Nicim vynimocny western, ktory stoji a pada na Johnowi Wayneovi /Red River, Fort Apache/ a na Williamovi Holdenovi /Sunset Boulevard/. Kulisy su az prilis televizne, dlzka 115 min skor divaka ubija nez pomaha a herecke vykony len priemer. Asponze ta prestrelka tam bola a 1 vybuch. Z ucty voci velikanom filmu ako boli John Ford, John Wayne a William Holden dam 60 %(21.2.2015)

Jak jsem již mnohokrát zmínil ve svých komentářích, John Ford a John Wayne je spojení, které funguje. Není tomu jinak ani v tomto válečném westernu. Příběh o odvaze, zradě i lásce na pozadí bojů Yankeeů a Jižanů, v němž herecky dominuje již řečený John Wayne, ale také William Holden v roli, která je sympatičtější než ta, již ztvárnil prvně uvedený herec, jehož postava je poněkud svérázná, také spravedlivá, ale někdy působí možná trochu nevypočitatelně. Ovšem jak my, fanoušci Waynea víme, takové role tomuto velikánovi svědčí stejně tak jako ty "jednobarevné". Řada scén má i dnes ještě sílu, např. proslov Waynea ke Constance Towers v baru po střetnutí s jižanským vojskem (bitva také velmi dobře natočená), souboj HOlden-Wayne, jejich vzájemné popichování, atd. Na plný počet to sice není, protože dvojice Ford-Wayne má na svědomí i výrazně lepší snímky, avšak pro fanoušky těchto legend a westernů (válečných) je to skoro povinnost.(1.7.2014)

• kaylin

Na to, že je tohle opět spojení Johna Forda a Johna Wayna, je to opravdu slabý film, který moc nemá co říct. On je docela dlouhý což je jeho další problém, chce, aby se toho dělo strašně moc, ale nic z toho, co se děje, není opravdu zásadně zajímavé a nestrhne vás. Od takové dvojice byste čekali víc, navíc za přítomnosti Williama Holdena.(1.12.2014)

Železničář vs. felčar. V tomto naivním minisouboji na pozadí občanské války bylo o mých sympatiích brzy jasno a to nejen proto, že Bůh kromě Yankeeyů také nenávidí idioty a pan plukovník v podání muže, kterému bych spíše věřil traktoristu z Iowy, k němu neměl daleko.. Ford určitě umí líp. Trubači, zatrub k ústupu..(25.2.2019)

Unionistický kapitán a jižanská dáma uprostřed občanské války? No, ve chvíli, kdy se nad ním hluboce nakloní s tácem kuřat, výstřihem skoro až k pasu a zeptá se ho: "Prsíčko nebo stehýnko?" je jasné, že dáma se nezastaví před ničím a kapitán s ní prožije perné chvilky. ____ Snímek obsahuje několik zapamatováníhodných momentů (střemhlavý útok jižanů z vlaku - odvážný, ale stupidní, pochod dětských kadetů nebo výbuch mostu), nedaří se mu ale zachovat jednotnou atmosféru a rozbíjejí ho motivy, které samy o sobě by dokázaly film utáhnout, tady se ale pletou navzájem do cesty a tím se oslabují. Cit k jižanské dámě, její postupný přerod z fanatické zastánkyně Konfederace do ženy unavené válkou a vyděšené z jejích následků, vztah mezi pragmatickým majorem a lékařem, který si udržuje zásady ještě z civilního života... je toho zkrátka dost na tři filmy, v jednom se to spolu zbytečně pere. /3. 9. 14./(3.9.2014)

• - Režisér John Ford pozastavil natáčení v Louisianě kvůli smrti kaskadéra Freda Kennedyho, který si při jedné z natáčených scén zlomil vaz po pádu z koně. Film byl později dokončen v Kalifornii. (facojurka)

• - Producenti původně chtěli, aby hlavní roli hrál Clark Gable. (Mol)

• - John Wayne i William Holden obdrželi za film každý 775 000 amerických dolarů a jejich smlouvy taktéž zahrnovaly 20% bonus ze zisku. Na tu dobu to bylo neslýchané. Film však nakonec nebyl ziskový. (Mol)