Ďáblův dvojník

The Devil's Double

The Devil's Double

Životopisný / Thriller / Drama

Belgie / Nizozemsko, 2011, 104 min

Mám rád filmy z prostředí arabských zemí, jelikož se toho z jejich dějin zrovna k nám moc nedostalo a myslím si, že zrovna Sadámova válka nebo i válka v Afghánistánu je plná zajímavých příběhů a možností pro film je zde strašná hromada. Přesto je filmů ale málo a když už, tak je to nějakej šíleně epickej film o amerických vojácích, ve kterém bych zrovna nějakou pravdu nehledal. Lee Tamahori si právě proto vybral příběh, i když z války, který se zaobírá naprosto něčím odlišným. Latifův život je zajímavý což o to, ale nevím jestli je opravdu tak zajímavý, aby mě dokázal pobavit jako celovečerní film. Příběh Iráckého "prince" a jeho dvojníka je krásným námětem pro zajímavý dokument, ale tomuhle zpracování prostě něco chybí a nepůsobilo to na mě jako plnohodnotný film.(10.12.2014)

Toto ja proste nechápem;Ako môže niekto natočiť nezmysly ako Next,alebo XXX s Ice Cubeom a potom prísť s niečím ako je toto.Jasné,o to väčšie bolo moje prekvapenie a že bolo poriadne.Čakal som obyčajný akčný film a dočkal som sa niečoho tak netuctového a originálneho,že mám zimomriavky ešte teraz.Keby som to mal k niečomu prirovnať,tak svojou brutalitou a surovosťou asi k Mestu bohov;výstavbou príbehu k Obchodníkovi so smrťou a reálnosťou charakterov a dialógov k filmu Traffic...Dominic Cooper bol pre mňa doteraz neznámy a prekvapil ma na celom filme asi najviac.Jeho dvojúloha (a teda obidve jej polovice) je stvárnená bezchybne a to aj napriek tomu nakoľko rozdielne postavy hral.A čo sa týka Ludivine Sagnier,to už bola stávka na istotu,pretože keďže od čias Bazénu hráva femme fatale pravidelne,postava nejakej luxusnej prostitútky jej predsa nemôže robiť problém.Je dobrá a sexi,ale Cooper ju proste zatieňuje,ako vlastne všetkých okolo.Mala byť nominácia...The Devil's Double je film ťažko popísateľný;Jeho dej je veľmi dynamický;stane sa v ňom toho toľko,že by to vydalo na celý seriál a pritom je inteligentný a ani na chvíľku nepolavujúci v logike,alebo správaní postáv.Je to proste niečo,čo sa často nevidí.Predstavte si napríklad scénu,keď sa má Cooper záporák,stretnúť so svojim otcom Saddamom Hussajnom,ale pošle tam svojho dvojníka (Cooper klaďas),aby sa nakoniec stretol s dvojníkom otca zlého Coopera (Saddámovým dvojníkom) a všetci sa pritom tvária,akože si navzájom veria,kým sú.Proste vydarená,brutálna,naturalistická záležitosť,ktorá mala byť aj cez svoju skoro až mainstreamovú zábavnosť na oscara za najlepší film aspoň nominovaná.Guilty fuckin pleasure(11.8.2012)

Upřímně řečeno, nevím, co si o tom mám myslet. Dělat dvojníka Saddámovu synovi určitě nebyl žádnej med a film o tom je v každým případě podnětná záležitost k vyhledání si patřičných souvislostí. Z hlediska vyvolání otázek a následné diskuse to splňuje svůj účel. Řadí se to tak ke všem těm ostatním filmům o diktátorech (Poslední skotský král atd.), vděčnému to tématu počínaje Caligulou. To vše je v pořádku, varovný prst má být pořád zdvižen a skautíci na stráži. Ale jinak je to od začátku až do konce obhajoba zásahu v Iráku (míněno spojeneckého), jelikož zrůdy musely být potrestány. Ten leitmotiv se vine celým filmem a já mám rád filmy apolitické, neutrálně zabarvené. Navíc mám pocit jakoby rejža chvílema nevěděl točí-li politiku, lovestory, životopis, nebo reklamu na cestovku. Po rozbalení blyštivě exotického obalu toho uvnitř už moc nenajdeme. Už jsem viděl lepší kousky (Syriana). 60%(22.12.2012)

Jedno z největších filmových překvapení roku 2011. Kdo by kdy čekal, že národ prezentovaný Herculem Poirotem vytvoří tak strhující snímek, jemuž toho opravdu moc nechybí. Snad každý musel jásat nad pohledem na rozstřílený rozkrok šíleného Černého prince. Nálož plná necenzury, kokainu, Mercedesů a zlatých pistolí - takový je Ďábluv dvojník. Doporučuju každému šprtovi dějepisu a závislákům na luxus. 89%(25.5.2012)

Hodně drsný příběh dvojníka Saddámova syna Udaje, který nechal částečně pohlédnout do rodinného soukromí bývalého iráckého diktátora. Nevím co vyzzdvihnout dřív, protože film působil komplexně a vyváženě, takže nejsilnější bude asi námět a netradiční prostředí husajnovského Iráku krátce před válkou v Kuvajtu. Bagdád musel být peklem na zemi v době, ve které Udaj Husajn řádil. 90%(15.4.2012)

• - Během přestřelky mezi Udajem a Latifou byl Latif zasažen do prsou. Poté se mu podařilo utéct do Kurdistánu. Tam však téměř přišel o život znovu. Tentokrát kurdští povstalci, kteří si mysleli, že je Udaj. Nakonec pro něj Američané poslali vrtulník a dopravili ho do bezpečí. (Dr Lizal)

• - Poté, co byl v Iráku popraven Saddám Husajn, dostal Latif e-mailem záznam exekuce s textem "Ha, ha, ha! Podívej, co jsme udělali s tvým otcem! Ty jsi další na řadě." (Dr Lizal)

• - Natáčení probíhalo v Jordánsku a na Maltě. (Terva)