Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko

• Česko

Nesmírně hlasitě a neuvěřitelně blízko

Extremely Loud and Incredibly Close

Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko

Drama / Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 2011, 124 min

Tak ako tragická udalosť z 11. septembra prekvapila amerických občanov, tak podobné prekvapenie bolo pre mňa vidieť tento film. Stephen Daldry sa zakúsil do viacerých "chlebíkov" naraz a výstižne to podal svojím divákom, keď film okrajovo zasiahne aj spomenutá tragická udalosť pád obchodného centra v ktorom náhodou bol úžasný otec malého chlapca, rovnosť všetkých ľudí, ale hlavne nevyrovnané, psychické vykreslenie hlavnej postavy. Veľmi dobre poukázal na ďalšie problémy spojené s usmrtením ľudí, na ktorých sa reťazová reakcia straty najbližších ďalej prejavovala. Pri tom celom odhaľovaní osudu malého chlapca si zobral Daldry aj lupu, ktorou pár krát priblížil zaujímave detaily. Herecké výkony rodičov, ale aj malého Oskara spĺňali lepší štandard, takže s očakávaním som čakal ako sa táto dráma skončí. Drámy tohto typu nie sú práve tými pre mňa, pretože mladý chlapec niekedy pôsobil drzo a arogantne, čím moje sympatie strácal a tým klesal aj môj záujem.Celkové spracovanie bolo ozaj vydarené a zapojenie do deja nemého starého otca a prekonávanie osobných prekážok v ťažko zmietanom chlapčenskom živote si zaslúži pochváliť.80%(23.7.2012)

• Boogeyman

Daldry, kams to duši dal! Patetičtější blábol jsem snad ještě neviděl. Debilní zápletka tahá kluka od jednoho úžasného Blacka k druhému a každej pomatenýho chlapce okažitě vítá s otevřenou vřelou náručí. Připočtěme němýho mudrce, uplakanou maminku a tatínka zdechnuvšího ve WTC a nominace na Oscara za nejlepší film je doma. Ano, potenciál to mělo, navíc řemeslně je to klasa, ale neustálým nucením diváka do breku jsem ten fim ke konci už doslova nenáviděl.(12.2.2012)

Nechci překřičet odsuzující názory, naopak je v nich dost pravdy, nicméně Daldry nakládá s patosem tak, že na rozdíl od jiných, není za blbce. Jeho vedení je neuvěřitelně pevný; herci, hrátky s detailem, hudební podklad a především ta celková energie, která z toho lítá, sesazuje tu negaci rychlým šmahem. Nejvíc bych však vytkl prapůvodní záměr udělat z otce téměř nadzemskou bytost - vždyť on neměl jedinou chybu?! Naopak postava matky, které zůstala ve stínu hledání a ve skutečnosti to byla ona, která posouvala příběh, se mi stala opiátem filmu - a Sandra ji zahrála tak, až mě mrazilo! S časovým zráním je ten film ještě lepší a na rovinu: já se za něj klidně postavím!(29.2.2012)

• Chrustyn

Stephen Daldry se "Billym Elliotem" prokázal jako režisérský zázrak, svou pozici nově objeveného režijního talentu potvrdil oskarovými "Hodinami" a pozici si udržel i temným "Předčítačem". Tímto podivuhodně nazvaným snímkem se po třech letech opět hlásí o slovo (a možná i o Oskary) ale nejspíše zklame všechny své příznivce a dlouhodobé odpůrce utvrdí v tom, že se jen pokouší oblbovat intelektuály a celou Akademii. "Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně blízko" oprašuje již takřka zapomenuté téma 11. září 2001 a zkouší udržet herecké schopnosti Toma Hankse (i když zde hraje menší roli než by se mohlo zdát). Nebudu se tu rozepisovat o dramatickém příběhu s mysteriózní tematikou a napíši jen to, že se jedná o NEUVĚŘITELNĚ DLOUHÝ A NESMÍRNĚ NUDNÝ film, který by si přál být něčím hodně velkým. Neúspěšně.(7.10.2012)

Mám-li být zcela upřímná, kvůli tomu imbecilnímu klukovi v hlavní roli bych nejraději dala odpad. Přechytralé děti jsou zlo a tohle by strčilo všechny takové do kapsy. Jenomže příběh se mi jinak dost líbil, aneb o jedenáctém září trochu jinak. Nebylo to tak dobrodružné, jak jsem čekala, ale něco do sebe ten film zkrátka měl.(12.7.2012)

• - Jako první byli do filmu obsazeni Tom Hanks a Sandra Bullock. (Vlk17)

• - Režisér Stephen Daldry si přál dokončit snímek na podzim roku 2011, aby byl uveden na 10. výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Premiéry se však nakonec film dočkal až koncem roku. (oje)

• - Max von Sydow se stal ve věku 82 let druhým nejstarším hercem, který byl kdy nominován na Oscara. Nejstarším nominovaným byl Hal Holbrook za film Útěk do divočiny (2007). Holbrookovi bylo taktéž 82 let, ale byl o 50 dní starší než von Sydow. (Vlk17)