Ďáblův dvojník

The Devil's Double

Životopisný / Thriller / Drama

Belgie / Nizozemsko, 2011, 104 min

Dosť dobré! Len by ma zaujímalo do akej miery to bolo vlastne založené na tej skutočnosti a čo všetko z toho bolo vytvorené účelovo, len pre lepšiu dramatizáciu filmového príbehu. Každopádne, Dominic Cooper predviedol parádny herecký výkon v hlavnej úlohe Udaja, resp. Latifa. Inak, bolo by celkom fajn, keby bol film zameraný aj viac na rôzne politické ciele a nie len Udajove súkromné radovánky. Ale tak, určite to bol zaujímavý film s množstvom dramatických situácií, a nechýbala ani očakávaná psychologická hra medzi ústrednou dvojicou. Rozhodne to stálo zato!(23.1.2015)

Jednoznačně letos první film, který bych viděl jako adepta na sošku. Díky výkonu Dominica Coopera, který hlavní dvojroli ztvárnil naprosto bravurně, tak i celkově svojí originalitou je tento snímek opravdovou lahůdkou. Původně jsem se bál, že půjde jen o politikaření, ovšem opak je pravdou. Životní příběh dvojníka syna Saddáma Husajna, je plný akce, napětí, chvílemi i dost suchého brutálního humoru. Rozhodně neunudí obsahem, ani svojí délkou. Tleskám(15.11.2011)

Čekal jsem větší nářez. Jasně, Dominic Cooper je parádní v obou rolích. Klobouk dolů. Příběh je to suprový, to taky. Právě proto si ale myslím, že to mohlo být ještě více cool. Materiál pro výborný film tu byl. Dokonce i začátek vypadal parádně, těšil jsem se, jak se to celé vyvrbí, ale někde kolem konce první hodiny filmu se to zlomilo a já zjistil, že to nemá už tolik šťávu. Je to škoda, mohla to být lepší podívaná.(15.12.2017)

Nekompromisní příběh, kterému vládne, pro mě v té době neznámý, Dominic Cooper, mě sejmul hnedka v prvních minutách. Takový příběh se totiž jen tak nevidí. Příběh odehrávající se v Bagdádu, vyprávějící o odporném životě jednoho ze synů Sadáma Husajna. Ten film vlastně zaujme prakticky vším. Prostředím, námětem, hereckými výkony...Všechno je tak absolutně atraktivní a neobvyklý, že atraktivnější a neobvyklejší film se v té záplavě dnešních filmů snad ani najít nedá.(13.2.2012)

Lee Tamahori vyměnil hloupé a trikově špatné akční filmy (xXx 2, Next) za drsný smyšlený příběh o dvojníkovi maniakálního syna Sadama Husajna. Lee si zaslouží pochvalu za nekompromisní až naturalistické vyznění ale celkové zpracování už tak působivé není, ačkoliv v rukách někoho schopnějšího se mohlo jednat o poutavý kousek.(15.5.2012)

• - Událost, kdy Udaj znásilní nevěstu a ta poté spáchá sebevraždu, měla trochu jiný průběh. Ve skutečnosti se jednalo o novomanželku, která se svým druhem přijela na líbánky. Jeho ochranka zmlátila ženina muže a ji přivedla do Udájova apartmá, kde ji znásilnil. Žena potom skočila z okna a zabila se. Aby se vše zamaskovalo, byl muž obviněn z pokusu zabít Udaje, nakonec však byl díky svým válečným zásluhám v boji proti Íránu omilostněn. Později se Udaje pokusil zabít opravdu. (Dr Lizal)

• - Poté, co byl v Iráku popraven Saddám Husajn, dostal Latif e-mailem záznam exekuce s textem "Ha, ha, ha! Podívej, co jsme udělali s tvým otcem! Ty jsi další na řadě." (Dr Lizal)

• - Latif si jako dvojník Udaje odbyl premiéru na fotbalovém zápase. Utkání sledoval s lidmi, kteří Udaje dobře znali. Nikdo si ničeho nevšiml. (Dr Lizal)