Sawy

Psychický teror,který lze jen velmi těžko interpretovat slovy.Stud je film nepříjemný na sledování,staví diváka do pozice chladného pozorovatele a předkládá mu portrét dnešní společnosti,odosobněné a citově lhostejné.Film se nesnaží vyprávět příběh,spíše představuje přehlídku existenciálních pocitů dvou klíčových postav,které do určité míry představují dvě životní etapy jedné osoby a nastavují zrcadlo samy sobě i společenskému stavu.Z psychologického hlediska jsme tu naposledy měli tak zajímavého hlavního hrdinu v Refnově Drive a celkově je Stud jedním z myšlenkově nejhutnějších filmů posledních měsíců.Trochu mu ubírá fakt,že jej už asi nikdy nechci vidět znovu.Z prostého důvodu - je to fakt síla. 85 % ()

Chickenka

Originální. Odvážné. Emocionální. Syrové. Realistické. Depresivní. A Michael Fassbender se opět předvedl jako nadějný herec. Steve McQueen opět dokazuje, že film i beze slov dokáže diváka upoutat, aniž by celý snímek byl jednotvárný a nudný. Po zhlédnutí, jsem nedokázala nic říct, až příliš mrazivé a emočně náročné. ()

Morholt

Třicátník nemající hluboko do kapsy a nevědoucí roupama co by, má být typickým obrazem současné vyprázdněné produktivní generace? Co to je zase za blbost? No ale nejspíš nejsem dostatečně intelektuálně na výši, abych myslel jen na píchání nebo na píchání, potažmo na píchání se ségrou. Tohle fakt ne. Fassbender patří k herecké extratřídě, takže proto těch 10%, ale McQueena si škrtám v notýsku. Už Hlad se táhl, ale vydržel jsem to bez čudlíku s šipkou do prava. Tady ne. ()

MonaSax

Chtěla jsem se trochu potrápit nějakým pěkný dramatem a potrápila jsem se, ale ne úplně kvalitně. Taky mám z toho pocit, že se film snaží být něco víc než doopravdy je. Většinu času se nic neděje, jen hlavní hrdina trpí. Takový prázný, studený, prostě stud. ()

Lucasion

Neskutečně chladný snímek. Brandon (Michael Fassbender) nemá o peníze nouzi. Jeho nouze spočívá v sexuálních aktivitách a společenské frustrace. Ovšem druhé jmenované ho upřímně vůbec netrápí. Naopak to první jmenované je doslova a do písmene jeho závislost. Brandon má problém navázat vztah se ženou a proto preferuje jednotlivé románky či sex za peníze. Nakonec se dostane do takového stádia, že vlastní sestře nehodlá pomoci, když to skutečně potřebuje. Fassbender je skvělej, chlad i napětí je z něj opravdu cítit po celý film. Na druhou stranu je s ním těžké sympatizovat. Stud nemá problém s velmi otevřenými sexuálními scénami a dramatickou atmosférou. Právě naopak. Fanoušci dramatu si mohou bez problému přidat k mému hodnocení dobrých 20 procent. Na mě to bylo příliš depresivní a znovu bych se na to nekoukal. Hodně silné drama. (65 %) ()

Katullka

Téma, které je vlastně úplně o ničem hodíme s dlouhými záběry a upadne to do takové nudy, že tam musíme dát hodně šoustání a nejméně jeden pokus o sebevraždu. Opravdu? ()

seale

Nemám slov..pocity, které by daly krájet. Jedno z nejnaturálnějších a nejpodmanivějších filmových zpracování lidské banality, jaké jsem kdy viděla.. vtáhlo mě to dovnitř, bylo to jako 3D. Vzdávám hold scénáři, režii, hereckým výkonům (obzvláště Fassbenderově), kameře a hudbě! ()

jhrasko

Osamelosť cezpoľného bežca alias dokonalá ukážka nediváckeho filmu. Témou i postupmi. A fenomenálny Michael Fassbender v úlohe, ktorá mu síce nakoniec nepriniesla nomináciu na Oscara, ale samotný fakt kontroverziám okolo snímky paradoxne nahráva. Oči ako odraz/obraz duše, tak podobné Richardovi Harrisovi v This sporting life. A kamera, ktorá často len dokumentárne zaznamenáva (rozhovor Brandon vs. Sissy) + hudba s motívom v metre, spolu tvoriace kongeniálnu súčasť celku, kde by som uprostred síce niektoré veci len naznačil (záver New York, New York napr.),ale i tak nejde z hlavy. Ako krásne hovorí angličtina: A RAW, HARROWING & DISTURBING EXPERIENCE (surové, trýznivé a znepokojivé). 90%. ()

ScarPoul

Sonda do duše nevyrovnaných ľudí. Pri takýchto filmoch mám pocit, že je svet zúfalým miestom, v ktorom sa emocionálne nevyrovnaný ľudia snažia predrať každodennosťou a pritom sa postupne prepadajú hlbšie do beznádeje a bezútešnosti. Nedokážu proti svojim strachom a túžbam bojovať a keď sa im podvolia tak sú zahanbený a znechutený. Ono to má určite veľmi dôležité opodstatnenie natočiť takýto film v súčastnosti aj keď je pravda, že po zhliadnutý sa nebudete cítiť o nič lepšie, ako pred pozretím. McQueen je rozhodne veľmi minimalistický tvorca, vďaka čomu film zaváňa autentickosťou. Súrodenecký vzťah mi ale prišiel značne nedotiahnutý. Hrôza a emocionálna bomba na konci nastala skôr z logického vyústenia situácií, než zo stotožnenia s hrdinami, ktorý inak vo svojich úlohách excelujú. Dlhé zábery, explicitné ukazovanie sexuálnych scén a príbeh, ktorý nič nerieši ani neodsudzuje. Rozhodne sa jedná o pôsobivý snímok, ktorý poukazuje na svetlú budúcnosť režiséra a hercov. Síce si teraz túžim pozrieť, nejakú infantilnú blbosť, ale film vo mne bude rezonovať ešte veľmi dlho. ()

