Twisted Nerve

Horor / Thriller / Drama

Velká Británie, 1968, 118 min (Director's cut: 104 min)

Působivý psychologický thriiler, který je na horor málo děsivý, za to na nervy brnká parádně. Martin / Georgie dokáže vyvolat lítost stejně jako silné mrazení, nervozitu a silné očekávání zlomového momentu podporují líbivá kamera a hlavně onen slavný hudební motiv v podobě známé "pískací" melodie. Jinak skvěle obsazeno a zahráno i v ostatních rolí, především pak obě krásné hlavní hrdinky coby matka s dcerou (ač ve skutečnosti je od sebe dělilo pouhých čtrnáct let).(9.1.2015)

Každý někdy slyšel skladbu Twisted Nerve Bernarda Herrmanna a pravděpodobně málokdo viděl výborný film, z něhož pochází. Nejen u nás, ale zřejmě i celosvětově jde o poměrně raritní záležitost, i když ve své době vzbudila jistou kontroverzi. Hlavní hrdina, třiadvacetiletý povaleč Martin, dostane od svého zazobaného otce ultimátum a aby měl kde žít, vetře se jako mentálně zaostalý polosirotek do rodiny dívky, s níž se náhodně seznámil. Když nejdou věci, jak mají, zúčtuje s několika lidmi pomocí nůžek a sekery, načež se zase vlomí do své nové role bezelstného velkého dítěte. Přestože film už před úvodními titulky upozorní, že se nesnaží divákům vsugerovat, že mentálně handicapovaní lidé jsou potenciální vrazi, samotný film to na určitých místech popře scénami, v nichž psychiatr vysloví jakousi odvážnou teorii o souvislosti s Downovým syndromem a vražednými tendencemi. Podle mě je to úplně zbytečné, právě proto, že hrdina se za "downa" pouze vydává a ve skutečnosti jedná velice chladnokrevně. Dalším možným důvodem hostilního přijetí filmu (ale to už je jen moje spekulace) mohou být i specifická očekávání od jmen zúčastněných. Bratři Boultingové - režisér Roy a producent John - točili převážně neškodné komedie a stejnou hlavní hereckou dvojici už dřív obsadili do jedné z nich. Halley Mills, dříve dětská hvězda, je navíc neodmyslitelně spjatá s hranými disneyovkami. Twisted Nerve bych se rozhodně neodvážil nazvat horrorem, vzhledem k neuspěchanému tempu bych možná váhal i nad thrillerem, ale v každém případě je to znamenité psychologické drama a hlavní herec jménem Hywel Bennet patří k nejznepokojivějším magorům, jaké jsem v příbězích tohoto druhu viděl. 100%(24.1.2011)

Výborný film s naprosto bravurní hudbou od Hermanna. Myslel jsem že Kill bill byl jedinej kdo použil tu pískací melodii ale tenhle film ji použil první a paradoxně se do tohohle filmu hodila lépe. Hlavní hajzl je neuvěřitelně přesvědčivej a fakt hajzl. Tak trochu mi připomínal Culcina z Dobrého synka. Sice tu není moc vražd ale ta psychika kluka a tý holky je v tomhle filmu je dokonalá. A díky hercům to byl top. Jen škoda že film je možná až moc roztahaný, zkrátit ho o takových 20 minut jdu na 5*, takhle dávám slušné 4*. škoda že je ten film tak neznámý zaslouží si daleko větší pozornost.(16.12.2013)

Uplne spickovej, nenapadnej psycho film napinavej do posledni vteriny. Cista prace. Hayley konecne vyrostla z oskliveho kacatka v moc krasnou britku, a kouka se na ni jedna basen. :-) Potesila tez ucast "neuspokojene" Billie W., a te mi bylo opravdu lito... Celemu filmu ale kraluje Hywel Bennett v roli rozmazleneho blbecka a neprijemneho psychouse prvni kategorie (misty mi vzhledem pripominal Sheldona Coopera z TBBT, coz je jeste vic psycho). Muziku ani nezminuju, vyborna. P.S.: Taky jsem si samozrejme na zacatku filmu hned vzpomnel na Harold and Maude - protoze bohatej synacek se nudi atd....ale jinak si filmy podobne nejsou. Tohle je napinave psychodrama, kdyzto HaM je spis mila komedie.(14.5.2014)

Opět jedna stará zapadlá raritka, která může s přehledem sloužit jako důkaz toho, že ani v šedesátých letech nemusely být nutně horory a hororové thrillery tak hloupé a naivní, jako většinou byly. Twisted Nerve stojí na výborných hereckých výkonech - ústřední psychopat je opravdu postavička k zapamatování, neprofláklém námětu a poměrně mrazivé, nervní atmosféře. Jen si to představte, že u sebe doma v dobré víře ubytujete dobrosrdečného zaostalého jedince, který je ale ve skutečnosti chladným psychopatem. Výborná hudba jako bonus - pokud si to zde v ostatních komentářích nepřečtete, budete pravděpodobně velmi překvapeni, jakou známou původní melodii ve filmu uslyšíte :) Film každopádně zasluhuje mnohem větší pozornost, než se mu dostává (jen 31 hodnocení!), takže pokud máte rádi starší psycho/horor thrillery, neváhejte.(25.9.2014)

• - Slavná melodie, vytvořená pískáním, zazněla poprvé v tomto filmu, avšak dočkala se znovuobjevení a velké popularizace ve filmu Kill Bill (2003) režírovaný Quentinem Tarantinem. Falešná sestřička Elle Driver (Daryl Hannah) si jí píská, když vchází do nemocnice a jde zavraždit Černou Mambu (Uma Thurman). (MrPierc)