Vodník a Karolínka (TV film)

Pohádka

Česko, 2010, 57 min

Jednoznačně nejpovedenější pohádka natočená Českou televizí pro letošní Vánoce. Pořád to má svoje mouchy a k absolutní spokojenosti mám pořád daleko, ale aspoň už nejsem vytočená k nepříčetnosti. Vodník J. Somr byl skvělý a já jen lituju, že nebyl na obrazovce pořád. Jeho vodnický synáček byl sympaťák a I. Korolová jako Karolínka taky nebyl žádný velký průser. Jen si chtělo krapet víc pohrát se scénářem a vybrat jiného autora písniček. Texty Václava Chalupy jsou trapárna na entou. 65%(30.12.2010)

Ačkoliv je po dějové stránce slabší a hned zpočátku je každému jasné, co se stane, byl jsem velmi mile překvapen, že může vzniknout v našich vodách pohádka, která má pěkné kostýmy, pěkné prostředí, rozumné dialogy a trochu českého humoru (nikoliv humor typu: já jsem trapnej směj se). Dospělého diváka to moc nenadchne, ale ani snad neurazí, nicméně pro něj to primárně určeno není, že.(15.1.2014)

Novodobá pohádka zasazená do skutečných reálií a zároveň zpracována slušnými digitálními triky. Příběh je také celkem poutavý, hastrmani zastupují pohádkový svět, zbytek osazenstva včetně lidských nešvarů jako je závist a pomsta patří do našeho světa. Slušná nedělní zábava, která rozhodně neurazí. Hudba: Karel Cón(11.12.2011)

Souhlasím s "Izzetman", překvapivě dobrá nová pohádka, dobře zahráno, pěkné prostředí i triky, které neurazí ani při nižším rozpočtu a stopáži. Začínám být alergický na všechny ty chytrolíny, kteří se navážejí do každé nové pohádky. Trefovat se je snadné, ale něco vytvořit ne. Nechme posoudit děti, zda je pohádka dobrá, já bych jim tuhle klidně pustil.(19.1.2014)

• dogrose

Pohádka si určitě zaslouží uznání za točení v reálu, kostýmy, výpravu, triky i hudbu (občas jí bylo moc). To vše ale nezachrání fakt, že to bylo nevalně odvyprávěno: jakkoli scénář příslibný, vyprávění je popisné až nepohádkové (nedotažená kompozice), bez vtipu, nadsázky, půvabu a laskavosti, což je koření, které dělá českou pohádku pohádkou a které v posledních letech tvůrcům tolik chybí. Nevím ani, zda byl lumpák potrestán, asi ne, naše společnost je přece ke zlu tolerantní. Vadí mi i výběr herců, kromě brilantního Somra tu Skopeček a Táborský nemají co hrát, Helšuse v hrnku sotva poznat. Když vidím mlynáře, jak se floutkovsky opírá o zeď, jelikož se nemele, je mi smutno - jo, jeho táta, ten by zahrál mlynáře, nebo Munzar či Haničinec! Je mi smutno z toho, že dneska toho herec ani moc umět nemusí, ani stát, hýbat se, mimiku či mluvení, posledních skoro třicet let je trend civilního herectví, tak jaképak s tím fraky! Komparsisti tu vypadají jak živí mrtví. Korolová všechna čest patří dle mého k těm všestrannějším a talentovaným, držím jí palce. Líp by se k ní v téhle pohádce hodil Gottwald, ale bez kníru. Cíl se snaží, stejně jako v předešlé pohádce stejného režiséra o Dilinovi, ale vedle holek prostě vypadá mladě a nevěrohodně. Přála bych si vidět tuhle pohádku v 70. letech od některé z našich renomovaných pohádkových režisérek, které přesně znaly umění, jak odvyprávět pohádku dětem. A to je přesně to, co pohádce chybí.(29.3.2015)

• - Na týden se filmaři zabydleli ve mlýně v Hoslovicích a ve skanzenu. Vše bylo pravé včetně starých malovaných hrnků. (Karlos80)

• - Pohádka byla natáčena v září 2010 ve studiích ČT a v exteriérech u rybníka Brzina, v Obděnicích na Sedlčansku a v překrásném prostředí historického mlýna v Hoslovicích. (Bart)