Reklama

Reklama

John WayneWilliam Holden v hlavních rolích odvážných kavaleristů, kteří se vydávají na výpravu hluboko do nepřátelského konfederačního území s cílem zničit důležitý železniční uzel... Slavný americký režisér John Ford natočil se svým dvorním hercem Johnem Waynem několik westernových snímků, které můžeme zařadit mezi klasická díla tohoto oblíbeného žánru. Za zmínku stojí například snímek Přepadení (1939), Stopaři (1956) nebo tzv. kavaleristická trilogie – Fort Apache (1948), Měla žlutou stužku (1949) a Rio Grande (1950). Na oblíbenou tematiku jezdeckých vojsk navazuje také dobrodružný snímek Kavaleristé, který se odehrává v roce 1863 během americké občanské války. Válečná situace se z pohledu Států Unie nevyvíjí podle představ, a proto vzniká odvážný plán, který by mohl změnit průběh války. Unionistický plukovník John Marlowe (John Wayne) vyráží se svou údernou brigádou na nebezpečnou misi, jejímž cílem je zničit koleje a pražce v železniční stanici Newton, která je hlavním zdrojem dodávek pro konfederační vojsko. V roli vojenského lékaře doprovází jednotku také major Henry Kendall (William Holden). Ten odmítá válečné násilí a představuje ideologický protipól plukovníka Marlowea. Mezi oběma muži dochází od samého začátku výpravy k názorovým třenicím, které ovšem musí společně překonat a úspěšně splnit náročnou misi plnou válečných obětí a útrap. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (35)

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden z 10 nejlepších filmů z války Severu proti Jihu - 10 Greatest Civil War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Spolupráce režiséra Johna Forda a Johna Wayna přinesla svěží válečný western z doby občanské války v USA. Fordovi oblíbení kavaleristé se vydají hluboko na území Jižanů s cílem zničit důležitý železniční uzel v Newtonu. Ford dokázal vytvořit opravdu živé postavy s humorným jiskřením v osobních vztazích, unionistický plukovník Wayne a válkou opovrhující felčar William Holden jsou v neustálém konfliktu. Spousta krásných scén - např. útěk kavaleristů místo zmasakrování dětské jednotky kadetů - a pěkná hudba. Pro mne po každém shlédnutí lepší a zde nedoceněný film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/2883-kavaleriste-horse-soldiers-the/videa/ ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Jak jsem již mnohokrát zmínil ve svých komentářích, John Ford a John Wayne je spojení, které funguje. Není tomu jinak ani v tomto válečném westernu. Příběh o odvaze, zradě i lásce na pozadí bojů Yankeeů a Jižanů, v němž herecky dominuje již řečený John Wayne, ale také William Holden v roli, která je sympatičtější než ta, již ztvárnil prvně uvedený herec, jehož postava je poněkud svérázná, také spravedlivá, ale někdy působí možná trochu nevypočitatelně. Ovšem jak my, fanoušci Waynea víme, takové role tomuto velikánovi svědčí stejně tak jako ty "jednobarevné". Řada scén má i dnes ještě sílu, např. proslov Waynea ke Constance Towers v baru po střetnutí s jižanským vojskem (bitva také velmi dobře natočená), souboj HOlden-Wayne, jejich vzájemné popichování, atd. Na plný počet to sice není, protože dvojice Ford-Wayne má na svědomí i výrazně lepší snímky, avšak pro fanoušky těchto legend a westernů (válečných) je to skoro povinnost. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Železničář vs. felčar. V tomto naivním minisouboji na pozadí občanské války bylo o mých sympatiích brzy jasno a to nejen proto, že Bůh kromě Yankeeyů také nenávidí idioty a pan plukovník v podání muže, kterému bych spíše věřil traktoristu z Iowy, k němu neměl daleko.. Ford určitě umí líp. Trubači, zatrub k ústupu.. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Ne nejznámější, ale každopádně zajímavý Fordův snímek, tentokrát na pomezí válečného filmu a westernu. Celkem vyvážený pohled na americkou občanskou válkou, který nedělá z žádné strany ty zlé a hrdinství přiznává oběma. Ovšem válečné scény jsou natočeny poněkud účelové - tedy tak, že Wayne se svojí kavalerií nikdy nechybuje. Velmi silná je scéna, kdy se do boje má zapojit i osazenstvo válečné školy malých chlapců - vzpomněl jsem si na Doktora Živaga a útok mladých kadetů, Ford ale tak daleko nešel a tuto scénu pojal spíše humorně. Více než o válku ale jde o konflikt Johna Wayna s jeho lékařem Williamem Holdenem, kteří si zrovna nepadli do oka, a o spor ústící v nešťasnou a nemožnou lásku, který panuje mezi Waynem a jižanskou aristokratkou Constance Towers. Snímek je to pěkný, s tradičními Fordovými kvalitami - tempem, vtipem, hudbou. Jen ten konec není vygradovaný úplně nejsilněji. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Výborný pozdní Ford, tady na CSFD podle mě nedoceněný, dost silných dramatických scén, humorných vsuvek, dobrá chemie mezi herci. A hlavně to není statické až skoro divadelní (Sergeant Rutledge), ale ve "fordovském kontextu" nečekaně akční. Zvláštní je, že v několika okamžicích je zde použita hudba ze Stopařů. ()

Galerie (94)

Zajímavosti (4)

  • John Wayne i William Holden obdrželi za film každý 775 000 amerických dolarů a jejich smlouvy taktéž zahrnovaly 20% bonus ze zisku. Na tu dobu to bylo neslýchané. Film však nakonec nebyl ziskový. (Mol)
  • Producenti původně chtěli, aby hlavní roli hrál Clark Gable. (Mol)
  • Režisér John Ford pozastavil natáčení v Louisianě kvůli smrti kaskadéra Freda Kennedyho, který si při jedné z natáčených scén zlomil vaz po pádu z koně. Film byl později dokončen v Kalifornii. (facojurka)

Reklama

Reklama