Twisted Nerve

Horor / Thriller / Drama

Velká Británie, 1968, 118 min (Director's cut: 104 min)

Vskutku mrazivá podívaná. Je zábavné vidět, s jakou elegancí se psychopatický Georgie dokáže vetřít do domu nic netušící rodiny. A je velmi napínavé sledovat, k čemu jeho snaha vyústí. Twisted Nerve je u nás téměř neznámý britský horor (s naopak notoricky známou geniální znělkou Bernarda Herrmanna), který by si rozhodně zasloužil více pozornosti!(5.6.2018)

Výborný film s naprosto bravurní hudbou od Hermanna. Myslel jsem že Kill bill byl jedinej kdo použil tu pískací melodii ale tenhle film ji použil první a paradoxně se do tohohle filmu hodila lépe. Hlavní hajzl je neuvěřitelně přesvědčivej a fakt hajzl. Tak trochu mi připomínal Culcina z Dobrého synka. Sice tu není moc vražd ale ta psychika kluka a tý holky je v tomhle filmu je dokonalá. A díky hercům to byl top. Jen škoda že film je možná až moc roztahaný, zkrátit ho o takových 20 minut jdu na 5*, takhle dávám slušné 4*. škoda že je ten film tak neznámý zaslouží si daleko větší pozornost.(16.12.2013)

Niektoré veci okolo postáv sa mi tu zdali neobjasnené, ale inak celkom slušná sonda do duše psychopata. Pár momentov bolo po pocitovej stránke dosť nepríjemných. Na druhú stranu to okolo biológie čo tam natrepali... tak na podvihnutie obočia. Najväčší problém ale vidím v hudobnom doprovode, viem a uznávam, že je to len taká prkotina, no mne to išlo strašne na nervy... tá muzika z Killa Billa, za každým rohom som čakal dievčinku v žltých teplákoch a katanou v ruke. Sem sa mi to vonkoncom nehodilo, aj keď samozrejme film sám o sebe za to nemôže, pretože bol skôr kde sa táto pískacia melódia použila. Lepší priemer. 65/100(17.6.2019)

Každý někdy slyšel skladbu Twisted Nerve Bernarda Herrmanna a pravděpodobně málokdo viděl výborný film, z něhož pochází. Nejen u nás, ale zřejmě i celosvětově jde o poměrně raritní záležitost, i když ve své době vzbudila jistou kontroverzi. Hlavní hrdina, třiadvacetiletý povaleč Martin, dostane od svého zazobaného otce ultimátum a aby měl kde žít, vetře se jako mentálně zaostalý polosirotek do rodiny dívky, s níž se náhodně seznámil. Když nejdou věci, jak mají, zúčtuje s několika lidmi pomocí nůžek a sekery, načež se zase vlomí do své nové role bezelstného velkého dítěte. Přestože film už před úvodními titulky upozorní, že se nesnaží divákům vsugerovat, že mentálně handicapovaní lidé jsou potenciální vrazi, samotný film to na určitých místech popře scénami, v nichž psychiatr vysloví jakousi odvážnou teorii o souvislosti s Downovým syndromem a vražednými tendencemi. Podle mě je to úplně zbytečné, právě proto, že hrdina se za "downa" pouze vydává a ve skutečnosti jedná velice chladnokrevně. Dalším možným důvodem hostilního přijetí filmu (ale to už je jen moje spekulace) mohou být i specifická očekávání od jmen zúčastněných. Bratři Boultingové - režisér Roy a producent John - točili převážně neškodné komedie a stejnou hlavní hereckou dvojici už dřív obsadili do jedné z nich. Halley Mills, dříve dětská hvězda, je navíc neodmyslitelně spjatá s hranými disneyovkami. Twisted Nerve bych se rozhodně neodvážil nazvat horrorem, vzhledem k neuspěchanému tempu bych možná váhal i nad thrillerem, ale v každém případě je to znamenité psychologické drama a hlavní herec jménem Hywel Bennet patří k nejznepokojivějším magorům, jaké jsem v příbězích tohoto druhu viděl. 100%(24.1.2011)

Quentin Tarantino si s tejto snímky prepožičal do KILL BILL tú pískajúcu melódiu. Zo začiatku to vyzerá na nevinnú drámu o nevyspelom mladom mužovi a jeho sexuálnych problémoch, no do konca sa to zmení na brutálny psychologický horor. Nádherne by som si to vedel predstaviť v knižnej podobe najlepšie s pera Stephena Kinga. Ono sa to svojim spôsobom na Kingovu lyriku podobá. Na rok 1968 perfektne spracované vnútorné pochody psychopata. 0% naivity. Pomenej násilia ale atmosféra a gradujúce finále stojí za to.(18.5.2014)

• - Slavná melodie, vytvořená pískáním, zazněla poprvé v tomto filmu, avšak dočkala se znovuobjevení a velké popularizace ve filmu Kill Bill (2003) režírovaný Quentinem Tarantinem. Falešná sestřička Elle Driver (Daryl Hannah) si jí píská, když vchází do nemocnice a jde zavraždit Černou Mambu (Uma Thurman). (MrPierc)