak je to dosti zkreslené. Pokud bych měl hodnotit výkon Cumberbatche, tak zde opět prokázal svůj mimořádný herecký um. Pokud bych měl hodnotit aktivity, které zvrátily válku, tak prolomení kódu sehrálo zásadní roli a v každém dokumentu nebo válečném filmu by tato informace měla zaznít. Pokud bych měl hodnotit přínos Turinga, tak ten byl neobyčejný, ale jako každý teoretik (matematik, fyzik,...) získá nablýskané uznání (Nobelovky, apod.) - ne v tomto případě samozřejmě - bylo to tajné :-), tak na jeho počest se udílí Turingova cena - Nobelovka za informatiku, technikům se poct téměř nikdy nedostává. V poválečné době je jeho odkaz mnohem významnější, než konkrétních technických "zlepšováků". Pokud bych měl hodnotit úzkoprsost (nejen anglické) morálky, tak ta je vždycky o jednu epochu, lépe staletí, či nejlépe generaci, za situací, která si to vyžaduje (soudobá evropská etika je prakticky definována církví). Pokud se někdo zaráží nad dilematem zachránění konvoje 500 životů, tak je buď úplně mimo (500 vs. celý svět, v konečném zúčtování - odhad 14 mil.), nebo jedná zkratkovitě a emocionálně i v reálu, to v systémových rozhodování nemá, co dělat. Emoce mají efemérní efekt pro krátkodobou účelovost, evolučně danou. Nikdy neposkytnou něco, co bude fungovat dlouhodobě (kvůli vymizení spouštěče), až na naprosté. Zhroutí se kvůli nestabilitě sebe samé z podstaty, resp. kvůli nestabilitě účinkujících - lidí. Je věčný problém, že emocím rozumí každý (až na patologické odchylky), proto tam, kde chybí rozum, se lidé opírají o to, čemu rozumí, ale co je nestabilní a nefunguje obecně, protože svět emocionální není. Svět lidí ano a ten neustále naráží na mechanismy reality a vzniká věčný problém a svět se diferencuje. Jinak v míru a klidu, jinak ve válečných strastech, rozvolnění vs. utáhnutí, proto také inter arma silent musae. Vnitřní schizma vyvolané ztrátou blízkého, překračující k obsesi a obdivu přes vyzrálostí a statečností, se může změnit k transformaci adorace od živého a neživému, jehož personifikaci symbolizuje - Kryštof. Vnější emocionální plochost a netečnost je racionálně založeným lidem často vlastní, proto ta plošná herecká, a na tyto poměry - kontext, až teatrálnost, je nepatřičná, byť hollywoodsky standardní, jakožto úlitba Akademii pro zvýšení šance na zmenšeninu chlápka s mečem. ()

tenced

Velice prijemne, sugestivni, zabavny dialogy a trochu jako cista duse, ale vic teplejsi :-) Benedict je božan. Desplat valel. ()

Helldo

Naprosto famózní zážitek. Přikován k obrazovce jsem vydržel bez mrknutí oka, protože vše zkrátka šlapalo jak computer. Nemám, co dodat, skvělý Cumberbatch a přirozeně půvabná Keira pod taktovkou Tylduma prostě míří vysoko. A zcela výjimečně je mi vcelku fuk, jak moc cílené na Akademii to je... Mně se to prostě líbilo. ()

Saur.us

Na roli nesmírně geniálního ale do stejné míry i excentrického vědce nemohli v tomto případě vybrat lépe. B. Cumberbatch předvádí skvělou hereckou jízdu v kvalitním válečně-špionážním snímku. Určitě lepší než o pár let starší Enigma ale na nějaké větší Oskary bych to neviděl. Lepší 3* ()

MAJkLSON

Skoda linie s malym teplym Alankem, ta me vzdy dokazala vyhodit z rytmu, stejne tak jako skakani do povalecne doby, takhle je to tak na 70% a to hlavne kvuli oblibe tematu Enigmy a Alana Turinga. Cumberbatch snad poprve, co jej vidim, ukazuje, ze umi hrat, ale nominace na Oscara? A i pro Knightleyovou? To snad ne. Ovsem Deslpatuv soundtack je skvely a Oscara by si zaslouzil! ()

Silencia90

Mě Benedict hrozně baví. Jeho hlas, pohledy, gesta, celé jeho hraní. Baví mě se na něj dívat, i když není zrovna dvakrát hezkej. Filmu to hodně pomůže, i když takovýmuto filmu není nutno pomáhat. :) ()

Košoun

Kódu Enigmy jsem se bál hlavně z důvodu, že půjde o takové to klasické "Oscarové životopisné drama", které nemám příliš v lásce. A ono v podstatě i takovým dramatem, lezoucím do zadku akademiků, je. Ale já jim to sežral i s naviákem. Zajímavý (a na závěr hodně smutný) příběh Alana Turinga, dokonalý herecký výkon Benedicta i dalších, pěkná hudba i poutavý způsob vyprávění ve více časových rovinách. Vše fungovalo s přesnou režií i kamerou, bez hluchých míst, emoce na závěr se dostavily, prostě jsem nadšený! ()

simon84

Mark Strong je naprosto dokonalej. Benedict tradicne super, pribeh zajimavej, mozna ne uplne historicky presnej, ale kdo chce presnost, at si pusti dokument National Geographic, ze jo... navic suchej britskej humor, takze pro mne paradni zazitek, ktery podtrhl vyborny Desplat. ()

