Twisted Nerve

Krimi / Horor / Thriller

Velká Británie, 1968, 118 min (Director's cut: 104 min)

A twisted nerve, a ganglion gone awry, predestinates the sinner, or the saint.... Perfektní psychologický thriller z 60 let Velké Británie. Hywell Bennett je opravdu psychopat k pohledání, tu příjemný úsměv, tu škleb který zamrazí. Není to ale jen jeho perfektně zahraná osoba, která stojí za zmínku, Hayley Mills ale zvláště Bille Whitelaw podávají také parádní výkony Potěšil mě i rychlý vhled do tehdejší bohaté společnosti či lehká zmínka o tehdy na ostrovech stále ošemetném uskupení Indie-Anglie...(21.9.2015)

Hlavní postava je pěkně zvrácená duše, která si dokáže pohrávat s ostatními ve své blízkosti. Je mazaný, hravý a zlomyslný. Dokáže každého obalamutit svým nevinným výrazem a chováním - velmi mi připomínal postavy jako Keyser Söze (Obvyklí podezřelí 1995) a Sebastian (Velmi nebezpečné známosti 1999). Navštíví jednu rodinu a pak její členy začne pomalu zpracovávat a omotávat si je kolem prstu. Dětská nevinnost s vypočítavostí totálního hajzla. Jeho ďábelský plán vychází až téměř do posledního bodu. Hywel Bennett v hlavní roli jednoduchého chlapce, jménem Georgie, jenom září a působí zlomyslný úsměv i divákovi při sledování jeho lstivosti. Film jsem si původně sehnal hlavně kvůli zvědavosti, protože mě k němu dovedla skladba Twisted Nerve, kterou jsem znal z filmu Kill Bill, ale původně zazněla právě v tomto podařeném thrilleru. Nelituji a velmi jsem se bavil až do konce - někteří lidé jsou prostě svině. Doporučuji hlavně kvůli atmosféře a vynalézavosti hlavního antihrdiny.(19.8.2013)

Každý někdy slyšel skladbu Twisted Nerve Bernarda Herrmanna a pravděpodobně málokdo viděl výborný film, z něhož pochází. Nejen u nás, ale zřejmě i celosvětově jde o poměrně raritní záležitost, i když ve své době vzbudila jistou kontroverzi. Hlavní hrdina, třiadvacetiletý povaleč Martin, dostane od svého zazobaného otce ultimátum a aby měl kde žít, vetře se jako mentálně zaostalý polosirotek do rodiny dívky, s níž se náhodně seznámil. Když nejdou věci, jak mají, zúčtuje s několika lidmi pomocí nůžek a sekery, načež se zase vlomí do své nové role bezelstného velkého dítěte. Přestože film už před úvodními titulky upozorní, že se nesnaží divákům vsugerovat, že mentálně handicapovaní lidé jsou potenciální vrazi, samotný film to na určitých místech popře scénami, v nichž psychiatr vysloví jakousi odvážnou teorii o souvislosti s Downovým syndromem a vražednými tendencemi. Podle mě je to úplně zbytečné, právě proto, že hrdina se za "downa" pouze vydává a ve skutečnosti jedná velice chladnokrevně. Dalším možným důvodem hostilního přijetí filmu (ale to už je jen moje spekulace) mohou být i specifická očekávání od jmen zúčastněných. Bratři Boultingové - režisér Roy a producent John - točili převážně neškodné komedie a stejnou hlavní hereckou dvojici už dřív obsadili do jedné z nich. Halley Mills, dříve dětská hvězda, je navíc neodmyslitelně spjatá s hranými disneyovkami. Twisted Nerve bych se rozhodně neodvážil nazvat horrorem, vzhledem k neuspěchanému tempu bych možná váhal i nad thrillerem, ale v každém případě je to znamenité psychologické drama a hlavní herec jménem Hywel Bennet patří k nejznepokojivějším magorům, jaké jsem v příbězích tohoto druhu viděl. 100%(24.1.2011)

Uplne spickovej, nenapadnej psycho film napinavej do posledni vteriny. Cista prace. Hayley konecne vyrostla z oskliveho kacatka v moc krasnou britku, a kouka se na ni jedna basen. :-) Potesila tez ucast "neuspokojene" Billie W., a te mi bylo opravdu lito... Celemu filmu ale kraluje Hywel Bennett v roli rozmazleneho blbecka a neprijemneho psychouse prvni kategorie (misty mi vzhledem pripominal Sheldona Coopera z TBBT, coz je jeste vic psycho). Muziku ani nezminuju, vyborna. P.S.: Taky jsem si samozrejme na zacatku filmu hned vzpomnel na Harold and Maude - protoze bohatej synacek se nudi atd....ale jinak si filmy podobne nejsou. Tohle je napinave psychodrama, kdyzto HaM je spis mila komedie.(14.5.2014)

Kolik britských hororů z šedesátých let má devadesátiprocentní hodnocení? Spíš řečnická otázka, protože Twisted Nerve je spíš mrazivý thriller, než horor (podotýkám, že jsem viděl 113 minutovou verzi). Nicméně, je to skvěle vykalkulovaný film. Tak předně, Hayley Mills už vyrostla z ošklivého káčátka a moc dobře se na ní kouká. Člověka až napadají hříšné myšlenky, ne ovšem zase takové, jako Georgieho, jehož si famózně vystřihl (pro mě) naprosto neznámý Hywel Bennett. Výhodou Boultingova filmu je, že mu na začátku stačí dát pár minut, a hned jste v ději a výborně se bavíte s očekáváním zajímavého vývoje. Detaily jsou tu dotažené (pohled kamery v garáži v okamžiku před vraždou), dialogy neobsahují žádné prázdné tlachání, všechno výborně odsejpá a i když konec dovedete zhruba od poslední čtvrtiny vytušit, zklamáni jistě nezůstanete. Akorát to křoví dost vadilo ve výhledu :-) A ta ústřední pískaná melodie, to fakt není z Kill Bill, ale až díky Tarantinovi to zná každý. Veliký tip pro Filmový klub ČT a také jakémukoliv festivalu!(6.8.2012)

• - Slavná melodie, vytvořená pískáním, zazněla poprvé v tomto filmu, avšak dočkala se znovuobjevení a velké popularizace ve filmu Kill Bill (2003) režírovaný Quentinem Tarantinem. Falešná sestřička Elle Driver (Daryl Hannah) si jí píská, když vchází do nemocnice a jde zavraždit Černou Mambu (Uma Thurman). (MrPierc)