Kontraband

Contrebande

Kontraband

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Francie, 2012, 110 min

Jedna s tých lepších krimináliek za poslednú dobu. Herecké obsadenie je skvelé, dej dokáže pripútať, napätie tomu nechýba a dusným scénam atmosféra tiež nie. Režisérsky dobre zvládnuté len škoda, že sa s toho nevyťažilo viac. Všetko vo filme funguje fajn, ale všetko sme už v podstate videli. Takže skratka rovnaká šablónka len s iným štýlom a dobrými hercami. Rozhodne film, ktorý ale stojí za pozretie. 70% - 3*(30.6.2012)

Hrozný béčko s brutálně tuctovou synopsi. Ale zároveň je to docela dost zajímavě natočený (chápej nepůsobí levně a furt se něco děje), navíc zakaboněný Wahlberg vypadá daleko líp než třeba ve Fighterovi, takže proč né. Jen teda SPOILER pointu s tím, že loupit a rabovat je fajn věc, si jaksi mohli v Hollywoodu po seversku odpustit. KONEC SPOILERU. Mimochodem se severským stylem natáčení tohle nemá nic společného.(9.1.2012)

• Roman.Ticka

Walberga považuji spolu s Damonem za herecké esa a jistoty. Tady byl zpočátku za obvyklého suveréna, než začal machrovat a prakticky nezměnil svůj výraz v žádné situaci, takže docela zklamání. Možná mu to nařídil režisér, který v akčním žánru zjevně ještě neumí chodit, jestli vůbec bude kdy umět. Akční žánr má svá přísná pravidla a nesnese vybočující experimenty, jinak vyjde jako fraška nebo slátanina, které se nedá věřit, natož někomu fandit. Scénář zpočátku vypadal slibně, nabalující se dluhy a komplikace mají obvykle co nabídnout, ale nesmí se to zpackat. Poslední 2/3 se nevím proč odehrávaly v noci a já kočka divoká ani domácí fakt nejsem. Se závěrem mi nepřišla ani radost z lupu, ani pocit, že si jej někdo zaslouží. Spíš mi celá akce kontraband vyšla nemorální, nevkusná a zbytečná. Což se v mém případě jako skalní akční fanynky naprosto neslučuje, protože když to má úroveň, neřeším klady ani zápory, ale vlastní sympatie, schopnost umění a kvalitu provedení.(29.7.2012)

• Karamanlis

Nemám rád remaky bez štipky inovácie, ktoré sú od A po Z iba kópiou pôvodného filmu, v tomto prípade dokonca iba štyri roky starého. Toto je presne prípad Contrabandu, do ktorého sa produkcii podarilo pritiahnuť známe mená ako Wahlberg, Beckinsale či Foster a tým ho spraviť atraktívnym pre americké mainstreamové publikum, no to herecké obsadenie a logická zmena lokácie príbehu sú oproti islandskému originálu Reykjavík-Rotterdam z roku 2008 asi tak jedinými citeľnejšími zmenami. Je to o hovne, dívať sa na takýto duplikát, keď človek nielen že vie, ako to celé dopadne, ale dokonca aj to, čo sa udeje v najbližších minútach...(24.6.2012)

Baltasar Kormákur poměrně často pendluje mezi jeho rodnou zemí – Islandem – a Amerikou, kde mu s radostí investují do filmů nejen peníze, ale i zajímavé filmové tváře. Klobouk dolů, co za ty roky dokázal, protože střídat to takhle ob rok dokáže málokterý evropský režisér. Snad jenom škoda, že Kontraband mě příběhem vůbec nezaujal. Mark Wahlberg hraje klasickýho drsoně, kterému se stačí podívat jen do ksichtu a všem bude jasné, co se v příštích sekundách bude dít. Celý ten kontraband je ale proces, který šel totálně mimo mě. Ať už ten kluk, kterej to všecko posral (ten obzvlášť) nebo ten nápad s těmi penězi a jejich převoz. Každopádně uznávám, že natočené to bylo hodně dobře. A to, že se kamera sem tam klepe, proti tomu v tomto případě vůbec nic nemám. Zase tak hrozné to nebylo.  (16.10.2015)

• - Filmová editorka Elisabet Ronaldsová se výraznou měrou podílela i na originálu Z Reykjavíku do Rotterdamu (2008). (Conspi)

• - V průběhu proplouvání nákladní lodi plavební komorou Panamského průplavu můžeme vidět velícího kapitána u řídícího kormidla. To by za skutečných podmínek bylo jen velmi těžké obzvláště proto, že lodě daných rozměrů jsou v daných místech naváděny speciálně vycvičenými piloty provozní společnosti Panamského průplavu. (Conspi)

• - Ólafur Darri Ólafsson, který ztvárnil strojníka Olafa, hrál stejnou roli i v originální verzi filmu Z Reykjavíku do Rotterdamu (2008), jen se jeho postava jmenovala Alvar. (JardaBauer)