Vodník a Karolínka (TV film)

Pohádka

Česko, 2010, 57 min

Souhlasím s "Izzetman", překvapivě dobrá nová pohádka, dobře zahráno, pěkné prostředí i triky, které neurazí ani při nižším rozpočtu a stopáži. Začínám být alergický na všechny ty chytrolíny, kteří se navážejí do každé nové pohádky. Trefovat se je snadné, ale něco vytvořit ne. Nechme posoudit děti, zda je pohádka dobrá, já bych jim tuhle klidně pustil.(19.1.2014)

Natáčelo se opravdu v krásném prostředí. Dokonce mám pocit, že se jedná o stejný nebo hodně podobný mlýn tomu z pohádky Kouzla králů. Není to pohádka, která se zapíše do dějin nejkrásnějších pohádek, ostatně nemá ani hodinu. Na druhé straně - v jednoduchosti je krása. Takhle má podle mě vypadat pohádka. Je milá, příjemná a nehraje si na žádné složitosti. Zlo je potrestáno a dobro vítězí. Ivana Korolová je neskutečně sympatická a David Prachař, Jan Skopeček či Miroslav Táborský jsou nadmíru vtipné postavy. A když se k nim přidá Radek Holub pak už úsměv na tváři hraje. Herecké obsazení je vůbec silné. Josef Somr je herecká legenda. Tohle je pohádka, kterou bych zařadil do kategorie laskavých. A hudba se taky povedla.(19.12.2019)

Ačkoliv je po dějové stránce slabší a hned zpočátku je každému jasné, co se stane, byl jsem velmi mile překvapen, že může vzniknout v našich vodách pohádka, která má pěkné kostýmy, pěkné prostředí, rozumné dialogy a trochu českého humoru (nikoliv humor typu: já jsem trapnej směj se). Dospělého diváka to moc nenadchne, ale ani snad neurazí, nicméně pro něj to primárně určeno není, že.(15.1.2014)

• dogrose

Pohádka si určitě zaslouží uznání za točení v reálu, kostýmy, výpravu, triky i hudbu (občas jí bylo moc). To vše ale nezachrání fakt, že to bylo nevalně odvyprávěno: jakkoli scénář příslibný, vyprávění je popisné až nepohádkové (nedotažená kompozice), bez vtipu, nadsázky, půvabu a laskavosti, což je koření, které dělá českou pohádku pohádkou a které v posledních letech tvůrcům tolik chybí. Nevím ani, zda byl lumpák potrestán, asi ne, naše společnost je přece ke zlu tolerantní. Vadí mi i výběr herců, kromě brilantního Somra tu Skopeček a Táborský nemají co hrát, Helšuse v hrnku sotva poznat. Když vidím mlynáře, jak se floutkovsky opírá o zeď, jelikož se nemele, je mi smutno - jo, jeho táta, ten by zahrál mlynáře, nebo Munzar či Haničinec! Je mi smutno z toho, že dneska toho herec ani moc umět nemusí, ani stát, hýbat se, mimiku či mluvení, posledních skoro třicet let je trend civilního herectví, tak jaképak s tím fraky! Komparsisti tu vypadají jak živí mrtví. Korolová všechna čest patří dle mého k těm všestrannějším a talentovaným, držím jí palce. Líp by se k ní v téhle pohádce hodil Gottwald, ale bez kníru. Cíl se snaží, stejně jako v předešlé pohádce stejného režiséra o Dilinovi, ale vedle holek prostě vypadá mladě a nevěrohodně. Přála bych si vidět tuhle pohádku v 70. letech od některé z našich renomovaných pohádkových režisérek, které přesně znaly umění, jak odvyprávět pohádku dětem. A to je přesně to, co pohádce chybí.(29.3.2015)

Vodníci a čerti jsou klasické postavy českých pohádek a tady jsou vodníci opravdu povedení. Zlotřilec je pochopitelný, i když se svého snaží dosáhnout způsobem, který člověk trochu nechápe (ohrožovat spoluobčany na životě je příliš i v pohádce). Ponocný, který si užívá to, že konečně nemusí courat po nocích, lež s krátkýma nohama a duše v kostele dávají českým pohádkám nový, a nutno říct že příjemný, rozměr.(28.12.2010)

• - Na týden se filmaři zabydleli ve mlýně v Hoslovicích a ve skanzenu. Vše bylo pravé včetně starých malovaných hrnků. (Karlos80)

• - Pohádka byla natáčena v září 2010 ve studiích ČT a v exteriérech u rybníka Brzina, v Obděnicích na Sedlčansku a v překrásném prostředí historického mlýna v Hoslovicích. (Bart)