Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Georgie. Je mu přes dvacet jedna. Žije s matkou a nenáviděným otčímem. Čte komiksy Beano. Vždycky si krásně vyhraje s postiženým bráškou, když ho přijde navštívit do ústavu. Taky krade v obchodě hračky, ne že by za ně nemohl zaplatit, doma mají sluhu, obrovský lustr a perské koberce, ale je to záminka, jak se seznámit. Nechá se u toho chytit. Takhle poznal Susan Harper, dívku z knihovny, která chce být učitelkou a kvůli tomu studuje. Otčím ho chce dostat z domu, ale na oko tvrdí, že se jen snaží, aby z něj (z Georgieho) něco bylo. Posílá ho do Austrálie pracovat na farmu k ovcím. Georgie se jmenuje Martin Durnley, na farmu nepojede, a vůbec není retardovaný. Má plán… (dopitak)

(více)

Recenze (20)

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Působivý psychologický thriiler, který je na horor málo děsivý, za to na nervy brnká parádně. Martin / Georgie dokáže vyvolat lítost stejně jako silné mrazení, nervozitu a silné očekávání zlomového momentu podporují líbivá kamera a hlavně onen slavný hudební motiv v podobě známé "pískací" melodie. Jinak skvěle obsazeno a zahráno i v ostatních rolí, především pak obě krásné hlavní hrdinky coby matka s dcerou (ač ve skutečnosti je od sebe dělilo pouhých čtrnáct let). ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Niektoré veci okolo postáv sa mi tu zdali neobjasnené, ale inak celkom slušná sonda do duše psychopata. Pár momentov bolo po pocitovej stránke dosť nepríjemných. Na druhú stranu to okolo biológie čo tam natrepali... tak na podvihnutie obočia. Najväčší problém ale vidím v hudobnom doprovode, viem a uznávam, že je to len taká prkotina, no mne to išlo strašne na nervy... tá muzika z Killa Billa, za každým rohom som čakal dievčinku v žltých teplákoch a katanou v ruke. Sem sa mi to vonkoncom nehodilo, aj keď samozrejme film sám o sebe za to nemôže, pretože bol skôr kde sa táto pískacia melódia použila. Lepší priemer. 65/100 ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Vskutku mrazivá podívaná. Je zábavné vidět, s jakou elegancí se psychopatický Georgie dokáže vetřít do domu nic netušící rodiny. A je velmi napínavé sledovat, k čemu jeho snaha vyústí. Twisted Nerve je u nás téměř neznámý britský horor (s naopak notoricky známou geniální znělkou Bernarda Herrmanna), který by si rozhodně zasloužil více pozornosti! ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Každý někdy slyšel skladbu Twisted Nerve Bernarda Herrmanna a pravděpodobně málokdo viděl výborný film, z něhož pochází. Nejen u nás, ale zřejmě i celosvětově jde o poměrně raritní záležitost, i když ve své době vzbudila jistou kontroverzi. Hlavní hrdina, třiadvacetiletý povaleč Martin, dostane od svého zazobaného otce ultimátum a aby měl kde žít, vetře se jako mentálně zaostalý polosirotek do rodiny dívky, s níž se náhodně seznámil. Když nejdou věci, jak mají, zúčtuje s několika lidmi pomocí nůžek a sekery, načež se zase vlomí do své nové role bezelstného velkého dítěte. Přestože film už před úvodními titulky upozorní, že se nesnaží divákům vsugerovat, že mentálně handicapovaní lidé jsou potenciální vrazi, samotný film to na určitých místech popře scénami, v nichž psychiatr vysloví jakousi odvážnou teorii o souvislosti s Downovým syndromem a vražednými tendencemi. Podle mě je to úplně zbytečné, právě proto, že hrdina se za "downa" pouze vydává a ve skutečnosti jedná velice chladnokrevně. Dalším možným důvodem hostilního přijetí filmu (ale to už je jen moje spekulace) mohou být i specifická očekávání od jmen zúčastněných. Bratři Boultingové - režisér Roy a producent John - točili převážně neškodné komedie a stejnou hlavní hereckou dvojici už dřív obsadili do jedné z nich. Halley Mills, dříve dětská hvězda, je navíc neodmyslitelně spjatá s hranými disneyovkami. Twisted Nerve bych se rozhodně neodvážil nazvat horrorem, vzhledem k neuspěchanému tempu bych možná váhal i nad thrillerem, ale v každém případě je to znamenité psychologické drama a hlavní herec jménem Hywel Bennet patří k nejznepokojivějším magorům, jaké jsem v příbězích tohoto druhu viděl. 100% ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Opět jedna stará zapadlá raritka, která může s přehledem sloužit jako důkaz toho, že ani v šedesátých letech nemusely být nutně horory a hororové thrillery tak hloupé a naivní, jako většinou byly. Twisted Nerve stojí na výborných hereckých výkonech - ústřední psychopat je opravdu postavička k zapamatování, neprofláklém námětu a poměrně mrazivé, nervní atmosféře. Jen si to představte, že u sebe doma v dobré víře ubytujete dobrosrdečného zaostalého jedince, který je ale ve skutečnosti chladným psychopatem. Výborná hudba jako bonus - pokud si to zde v ostatních komentářích nepřečtete, budete pravděpodobně velmi překvapeni, jakou známou původní melodii ve filmu uslyšíte :) Film každopádně zasluhuje mnohem větší pozornost, než se mu dostává (jen 31 hodnocení!), takže pokud máte rádi starší psycho/horor thrillery, neváhejte. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (3)

  • Slavná melodie, vytvořená pískáním, zazněla poprvé v tomto filmu, avšak dočkala se znovuobjevení a velké popularizace ve filmu Kill Bill (2003) režírovaný Quentinem Tarantinem. Falešná sestřička Elle Driver (Daryl Hannah) si jí píská, když vchází do nemocnice a jde zavraždit Černou Mambu (Uma Thurman). (MrPierc)

Reklama

Reklama