Triple H

Nuž, Steve McQueen má evidentne rád čiernu kávu a poriadne horkú. Hlad aj Stud sú veľmi nepríjemne filmy, hoci oba iným spôsobom. Sexuálna závislosť je téma, ktorá je zaujímavá (obzvlášť v dnešnej dobe) a Shame ukazuje niektoré dôležité aspekty, ktoré sú s ňou spojené. T.j. strata schopnosti normálnej intimity, samota, ako aj chorobný návyk závislého na svoju rutinu, a obrovskú podráždenosť ak mu túto niekto narúša. No a samozrejme všadeprítomná hanba, ktorá sexuálneho závisláka sprevádza a to minimálne od doby keď si uvedomí, že niektoré veci asi nie sú úplne v poriadku, ale napriek tomu v nich pokračuje. Brandonova sestra Sissy je oným rušivým elementom, ktorý Brandonovi nabúra jeho závislácku rutinu a prispeje tak k jeho uvedomeniu si vlastného problému. Mohol by som sa tu dlho rozpisovať o scénach, ktoré dosť trefne popisovali konkrétne aký negatívny dopad má (môže mať) sexuálna závislosť na medziľudské vzťahy, ale obmedzím sa len na konštatovanie, že McQueen si celú vec dobre naštudoval. Formálna stránka je strohá a podobne ako v Hlade aj tu nájdeme kopec dlhých statických záberov. Michael Fassbender a Carey Mulligan výborní. Film si zachováva emočný odstup, až chlad, takže v konečnom dôsledku mi ani Brandon, ani Sissy neboli blízki. Nepreciťoval som s nimi ich útrapy, ale chápal som ich (dokonca veľmi dobre) a bolo mi ich celkom ľúto. IMHO zrejmý úmysel. Shame je možné brať aj ako určité skúmanie samoty, či ťažkej minulosti, s ktorou je potrebné sa nejako vysporiadať. McQueen síce nie je prehnane umelecky tajomný, ale na striebornom podnose nám rozhodne všetko neservíruje. Postavy vidíme až v momentálnom stave, pričom čo ich do neho dostalo, aká bola ich minulosť - to sa nedozvieme. Svojím spôsobom to je aj funkčné, pretože si sexuálnu závislosť nemusíme ako diváci spájať s konkrétnou životnou príhodou a zostane nám len ako spôsob, akým si psychicky preťažený človek môže/nemusí ventilovať svoje problémy a unikať od reality. Tzn. omnoho viac tak môže zafungovať myšlienka - "mohlo by sa to stať aj vám". Každopádne to len na okraj - o to McQueenovi asi nešlo, pretože vo filme nenájdeme žiadny detailný popis ako sa závislosti zbaviť - všetko len v náznakoch. Niečo mi tu však chýba, možno pozriem znova a uvidím. Toto sú všetko len prvotné dojmy. ;-) ()

farmnf

S neustálou nadržeností hlavního hrdiny jsem se neztotožnil, s jeho vkusem pro výběr kurev a láskou ke kŕáse NY jsem se také neztotožnil. Jeho sestra mě připadla nejen oplzlá, blbá ale i hnusná. Děj filmu je zpočátku velmi nudný, však má alespoň hezkou hudbu V polovině při balení té černošky mě připadnul děj už i středně zajímavý, pak to ale skončilo další nekonečnou masturbací. Vůbec jsem nepochopil, co tím tvůrci chtěli říct. Vzhledem k tomu, že jsou to američané, mě to nijak zvlášť netrápí. ()

chelseaman22 odpad!

KevSpa píše o emocionálním rozsekání. Skutečnost je taková, že po celý film je vám ukazován Fassbenderův penis, což u 96% mužů vyvolává nutkavou touhu jít se raději dívat na Ulici, kdež žádné takové odpornosti nejsou (nejspíše jediná výjimka tohoto odpudivého seriálu). Zarážející je skutečnost, že Herr Director McQueen je prý celosvětově uznávaným režisérem, i přes skutečnost, že vyjma Studu (2011) natočil jenom Hlad (2009), kde mimo jiné hraje taktéž Fassbender. Ergo dva snímky o Fassbenderově penise udělali "bleska" McQueena slavným! odpad! Celosvětový výdělek k 7. 2. 2013: $17,693,675, což je 2,72 násobek budgetu ()

eye candy

Sice se říká, že někdy je doutník prostě jenom doutník, to ale není případ tohoto filmu a jeho postav. Na takto hluboce intimní přiběh dvou sourozenců, kteří jsou uvnitř lehounce pobouchaní, bych vám doporučil podívat se pokud potřebujete trochu povzbudit morálku. Jeden si totiž uvědomí, jaký má štěstí, že mu to v sexu tak klape. Říct o Studu že jde o film, který není pro každého by bylo ještě hodně milosrdný. Skoro bych řekl, že jde o buď a nebo záležitost, buď si v něm něco najdete nebo vás mine obloukem. Ono taky hodinu a půl sledovat následky nevyřčeného sexuálního zneužívání v mládí, ze kterého pramení obsesivní a sebedestruktivní chování dvou hlavních postav (hlavní náplň filmu), tak to je fakticky ohromný hodobóžo. Osobitý, otravný film. NC-17 ()

LeoH

Jau jau, takhle vymáchaný čumák v prázdnotě už jsem dlouho neměl. Ono je mezi námi jedno, jestli se ten prostor po chybějící (zavržené, obávané nebo se prostě jenom nedařící) lidské blízkosti vycpává sexem, prací, stříháním trávníku nebo čučením na filmy. — Jako Mlčení ani Šepoty a výkřiky to nejsou, to zas ne, ale co by si odtažité 21. století s bergmanovskou intenzitou vůbec počalo? Rudě vymalované zdi teď zrovna asi nepotřebujem, k vykolejení nám úplně stačí občasný krvavý cákanec na útulně aseptických odstínech bílé, modré a hnědé. ()

Mona07

Tento film na mě působil místy až hypnoticky... podkreslený fascinující hudbou, která film posunula o několik příček výš. Slova beze slov, vyřčené bez vyřčení. ()

Qitek

Michael Fassbender dokázal, že je největším hercem současnosti a Steve McQueen dokázal, že je jedním z nejzajímavějších režisérů současnosti. Po naprosto brilantním začátku následuje (dalo by se říct) typická forma vyprávění, jakou McQueen používal už ve svém vynikajícím hladu. Na první pohled zdánlivě "zbytečné" dlouhé záběry (Běh po ulici, celý odzpívaný song New York, New York) nemají diváka utahat, či nudit jak jsem často zaslechl, ale mají ho naopak připravit na "to" další co přijde. Ona takové to procitnutí či "uchechnutí" má po takovýchto scénách své silnější kouzlo. Nepochopím, jak mohl Fassbend zahrát i s Nicole Behaire scénu, v níž Fassbender pochopí, že nejde o žádnou "děvku", ale o ženu, která do postele tahá i city a očekávání. Nicole Behaine naprosto, ale NAPROSTO přesvědčivě v této scéně odehrála ženu, která se snaží, ale stydlivost a pravděpodobně nedivokost zní jde cítit tak silně, že jsem si celou dobu říkal "Tak... Tohle neklapne... erekce nebude...Tohle není jeho styl". Takovýchto perel je filmu pár, ale jsou to scény dlouhé, takže pokrývají většinu času filmu. A co se týče někým shazovaného finále...Na mne film ke ke konci dostává fazónu. Nečekaný experiment v homosexuálním baru pouze podtrhl téměř bezcitnou slupku Fassbendrovi postavy a jeho hledání pravděpodobných citů a musím dodat, že jsem měl husí kůži a to předtím ještě jednou v postelové scéně, kde exceluje kamera a emotivní hudba- Silné, smutné a magické zároveň. Brandonovi výkřiky o jakousi formu trestu, ve scéně kdy popisuje mladičké dívce co by s ní dělal a vzápětí to sděloval jejímu příteli je Fassbender naprosto Bravurní (ostatně jako po celou dobu snímku). jeden z nejzajímavějších a nejlepších filmů roku 2011. HANBA akademikům hanba hanba hanba. Tfuj!!! ()

Goldenhair

Michael Fassbender je chameleon který, jak víme, přesvědčivě zahraje cokoliv. O to víc zamrzela absence jeho jména v oscarových nominacích. Některé filmy holt akademie strávit nedokáže a ráda je ignoruje. Což mi připomíná rok 2001, kdy všichni dobře víme, kdo měl vyhrát zlatého plešounka za hlavní ženský herecký výkon. A i Shame je, podobně jako Rekviem za Sen, pořádně deprimující “heavy“ drama, které si nebudete chtít hned tak zopáknout, jestli vůbec. Pokud ovšem netoužíte po stavu duševní stísněnosti a při nájezdu závěrečných titulků i pocitu, že potřebujete sakra rychle obejmout. ()

Sonnik

Fassbender je opravdu pán. Brandona si opravdu užil a hnedka jsem si vzpomněl na Goslinga, který neméně kvalitně nedávno vystřihl jednoho řidiče s kladivem. Ten toho taky moc nenamluvil a přesto byl skvělý. Hodně dlouho jsem ve filmu neviděl takto tragickou postavu, jakou je Brandon. Kromě asociálního Brandona je třeba tyky znmínit precizní režii! Scény s ženskou v metru jsou neskutečné! McQueena už lidi považují za velkého hráče na poli těchto silných semi-artových filmů. Asi se budu muset podívat na Hunger. Každopádně doufám, že Fassbender s McQueenem se nepotkali naposledy. "We're not bad people. We just come from a bad place." ()

Sfinkter

Stejně jako v Hladu, i tady mě nezklamal ani režisér, ani Fassbender. Opět na mě dopadla lopata emocí, hlavně díky jednoduchému přímočarému pojetí a komorní hudbě. V obou snímcích hrdinům něco chybí, vše je boj mezi duchovním a materiálním světem - odcizení moderního člověka je mi však bližší, proto kladněji hodnotím Shame než Hunger, i když jsou oba na čtyři hvězdy. ()

Johnny.ARN

Pôvodný plán bol vychutnať si ho v kine, ale ja mienim a zdravie mení. Už keď som bol zmierený s tým, že si ho kuknem až s dabingom, prišiel som k nemu ako slepé kura k zrnu na kamarátovom EHDD. Tak som si ho pozrel. Fassbendera môžem. Či už ako agenta, androida, essesaka alebo rímskeho legionára. Má proste niečo, čo ma vždy dokáže upútať a oživiť aj úplne nudnú postavu. V rámci žánru nie je Stud len dráma. Je to spojenie drámy a psychologického thrilera. V konečnom dôsledku to vôbec nie je jednoduchý film. Nad Studom sa treba zamyslieť, prežiť ho ale hlavne vcítiť sa do postavy Brendona a rozmýšľať ako on. Gradácia skvelá, prerod postáv, ich vývoj opísaný fantasticky. Ako som povedal, nie je to ľahký film, preto opis je zbytočný. Fassbender ako vždy kvalitný, Mulligan príjemná, miestami trochu mimo ( scena so spevom fajn, ale dlha ). Trochu mi tam chýbalo vysvetlenie minulosti hlavnej postavy. Ale aj tak, skvelý scenár, réžia tiež. Kamera ponúkla niekoľko vskutku zaujímavých záberov, strihu nemám čo vytknúť. Takže príjemný film, ktorý určite stojí za pozretie a zamyslenie. Možno trochu nadhodnotím, ale viem prečo. 4 z 5 ()

Helmutek

Hodně hnusnej film. Vůbec ale nevim, jak to hodnotit - téma sice potenciálně silný je, ale na to bych to nesváděl - to, co z tématu tvůrci ve Studu vytěžili, neni zásluha nikoho jinýho než jejich a herců s Fassbenderem v čele. Vlastně tomu nemám moc co vytknout, pro plnej počet bych ale potřeboval trochu širší záběr. Na druhou stranu jsem rád, že se někdo odváží o takovym tématu něco točit - a tim spíš smekám před tím, kdo to udělá kvalitně a smyluplně. Až si někdo bude chtít vpálit kulku do hlavy, ať se nejdřív koukne na tohle, udělá to pak asi i docela rád: nefunknční nebo neexistující rodina; vztahová prázdnota a vědomí, že je způsobena závislostí na sexu a pornografii, zároveň ale neschopnost se z čehokoliv z toho vymanit - začarovanej kruh zčásti způsobenej a posvěcovanej západním stylem života a společností, která se tváří, že to nevidí; svoboda dělat a mít cokoliv ve výsledku vedoucí k zotročení a destrukci; stud, ponížení, nenávist sebe sama vedoucí k další izolaci - a žádná cesta ven. Dobrou noc! ()

Lachtaan

Mám rád pomalé filmy. Nevadí mi artové filmy. Zvykám si dokonce na surrealistické filmy. Stále ale musí jít o záležitost, která člověku hodlá něco předat, chystá se ho něčím obohatit. A je třeba, aby na to šla takovou cestou, aby to divák poznal a tudíž k tomu mohlo dojít. Na Stud jsem se připravoval (ležel mi tady v sekci Chci vidět) dlouhé roky, avšak nic zásadního mi nepřinesl. Fassbender se tu jen potlouká městem, potká pár žen, zjistíme, že má divnou sestru a je konec. To mi ke spokojenosti fakticky nestačí. [viděno v KVIFF.TV 22.8.2022] ()

marvan

Na jedné straně film velmi analytický a odtažitý, zároveň plný bolesti a krásy. Místy dosahuje téměř zenových kvalit. ()

uiu

Na film jsem se těšila dlouho předlouho, zaujal mě samozřejmě Michael Fassbender a zdejší popisek (který tu už vyměnili za skutečný děj filmu) :)) Ten starý popisek totiž sliboval film o lásce dvou sourozenců. Tudíž jsem se těšila na incestní drama a během celého filmu jsem si říkala, kdy po sobě ti dva konečně skočí a ono nic :) To mě celkem hodně zklamalo, nicméně ačkoliv hlavní hrdina svou sestrou opovrhoval a odháněl ji od sebe, byla mezi nimi cítit nějaká tajemství minulosti. Jinak celkem fajn nakouknutí do života člověka posedlého sexem, ale těšila jsem se na úplně jiný film. ()

Micro41CZ

Chtěl jsem dát 3*, ale vzhledem k tomu přehodnocenýmu čsfd hodnocení 79% dávám jen 2*. Pseudoumění, který s nijakym scénářem oprašuje motivy použitý všude jinde (labilní sestra? vyprázdněný vedlejší postavy? konfrontace společenskýho úspěchu s osobním "utrpením"? bloumající hlavní postava hledající "štěstí" v "nešťastný" společnosti?!) a házející je do jednoho nudnýho, ničím originálního, ničím zajímavýho a zdlouhavýho rádobypoetickýho kotlíku? (jednozáběrový několikaminutový "lyrický" shoty umění nedělaj!) Ne. Du si pustit Svatební vázu... ()

anli

Velmi zajímavý a pozoruhodný film, zejména způsobem,jakým je vyprávěn.Je to vlastně drama o cestě k sebedestrukci.O tom,jak je dnešní člověk,ač má všeho přehršel vlastně prázdný.Na jednoduché závislosti tu režisér vypráví příběh člověka,který ma vysoké společenské postavení a jeho sexuální závislost ho staví do pozice cynické a emocionální nuly.Hodně příběhu pomáhá kamera,která je tu velmi zajímavá a netradiční-jednak způsobem snímání a jednak použitím poměrně dlouhých scén bez jediného střihu,což zvyšuje onu psychickou a tíživou atmosféru a taky zvuk a hudba.Michael Fassbender je vynikající(nenominovat ho na Oscara je další z omylů akademie)a divák mu věří vše,co dělá.A to je velmi důležité pro celé vyprávění.Příběh samotný není nijak zvláštní,vlastně jen dokresluje absenci morálních a etických hodnot v dnešní civilizaci,což asi nikoho nepřekvapí.Spousta lidí neví co chce,nemá cíl a neví kam směřuje a tudíž se nevyvíjí.Steve McQueen nám tady tohle všechno ukazuje na příběhu,kde není láska,ale pouze sex a z kterého čiší chlad,znechucení a stud.Taky výborně balancuje na hranici "uměleckého vyprávění"a pornografie.Chvíli jsem s hodnocením váhal,protože příběh je místy zbytečně rozvleklý a několik scén na mě působilo spíše komicky,ale nakonec dávám,vůbec ne stydlivých,70%,protože za zpracování a herecký projev si to určitě zaslouží. ()

Cushing

Má jít až na dřeň, ale forma je kultivovaná jako ta pěna z toho šampónu ve sprše. Hyperbola ukazuje na patologično, ale patologický jedinec sám o sobě těžko zastoupí klopotně pojmenovávaný fenomén. Stojí za vidění? Ale ano, proč ne. Natahované k nesnesení jako hrdinovy sexuální kšandy. Apropos -- co kdyby ten odtažitý patopornofil vypadal jako můj soused o patro níž? Bylo by to opravdovější? Ano, ale už ne taková podívaná pro dámy a jisté pány. A ona legrácka a la "když není ženská, je aspoň chlap" působí jako špatně umístěný vtip. ()

terunka003

Carey Mulligan × postrádám smysl, hnus, š...í, š…í, m…í, p…í,o…í. Nechápu proč tohle bylo vytvořené. K očím se mi to dostalo pouze kvůli Carey. Herecké výkony dobré, hlavně hlavní hrdina si střihnul žánrově hned několik rolí (přes drama až po roli v soft-pornu). V životě ne. ..společnost je zvrácená, asi půjdu do kláštera.. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz