Jak jsem již mnohokrát zmínil ve svých komentářích, John Ford a John Wayne je spojení, které funguje. Není tomu jinak ani v tomto válečném westernu. Příběh o odvaze, zradě i lásce na pozadí bojů Yankeeů a Jižanů, v němž herecky dominuje již řečený John Wayne, ale také William Holden v roli, která je sympatičtější než ta, již ztvárnil prvně uvedený herec, jehož postava je poněkud svérázná, také spravedlivá, ale někdy působí možná trochu nevypočitatelně. Ovšem jak my, fanoušci Waynea víme, takové role tomuto velikánovi svědčí stejně tak jako ty "jednobarevné". Řada scén má i dnes ještě sílu, např. proslov Waynea ke Constance Towers v baru po střetnutí s jižanským vojskem (bitva také velmi dobře natočená), souboj HOlden-Wayne, jejich vzájemné popichování, atd. Na plný počet to sice není, protože dvojice Ford-Wayne má na svědomí i výrazně lepší snímky, avšak pro fanoušky těchto legend a westernů (válečných) je to skoro povinnost.(1.7.2014)

5/10 Spis nez western je to klasicky walecny film, i kdyz to ma jakesi atributy - doba, kone, jih proti severu, Wayne, Holden, konzervacni blondyna, zraneni a smrt, rasova otazka. Ale cele je to takove slabsi - sice dva kohouti na stejnem smetisti funguji dobre - John ma pochopitelne trochu navrch - ale zbytek je takova prvoplanova ucebnicovka, kde po jistem case ztratite o hrdiny zajem.(3.4.2012)

John Ford si réžiu náramne užíva, najmä druhá polovica snímky sa poriadne rozbehne a k slovu sa dostane vojenská akcia. Tá nejde príliš dohromady s antimilitaristickým poňatím celého scenára, keďže sa máme pri strieľačkách najmä baviť a nie sa triasť hrôzou nad zobrazovaným násilím. Konflikt medzi dvoma hlavnými postavami je skôr len tak naoko, obaja totiž musia spolupracovať. V podstate ide o taký M.A.S.H. v občianskej vojne, záberov z ošetrovania vojakov si užijeme viac než dosť. Napríklad aj vyťahovania guľky zo zadnice.(24.2.2019)

Pro mě zajímavý válečný film, nikoliv western. Příběh lékaře v jednotce severu. Amputace s anestezikem whisky, válečná jižanská zajatkyně, demolice infrastruktury a boj proti přesile. Herecké výkony skvělé a příměs romantiky, tak typická pro padesátá léta, je únosná. Velmi podobně jako válečné filmy z Jugoslávie, je zde upozorňováno na přátelství uzavřené v době míru.(11.3.2013)

Jeden z 10 nejlepších filmů z války Severu proti Jihu - 10 Greatest Civil War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Spolupráce režiséra Johna Forda a Johna Wayna přinesla svěží válečný western z doby občanské války v USA. Fordovi oblíbení kavaleristé se vydají hluboko na území Jižanů s cílem zničit důležitý železniční uzel v Newtonu. Ford dokázal vytvořit opravdu živé postavy s humorným jiskřením v osobních vztazích, unionistický plukovník Wayne a válkou opovrhující felčar William Holden jsou v neustálém konfliktu. Spousta krásných scén - např. útěk kavaleristů místo zmasakrování dětské jednotky kadetů - a pěkná hudba. Pro mne po každém shlédnutí lepší a zde nedoceněný film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/2883-kavaleriste-horse-soldiers-the/videa/(18.10.2009)

• - Film byl natočen podle skutečného vpádu plukovníka Benjamina Griersona na území nepřátel, který začal v Legrange v Tenneessee v dubnu 1863. (facojurka)

• - John Wayne i William Holden obdrželi za film každý 775 000 amerických dolarů a jejich smlouvy taktéž zahrnovaly 20% bonus ze zisku. Na tu dobu to bylo neslýchané. Film však nakonec nebyl ziskový. (Mol)

• - Režisér John Ford pozastavil natáčení v Louisianě kvůli smrti kaskadéra Freda Kennedyho, který si při jedné z natáčených scén zlomil vaz po pádu z koně. Film byl později dokončen v Kalifornii. (facojurka)