John Ford si réžiu náramne užíva, najmä druhá polovica snímky sa poriadne rozbehne a k slovu sa dostane vojenská akcia. Tá nejde príliš dohromady s antimilitaristickým poňatím celého scenára, keďže sa máme pri strieľačkách najmä baviť a nie sa triasť hrôzou nad zobrazovaným násilím. Konflikt medzi dvoma hlavnými postavami je skôr len tak naoko, obaja totiž musia spolupracovať. V podstate ide o taký M.A.S.H. v občianskej vojne, záberov z ošetrovania vojakov si užijeme viac než dosť. Napríklad aj vyťahovania guľky zo zadnice.(24.2.2019)

5/10 Spis nez western je to klasicky walecny film, i kdyz to ma jakesi atributy - doba, kone, jih proti severu, Wayne, Holden, konzervacni blondyna, zraneni a smrt, rasova otazka. Ale cele je to takove slabsi - sice dva kohouti na stejnem smetisti funguji dobre - John ma pochopitelne trochu navrch - ale zbytek je takova prvoplanova ucebnicovka, kde po jistem case ztratite o hrdiny zajem.(3.4.2012)

Nicim vynimocny western, ktory stoji a pada na Johnowi Wayneovi /Red River, Fort Apache/ a na Williamovi Holdenovi /Sunset Boulevard/. Kulisy su az prilis televizne, dlzka 115 min skor divaka ubija nez pomaha a herecke vykony len priemer. Asponze ta prestrelka tam bola a 1 vybuch. Z ucty voci velikanom filmu ako boli John Ford, John Wayne a William Holden dam 60 %(21.2.2015)

Ne nejznámější, ale každopádně zajímavý Fordův snímek, tentokrát na pomezí válečného filmu a westernu. Celkem vyvážený pohled na americkou občanskou válkou, který nedělá z žádné strany ty zlé a hrdinství přiznává oběma. Ovšem válečné scény jsou natočeny poněkud účelové - tedy tak, že Wayne se svojí kavalerií nikdy nechybuje. Velmi silná je scéna, kdy se do boje má zapojit i osazenstvo válečné školy malých chlapců - vzpomněl jsem si na Doktora Živaga a útok mladých kadetů, Ford ale tak daleko nešel a tuto scénu pojal spíše humorně. Více než o válku ale jde o konflikt Johna Wayna s jeho lékařem Williamem Holdenem, kteří si zrovna nepadli do oka, a o spor ústící v nešťasnou a nemožnou lásku, který panuje mezi Waynem a jižanskou aristokratkou Constance Towers. Snímek je to pěkný, s tradičními Fordovými kvalitami - tempem, vtipem, hudbou. Jen ten konec není vygradovaný úplně nejsilněji.(26.7.2006)

Výborný pozdní Ford, tady na CSFD podle mě nedoceněný, dost silných dramatických scén, humorných vsuvek, dobrá chemie mezi herci. A hlavně to není statické až skoro divadelní (Sergeant Rutledge), ale ve "fordovském kontextu" nečekaně akční. Zvláštní je, že v několika okamžicích je zde použita hudba ze Stopařů.(6.1.2008)

• - Film byl natočen podle skutečného vpádu plukovníka Benjamina Griersona na území nepřátel, který začal v Legrange v Tenneessee v dubnu 1863. (facojurka)

• - Režisér John Ford pozastavil natáčení v Louisianě kvůli smrti kaskadéra Freda Kennedyho, který si při jedné z natáčených scén zlomil vaz po pádu z koně. Film byl později dokončen v Kalifornii. (facojurka)

• - John Wayne i William Holden obdrželi za film každý 775 000 amerických dolarů a jejich smlouvy taktéž zahrnovaly 20% bonus ze zisku. Na tu dobu to bylo neslýchané. Film však nakonec nebyl ziskový. (Mol)