jeklik12

Vystudoval jsem školu informačních technologií, ale o Alanu Turingovi jsem nikdy nic neslyšel. Během filmu se seznámíte s asociálním, avšak geniálním myslitelem, který pomohl obrovským způsobem vyhrát válku tím, že dešifroval Německou komunikaci. S Přibývajícím časem Alanovi fandíte pořád víc a dokonce s ním i soucítíte. Návraty v jeho mysli do minulosti dokonale skládají jednotlivé dílky puzzlů do sebe a vše tak dotváří obraz jeho osobnosti. Konec snímku ve vás možná zanechá i pocit nespravedlnosti. ()

Monog

Film námětem připomínající legendární Beautiful Mind. Je to také "životopis", je také o geniálním matematikovi, který není schopen žít v normální společnosti a asi nejnormálněji se cítí, když luští německé/ruské šifry. Tím však podobnost končí. Imitation Game pro mě byla spíše jednohubka, v hlavě mi moc dlouho neutkvěl. Je jasné, že historicky to není úplně věrohodně, příběh díku tomu, ale poměrně plyne bez větších zádrhelů. Celá první polovina filmu mě nadchla a samotné sestavení týmu kryptografů a luštění šifry mou pozornost udrželo. Avšak v druhé polovině filmu se od německých šifrovacích strojů film ubírá spíše ke kritice diskriminace homosexuálů a ač je většina informací pravdivá, tak mně toto téma vůbec nesedlo k válečnému a životopisnému dramatu o prolomení jedné z nejdůležitějších německých šifer. Tudíž si z filmu po zbytečně srdce aj kulervoucím závěru člověk odnáší akorát to, že homosexuálové to měli kolem roku 1950 těžké, že hlavní hrdina to měl celý život těžké, že život je těžký a podobné rádoby oduševnělé myšlenky. Já si chtěl pouze rozšířit své historické obzory kolem WWII a nebýt film nacpán scénami, které až moc a viditelně hrají na city, tak by se mi to i splnilo. Takto u mně film zapadne do lepšího průměru. ()

ma2sko

Trefný prierez životom otca počítačov. Moment prekvapenia bol hmatateľný, i keď mierne predvídateľný. V každom prípade ale jeden z tých filmov, pri ktorých nebudete ľutovať nič. ()

turanpat

Široká verejnosť toho o Alanovi Turingovi mnoho nevie, a tak tento takmer autentický snímok prináša jeho nádherný životopis. Rozhodne stojí za pozretie, obzvlášť kvoli tomu, že osobnosť ako je Alan Turing by sa čoskoro mala začať objavovať v knihách dejepisu. Navyše, Benedict Cumberbatch vystreľuje svoje výkony čím ďalej tým vyššie! ()

Nataraja

Na jednu stranu film, který je geniální v tom, že se konečně nebojí ukázat životní příběh hlavního hrdiny, v jaké žil době, kdy tvořil a co všechno mohl vytvořit nebýt šílených předsudků většiny, že tohle jediné je správné. Na druhou stranu mě mrzí, že se film nezaměřil právě ještě víc na soukromý život pana Turinga, např. to, že si vyříznul kus masa na noze, kde měl ampuli s ženskými hormony, atd. Mistrně pan Cumberbatch zahrál alespoň to, že v posledních minutách svého života kulhá ;) Dozajista nebyl sám kdo prolomil kód Enigmy, nebo vytvářel nové "myslící stroje", ale rozhodně je jedinečný v tom, co se mu po tom "po zásluze" stalo. Výborný film. ()

lip2

Pro mě strhující záležitost v skvělém hereckém podaní Benedict Cumberbatche které já osobně nemám co vytknout. ()

cekatesmrt

takový uhlazený to celé bylo . Nic nečekaného se nestalo , žádné překvapení . Pro mě prostě průměrný film,který dostal vysoký rozpočet . Šlo toho vytřískat podle mě mnohem více . ()

merciann

Nevím jak se zhostit této recenze.Na jednu stranu dobře natočený snímek,ale něco tomu chybí.Není to film terý by mě tak vzal , ač jsem to od něj čekal. Hlavní hrdina Benedict Cumberbacht si nominaci na oskara zasloužil již dávno. Pokud ji dostane , budiž mu to přáno,jen si nejsem jistý jestli za tento konkrétní snímek.To mu nechci ubírat na jeho hereckých kvalitách, On je totiž výborný ve všem. Dostal mě konec, jelikož není zdaleka podle pravdy. Alan zemřel na otravu,ale nikdy se neprokázalo, že se zabyl sám. Ikdyž bych se tomu nedivil. To co z něj ke konci udělali bylo monstrum s ňadry a hodně narušenou psychikou. Spekuluje se i o možné vraždě na objednávku, což u lidí kteří pracovali v utajení není nic neobvyklého. Snímek proto hodnotím celkem nízko. Škoda, prostě tomu něco chybělo. A ještě bych zmínil vcelku slušnou Keiru Knightley. věřil jsem jí to. ()

Artemida

Stejnojmenný film již do světa vpuštěn byl, ovšem toto není žádná „verze 2.0“. Znázorňující genialitu a současnou křehkost lidské bytosti vás přitáhne a nepustí. A pokud se nebude jevit dost emotivně, závěrečné titulky ve vás ponechají tíživou pravdu tehdejší spravedlnosti. Nejedná se o film bez chyb, bez zaváhání, ale jako obraz do minulosti s úctou k Alanovi, který zkrátil (dle historiků) válku o dva roky a zachránil díky rozluštění miliony životu, to bohatě stačí. A pokud se nechcete na tento film dívat s vidinou nudné historie, možná vám bude stačit snímek, jako obraz člověka, který s sebou táhne těžkou minulost a musí se s ní vypořádat. Každý na tomto filmu najde něco dobrého a zlého a já musím říci, že po shlédnutí jsem se donutila si o Enigmě zjistit něco víc, což je, sen každého režiséra, scénáristy a tvůrce – probudit v ostatních zájem. Za mě 5 hvězd. ()

MorsAtra

Naprosto úžasný film s excelentním výkonem Benedicta Cumberbatcha. Od začátku do konce jsem si postavu Alana Turinga zamilovala jeho zvláštností, tak jako postavu Johna Nashe (Russell Crowe) z Čisté duše. Dojal mě závěr filmu, který mě téměř donutil brečet (a to nedokázal ani Titanic). Prostě a jednoduše jeden z nejlepších životopisných filmů, který jsem viděla se skvělými hereckými výkony. 95% ()

pouzivana

Jediný klad tohoto filmu je, že co se týče filmařiny, tak byla odvedena precizní práce. Tím to ovšem vše končí. V tom filmu se lže od začátku do konce. Když už chtěli ukázat, jak to měli tehdy bukvice těžký, tak proč do toho tahali enigmu a proč to celé překroutili. Z tohoto pohledu bylo spíš zajímavější to co se dělo po válce, takže se to mělo celé otočit. Kdyby ten údajně životopisný film byl podle pravdy, tak dám snad i za 5, ale takhle sem se sotva donutil ke třem. ()

Filmslover14

Říkala jsem si, že Benedict Cumberbatch a Keira Knightley určitě nebudou hrát ve špatném filmu. Kód Enigmy ale všechna moje očekávání ještě mnohonásobně předčil. Téma filmu rozhodně není okoukané a Alan Turning si "svůj" film rozhodně zasloužil. Po dlouhé době film, na který bych šla klidně znovu. ()

