Tom Joad sa vracia DOMOV, len domov odkiaľ musel odísť už bohužiaľ nie je to, čo kedysi, lebo sa zaplietol do šlamastiky, z ktorej vyfasoval 7. rokov natvrdo, sa dostáva na SLOBODU už po štyroch, asi za dobré správanie a všetci sa v rodine čudujú, či náhodou nezdrhol. Nie, takto to neurobil, ale ako som zistil, Tom sa ocitá v nezávideniahodných situáciach, kde bude musieť čeliť svojim zbrklým rozhodnutiam, keď v rámci sebaobrany schytáva nemilosrdnú facku, pričom utekaj, čo ti nohy stačia. Keďže, ako som vravel, Tom ide pozrieť svoju rodinu, tá sa tam práve nenachádza, akoby sa po nich zľahla všetká zem, akoby odtiaľ narýchlo odišli. Áno, odišli preč, lebo počasie zdecimovalo úrodu, vlastne oni boli tak, či tak vyhnaní, prišli traktory a zničili im všetko, prečo doposiaľ žili, zatiaľ sú u strýka, ale aj odtiaľ musia ufujazdiť, lebo majú ultimátum, že ráno prídu stroje a urobia také milé gesto, ako ostatným. Toto gesto spočíva v tom, že ak nestačia sa starať o svoju úrodu a platiť dane, tak majú vypadnúť. Tak aj činia, natrepaní ľudia v aute idú z Oklahomy do Kalifornie, kde je to poriadne ďaleko, cca okolo 2000 míľ, s nimi cestujú i starší ľudia, ktorí túto ROAD - MOVIE neprežijú, oni si myslia, že vo vytúženej Kalifornii si nájdu prácu, postavia sa na nohy, budú sa mať lepšie, nebudú trieť biedu, skrátka nový začiatok. Pekná myšlienka, ktorá ostane nenaplnená, až po čase sa dostanú na lepšiu prácu, ako kde boli, sakra, tam by som byť nechcel, tam ich extrémne ponižovali, vykorisťovali, skoro ako v koncentračnom tábore aj s bachármi na čele, vládlo tam vykorisťovanie človeka človekom, neuveriteľné zaobchádzanie, nepáči sa ti, máme tu ďalších, ale veď takto to funguje i v súčastnosti !!! Dokonalý HYENIZMUS ! Tu sa Tom dopustí trestného činu, tak pôjdu odtiaľto INKOGNITO, čo sa týka Toma, lebo ho hľadajú, dostanú sa vďaka šťastiu na lepšie miesto, do campu, kde je starší pán, ktorý s nimi súcití, a nielen s nimi. Skrátka príbeh rodiny, ktorá sa potáca za šťastím, namiesto toho prežíva zo dňa na deň, toto všetko sa odohráva počas Veľkej hospodárskej krízy, tam je situovaný dej. Mal som slzy v očiach. Fantastickí herci: Henry Fonda dokonalo stelesnil chudobného človeka, ktorý to má v živote ťažké, brilantný výkon, ktorý vzbudzuje ľútosť, že by im človek rád pomohol. Jane Darwell ako Ma Joad podáva ešte mohutnejší výkon, za ktorý si zaslúžene odnáša oscara za vedľajší výkon. John Ford a kameraman Gregg Toland ma priklincovali do sedačky, ale to myslím brutálne vážne, John si za sugestívne stvárnenie zaslúžene berie oscara za réžiu. Rešpekt ako režisér zachytil dobu a chudobu rôznych ľudí na jednom mieste, ktorí idú NAIVNE za lepším životom, ale ocitajú sa na tenkom ľade, kde vládne smrť !!! Veľmi kvalitný film, vôbec jeden z najdôležitejších v dejinách FILMU !!!(21.9.2015)

Velmi zdarila adaptace romanu J. Steinbecka o jedne farmarske rodine v dobe hospodarske krize. Polovina filmu je takova socialni road movie na trase z Oklahomy do Kalifornie a ta druha narazi na spatne podminky a pracovni prilezitosti na farmach a podobne. Vubec se nedivim, ze toto dilo pohnulo zluci mnohym kapitalistum a americkym vlastencum, protoze (snad) verohodne ukazuje zivotni podminky farmaru v mezivalecnem obdobi. Film nasadi relativne vysoke tempo jiz na zacatku filmu, ktere drzi az do konce. Cekal bych prece jen vice zvratu, i tak se jedna o velmi kvalitni film s velmi dobrym hereckym obsazenim.(1.5.2012)

