Bernie Tiede byl asistentem ředitele pohřebního ústavu v malém vesnickém městečku Carthage v Texasu a jedním z nejoblíbenějších obyvatel. Vyučoval ve víkendové škole, zpíval v kostelním sboru a vždy byl ochoten nabídnout pomocnou ruku. Bernieho všichni milovali a byli mu vděčni. Takže nebylo pro nikoho překvapením, když se sblížil s Marjorie Nugentovou, bohatou vdovou, která byla známá svou protivnou povahou a patřičným bohatstvím. Bernie s Marjorie často cestoval a vedl také její bankovní účty. Marjorie se časem stala na Berniem a jeho šlechetnosti naprosto závislá a Bernie se snažil plnit její stále narůstající požadavky. Bernie stále řídil její záležitosti a obyvatelé přitom Marjorie po několik měsíců vůbec neviděli. Obyvatelé Carthage byli šokováni, když se dozvěděli, že je Marjorie Nugentová již několik měsíců mrtvá a Bernie Tiede byl obviněn z její vraždy. (oficiální text distributora)

gicous

Smutný příběh člověka, který se obětoval pro druhé, živé či mrtvé. Bohužel nastavil svou vlídnou, laskavou a velkorysou duši špatné osobě, která ji ve své zlovolnosti neváhala využít. Linklater zvolil polodokumentární styl vyprávění, ve kterém prolíná výpovědi obyvatel městečka Carthage se samotným příběhem Bernieho. Zvláště v první polovině je film nesmírně zajimavý a poutavý, protože vytěžuje naplno svůj potenciál, jenž je skryt v postavě Bernieho a jeho vztahu k Marjorie. Směrem k závěru postupně ale film ztrácí dech a končí velice konvenčně v soudni sini. Ozdobou filmu je určitě perfektní Jack Black, jenž obdařil svou postavu netradiční dávkou zženštilé štědrosti a slaboduché oddanosti všem lidem žijícím v jeho okolí. Kromě toho se pro mě osobně ještě pod hlavní dějovou linii rysovala zřejmá kritika balikovské zabedněnosti a úzkoprsé krátkozrakosti Texaského osazenstva, jenž ve filmu vystupuje. Bernie je dobře zvládnutý film, který si určitě zaslouží pozornost. 7/10 ()

kubilov

Už od první scény s ultravážným Jackem Blackem upravujícím a líčícím mrtvé tělo na pohřeb s otevřenou rakví je vidět, že Bernie nebude jen tak ledajaký tuctový film. A také že není! Zařaďuje se do poměrně se v posledních letech rozšiřující skupinky filmů o struktuře a vlastním fungování maloměsta, tentokrát prostřednictvím městečka Carthage ve východním Texasu a její celebrity číslo 1 - Bernieho Tiedea. Jeho neuvěřitelný (a pravdivý!) příběh o všeobecné popularitě, která může v takovémto prostředí přerůst až do dosti nebezpečných rozměrů, je dávkován od nevinného dramatu/komedie až po jakýsi krimi skoro-thriller. V hlavní roli s úžasně hrajícím Jackem Blackem, od něhož bych takhle charakterní herectví opravdu nečekal, kterému v první polovině filmu pomáhá úžasně hořká Shirley MacLaine a v té druhé zase výborný Matthew McConaughey, jemuž se místy Blacka podařilo snad i zastínit. Dost neobvyklý, ale o to lepší, snímek. ()

Blazis34

Čekal jsem nějakou komedii, když jsem viděl v popisku druhu filmu - komedie a hlavního představitele Jacka Blacka. Avšak humor zde nebyl žádný, ale jednalo se spíše o tragikomický příběh. Jack Black zahrál svoji roli naprosto úžasně a důvěryhodně. Líbil se mi jeho projev a zdvořilost. Pokud se zamyslím nad tím, že se jedná o skutečný příběh (které mám moc rád), tak vlastně v závěru mi bylo moc líto hlavního hrdiny. Je to ten typ filmu, kdy v závěru fandíte vlastně vrahovi. Skutečného Bernieho je mi moc líto. Příběh se mi moc líbil, prvky komedie jsem postrádal ale celkově mě film dostal. Dávám 65% - tři hvězdy. ()

Chema4

Linklater sa rozhodol napísať a natočiť bláznivý skutočný príbeh zaujimavým, pre mna atraktivnym dokumentarnym štýlom. Vo filme su spovedaní realni ludia z Carthage co len podtrhuje autenticitu skutočného príbehu. Táto krimi story nema sice scény v ktorych by som sa smial ale cely film sa nesie v takom pozitívnom duchu že keď sa na plátne aj dialo niečo nemorálne mal som pocit že to nevadí a že je to tak správne, takže práve tá story je na filme najvtipnejšia .Black aj McConaghey sa zhostili svojich úloh na jednotku obzvlašť Blackovi rola sadla ako riť na šerbel, prijemny film. 61% ()

Ydiot

Nebudu opakovat to, co stojí v jiných recenzích. Tenhle film jde mnohem víc pod povrch, než by se mohlo z plakátu či jeho popisu zdát. Není to ani v nejmenším karikatura jednoho podivína, je to vynikající zamyšlení nad tím, co je to spravedlnost: pokud je spravedlnost společenská dohoda o tom, co je netolerovatelné, jak do toho zapadá většinový názor společnosti v městečku, které svého vraždícího Bernieho miluje natolik, že se mu složí na kauci (což se ve filmu, bohužel, neobjeví)? A jak moc slepá musí být spravedlnost, aby ho odsoudila na doživotí za úkladnou vraždu? A je slepá ona spravedlnost nebo jsou spíš slepí Bernieho spoluobčané? Je Bernie psychopat a manipulátor nebo upřímný lidumil, kterého ovládl náhlý afekt? Tenhle film nabízí daleko víc než jen bizarní příběh. (A nepochybným kladem filmu je, že o Berniem na kameru mluví jeho skuteční spoluobčané, díky čemuž získává tenhle neobvyklý příběh na autenticitě.) ()

Vala

Moc se mi to líbilo.Jack ukázal,že umí zahrát i postavu jakou je Bernie.Jeho výkon na mě opravdu zapůsobil.V tomto případě bych souhlasila s vesničany a Berniemu dala nižší trest.Očividně to bylo zkratovité jednání.Takovýhle člověk dostane doživotí a jiní,mnohem horší,si pěkně chodí na svobodě.Rozhodně doporučuji,výborný film! PS:Jack Black by si za tu roli zasloužil Oscara! ()

david666

Zajímavý příběh, pokud se tedy skutečně stal. Filmu prospívá zklidněný Black, který se nesnaží být vtipný za každou cenu. ()

tahir

Kto caka komediu s Blackom, sklame sa. S pribudajucou stopazou je to viac a viac drama. Film je robeny ako film aj dokument, s vypovedami ludi. Zlocin a trest po Blackovsky. ()

koci

Mně se ta zvolená forma líbila, mockudramedii jsem ještě neviděl, to se musí nechat... A přesto patří Bernie v Linklaterově filmografii spíše k těm konvenčnějším filmům, a to i přes indie produkci a všechny mluvící hlavy. Jack Black se alespoň dle všech dostupných informací skvěle hodí do hlavní role a je jedině škoda, že narozdíl od začátku filmu, kde jako protagonista aktivně hýbe dějem, ho scénář ke konci potlačí na pasivní figurku objevující se ve zbývajících událostech. Stopáž kratší o deset až patnáct minut, nebo lépe vytěžená druhá polovina by tomu hodně prospěla. ()

Reddman

Hlavní a zásadní věc na začátek..tohle rozhodně není komedie. Jen proto, že tam hraje Jack Black nemusí to nutně znamenat, že se budete válet smíchy. Ale rozhodně to taky neznamená, že se budete nudit. Black byl vybrán z jasně zřetelných důvodů. Zaprvé proto, že umí krásně zpívat a taky proto, že se i svou dobráckou vizáží skvěle hodí. Film podle skutečné události o jednom dobrotivém texaském panáčkovi, který nakonec na svoji dobrotu doplatí mě zaujal chytrým provedením. Během filmu podávají herci hrající městské občany i někteří občané neherci interview o hlavní postavě a dávají snímku i nádech dokumentu. Těžko si představit lepší vykreslení charakteru hlavní postavy než slyšet názory lidí, kteří ho skutečně znali. To i se samotným příběhem dává človéku možnost prohlédnout jeho povahu a na konci, který je velmi zásadní máte skoro pocit, že ho sami znáte a to ať už je vám postava sympatická nebo ne. Je to zase něco trochu jiného než většina true stories. Na konci navíc máte možnost vidět i skutečného Bernieho a jako bonbónek je tu libově slizký jižan McCounaghey. ()

Ashal

Těžko hodnotit, tento kvazi-para dokument( jinak to opravdu popsat nemůžu). Zdánlivě jde o příběh dobrého člověka, který byl dotlačen na hranu svých sil a pak prostě zkratoval. Film se ale dotýká mnohem více témat, než se na první pohled zdá, je to i sonda do malého Texaského města a jeho obyvatel, do myšlení lidí, kteří tam žijí. Malinko se to dotkne i showmanského způsobu soudnictví v USA. Už ale jen za absolutně úžasné herectví Jacka Blacka, který balancuje na hraně přehrávání, ale nikdy přes ni nepřejde a vaše sympatie si určitě získá, přes skvělého M.McConaugheyho, jehož zprvu komická postava dostává ke konci zcela jinou hloubku, až k Shirley MacLaine, jež zahrála postarší dominantní potvoru s chutí a skvěle. Už tedy jen za to herectví, určitý přesah i to, že film vevás nakonec osciluje dlouho po shlédnutí dávám 4* P.S. Novinkou je, jak jsem zjistil, že pravého Berniho Tieda propustily letos na podmínku a zkrátily mu trest a jednou z podmínek, aby mohl zůstat na svobodě je, že bude žít u RIcharda Linklatera v garáži, bez legrace, teď bych rád viděl i pokračování :-) ()

wrzec

Něco tomu chybělo, ale co? Jack Black byl skvělý. Linklaterova réžie v pohodě, film celkem dobře ubíhá a nudí minimálně. Ale něco tomu chybí. Až přijdu na to co? Tak to tu dopíšu. ()

vito_s

Brilantní, velmi černohumorná, a dost zábavná vidlácká jízda s excelentními výkony herců i neherců. Talking about what wine to drink with fish? I mean, those people drink warm beer with fried mudcat. ()

Dupac

Richardu Linklaterovi se povedl husarský kousek (pokolikáté už?), když zrekonstruoval událost v jednom americkém vidlákově s několika herci a propojil je se skutečnými svědky. Hravé, herecky ukázkové (asi nejzajímavější herecká kreace Jacka Blacka up to date). Vrcholné číslo se odehraje hned na začátku - Blackovo vydesignování mrtvoly před pohřbem by obstálo jako samostatný kraťas! Daní za tenhle neobvyklý přístup a balancování mezi komedií a dramatem je, že Bernie moc neodsýpá a místy se táhne jako balzamovací pasta. Slabší, ale poctivé **** ()

vinducha

V Texaském maloměstě by chtěl žít každý. Fantastická je ta možnost , že kdyby vás někde mohli z nějakého zločinu úplně zprostit obvinění , protože by se porota mohla přiklonit na vaší stranu . Má prokurátor možnost soudní proces přesunout na místo , kde vás nikdo nezná a tím ho ovlivnit ve váš neprospěch . ()

Montmorency

Podle skutečné události - hmmmm, co na tom bylo tak vyjímečného, když ho stejně odsoudili ?!?!.....No asi jsem tu zajímavou zápletku nepochopila, každopádně výpovědi lidí, texaský přízvuk a Matthew jsou fajn, Bernieho příběh nestojí za nic ()

Durward

Prvni půlka super, ke konci film ztrácí na tempu, což z přesvědčivých čtyř hvězd dělá jenom tři a půl. Přesto si myslím, že si Bernie za svůj originální přístup rozhodně zaslouží být v "červených". Zvlášť, když přihlédnu k faktu, že se příběh skutečně stal a možností pro směřování příběhu tedy autor skutečně moc na výběr neměl. ()