BR23

Fajn film, herecké obsadenie fajn, môj obľúbený Sherlock Holmes a Elizabeth Turnerová :D, bolo to aj zaujímavé, čo to som sa podozvedal, vojnové filmy moc nemám rád ale toto bolo ok :) P.S: pre verbal: máš zlé spomienky z detstva? pretože máš najviac koment od veci pri tomto filme. ved ty si ani nehodnotil samotný film len si sa vyplakal ako ťa ako malého zneužíval tvoj obľúbený ujo Jano. Gratulujem k tak zaujatému komentu ;) I ked teraz ked prezerám tvoj profil už chápem prečo si napísal tak retardovaný koment. :D ()

M_slon

Fakt jsem se na tenhle film těšil. Mám rád Cumberbatche, mám rád filmy z druhé světové, mám rád suchý anglický humor. A přesto jsem měl na konci filmu pocit, že mě trošku podvedli. Válka jako kdyby byla někde hodně daleko na jiné planetě, Cumberbatch dělal, co mohl, přičemž až tak nemohl, a s humorem se taky nepředali (fórek s Marseillaisou jak vystřižený z Babovřesk). Když navíc každý malinko pozorný divák po dvaceti minutách přijde na to, na co nejgeniálnější mozky Anglie po hodině a půl, jsem z toho všeho trochu v rozpacích. Nemohu se ubránit srovnání s Howardovou Čistou duší a musím bohužel konstatovat, že Tyldum prohrál na body. Sedm a půl. ()

tomi456

Velice kvalitní film, jehož hlavní předností je samozřejmě Benedict, hlavně díky kterému se film stává tak moc výdělečným. Sice jsem se dočetl, že se ve filmu nachází plno nesrovnalostí, ale právě když nebudeme zacházet moc do podrobností, film o britském géniovi si můžeme ještě více vychutnat. ()

Metalgirl20

Musím říct, že to bylo pro mě strhující od začátku do konce. Hlavní postava v podání B. Cumberbatche byla úžasně vykreslená díky jeho hereckému umu. Až na pár nesrovnalostí mezi americkou a britskou angličtinou nemám filmu co vytknout. Po dlouhé době jsem viděla nový film, který mě takhle dostal, jednoznačně doporučuji :-) ()

xSimax

Pro mě zklamání. Srovnání s Čistou duší mimo mísu, protože na to je tenhle snímek chabý. Herecky super, hlavně Benedict a Mark Strong, režijně taky, ale asi slabší scénář (Glob - neglob). Uvážím-li navíc, že enigmu ve skutečnosti rozlouskli jiní kryptoanalytici před Turingem, ztrácí to ještě víc. Samozřejmě je zajímavé natočit něco o Turingovi a relativně jej zkusit morálně rehabilitovat, když už teď v Británii frčí homosexuálové, ale v tom případě by se slušelo to rozluštění enigmy uvést trochu na pravou míru. Původně jsem chtěl dát čtrtou hvězdu za hudbu, ale bohužel ani ta nedosahuje kvalit např. zmíněné Čisté duše. Škoda. ()

zuzanicee

Protože moc podrobností o druhé světové válce nevím, brala jsem film jako zajímavý pohled do míst, kde se nebojovalo zbraněmi, ale mozky. I když jsem se pak musela kouknout na wiki, jakže ten šifrovací stroj funguje, pže mi to nějak nebylo jasný :) Film je lehce naivní a nemá jednotné tempo, občasné pousmání nad asociálními projevy Alana Turinga střídá vyrovnávání se s morálním dilematem ohledně rozhodování, nad tím, jestli zachránit konvoj lodí s civilisty. Benedict Cumberbatch byl ve své roli skvělý, podivín, který žije ve svém světě. Jen jeho postava na můj vkus příliš ronila slzy. Spousta skvělých momentů ve filmu a pár klišé (ten od koho bychom to nejméně čekali, někdy dokáže věci, které bychom nejméně čekali), ale ve správný čas na správném místě. Chyběla nějaká katarze vztahu hlavního hrdiny s velitelem Dennistonem. Ve chvíli, kdy se za Tuninga postavili jeho kolegové, tak Denniston jako by z děje zmizel. Z kina jsem odcházela spokojená a dojatá. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel