Hrozny hněvu

• USA The Grapes of Wrath (více)

Film HROZNY HNĚVU je filmovou adaptací stejnojmenného románu Johna Steinbecka. Ford převedl na filmové plátno příběh farmářské rodiny bojující o přežití v době hospodářské krize. Písečné bouře, které páchají velké škody na majetku, donutí farmářskou rodinu Joadových opustit Oklahomu, kde se narodili a kde prožili většinu života. Rodina se rozhodne pro cestu na západ. Tři generace naloží své jmění na malý vetchý náklaďáček a vydají se hledat práci a štěstí do Kalifornie. Na západě sice dostanou synové Tom a Casey (Henry Fonda a John Carradine) místo na ovocné plantáži, ale za těžkou práci berou minimální mzdu, která sotva vystačí k životu. Dochází ke sporům mezi pomocnými a kvalifikovanými dělníky. Situace se vyhrocuje... (Quentin T.)

JimJam

Film je povedený, ale s knižním originálem se srovnávat nedá. Ford ve filmu vynechal některé scény (vadilo mi to zejména u jiného závěru), což způsobilo, že některé vedlejší charaktery, které v knize byly skvěle popsány, byly ve filmu příliš ploché a nezajímavé. Vynikla tak jen postava Toma Joada (Henry Fonda), která byla skvle ztvárněná. ()

tutkaha

Pro mne je tohle dokonale psychologicky zvládnutý film, jak režijně, tak herecky. Pokud jde o zdlouhavost, na kt. někteří níže narážejí: to je otázka očekávání diváka. Každopádně se nejedná o oddechovku! ()

gizi

Film i přes svou délku nenudí, nejspíš díky výborné předloze (tedy myslím, že je výborná - ten film mě snad donutí si něco od Steinbecka přečíst). Je to 2 dny, co jsem film shlédl, a pořád ho mám v hlavě. Zdá se, že film není ničím výjimečný, ale kouzlo v sobě prostě musí mít. Opravdu zajímavý pohled na tehdejší Ameriku. Minimálně 75%. ()

jerrik7

Amerika jaká skutečně byla. Drsná, nesmlouvavá, divoká. Mnozí zde namítají, že je film levicový. No a co? Jaký by asi měl být, když popisuje dobu velké deprese a katastrofální sucho v Oklahomě? John Steinbeck s jeho Nobelovou cenou není Vasilijem Ažajevem s jeho Stalinovou cenou. ()

stadoblec

Hořký film o těžkých časech velké hospodářské krize a odvrácené tváři kapitalismu. Ačkoli se plně nestotožňuji s proletařskými myšlenkami, musím říct, že film ve mne zanechal nesmazatelnou stopu. Tak takhle to kdysi vážně bývávalo ... ()

cRocco9

Film působí neúplně a chybí mu nějaké vyvrcholení. Trošku zamrzí absence originálního závěru, který si Haysem zmrzačený americký film nemohl dovolit. Nepotěší ani nenadchne. ()

lorddrizzt

Kniha Hrozny hněvu je bezvadná. Dýchá z ní ta nespravedlnost vůči tisícům farmářů, bezohlednost boháčů a naděje, která se mění ve zklamání. A hlavně když si člověk uvědomí, že se nejedná o nějakou románovou představu, ale popis toho, co se opravdu ve 30. letech dělo. Knihu jsem přečetl jedním dechem, dlouho ve mě zůstal silný dojem z ní. Po přečtení knihy jsem se kouknul na tento film. Je natočen naprosto věrně, přesně sleduje děj knihy a odpovídá mým představám při čtení knihy. Něco trochu zjednodušuje (vynechává některé postavy), něco zkracuje (hlavně konec knihy), ale je natočen výborně, dýchá z něj duch knihy, přesně tu nespravedlnost vůči části společnosti, na které se všichni vykašlali. Za mě pět hvězdiček. ()