S Hrozny hněvu mám jeden složitý problém. Jako film, je nejen díky své délce a tématu, poměrně nudnou událost, která se může pyšnit "jen" skvělým obsazením, precizně zvládnutou režií a plakátovým popiskem "podle románu Johna Steinbecka". Ten háček spočívá v tématu. To je nudné od pohledu, ale při hlubším zahlédnutí uvidíme ve snímku opravdu detailní pohled do života zemědělců za velké deprese a jejich snahu přežít (plus boj jednoho odsouzence za lepší svět). Koho právě tyhle "civilní" problémy zajímají, bude spokojen i přes pomalé tempo a velkou délku. Přesto John Ford dokazuje, že je velmi univerzální a dokáže kvalitně natočit prakticky cokoliv (čímž se však nevyjadřuji o scénáři nebo příběhu...). Jako ukázka jedné doby, jde o kvalitní dílo, které by potřebovalo už pouze zabrousit pár hran, ale jako film, který má obstát pro spokojenost diváka je těch nedostatků o něco více... PS: na rozmezí mezi 3-4* a ten Henry Fonda si toho Oscara zasloužil...(29.9.2009)

Klasický Hollywood vzhľadom na spoločenskú klímu v 30. rokoch nemohol vyzerať inak. Na jednej strane až vyhranene zábavný, čiže únikový, na tej druhej absolútny protipól v podobe sociálnych drám. Čiže reflektujúci realitu. Týmto spôsobom v podstate funguje kinematografia dodnes a všade. Film Johna Forda bude asi najvernejším a najbolestnejším zobrazením skutočnej biedy mnohých ľudí počas veľkej hospodárskej krízy. Nie žeby som ich všetky videl, ale neviem si predstaviť kam ďalej by si nejaké štúdio dovolilo zájsť. Takmer nedejové, epizodické rozprávanie akoby predznamenalo nástup talianskeho neorealizmu. Dokumentárne zobrazenie reality má okrem Forda na svedomí aj Greg Tolland. Vidíme krásnu rozľahlú prírodu Ameriky, ktorá akoby lákala ju obrábať, prácu nájsť je však veľké umenie. Ako keď ste na lodi na šírom mori, ale nemáte pitnú vodu. Či mala mama pravdu a ľud zostal dodnes neporazený, to je už na zamyslenie každého uvedomelého diváka, ktorý by si mal tento inak celkom ojedinelý hollywoodsky film pozrieť. Prekvapuje ma tak málo plných hodnotení. Rozmýšľať tu nad nejakou dôslednou dramaturgiou a pohltením do deja vďaka zásadným zvratom nemá zmysel. Tu ide o život taký, aký v skutočnosti je.(14.9.2014)

Velká klasika si mě získala jen částečně. Na jednu stranu film výborně zachycuje tragické osudy chudých farmářů postižených ekonomickou krizí a jejich strastiplnou odyseu za pracovním uplatněním, přičemž mu výrazně pomáhají skvělé herecké výkony a naprosto věrohodné ztvárnění tehdejšího společenského chaosu a nedůvěry. Naproti tomu ho ale zbržďuje dost jednotvárné schéma scénáře, kdy se s hlavními hrdiny stále přesouváme z místa na místo, a hlavně poněkud nevýrazné emoce, které režisér Ford i ve vypjatých momentech odflákl a nedopřál jednotlivým scénám ani celému příběhu téměř žádnou gradaci. Ovšem pořád se jedná o mimořádný snímek, už jen tím, jaké téma a v jaké době se odvážil zpracovat, nemluvě o citlivém a precizním přístupu k dané látce z hlediska historie. USA na počátku 30. let minulého století rozhodně není místo a čas, kam bych se chtěl jednou podívat- minimálně tohle mi Ford svým vyprávěním celkem jasně zdělil.(8.8.2013)

• - Henry Fonda dodnes (2009) drží rekord v délce pauzy mezi dvěma nominacemi na hereckého Oscara. Poprvé byl nominován právě za Hrozny hněvu (1940), podruhé za poetický snímek Na Zlatém jezeře (1981), za který byla mimochodem nominována i jeho dcera Jane. (džanik)

• - V Sovětském svazu byl film v roce 1940 Stalinem zakázán, protože ukazoval, že i ti nejchudší Američané si mohou dovolit auto. (džanik)

• - Závěr knihy byl pro zfilmování v roce 1940 nepřijatelný: Rosasharn Rivers porodí dítě a svá mlékem nalitá prsa nabídne hladovějícímu a umírajícímu muži. (džanik)