Dobrou noc! :-) Ano, uvědomuji si, že vypadám jako blázen, když Jungovi s Freudem podstrčím tři, a téhle partičce pašeráků celých pět hvězdiček, ale krom toho, že se ztotožňuji s komentářem jisté Gazzellky (Tímto posílám pozdravy za hranice), musím dodat, že výsledek několikanásobně předčil očekávání! Ačkoliv příběh rozehrála děsně obyčejná, až pitomá zápletka, řada zvratů, překvápek a hlavně tempíčko, které jsem naposledy baštil snad ve Třech dnech ke svobodě, zajistily, že jsem vypnul detektor nelogičností, chyb a nedostatků, a "jenom" se bavil.. Mějte se filmově, Woo.(31.1.2012)

Islanďan Baltasar Kormákur sází na můj vkus až příliš na náhodu. Nic tu totiž nejde podle plánu a nasraný prďola Giovanni Ribisi by chtěl už brzy někomu ustřelit hlavu. Všechno záleží na bývalém pašeráckém esu, které, aby splnilo jednu misi, musí po hlavě vlítnou do druhé, pak do další a ještě do jiné.. Jakoby tvůrcům nestačilo, že divák chce zase po čase vidět film, který sází na postavy, slušné napětí a atmosféru a na realisticky pojatou akci (což se taky ze začátku děje). Jenže tahle (na první pohled) poctivá žánrovka to chce mít komplikovanější, za každým rohem čeká podraz na druhou a alespoň mě to zamrzelo. Protože osobně mi stačilo, když ten samý prďola Ribisi někomu máchal bouchačkou před obličejem a když se tu a tam přitvrdilo (pašerácká fuška se jednou změní ve velmi slušnou přestřelku). Přesto tuhle místy elegantní jízdu tahají nahoru herci – Diego Luna a opět ten samý prďola Ribisi jsou slušní magoři, Ben Foster a Mark Wahlberg jsou zase těma chlápkama od vedle, kvůli kterým si divák počká na jejich další hereckou štreku. Slušně odpracované, ale na vyšší level to nepochybně taky mělo..(9.4.2012)

• kingik

Tenhle kontraband by vyčenichal i František Filipovský z Létajícího Čestmíra. Když potřebujete něco propašovat, můžete se obrátit na Chrise Farradaye (Mark Wahlberg). Je v tomhle "oboru" špička a chystá jednu ze svých největších akcí. Do velkého srabu se totiž dostal jeho švagr, který dluží nemalé peníze obávanému překupníkovi drog (Giovanni Ribisi). Farradaye v mžiku opráší svoje řemeslo, které dávno pověsil na hřebík, sestaví tým osvědčených pašeráků, políbí svoji manželku na rozloučenou, a jde se na věc. Tohle je typický příklad fádně natočeného, schematického thrilleru s namachrovanými postavami a rozplizlým vizuálem. K smíchu bylo, jak se film bral vážně, a přitom každá druhá vážně míněná scéna působila nechtěně komicky. Unikátním vrcholem byla Farradayova údajná nepřekonatelná schopnost důmyslně propašovat každou svěřenou zásilku, za což si vysloužil přezdívku Houdini. No, ale jestli bylo jeho vrcholným číslem trapné ukrytí kontrabandu na lodi s ještě trapnější posádkou a kapitánem, tak pak nezbývá, než se pousmát nad demencí spatlaného scénáře. Ten vůbec obsahuje úžasné scény ve kterých několikrát postavy s neskutečně drsnými výrazy na sebe míři zbraněmi anebo se jinak ohrožují na životě, ale klid, nic se nestane, protože ta předvídatelnost byla natolik okatá v kontextu se skutečností, že ještě půlka filmu je před námi a tudíž se hlavní postavě nic nemůže stát. Kate Beckinsale tady posloužila jen jako ozdoba v titulkách, aby jakoby sympatický lupič měl nějaké zázemí a manželku. Kupodivu působila v příběhu až zbytečným dojmem, když jí scénář přisoudil nevděčnou roli trpící chotě, na které se nedalo nic zkazit, a ani nic vylepšit. Osobně bych vylepšil její vzhled. Byla strhaná a hnusná. Baltasar Kormákur není zrovna typem akčního režiséra a podle toho taky film vypadá. Hrstka akčních scén, které v ničem neohromí a rychle se na ně zapomene. A tak je to i s celým tímhle filmem, který se tvářil jako drsná akční pecka, ale vyšlo z toho takové nedomrlé jadýrko s fajn herci a poměrně dobrým dějovým spádem. Vše ostatní je podprůměrné. Mé hodnocení: 40%(24.8.2013)

Haters gonna hate, zjevně i když dojde na poctivě odpracovanou žánrovku, na které není vůbec nic k posmívání. Je to vyvážená řemeslná práce se syrovějším severským otiskem, bez vyloženě slabých míst, zato se sympaticky uvěřitelnými hrdiny (ve smyslu že postavy jsou z masa a kostí, nepobíhají mezi pixely, a proto jim divák může i v takhle okoukané story držet palce). 70%(11.1.2012)

Baltasar Kormákur poměrně často pendluje mezi jeho rodnou zemí – Islandem – a Amerikou, kde mu s radostí investují do filmů nejen peníze, ale i zajímavé filmové tváře. Klobouk dolů, co za ty roky dokázal, protože střídat to takhle ob rok dokáže málokterý evropský režisér. Snad jenom škoda, že Kontraband mě příběhem vůbec nezaujal. Mark Wahlberg hraje klasickýho drsoně, kterému se stačí podívat jen do ksichtu a všem bude jasné, co se v příštích sekundách bude dít. Celý ten kontraband je ale proces, který šel totálně mimo mě. Ať už ten kluk, kterej to všecko posral (ten obzvlášť) nebo ten nápad s těmi penězi a jejich převoz. Každopádně uznávám, že natočené to bylo hodně dobře. A to, že se kamera sem tam klepe, proti tomu v tomto případě vůbec nic nemám. Zase tak hrozné to nebylo.  (16.10.2015)