Dlaha

Pokud se dokážete přenést přes nějaké ty historické úpravy, tak je to naprosto báječný film. Jediné hluché místo je krátce ve 2/3 filmu, ale to proto, že mu předchází tak skvělý a silný moment, že zastíní na pár minut cokoliv dalšího. Zatím asi nejlepší Cumberbatchova role. ()

Jason.Cruger

Neskutočný film ktorý ma natoľko bavil, že už počas sledovania sa recenzia písala v mojej hlave. Benedict a Keira, dvojica na ktorú sa tak krásne díva a pri hraní im to neskutočne pasuje ! A teraz k filmu, ktorý bude odteraz patriť k mojej TOP 10. Fenomenalne zdravé preliatie humoru, akcie, dramy, napätia, romantiky, a všetko tak krásne vyrovnané.. To umenie réžie ktorá prekvapila, aj koncovým posolstvom, ale žiadny spoiler. Hudba k filmu bola dramaticky vyvážená no nie výrazná pre osobitejšie hodnotenie. Obsadenie na jednotku a práca s kamerou a strihom opäť na profesionalnej úrovni. Príbeh je plynulý i retrospektívne prelínanie sa vyskytuje čo síce moc rád nemám ale v týchto krátkych sekvenciách mi to nevadilo :-) . odporúčam pozrieť, kúpiť stiahnuť a vychutnať si túto slasť samozrejme v originalnom dabingu. ()

barteca

Profesor matematiky a kryptoanalytik Alana Turing v mistrovském podání Benedicta Cumberbatcha. Pekelný osud, pekelná doba. ()

tomo41

Prvá polovica filmu je veľmi slabá, našťastie v druhej polovici sa to už zlepší, ale v konečném dôsledku je Imitation game len nadpriemerným filmom a určite nie je filmom hodným nominácie na Oscara. Taktiež ma celkom dosť škreli tie výrazné historické nepresnosti. ()

theSaint

Teorie všeho a Imitation game se mohou chytit za ruce a jít spolu na úhlednou, nažehlenou, ničím nerušenou filmovou procházku, která je tak jistá, až to pěkné není. Úmorně vkusné. Nesnesitelně "bezchybné". ()

Mona-Lisa

Odhlédnutím od historické pravdivosti, jejíž vychloubačnost a zdánlivou pevnost můžeme sestřelit u mnoha filmů a i tady by se jistě o zásluze převážně jedné osoby na tak velkém objevu dalo polemizovat, nemám co vytknout. Ten, kdo je schopný vytvořit napětí rovné tomu, když člověk stojí s Jackem a Rose ve vestě na zábradlí nebo otevírá krabici s Bradem Pittem způsobené jen zíráním na rotující kolečka by si zasloužil zlatou sošku. Nezáživné momenty často doprovázející životopisné filmy jsem nezaznamenala. Keiru jsem stále nepřekousla natož s potěšením vychutnala jako zbytek osazenstva v čele s panem "naprosto-zářícím-ve-všem-na-co-šáhne" Benedictem, ale potěšilo zjištění, že jsem přestala být alergická aspoň na její hlas, takže s přimhouřenýma očima u jejích monologů a plně si užívajíc zbytku Oscaru hodného počinu jsem ráda, že mám komu držet palce. ()

killpunker

Časopis zase prozradil i to málo, co by mohlo překvapit v kině. Cumberbatch hraje opět asociálního jedince, který uráží všechny kolem. Ale je to skvěle natočné a najdou se tam i momenty, které jsou hodné zapamatování. Téměř pět... ()

frolish

Zaujimavy, ucebnicovo spracovany pribeh s presvedcivymi hercami. Ale necitit z toho nic viac. Tam, kde by sa ziadalo pritlacit na pilu, pridat na kontroverzii a vzbudit silnejsie autenticke emocie, prichadzaju, v snahe byt triumfalnymi ci dojemnymi, vlazne a tuctove hollywoodske dialogy. Pribeh aj preto nikdy poriadne nevygraduje, co je jeho hlavnym nedostatkom, plynie prilis priamociaro, ide malo do hlbky a bez prekvapeni ci strhujucich scen posobi ako zabaleny do skatule s nazvom "oscarovi adepti podla sablony". Bavilo ma to cely cas a tie 2 hodiny utiekli rychlo, len akosi neviem, co z toho mi utkvie v hlave ako hodne zapamatania si. The Imitation Game je urcite kvalitny film, len neprinasa to "nieco viac" a teda v roku 2015 uz nema velmi cim ohromit. V porovnani s inymi zivotopisnymi filmami, tohtorocny Foxcatcher mal vlastnu tvar a originalnejsiu sebaprezentaciu, Beautiful Mind bol napriek rydzej hollywoodskosti a podobnym ambiciam natoceny s vacsim citom a silnejsi v jednotlivych scenach. Inak velmi zvlastny skok Tylduma od nekompromisnych Headhunters rovno k takejto oscarovke. 70% ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel