Anděl milosrdenství

Anjel milosrdenstva

Romantický / Válečný / Drama

Slovensko / Česko, 1993, 95 min

Dosť ťažko sa mi tento film hodnotí. Na jednej strane dobrí herci, exteriéry, výborná ponurá atmosféra, ktorú doprevádza vážna hudba, ktorá hrá akoby v jednom kuse. Často som mal pocit, že sa film nejako vlečie a dlho trvá, kým sa v ňom konečne vykrištalizuje nejaký príbeh. Niektoré momenty boli naozaj vydarené, ale z môjho pohľadu potreboval film skrátiť alebo niečím oživiť. Ak by tento film vznikol dnes, pravdepodobne by som bol zaň vďačný a hviezdu by som pridal. Pomerne neznámy J. Šimko má charizmu a skvele sa do role hodil, takáto chlapská rola mu sadla a možno je trochu škoda, že sa nenarodil o niečo skôr a nezažil zlaté 60-70 roky slovenského filmu. 60%.(19.8.2014)

„Za války je větší kumšt žít než umírat …“ Přesto je možné vprostřed smrti nalézt život. Dojemný a zároveň krutý příběh mladé vdovy, která se pod vlivem ztráty iluzí rozhodla nejprve k sebeobětování v podobě práce ošetřovatelky v lazaretu, aby nakonec v tomto beznadějném prostředí nalezla sebezničující vášeň a lásku. Válka však není časem lásky, je časem pokřivení základních lidských hodnot. „Pomáhat lidem je jediný způsob jak sám sebe zlikvidovat. Sebevražda bez hříchu …“ Vynikající Ingrid Timková ve strhujícím příběhu, podbarveném a umocněném nádhernou klasickou hudbou. „Mrtví se nám už posmívají, že jsme včas nezemřeli …“(26.12.2014)

• Houdini

Český Lev 3 nominace: Nejlepší film, Herečka HR - Ingrid Timková, Scénář(8.9.2004)

Od tohto filmu je pre mna Ingrid Timkova herecka s velkym H. Film ma pohltil, silny namet, uzasna kamera a skvele vykony.(3.8.2011)

Film navozující tu správnou "körnerovskou" atmosféru a další důkaz o citu Miloslava Luthera pro kvalitní adaptace historických námětů.(11.7.2007)

• - Film se natáčel především na zámku Fričovce v okrese Prešov. (skudiblik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné prózy Vladimíra Körnera z roku 1988. (skudiblik)

• - Prvý koprodukčný film Česka a Slovenska po rozpade spoločného štátu. (Raccoon.city)