Perverzní průvodce ideologií

• Velká Británie The Pervert's Guide to Ideology (více)
Velká Británie / Irsko, 2012, 134 min

Po dokumentu Perverzní průvodce filmem (2006) se Sophie Fiennes vrhá do další spolupráce se slovinským kontroverzním myslitelem Slavojem Žižekem a kombinací jejich netradičních interpretací filmu jako takového společně vytvářejí další pozoruhodnou dokumentaristickou reflexi společnosti, aby divákům poodkryli cestu do podstaty ideologie – snů, které formují naše kolektivní vědomí a konání. Ideologie a její formování společnosti tvoří základ filozofické práce Slavoje Žižeka, vycházejícího z Freudovy psychoanalýzy, která mu pomáhá nahlížet na svět a porozumět mu netradičním způsobem. A zdá se, že právě rok 2012 byl ten nejlepší čas na uveřejnění tohoto filmu. Úvahami o filmech, hudbě, historii a současných společenských fenoménech se charismatický Žižek a zkušená Fiennes dopracovávají k definici ideologie jako neustále se měnící uměle vytvořené substance, formující všechny společnosti. (oficiální text distributora)

cineman

Nepochybuji, že poslouchat před dvě hodiny filozofickou interpretaci filmů, reklam či mediálně známých světových činů lámanou angličtinou může pro někoho být kinosálovou noční můrou. Avšak komentáře Slavoje Žižeka, který provází diváka celým dokumentem a jeho vtipný způsob vyprávění zasazený do zaranžovaných scén filmů ani chvíli nenudí. Pro fanoušky filmu nutnost. ()

Hamaradža

Ešte lepší a cieľavedomejší film, než bol prvý diel. "Alternatívne" interpretácie klasických diel kinematografie tu neslúžia iba ako zábavný gimmick, ale ako pomôcka k Zizekovým ideologickým tézam, ktoré sú (pravdepodobne vďaka triezvej režisérke/dramaturgičke) rozprávané veľmi zrozumiteľne, sústredene a s takou kadenciou intelektuálnych podnetov, až vzniká vysoká znovupozerateľnosť. Jeden z najčírejších dôkazov toho, že Zizek je jeden z najdôležitejších súčasných filozofov a konštantných spochybňovačov statusu quo. Dobrý komentár Shadwell. ()

marvan

Intelektuální dobrodružství, které zvedne adrenalin spolehlivěji než nadupaná střílečka. Povzneseným estétům, kteří ohrnují nad Žižekovým eklekticismem nos, uniká, že Žižek nikdy nebyl typ systematického myslitele. Jeho myšlenky jsou spíše aforismy, které svou provokativností dokážou iniciovat diváka/posluchače k vlastnímu domýšlení souvislostí. Je to hodně intuitivní záležitost (připomíná mi Nietzscheho pozdní aforistické věci), ne každý se na to dokáže naladit (nepřekvapuje mě, že suchar Noam Chomsky mu nemůže přijít na jméno). Přes výše uvedené je ale Perverzní průvodce ideologií na Žižeka překvapivě soudružný a koncepční (a rozhodně to není otázka "zklidnění" filosofa režisérkou, vzhledem k tomu, že si scénář napsal Žižek sám). ()

Master19

Je nepochybně zajímavé sledovat objevování souvislostí mezi filmovými scénami, skutečným světem a událostmi. Nutno uznat, že minimum myšlenek pronášených Slavojem, vtipně se teleportujícím mezi scénami z filmů o kterých vypráví, je zcestných. Naopak je znepokojující jeho vyprávění o Ódě na radost, nebo o tom, že žralok z čelistí je vlastně komunismus útočící z Kuby na USA. ()

KlonyIlony

Z Žižkova korpusu se asi substantivní argument nedoluje lehko. Jeho styl je celkem jasný, na rozdíl od arkánnějších postmoderních autorů, ale záběr je tak široký, že to nutně vede k nesoustředěnosti; k tomu nejspíš musíme přidat fakt, že filozofové jako Hegel, ze kterých Žižek čerpá, na zdravý rozum úplně zanevřeli, takže uměli absolutismus přelakovat na nejpokrokovější režim (manifestaci vesmírného Ducha), což věci asi ještě komplikuje. Celkově by se to dalo shrnout jako všestraná kulturkritik (už kvůli jeho zájmu o psychoanalytickou teorii ideologie), kvasi-metafizické spekualce z jejichž podtextu lze tušit tohu po novém, apollónském světovém řádu alá Hegel, to vše proložené mnohými bonmoty a vtipy ("to Gorgias, ne Platón byl první totalitář", "metafizika kindrvajíčka", "Hegel nebyl pruský kontrarevolucionář, ale naopak revolucinář"). Zkrátka, je těžké posoudit merit jeho filozofování, pokud jsem a) pouzí laici a lumpenintelektuálové, b) nemáme spoustu času a c) trpělivsti na čtení Slavojových lukubrací (do této kategorie Noam Chomsky, který ho stejně jako Lacana označuje za "šarlatána"). Pokud vím, tak něco z rozborů filmů, které Źižek předkládá v Perverzním průvodci jsou přejaty z The Sublime Object of Ideology, co se týče kritiky křesťanství nepřiznaně recykluje Nietzscheho. Celkově ale tento počin vzhedem k tomu, že žijeme v kultuře, která funguje jako "reverzní psychoanalýza", jak to nazývá kritická teorie, považuju za chválihodný. ()

Composter

Neotřelé, inspirativní, kontroverzní, zábavné...a trošku zdlouhavé. Nutno se vybavit maximální pozorností, všeobecným přehledem a smyslem pro nadsázku. Některé části by se hodily spíše na samostatné přednášky, než ohlodané na stručnost pro dodržení rozumné stopáže. Maximálně podnětné. ..po první půlhodině jsem i přestal vnímat příšerně silný akcent pana Žižky (skloňuji-li správně). ()

Firebug

The Pervert's Guide to Ideology není klasickým dokumentem, ale spíše filosofickou přednáškou. Je to dvouhodinový monolog v rozšišlané angličtině (ne že bych kvůli tomu snižoval hodnocení, ale pokud jste na to alergičtí, tak POZOR) oživený o ukázky ze slavných filmových děl a celkově velmi dobře zpracovaný. Vy kdož považujete filosofování za "mletí o hovnech" (taky jsem s tímto názorem setkal) se snímku vyhněte obrovitánským obloukem. Slavoj Žižek před vás čas od času předhodí podnětnou myšlenku a osobitou interpretaci filmových děl. Občas se ale zasekne v přehnaně dlouhé argumentaci o tom samém (a již zřejmém), či naopak předpokládá jistou znalost a laikovy tak nějaká ta myšlenka unikne (což byl i můj případ). Shlédnutí jistojistě nelituji a dost mě to nalákalo na starší The Pervert's Guide to Cinema. Skvělá filosofická přednáška, rozpačitý film - lepší 3* ()

matolas

Klasický Žižek. Iste, nájde sa čosi, čo príliš preháňa, ale jeho pohľad na MASH ako klasický prípad vojnovej ideológie podporený postavou Jokera z Full Metal Jacket. Samozrejme už legendárna interpretácia Titanicu ako socialistického experimentu, ktorý jednoducho nemôže vyjsť a občas prekvapivý výber filmov ako napr. Temný rytier. ()

Carodej_pes

Nemám moc v lásce ošklivé filozofy, Žižek si mě ale hned v úvodu získal. Jenže se zbytkem filmu nebylo něco v pořádku. Kostra „myšlenka – film – rozvedení myšlenky – přechod na jinou myšlenku a jiný film“ je v rámci nastavené stopáže až příliš nezajímavá na to, abych mohl hodnotit výše než čtyřmi hvězdami. O úroveň níž v mém hodnocení se pak film propadl jednak díky prachbídnému závěru, který – a to mi věřte – vás nijak neobohatí, a jednak díky prakticky neustálému spoilerování na účet zajímavých filmových děl. ()

Pekisan

Ono mnoho myslienok sa mi pacilo, ale na druhu stranu som mnoho veci nepodchytil. Predsa len v anglicitne to bolo celkom narocne. Zaujmave je vysoke hodnotenie, kedze to vlastne ani nie je film. Typek tam sedi, skube sebou akoby si prave potiahol lajnu niekde v bare na wecku a rozprava tam (podla mna) schvalne smiesnou anglictinou o veciach, ktore bez potrebneho studia nie je mozne plne obsiahnut. Ked pozeram na tie 5 hviezdickove hodnotenia, tak som prijemne prekvapeny, v akom klube kapacit sa nachadzam. Alebo sa hodnotilo vlastne ego? Tak ci tak slovami klasika Slavoja poviem len, ze: film ma dobre hodnotenie, ale ten moze byt naozaj dobry len vtedy ak ho vsetci povazuju za zly a ten potom vo svojej ziskanej slobode moze zabojovat o oskara lebo je vlastne velmi dobry. Teda len ak je to film katolik, lebo inak slobodny byt nemoze. Alebo tak nejak. ()

diodoros

Slavoj Žižek psychoanalyticky rozoberá všemožné ideológie sveta a všetko s nimi spojené - ich podstatu, pôvod, skrytý význam, vplyv na ľudí a ich miesto jednak v spoločnosti (dnešnej aj minulej) a jednak vo filme ako propagandistickom nástroji týchto ideológií, prípadne vo filme samotnom ako ich pôvodcovi. Opäť máme možnosť vidieť a počuť jeho netradičné názory a myšlienkové pochody prednášané na miestach naaranžovaných podľa scén z filmov a opäť sú to názory mierne kontroverzné a nemusíme s nimi vždy súhlasiť alebo ich plne pochopiť. Oproti prvému dielu Zvrhlíkov sprievodca filmom síce trochu slabšie a miestami možno aj nudnejšie (napriek kratšej stopáži), je to ale aj tak zaujímavé, originálne a podnetné dielo, ktoré človeku otvára nové pohľady na svet okolo. ()

Godhaj

,,I already am eating from the trash can all the time. The name of this trash can is ideology.“ Tentokrát Žižek podrobuje hloubavé analýze různé ideologie, velmi často ale používá ukázky z různých filmů, což se mi velmi líbilo. Jeho argumentace je tentokrát lepší a ucelenější, než v Perverzním průvodci filmem. Témata jím probíraná jsou zajímavá, ale přesto se našli některé pasáže, které mě nudily, například závěrečné zamyšlení nad ateistickým křesťanstvím už bylo trochu moc odvážné a pro mě hlavně nepochopitelné. Bohužel musím Žižekovi vytknout také jeho silný přízvuk, po kterém mě po dvou hodinách už trochu bolela hlava. ()

Joostas

Sice už v mém věku zapálenou flašku k bance nedohodím,ale Žižeka rád pročítám. A nejen to,je to skutečný fenomén zvláště v jeho reflexích popkultury. ()

sysyphus

Žižek zase raz valcuje po vedomostiach baziacieho perverzaka svojimi teoriami z ineho sveta a neodolatelnym suslavym akcentom. Tentokrat sa nam neuspeny Slovnisky kandidat na prezidenta zameral na problematiku ideologie a nezabudol to zaklincovat aj trefnou potitulkovou scenou. Vyzera to tak, ze Hollywood nam Slavoja ovyplvnuje v cim dalej tym vacsej miere. Na zaujimavosti ani zabavnosti mu to vsak neubera, a tak je to zase raz za 5 hviezdiciek. ()

blondboss

O niečo lepšie a vyzretejšie ako prvý perverzný sprievodca filmom. Páčilo sa mi pár myšlienok, hlavne prepojenia viacerých filmových klenotov s udalosťami a ideológiami, ktoré sprevádzali históriu ľudstva. Najviac ma nadchol hlavne silný message v posledných minutách filmu. Na druhej strane ale stále príliš časovo natiahnuté a pre laika až príliš odborne prevedené. 60 % ()