maseer2

film o muži, který se není schopen emočně vázat a tuto svou práznotu nahrazuje fyzickým kontaktem a sexuálními aktivitami všeho druhu.. hlavní protagonista tu má přitom úlohu jen jakési špičky ledovce, pod kterým si lze představit současnou neduhy trpící "mladší" společnost.. Stud ve vás bude každopádně doznívat ještě dlouho po zhlédnutí.. ()

rawen

Konečně perla! Tvorbu Stevea McQueena neznám, tohle byla první ochutnávka - no a panečku jaká! Výborná atmosféra, vizuální stránka a nekompromisně pojaté téma (bratr a sestra - zřejmě zranění po nějakém traumatu z dětství, ona je typickým ztělesněním smutného "padlého anděla", on se na první pohled se vším popral výborně, na pohledy další je však smutnou osamělou troskou, závislou na náhražkovém pornu a vyprázdněném sexu a neschopnou navázat jakýkoliv hodnotnější vztah). Michael Fassbender ve své roli naprosto jistý a uvěřitelný, stejně tak Carey Mulligan, jejíž barové, mírně (Lynchovsky) divné a smutné provedení skladby "New York, New York" zhruba v půlce snímku mi ještě dlouho zůstane v hlavě. Paráda, pro mě nejlepší snímek léta. 9/10 ()

BoPo

Nečítať, ak ste doposiaľ nevideli. Na prvý pohľad len erotický film, kde Fassbender svojim fanúšičkám a gay komunite ukazuje holú prdel a výbavičku. Z môjho pohľadu príbeh o bratrovi a sestre, ktorí spáchali incest. Možno raz, možno opakovane, ale on to ukončil a odvtedy jej dáva jasne najavo, že už nikdy nič nebude. Ale pritom ho zožiera zistenie, že je to jediný vzťah po ktorom túži, a to ho ženie do náručia kuriev, náhodných známostí a k sledovaniu tuny porna. Fassbender do tohto príbehu bez príbehu vložil poriadnu dávku hereckého talentu. Máloktorý film lieta v rozmedzí troch stupňov hodnotenia ako práve Stud. Počas 101 minút neustále skáče od 1* k 3*. ()

bouncer

Depresivní sexuální odysea bez lásky a citu. Destrukce moderního světa. Těžký film, na který nebudete mít náladu... teda alespoň ne hned. Bohužel mám s filmem jediný problém a to je Steve McQueen. Ač všemi vychvalovaný, tak mi jeho styl prostě nesedl. U Studu jsem měl úplně stejné problémy jako u Hladu a nemůžu říct, že by zde na jeho práci bylo něco špatného, jen to není můj šálek kávy. ()

moviesfan

Film stojí určitě za vidění. Nabízí scény, které se jen tak na filmovém poli nevidí (pokud nekoukáte na porno), určitou depresivní stránku hlavní postavy, ale to vše mě nedokázalo až tak zaujmout. Snímek se také poměrně vlekl, ale určitě film doporučuji. Neměl by uškodit. ()

JohnCZ

Nemůžu si pomoct, ale měl jsem celou dobu pocit, že se film snaží být něčím víc, než čím ve skutečnosti je. Filozoficky prezentovaný děj je v samém základu naprosto banální (honibrk neschopný normálního vztahu) a emočně to na mě nepůsobilo prakticky vůbec. Jediné, co můžu pochválit jsou opravdu výborné herecké výkony (Fassbender má správný psycho výraz) a zajímavá klavírní hudba. ()

JayZak

Vizuálně i zvukově strhující film - podobně jako Refn v mnou milovaném Drive si McQueen "užívá" táhlé, hypnoticky poutavé a neuhýbající záběry a podobně silně mě to nenávratně noří do hlubin filmu. Ten má pro mne i jedno prvenství - v žádném jiném filmu jsem neviděl sex působící tak vyprázdněně, zbytečně a nechutně (viz skupinová scéna ke konci) jak v Shame. ()

Skrk

Videoartová McQueenova výpověď doby; studená, syrová, ale i těžká studie muže, která není pro každého. Moderní umění. ()

Marek1991

Ďalšia a o niečo viac vydarenejšia spolupráca McQueena s Fassbenderom, kde po zlom fyzickom pocite prišiel zlý psychický pocit vo filmoch týkajúcich sa reálneho života. Po problémoch spôsobených vládou tu je problém jedinca, ktorý si vytvoril sám. Všetko sú to spoločenské problémy, jedno z doby minulej siahajúcej po súčasnosť, ďalší je skôr odveký, no zo súčasnosti. Herecké výkony ušli, len keďže som kresťan myslím, že to s tým sexom a nahotou mierne preháňali, tiež to rozhodne nie je film pre pobavenie a inšpiráciu. Chlap skúšal, frustrovaný bol, nič mu to neprinieslo a či sa z toho dostal si môžte domyslieť, tiež to, čo by ste robili vy, myslím že asi zmenili život o 180°, ale to je fakt už na vás. Film o sexuálnej závislosti a frustrácie zo života bez lásky v meste. Nuž trocha ma prekvapilo, že Mulligan nie je až tak pekná ako sem tam pôsobí, no to je u mnohých dnešných žien bežné. Psychologicky to bola však celkom vydarená dráma. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz